Aplikace pro řidiče: Axa Drive

Featured Image

V následujících dvou vydáních si budu hrát na Ivu Frühlingovou a komentovat mobilní aplikace. Dorazila ke mně jedna, která mi udělala radost a druhá, která vůbec ne. Začneme tou druhou.

Mám trochu rozpolcený postoj k mobilním aplikacím. Doufám, že všichni vnímáme tu obrovskou sílu, kterou představuje možnost nosit s sebou počítač o výkonu, který měl ještě nedávno laptop těžký pět kilo, a v něm mít program, který by v podání Microsoftu nebo jak se jmenuje ta továrna na hnůj vyžadoval mnoho gigabitů diskového prostoru a megabytů paměti. Na druhé straně se domnívám, že tuto skvělou možnost nevyužíváme zcela. Měl jsem v minulosti několik nápadů na appky, které by pomohly řidičům, a vždy se našel nikdo, kdo mi to rozmluvil, protože to je přece hovadina, D-FENSi.

Tak třeba. Policie při kontrolách řidičů jednoznačně pracuje s jejich nevědomostí. Nikdo nemá v hlavě zákon o silničním provozu (zhruba 150 paragrafů) a jeho prováděcí vyhlášky (asi 200 stran tisku). A tak mě kdysi napadlo nechat vytvořit appku, kde by byly základní a nejdůležitější věci z různých právních norem uspořádány tak, aby v nich mohl řidič rychle hledat a nenechat se od policie ojebat. Neudělal jsem to, udělal to nedávno někdo jiný, dozvíte se později jak.

Víte, jaké je nejpřísněji střežené tajemství českého silničního fašismu? Je to statistické zjištění, že 30-40% nehod se děje na pouhých 3% silniční sítě. Kdyby si tohle nějaké nadkritické množství občanů a voličů uvědomilo a vyvodilo z toho správné závěry, nemohla by státní represívní kampaň dlouhodobě obstát. Lidem by došlo, že jejich problém v silničním provozu nejsou nějací imaginární piráti, ale státní orgány a obce. Jsou to ony, kdo tu denně už mnoho let hraje ruletu s majetkem a zdravím účastníků silničního provozu, kdy je za jejich peníze nechávají jezdit na nevyhovující (státní a obecní) silniční síti a svou nečinnost maskují za pohádku, že dopravní nehody jsou důsledkem nekázně řidičů. Pojišťovny (a policie) mají data, kde tato místa jsou, dokáží dokonce těmto místům přiřadit příčinu nehod. Znají, kde jsou nepřehledné zatáčky a nebezpečné křižovatky, znají dokonce i místa, kde dochází často k namrzání povrchu nebo srážkám se zvěří. Dovedou každému jednomu místu přiřadit míru rizika, dokonce to občas publikují ve formě map, které si hodně lidí prohlédne, náležitě je okomentuje – hmm, Brno – Svitavy, tam to bylo vždycky na hovno – a pustí to z hlavy. Kdyby třeba existovala appka, která by tato cenná data dokázala v čase vizualizovat, třeba by to pomohlo nehodám předejít, protože si řeknete – OK, teď jsem v červené zóně, tady žijí idioti, musím dávat extra pozor.

Když jsem se dozvěděl, že pojišťovna Axa nabízí řidičům aplikaci, která má pomoci zlepšit bezpečnost jízdy, myslel jsem si bláhově, že to bude zrovna tohle. Jaký omyl. Mělo mě varovat, že nad aplikací převzal záštitu Besip, což je spolehlivě garance toho, že to bude úplně k ničemu, a mělo mě varovat, že to je právě pojišťovna Axa, která vytrvale bombarduje řidiče billboardy, aby po městě jezdili čtyřicítkou, protože méně prý znamená více.

Aplikace se jmenuje AXA Drive, funguje jak pod Androidem, tak po iOSem a její web najdete zde.

Upozorňuji předem, že rozchodit aplikaci je solidní čelendž. Občas spadne nebo začne celé okno blikat, případně se zobrazí přihlašovací formulář, který se rozbliká a nejde do něj nic napsat. Většina problémů vymizí, když zařízení restartujete, pak to padá jen zhruba jednou za dvě hodiny. Hodnocení na Google Play tomu odpovídá, problémy se stabilitou zmiňuje řada recenzentů. Jestli všechny informační systémy v pojišťovně fungují takto, bude asi lepší se pojistit někde jinde.

Po nainstalování se ukáže, že aplikace funguje na úplně jiném přincipu, než jsem shora popsal. Aplikace sbírá údaje ze senzorů pozice a zrychlení v telefonu a po skončení jízdy je odešle do nějakého centrálního mozku lidstva, kde přesně vědí, co je pro vaši bezpečnou jízdu správně, a vám se zobrazí vyhodnocení v podobě parametrů Zrychlení, Zatáčení, Brzdění a samozřejmě parametr zvaný Tempo jízdy.

Tyto parametry po skončení jízdy vyhodnotí bezrozměrně formou ukazatele skóre a počtu hvězdiček, přičemž v mapě zobrazí, kde podle odborného názoru Centrálního Mozku Pojišťovny došlo k nedostatečnému a nesprávnému způsobu jízdy.

Nikde se přitom nedozvíte, v čem konkrétně CMP viděl problém, doporučení typu „zlepšete zrychlení“ jsou úplně pro kočku. Aplikace také zobrazuje různé tipy, které jsou vesměs irelevantní. Nadšený uživatel může toliko spekulovat. V případě hodnot podélného zrychlení, jako zrychlování a brzdění, se domnívám, že ve smyslu plynulosti jízdy by asi měly být co nejmenší. V případě zatáčení vůbec nemám potuchy, jak to centrální mozek vyhodnocoval a co bych měl dělat jinak, stejně tak u rychlosti jízdy. Neobjeví se žádný komentář, který by hodnocení nějak srozumitelně odůvodnil, a tak je přínos aplikace pro bezpečnou jízdu nulový.

Asi se shodneme, že pokud má aplikace někomu pomoci upravit jeho chování během jízdy, pak by s ním měla během jízdy také nějak komunikovat. Je určitě zatěžko zlepšovat své řidičské schopnosti na základě úvah typy „jo, já si vzpomínám, tam za Plzní jsem ve středu večer prudce zabrzdil“. V tomto ohledu vám však aplikace nepomůže, protože se během jízdy zobrazuje toliko tohle:

Program bere evidentně v úvahu ještě více dat, jako počasí nebo teplotu, ale není zřejmé, jak s těmi údaji pracuje. Různé „užitečné“ tipy, které program zobrazuje, jsou už vůbec kapitola sama pro sebe. Při jejich čtení se občas nejde ubránit úsměvu, jindy jsou fakticky špatné a když ani jedno z toho, jsou v nich alespoň překlepy.

Některé lidi tak bude zajímat, co je to náhod na všechna čtyři kola a jak vypadá auto odolné proti sněhu, co to znamená, když se světlo změní na červeno a jedincům s nedostatkem představivosti pomůže i informace, že „ve městě se kolize při 50 km/hod rovná pádu z třetího patra“. Auta z okna vídáme přece padat běžně.

Asi žádného svéprávného motoristu nenapadne zatáhnout při ztrátě „kontroly“ ve vysoké rychlosti ruční brzdu, přesto pojišťovna pokládala za nutné o tom poučit ty nesvéprávné. Ještě bych doporučil přidat mezi doporučení „nejezděte v noci bez světel“ nebo „neskákejte do bazénu mezi žraloky, když právě žerou“.

Některá doporučení jsou v rozporu se zákonem. Experti z pojišťovny například kážou, že „(k)dyž vjíždí další vozidlo na rychlostní komunikaci, po které jedete, jste povinni mu dát přednost a změnit pruh, je-li to možné“.

To má být vtip nebo nějaký test pozornosti? Když tedy pomineme, že v českých zákonech není obsažen pojem „rychlostní komunikace“ a představíme si místo ní například silnici pro motorová vozidla nebo dálnici, rozhodně neplatí, že by řidiči vozidel jedoucích po této komunikaci byli nějak povinni dávat přednost vozidlům, které na ní najíždějí. Je to nejen v rozporu se zákony, ale i velice absurdní. Nebo že by nějaká nová verze unijního pojetí rovnoprávnosti, kdy i vozidla na vedlejší mají právo jet a existují na to nějaké kvóty? I změna pruhu je diskutabilní, zákon totiž nezná takový důvod pro změnu jízdního pruhu, a i když se to často dělá a pokládá se to za přijatelnou praxi, nemá to zákonnou oporu a můžete se snadno ocitnout v problémech, pokud takovým manévrem způsobíte nehodu. Nicméně tento tip je dokonce doporučen společností AXA.

Stejně tak další expertní názor, že předjíždění na křižovatce není dovoleno, nemá oporu v platných zákonech, i když v případě tohoto doporučení je zatěžko udělat si představu, jakou dopravní situaci měli experti z pojišťovny vůbec na mysli.

Všechna tato doporučení jsou bezcenné bláboly, evidentně přeložené z nějaké zahraniční verze aplikace někým neschopným, kdo vládne cizím jazykem jen o málo lépe než Google Translator, čemuž nasvědčuje kromě kostrbaté češtiny také používání imperiálních jednotek.

Celkově bych to charakterizoval jako šíření nesmyslů mezi lid pod záštitou Besipu.

Nemálo humoru obsahuje i web aplikace. Například se tam dozvíte, jak odstranit skvrnu od oleje v garáži. Já to tedy dělal vždy tak, že jsem nejdřív napravil přičinu úniku, tedy opravil auto, a pak to utřel hadrem. Teď vím, že existují i alternativní postupy. Například najmout na odstranění skvrn odbornou firmu nebo dát pod vůz bedničku s kočkolitem. Kdo by neměl dost, ten se může dorazit článkem s 10 tipy, jak snížit spotřebu paliva, který obsahuje unikátní češtinu a technické úvahy, které vám dosud zůstaly skryty. Například: „Zavřete všechny okna“, „Návrháři auta tomu říkají aerodynamika a vynakládají spoustu úsilí omezit zátěž a učinit auto co nejvíce hladké“, „Je to stejné, jako byste nenosili těžký batoh do doby, než musíte“ a další podivné věty. Podobný text jsem jednou napsal, když jsem psal článek na D-F opilý, ale naštěstí jsem se z toho dostal a opravil jsem to, což se autorovi těchto článků dosud nepoštěstilo.

Jak vůbec ta aplikace počítá? I to mně zajímalo. Využil jsem dvojici nepříliš dlouhých cest vykonaných během jednoho dopoledne. Současně jsem na témže telefonu měl spuštěnou aplikaci Speed Logger, která sice byla původně napsaná na vyhodnocení jízdy na lyžích, ale má tu výhodu, že velmi rychle loguje rychlost a dopředné zrychlení.

První cesta vedla z Hluboké nad Vltavou do Tábora. Jel jsem při ní zcela normálně, dokonce bych řekl o něco pomaleji než obvykle, protože mezi Ševětínem a Veselím n./L. probíhaly opravy komunikace. Centrální mozek pojišťovny zde usoudil, že mou jízdu ohodnotí číslem 54/100, whatever it means. K tomu přidal užitečný hint o sněhu a náhodu, tedy asi náhonu na čtyři kola, ale protože nebyl sníh a nemám ten náhod, tak mi hint v ničem nepomohl.

O jak ukrutné pirátské řádění se jednalo, se můžete dozvědět z tohoto grafu, který jsem sestavil právě z dat Speed Loggeru.

Cestou zpátky na trase Tábor-České Budějovice jsem zkusil jet o něco pomaleji. Tím jsem se dopracoval ke skóre 66/100. I zde se zobrazil useful hint, ale protože jsem na „rychlostní komunikaci“ (které jak řečeno v ČR nejsou) najížděl pouze v jednom místě a udělal jsem to velice plynule, byl polosrozumitelný hint opět zcela irelevantní.

Pro úplnost opět graf.

Způsob, jakým aplikace hodnotí jízdu, tak zůstal obestřen tajemstvím. Záměru autorů, formulovanému slovy „staňte se bezpečným, ohleduplným a šetrným řidičem. Aplikace měří každou jízdu, hodnotí jí, a na konci cesty nabízí tipy, jak je možné jízdu pro příště zlepšit. Zároveň ukazuje jednotlivé problémové úseky cesty, ať jste prudce brzdili nebo třeba zatáčeli“ jsem tak nemohl dostát, protože jsem vůbec nepochopil, k čemu mi aplikace v tom má být přínosem.

Podle webu aplikace dostanete slevu na pojištění 9%, když dosáhnete skóre 80 a vyšší. Mám lepší hint. Slevu na pojistění zhruba 10% dostanete vždy, když zástupci pojišťovny sdělíte, že je to moc drahé a jinde jsou levnější, takže s tím buď něco udělá nebo nazdar. Je to pseudosleva, protože těch 10% je něco jako skryté navýšení ceny pro lidi, kteří nejsou ochotni mluvit. Stránka uvádí celou řadu dalších výhod ve formě marginálních slev u partnerů jako Zoot a Alza.

Zvážil bych každému, aby dobře zvážil, zda si posadí do auta tohoto Velkého Bratra. Prohlášení o ochraně osobních údajů říká následující:

„Zaškrtnutím pole “REGISTROVAT SE ZDARMA” na této webové stránce, kterou zpravuje společnost Stario agency s.r.o. IČ 048 63 500 se sídlem Na Poříčí 1067/25, 110 00 Praha, dobrovolně poskytuji souhlas se zpracováním mých osobních údajů v rozsahu jméno, příjmení, email, mobilní číslo, bydliště, datum narození, pohlaví a údaje o mém vozidle za účelem marketingových činností, kterými jsou zejména nabídka obchodů a služeb, zasílání obchodních sdělení podle zákona č. 480/2004 Sb. a profilování tj. vyhodnocování a cílené nabízení obchodních nabídek na vaši míru a ke zkvalitnění našich služeb finanční skupině AXA v České republice a dále jejich obchodním partnerům a to po dobu 10ti let od registrace na této webové stránce.“

To by mělo pro řadu lidí být dostatečným důvodem k tomu, aby se aplikaci vyhnuli obloukem, ale na druhé straně jim můžete nasypat fake údaje jako já a nechat je s tím těch 10 let marketingově pracovat. Druhý aspekt je závažnější: Pojišťovna skrze aplikaci získává data o tom, kde lidé jezdí a jak jezdí a nevidím nikde záruku, že data nepředá policii a ta je nezneužije k buzerování řidičů stejně, jako zparchantělá holandská firma Tomtom prodala data o pohybu svých zákazníků policii, která je okamžitě použila k tvorbě rychlostních pastí a jejich holandský überzmrd se pak musel zákazníkům omluvit. V této souvislosti získává sousloví „převzal záštitu Besip“ zcela odlišnou dimenzi.

Tolik tedy komentář k této make-world-the-better-place aplikaci, která je úplně k ničemu, vzhledem k zjevnému amatérismu, tristnímu obsahu a nestabilitě. V této souvislosti musím politovat, že tahle slátanina dostala dokonce nečekaně velký prostor v mém oblíbeném Světě motorů, i když naštěstí v polokomerční příloze o povinném ručení, kde se určitý výskyt leštěných prdů dá očekávat. Podstatně zajímavějším tématem k úvaze může být, jaké služby má vlastně motorista očekávat od pojišťovny, která tohle pustí mezi lid a ještě se tím chlubí v médiích.

 


19.11.2017 D-FENS


Související články:


12345 (252x známkováno, průměr: 1,15 z 5)
15 917x přečteno
Updatováno: 19.11.2017 — 22:33
D-FENS © 2017