Sto lidí, sto pohledů na to jak ulici používat. Dejte nám vědět jak to vidíte vy! Projekt, který nemá v Česku obdoby, se rozjíždí v centru Brna. Ulice Vachova se na celé léto změní na prostor s příjemným posezením a drobnou zelení. Zažijte ulici jinak na vlastní kůži a řekněte nám svoje priority.
Priority? Tak tady je máte!
Jistě uznáte, že tohle jsem musel vidět. Taktický urbanismus, pestrý kulturní program, pohodlné posezení, nová zeleň. Architektka Veronika Rút Fillerová proměnila ulici v obývák! Když popis celého záměru pozměním z marketingového slovníku a přiblížím ho více realitě, tak se stalo to, že designérka Veronika Rút Fullerová vyhnala rezidenty i z těch několika málo parkovacích míst, které v ulici jsou a za které si zaplatili, aby tam provozovala „chiill zónu“. Moderní pokrokoví lidé už neodpočívají ani se neflákají, moderní pokrokoví lidé místo toho chillují a tak taky budeme chillovat, protože se to musí.
„Vizí je město pro všechny, které je ekologické, inkluzivní, bez bariér a s atraktivními lokálními obchody“.
Jak uvidíte, ulice Vachova je pro inkluzivní a bez bariér všechny, ale jen pokud se nedopravují autem.
Do ekologické a inkluzivní ulice Vachovy jsem dorazil dne 27. června t.r. zhruba kolem poledního. Těšil jsem se na ten pestrý kulturní program, atraktivní lokální obchody, kde si ekologicky a inkluzivně vyřídím nějakou tu administrativu a ochutnám pizzu, burgery a všechny ty věci, co autoři květnatě popisují ve svých popisech dodaných médiím:
„Jsou tam pěkné butiky, pizza, pivo, drinky, burgery, ale také ezoterický obchod, který v den zahájení nabídne služby kartářky. Chceme, aby tam bylo něco pro každého, takže v ulici bude i sezení pro děti a hodně možností nealkoholických nápojů. Rozhodně nechceme z Vachovy udělat party ulici – chceme, aby ji lidé využívali i během dne, maminka si tu může odpočinout a děti v klidu hrát. Jde mi hlavně o společenské vnímání ulice a to, kolik může mít funkcí,“ vysvětluje Rút (zdroj).
Vachova je slepá ulice, je to místo, kam byste sami z vlastní vůle rozhodně nešli, ale vzhledem k rozsáhlému výčtu benefitů a květnatému popisu, které autoři projektu podávají médiím jsem očekával, že tam budou skutečné davy.
Nicméně se ukázalo, že se Brňané chill zóně vyhýbají jako čert kříži. Schválně, zda najdete rozdíl mezi oficiálním a reálným snímkem.
Ano, správně.
Chybí tam … lidé.
Pokud bylo cílem taktického urbanismu vyhnat lidi, tak se skvěle zadařilo. Pár lidí obědvalo v restauraci na rohu, jinak tam bylo liduprázdno. Nechápal jsem, kam se poděli všichni ti nadšení lidé, co provozují pouliční umění, maminky, co odpočívají a děti, co si hrají.
Zejména bylo prázdno u stolečků,
také u jiných stolečků,
i u těchto stolečků
a u těchto stolečků.
Vlastně tam bylo prázdno úplně všude.
Taky tam byl bordel a na zemi se válely vajgly. Podařilo se vyhnat auta, podařilo se vyhnat lidi a taky se podařilo vyhnat metaře. Asi také chillují, jen někde jinde.
K jednomu stolečku jsem si sednul a vytáhnul laptop. Čekal jsem, že mě začnou zahrnovat pizzou, burgery, drinky a nealkoholickými nápoji. Zejména ty posledně jmenované by se mi velmi hodily. Nicméně celých 20 minut si mě nikdo nevšimnul, takže to s tou gastronomií není tak žhavé, pokud si tedy nepřinesete v tašce rohlík nebo tak něco. Zato tam bylo horko, nuda, kvůli slunci nebylo vidět na obrazovku a především úplně příšerně smrděly „vonné“ tyčinky z přilehlého ezoterického obchodu, který byl současně jediným otevřeným obchodem v ulici. Nějak jsem nepostřehl ty butiky. Sedět na nepohodlné miniaturní kovové židli na parkovišti, zatímco na vás praží slunce a kolemjdoucí vám vejrají do úst je zážitek, ze kterého by smutnil i racek chechtavý. Hlavně jsem marně hledal, kam se poděly všechny ty chillující maminky v dlouhých květovaných biosukních, chillující děti a chilující hipsteři, kteří se cestou z barber shopu zastaví v chill zóně, aby moudře podumlali svoji USB dýmku a samozřejmě také chillovali. Lidé chodili okolo, někam spěchali a vůbec se jim nechtělo chillovat. Čím to asi bude. Že by to bylo tím, že na rozdíl od neziskovkářů, aktivistů a státem honorovaných designérů, urbanistů a architektů musejí… pracovat??
Říkal jsem si, co se vlastně dá v takovéto pokrokové „chill zóně“ dělat. Nedá se tam najíst, nedá se tam napít, nedá se tam nakupovat, nedá se tam sedět, nedá se tam nic. Dalo by se tam třeba nadávat na prolhané novináře, dát s primátorkou Vaňkovou lajnu jak Brno, také by se tam dalo unudit k smrti nebo tam vodit exkurze a vysvětlovat lidem, jak šílený potěmkinovský svět kolem nich média staví.
Jo abych nezapoměl zeleň. Ta je reprezentována betonovými květináči s exotickými rostlinami, což jsou afrikány. Vypadá to jako hroby. Některé květinky už to mají za sebou. Pobyt v chill zóně tak můžete chápat jako nácvik na to, až se odeberete k finálnímu chillu na hřbitov, tam to bude vypadat podobně a bude to tam i stejně zábavné jako v ulici Vachově.
Po necelé půl hodině chillování se mi začalo chtít lehce blejt. Buď to byl příznak počínajícího úpalu, nebo to dělaly ty tyčinky z atraktivního lokálního obchodu, které smrděly, jako když Volksgenosse Höss v Osvětimi dělal svoji práci a roztopil pece. Je zvláštní, že pokrokářská agenda vždy skončí u vyhánění. Vyženeme židy z Evropy, vyženeme auta z města…
Jediným zpestřením tohoto zážitku, který je zcela nepochopitelně vyvěšen na portálu KudyZNudy.cz, byly dva přelety přistávajících dopravních letadel, jejichž piloti zřejmě netušili, že pod nimi probíhá chillování a drze nad ulicí Vachovou stáčeli své stroje do osy RWY09. Někdo by měl kromě vyhánění aut také vyhnat z ulice Vachovy letadla, aby přistávala na 27, jinak nebude splněn plán v chillování.
Jak vidíte nahoře, ani v tomto případě se vyhnání aut tak docela nepovedlo. Sice se podařilo vypráskat vozidla soukromých rezidentů (jsou tam beztak modré zóny), nicméně zůstala vozidla České průmyslové zdravotní pojišťovny. Na občany se likvidátoři dopravy vysírat dovedou, ale na velké firmy si netroufají. Také se nepodařilo vytěsnit bílé vozidlo KIA invalidy. Invalida tak nebyl dopravně terminován, jen se musel o pár metrů přestěhovat, protože na jeho místě se nyní chilluje.
Docela by mně zajímalo, jak se k tomu staví rezidenti, kteří se nechali oblbnout sliby „rezidentního“ parkování, platí si za něj a teď místo něj mají liduprázdnou Potěmkinovu smradlavou chill zónu paní designérky Rút.
Nejsymboličtějšími artefakty „oživené“ ulice byly nepochybně zplihlé lampióny, které se nedobrém stavu nacházely ve vzduchu na obou stranách tohoto apendixu taktického urbanismu. Už taky měly lepší dny za sebou. Jeden z nich připomínal velký použitý kondom, asi abychom si uvědomili, že nás paní Rút a její přátelé taktičtí urbanisté mají za čuráky.
Říkal jsem si, jak je možné, že se o této nudné trapné zoufalosti nikde nepíše pravdivě? Nejblíže se realitě přiblížila idnes. ale liberální média se mohou podělat radostí. Připomínalo mi to výjevy z potěmkinovského Ruska, kde se vyráběly vesnice z pomalovaných kulis a najatí figuranti ve svátečních šatech hráli vesničany. Zde se vyrobil „obývák na ulici“ za pomoci komparsu, angažovaní novináři si to nafotili, napsali tendenční články o tom, jak je to bez těch aut zase prima, protože to tak vyžaduje současná progresivní levičácká doktrína a kdo chce nastoupit do kariérního výtahu, usnadnit si cestu ke grantům a městským zakázkám, musí si v kulturní válce najít správnou stranu. Tím byl úkon splněn a příští rok se občanská rukojmí brněnského magoostrátu mohou těšit na ještě rozsáhlejší a ještě ubožejší „chill“ umrtvené zóny bez lidí. Lidé, proboha, vždyť je to podvod a jeho autoři jsou ještě horší, než obchodníci s hrnci. Ti alespoň zanechají důvěřivým zákazníkům protihodnotu v podobě podřadného nádobí, které mohou nějakou dobu používat. Tento inkluzivní uvadlý „obývák na ulici“ nepřináší benefit vůbec nikomu, jen si intoši a dopravní demagogové dělají z lidí rukojmí.
Vybudování Potěmkinovy chill zóny v ulici Vachově, která je nudná, smradlavá a naprosto k ničemu, je součástí „festivalu“ Windows Pop, který provozuje spolek Naše kultivovaná města, z. s. Domyslete si sami, co to znamená, možná je to nějaká nová verze populárního operačního systému pro pravoslavnou církev. Také si domyslete, kdo to celé financuje.
Organizátoři chtějí vytvořit živou, pohodovou a bezpečnou ulici pro všechny, zejména pro rodiny s dětmi. Každý zapojený podnik bude nabízet odlišný sortiment, který zohledňuje trend nealkoholických nápojů (zdroj).
30.06.2024 D-FENS
Související články:
- Inspirace z Regensburgu (a odjinud) (20.8.2023), PAKO-
- Emptycity Budweis (16.7.2023), D-FENS
- Kdo je Pavel Ježík? (3.2.2021), Anonymní autor
- Smíchovské omalovánky (27.9.2020), Mladen
- A teď Strakonická (20.6.2020), Mladen
- Další na řadě je Bucharova (24.5.2020), Anonymní autor
- Dopravní Kocourkov v Modřanech (17.2.2020), D-FENS
- Nehoráznost: soud zprostil obžaloby policistu, který vážně zranil motorkáře (11.10.2018), Challenger
24 597x přečteno