Smíchovské omalovánky

Featured Image

Protože cykloopatření není nikdy dost – obzvlášť na dopravou vytížených komunikacích – požádala v Praze dobře známá firma ELTODO, a. s., o jejich realizaci na významných smíchovských ulicích. Konkrétně na Jiráskově mostě, navazující křižovatce Dienzenhoferovy sady a v ulicích V Botanice, Matoušova, Svornosti a Vltavská. Oznámení o návrhu těchto opatření si můžete od 16. září do 1. října 2020 přečíst na úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy pod ev. č. PKD-74390/2020 a PKD-74391/2020. Termín pro případné podání připomínek je 30 dní od zveřejnění těchto návrhů.

Žadatelé o cyklistická opatření opět chtějí svým uměním „ozdobit“ ulice, kde se intenzity automobilové dopravy pohybují v pracovní dny zhruba mezi 20-30 tis. vozidel za 24 h (podobně případy Modřanská, Bucharova či Strakonická publikované na tomto webu). Nejvytíženější ze zmiňovaných smíchovských ulic je Jiráskův most se 43 tis. vozidly za 24 h v pracovní den, navazující ulice V Botanice pak 22-28,5 tis. vozidel za 24 h. Ulicí Vltavskou projede za 24 h v pracovní den 17-19 tis. vozidel, ulicí Svornosti pak 12-14,5 tis. vozidel/24 h (zdroj).

Vynikající nápad poslat do takového provozu cyklisty. Na druhé straně můžeme ironicky říci „Proč ne?“. Na Hořejším nábřeží, po kterém projede v pracovní dny za 24 h cca 30 tis. vozidel, už cyklopruh namalovaný je. A končí na křižovatce s ulicí Na bělidle. Pak se cyklista přetlačí s automobily, podjede Palackého most a v takových dopravních intenzitách vyšlápne rampu k Dienzenhoferovým sadům (to jsem zvědav na hipstery na sdílených růžových a jinak barevných kolech) a poslušně odbočí na Jiráskův most (a pak si za odměnu na Novém Městě vymaká Resslovu, kterou se denně prožene 33 tis. vozidel), nebo se popasuje s proudy automobilů a přejede do pruhu umožňujícího přímou jízdu směr ulice V Botanice, resp. Janáčkovo nábřeží. V opačném směru naopak bude pro cyklistu lahůdka odbočit od Jiráskova mostu do Zborovské. Suma sumárum, smíchovské předpolí Jiráskova mostu se pánům projektantům z ELTODA moc povedlo.

Rovněž ukončení cykloopatření na křižovatce ulic V Botanice a Štefánikovy je nešťastné. Zde cyklopruh na křižovatce končí. Pak nezbývá cyklistovi, dodrží-li dopravní předpisy, než pokračovat do Kartouzské ulice, která vede do garáží obchodního centra a k rozpletu ramp do Strahovského tunelu. Kartouzskou určitě pojedou cyklisté moc rádi.

Připadá mi, že pánové z ELTODA nikdy nejeli v Praze na kole (obecně nepovedené cyklomalůvky jsou spíše kontraproduktivní a pro cyklistu nepříjemné), nebo chtějí rozeštvávat lidi a co nejvíce cyklistů nastrkat pod kola automobilů. Ač cyklista, trend integrace cyklistické dopravy na vytížené městské cesty je pro mě naprosto nepochopitelný.

Řešení nájezdu z Hořejšího nábřeží na Jiráskův most

Opačný směr – z Jiráskova mostu do ulice V Botanice

Křižovatka V Botanice-Štefánikova


27.09.2020 Mladen


Související články:


12345 (79x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
7 607x přečteno
D-FENS © 2017