V Praze dopravní problémy nejsou

Featured Image

Žádný problém není v předplatném jízdného. Na Lítačce je totiž napsáno datum, kdy předplatné končí, takže zákazník Dopravního podniku Prahy má vždy přehled. A kdyby se mu datum vypršení platnosti předplatného na kartě rozmazalo, může si to ověřit v tzv. validátoru, na který lze narazit na každém kroku.

MHD

Perfektně funguje SMS jízdenka. Přijde už za deset minut a zohlední, že až do jejího příchodu jste nemohli jet. Koupíte-li si tedy v 16:00 sms jízdenku, která má platit do 16:20, a ta vám přijde v 16:10, kdy vám ta tramvaj už ujela, tak platnost jízdenky vyprší 16:30. Anebo ne…?

Když si koupíte dvacetiminutovou jízdenku na devatenáctiminutouvou jízdu, a tramvaj se během jízdy zpozdí, revizor to pochopí a nedá vám pokutu.

A vůbec, revizoři nepřistupují k cestujícím jako ke zločincům a dokážou pochopit, že jste se spletli.

A když je nějaký revizor debil, tak funguje perfektní kontrola jejich práce, takže se můžete proti němu odvolat a v případě pochybností vám dají za pravdu.

Dopravní podnik dbá, aby jste se vždy dozvěděli, že jste dostali pokutu, ověří to i telefonem. Ještě se nikdy nestalo, aby neposlal ani dopis a pak pokutu vymáhal exekučně.

Rekonstrukce MHD probíhají citlivě, aby co nejméně narušili provoz. Nestává se, že zavřou vchod do metra.

Praha začala ve schématu více prosazovat vlaky a perfektně to naplánovala, zejména s ohledem na úzká místa, jako je třeba spojka mezi Smíchovským a Hlavním nádražím, takže nevznikají zpoždění.

Praha si uvědomuje, že zřizování bus pruhů je vytloukání klínu klínem a dopravní zácpa se jen přesune jinam.

 

Cyklistika

V Praze jsou perfektní cyklostezky, které nekončí schody nebo v křižovatkách a které nestály moc peněz.

 

Rekonstrukce, plánování a údržba silniční sítě

Probíhá plánovaně a citlivě, vždy jsou stanoveny objízdné trasy. Rekonstrukce probíhají v takovém sledu, aby třeba nebyly uzavřeny dvě páteřní trasy mířící stejným směrem a tak nevznikaly dopravní kolapsy.

Praha si uvědomuje, že D0 není dokončená a proto zachovala alternativní trasu v podobně Jižní spojky – má to výhody, že když na D0 vznikne kolona, tak se zácpa nerozleze až k letišti a Berounu.

Mosty jsou v perfektním stavu.

Praha si uvědomuje, že když dá u semaforů preferenci MHD, tak při hustotě MHD se semafory budou víceméně náhodně a dříve bezproblémové průtahy se ucpou.

Praha rozeznala záměr projektanta stanice Metra Motol, který navrhnul východy z metra pod úrovní silnice, která plní funkci spojky mezi jinak nepropojenými Butovicemi a Břevnovem. Kdyby tam dal přechod, nebo dva, budou tam vznikat kolony.

Praha pochopila, že je nesmysl dávat zastávku a přechod na Hlávkův most, protože semafory zřízené k přechodu začnou vyvolávat kolony.

Praha si uvědomuje, že když zneprůjezdní celé čtvrtě systémem jednosměrek, zvýší celkový chaos i dopravu na hlavních průtazích, protože rezident v dané čtvrti si musí udělat pětikilometrové kolečko kolem čtvrti, aby mohl přijet domů.

 

Parkování

Praha vytvořila jednoduchý a přehledný systém placeného parkování, který ke svému fungování potřebuje jenom 8 různých barevných označení.

Praha vytvořila geniálně jednoduchý systém platby za parkování, když každý úsek má devítimístný kód.

Praha stvořila i webovou stránku s velmi jednoduchým url, kde lze zadat platbu, no, mobilní aplikace to není, prostě webová stránka. Praha informuje, jak zachází s údaji o platební kartě, protože k placení se nepoužívá žádný systém třetí strany.

Městská policie má pochopení, že někdo systém 8 barev a 9 místného kódu nedá a řeší to domluvou.

Praha si uvědomila, že spousta lidí dojíždí do Prahy za prací a vytvořila velkorysý systém P+R

Výběr pokut

Praha každý případ posuzuje individuálně a nemůže se stát, že by se spletla.

 


18.03.2019 Vít Mrázek


Související články:


12345 (197x známkováno, průměr: 1,41 z 5)
11 816x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017