Tímto článkem budu pokračovat v tématu aplikací pro řidiče. Dalším tipem je aplikace s názvem ochranaridicu.cz, která není nijak rozsáhlá a ani moc rozšířená, navíc má komerční charakter. Zajímavou jí dělá její vedlejší funkce.
Appku najdete na Google Play, je třeba hledat pod heslem „ochrana řidičů“ nebo se tam dostat z webu aplikace. Tč. má 100-500 stažení a hodnocení 4.6, se kterým jsem ve shodě. Je třeba zadat tam e-mail a stisknout tlačítko „získat kód“. Žádný kód nepřijde, ale aplikace se pak normálně spustí. V každém zařízení je třeba provést registraci vždy znovu. Nevím, zda je tento lehce obstruktivní způsob instalace záměrem tvůrců, každopádně to mohlo být snazší.
Společnost ochranaridicu.cz nabízí komerční právní služby řidičům. Nehodlám se zde pouštět do nějakých rozsáhlých úvah na toto téma, to už jsme tu řešili mnohokrát a i mezi veřejností to vyvolává nemalé emoce v mnoha ohledech. O mizernou pověst celého oboru se donedávna starala komediální dvojice Oganesjan-Kocourek, teď už jsou někde v pekle a vymýšlí zase nějaké další šméčko. Já osobně mám jinou filozofii, myslím, že bránit by se měli naučit všichni sami. Nezávisle na tom jsem přesvědčen, že pomoc řidičům ať na komerční nebo jakékoli jiné bázi má své místo, o čemž svědčí občasné hysterické reakce státních orgánů, když nějaký „pirát“ použije „trik s advokátem“ a „unikne trestu“, přeloženo do normální řeči, když se slušný řidič obhájí proti obvinění, které si ruka zákona vycucala z prstu.
Appka má všehovšudy šest tlačítek. Dvě horní barevná slouží k nákupu služeb výše zmíněné firmy. Zajímavá jsou ta tři dole, označená Pokuty, Rady a Tipy. Dole mimo obrazovku většiny pětipalcových přístrojů je ještě jedno tlačítko pro obchodní zástupce.
Nejdůležitější je menu Pokuty. Formou rozbalovacího menu se dozvíte, co vám hrozí za co. Správně by se to asi mělo jmenovat Přestupky a sankce. Toto menu se rozpadá na zákazové (tedy přestupky, za které hrozí zákaz činnosti), bodové a nebodové. Tato část appky je stěžejní, slučuje obsah § 125c ZPPK s obsahem příloh zákona a někdy s dalšími předpisy ve srozumitelné formě.
Další položkou jsou Rady. Tato položka obsahuje nedlouhý text s několika hinty pro případ silniční kontroly,. Stejně je na tom položka Rady. Rady a Tipy mají spíše vzdělávací charakter a všichni řidiči by si je měli přečíst, protože to evidentně napsal někdo, kdo má s přestupky praxi a zná trochu pozadí toho všeho.
Aplikace funguje offline, tedy ty šedé informativní položky nevyžadují připojení k síti.
Jsem rád, že si s tím konečně dal někdo práci. K celé aplikaci mám jen několik výhrad. Aplikace je navržena tak, aby pokryla dejme tomu 60% nejběžnějších případů. Pro složitější formy interakce se „strážci pořádku“ v ní podporu nenaleznete. Například pro takovou technickou kontrolu na místě, kterou policie občas provádí a je při ní oprávněna sebrat techničák, nebo v problematice kolem drog a alkoholu, kdy policajti jako na běžícím pásu vmanévrovávají řidiče do odmítnutí zkoušky. Je mi také jasné, že prvotním záměrem byla propagace služeb firmy a nikoli aby se pomocí ní řidič vždy obhájil, protože by pak mohli zavřít, a přehled přestupků a sankcí je spíše vedlejší produkt, i když velmi užitečný.
Jedná se o pozitivní počin, který do jisté míry narovnává určitý společenský deficit. Doporučuji každému si to nainstalovat. Nic lepšího tč. neznám a na rozdíl od posledně recenzované slátaniny od Axy, tohle může reálně pomoct. Autorům bych pak doporučil, aby odolali veškerým tlakům na rozšíření aplikace a udrželi to takhle jednoduché, jinak nastane problém s obsahovým creepem, aktualizacemi podle změn legislativy a přehledností a asi milion dalších problémů.
Otázka, kterou se nyní pravděpodobně chystáte položit je, 1. Nač mi bude taková aplikace dobrá a 2. K čemu je běžnému člověku dobré s sebou vozit výtah ze zákona, když zákony přece mají všichni znát.
Začnu od té druhé věci. Současný zákon o provozu na pozemních komunikacích je podivná slátanina. S každou další novelou je to větší a větší slátanina. Zhruba od roku 2004 tuto právní normu kurví a záplatují různý dopravní experti a ministerstvo coby prodloužená ruka fízlů, třeba takový Huml. Dál si z ní tradičně dělají děvku lidovci a různé lobbistické skupiny. To má za následek, že se jako občan už nemůžete spolehnout na intuici a smysl pro spravedlnost při odhadování, co vám za nějaké domnělé deliktní jednání hrozí. Tak třeba. Jízda s přetíženým vozidlem je bez bodů, ačkoli to poškozuje silnice a zvyšuje riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. Jízda bez pásů je za tři body, ačkoli tím můžete uškodit jen sami sobě. Ani já nevím z hlavy, jaký postih hrozí za co, i právníci si to musejí vyhledávat, stejně tak správní úředníci. Tahle nelogičnost a nepřehlednost není omylem, tohle je schválně, je to tak proto, aby se v tom běžný člověk nevyznal a pokud se chcete vyznat a jednat se státem jako rovný s rovným, musíte ten zákon vozit v nějaké podobě s sebou, k čemuž aplikace jako médium není úplně nevhodná.
Ta první věc vyžaduje obšírnější vysvětlení.
Minulý týden se v médiích řešil případ, jak jihomoravský policajti pokutovali bábu, která spadla z kola. Policisté jsou líný hledat ajfoun, ale zato nebyli liný najít si bábu v nemocnici a procesně těžko obhajitelným způsobem z ní vydojili pokutu, aby měli čárku. Bába zaplatila a nikdo se už ničeho nedovolá, ani příbuzní a nakonec ani ombudswoman Šabatová, která na rozdíl od svého předchůdce Varvařovského na řidiče až dosud srala z prdele, asi to i na tuhle havlistku otrlou bylo moc. Zlínský policejní führer totiž prohlásil, že bába s pokutou souhlasila a obnova řízení nepadá v úvahu. Tohle je lekce hlavně pro ty idioty, kteří si nechali nakukat od policajtů a jejich médií, že platit pokuty je férové a chlapské a čestné, zatímco ti, co se brání, jsou nečestní, podlí a ještě používají ten trik s advokátem. Takhle moc je to férové, chlapské a čestné – ve špitále vyhrozit uniformou bábě s nohou v sádře a vytahat z ní pár stovek. Úplně každý v této zemi se jednou ocitne v situaci, jako ta bába. Totiž že bude muset čelit nějakému obvinění ze strany policie a teď co s tím.
Co horšího. Policajti lidem úplně běžně lžou, nebo spíše sdělují lidem zvláštní polopravdy.
Ta situace může vypadat třeba takhle. V klidu si zvesela jedete a najednou vás zastaví policejní auto. Z něj vystoupí dva kašpaři v těch jejich bojových montérkách, ovešený těma jejich vysílačkama a pistolema a tváří se hrozně důležitě a že prej jste nezastavil na stopku. Tohle si z našich daní platíme. Je to ideální obvinění z hlediska honění čárek, upřímně řečeno, za minutu poté už kolikrát ani nevíte, zda jste někde na stopce zastavili nebo ne nebo zda tam stopka vůbec byla. Kdo v tom umí trochu chodit, tak jim sdělí, že pokud mají nějaké poznatky, že došlo k nezákonnému jednání, nechť to oznámí příslušným orgánům a víc se s nimi nebaví. To má zpravidla za následek, že to skončí. Pokud tak učiníte s lehkým nádechem arogance a otitulujete je hodností, zmizí jak smradi, co míčem rozflákli okno a už o nich neuslyšíte, jako jsem o nich už neslyšel já. Jak se v aplikaci také uvádí, zúřadovat přestupek trvá tři hodiny a po ty tři hodiny nemůžou sbírat čárky, takže když se nemáte k zaplacení pokuty, najdou si prostě jinou oběť. Třeba to bude zrovna nějaká bába, co spadla z kola.
Lidé jsou ve své většině defaultně slušní a vstřícní, a to i k lidem, kteří si to vůbec nezaslouží, jako jsou třeba úředníci, podomní prodejci hrnců nebo policisté, a pomáhají jim řešit problémy, které by jim bez nich vůbec nebyly vznikly. Začne jim to v hlavě šrotovat. Co mi vlastně hrozí? Stopka, je to za pokutu nebo i za body? Není za to ztráta řidičáku? Jak vysokou pokutu mohou chtít? A co když půjdu do správního, o kolik bude pokuta vyšší? Jak mám s nimi jednat? OK, dejme tomu, že chci do správního, co mám podepsat? A co ne? Někde jsem četl na internetu, že nemám nic podepisovat. A v nějakém okamžiku tento dezorientovaný nebožák sebere odvahu, vyřkne větu „já to chci dát do správního“.
Někdy policisté požadavku bez dalšího vyhoví, jindy začnou na řidiče vyvíjet nátlak, aby hezky zaplatil cash a oni si mohli připsat čárku. Jsou na to různé postupy. Třeba uslyšíte tuhle větu:
„Ve správním řízení vám hrozí zákaz řízení“.
Takto obecně řečeno je to pravda. Obecně jednou ze sankcí udělovaných ve správním řízení je zákaz činnosti, takže ve správním řízení hrozí zákaz činnosti. Ale ne za nezastavení na stopku. Třeba za chlast ano. Kdybyste měli po ruce něco, kde jsou sankce přehledně vypsané…
„Ve správním řízení vám hrozí pokuta až 10.000 Kč“
Ano, to je pravda. Ale za nějaký jiný přestupek. Je to stejné jako výše. Víte, co je největší sranda? I když to budete mít nahrané, usvědčíte je z této lži a podáte na ně stížnost, bude zamítnuta, protože oni nejsou povinni vás informovat o výši pokut ve správním řízení, pokud vám nějakou řekli, byla to jen jejich dobrá vůle, jako byste se zeptal starý Blažkový a stará Blažková se může mýlit. Tahle lež a takhle forma nátlaku je zcela beztrestná.
„Na úřadě dostanete body“.
Jasně, to je také pravda. Body se totiž dávají výhradně na úřadě, je to stejné, jako kdybyste slyšeli „k obědu dostanete najíst“. Policajt se zde snaží implikovat, že on vám žádné body nedá a nebudou vám tudíž připsány. Jenže body za bodovaný přestupek dostanete tak jako tak, a je jedno, zda jste peněžitou sankci dostali na místě nebo ve správním řízení. První, co policajt po návratu na pendrekárnu udělá bude, že zadá hlášení do systému, a body vám budou připsány příslušným úřadem tak jako tak.
„Ve správním to budete mít dražší“.
Tuto větu standardně překládám z policajtštiny do češtiny jako „my nemáme důkazy“. Ano, skutečně, ve správním řízení bývají peněžité tresty vyšší (aplikace vám řekne, jak moc), ale také se může stát, že to do správního řízení nedojde nebo že se v něm neprokáže vaše vina, a pokud se jedná o obvinění vystavené jen na výpovědích policistů, často se vaše vina neprokáže. Třeba tam vůbec nepřijdou, nebo je mezitím přeložili někam do Prdelákova, protože brali úplatky nebo kradli, nebo si prostřelili hnát kvůli špatné manipulaci se zbraní, nebo si už nic nebudou pamatovat, a přijde to zastavit.
A další podobné úskoky. Nevěřte jim ani slovo, protože oni prostě někdy lžou, aby dosáhli svého. Vsadím se, že pokud nemáte několik let zkušeností na úseku dopravního správního práva trestního, budete mít v tomto okamžiku jeden velmi intenzivní pocit. Pocit právního vakua. Jak to v těch zákonec vlastně je? Většina lidí, se kterými jsem mluvil o jejich pocitech při interakcích s druhou největší legální mafií hned po odborech, mi řekla to samé.
A když tohle teď víte, máte ten pocit právního vakua, možná zatoužíte nenechat se takto oblbovat a budete chtít zalistovat v zákoně č. 361/2000 Sb., najít si § 125c plus přehled bodově postihovaných jednání v příloze, prohrabali se jeho poněkud nejasnou strukturou a zjistili se, jak to tedy je. Anebo raději, měli nějaký jednoduchý handout, do kterého by se podíval, a to je právě tahle appka dělá.
Zatímco to lejno od AXY jsem smazal, tuhle appku jsem si nechal, alespoň do doby, než najdu něco jiného. Tahle aplikace je jako hasičák. Když si kupujeme hasičák, většinou nemyslíme na to, že bude hořet. Ale když hořet začne, zajímají nás jen dvě věci. Kam jsem ten krám proboha dal a zda funguje. Vigilantibus iura scripta sunt.
Uvítám tipy na další aplikace pro řidiče.
26.11.2017 D-FENS
Související články:
- Přestupky našich mocných 2023 edition (14.5.2023), D-FENS
- Pokuta z Itálie (5.7.2021), Redguy
- Přiznejte se jako chlap! (5.7.2021), D-FENS
- Jak magistrát (zbytečně) přichází o ovečky (17.1.2021), Anonymní autor
- Dopravní uzávěra v Dubu nad Moravou – správní řízení, první zkušenosti, battle won, level rookie (3.8.2020), Challenger
- (Ne)parkování na vyhrazeném stání (1.6.2020), Hoba
- Odmítnutí zkoušky na drogy Třebíč style (24.5.2020), D-FENS
- Jak slušní lidé páchají přestupky ve velkém (16.5.2020), D-FENS
17 983x přečteno