Vsaď si a vyhraj!

Featured Image

Abych předešel zbytečným útokům, napíšu to nejdůležitější na úvod. Nejlepší a jediný způsob, jak vyhrát nad sázkovkou je nesázet. Bohužel to není pro mnohé tak adrenalinové, jako vsadit a čekat, doufat, věřit že to vyjde. Sázením se údajně dokáže živit velmi mizivé procento sázejích.

Občas se objeví např. v Mf Dnes článek s úspěšným sázkařem, který si vydělá měsíčně 30 000,- Kč, ale to si může vydělat i v práci a bez nervů. Velkým hráčům jde o mnohem větší zisky, ale mé zkušenosti říkají, že každá koruna do plusu dobrá a je třeba si jí vážit. Troufám si tvrdit, že naprosto drtivá většina sázejích je dlouhodobě v mínusu, ale nechce si to připustit. Na různých chatech, fórech a diskusích (třeba i tady se někdo ozve), píší lidé, že jsou v plusu, maximálně na nule, možná trošku mínus, ale „zlatý voči“, je to pouze lhaní si do vlastní kapsy. Málokdo přizná, že prohrál desítky tisíc. Nebo stovky tisíc, popř. jednotky milionů. Něco o tom vím. Spousta spoluobčanů se domnívá, že se jich tento problém netýká, že gambler je nějaký slabý kus ve stádě, který je potřeba utratit, že jsou to smažky, které nevydrží 10 minut bez toho, aniž by něco hodily do bedny. Takže usilovat o změny zákonů o hazardu je obtížné, protože není společenská poptávka.

Wikipedie: Gamblerství neboli gambling či patologické hráčství je chorobná závislost na hraní hazardních her. Gamblerství je považováno za patologickou psychickou závislost na lákavé představě rychlého zisku peněz nebo jiné hmotné výhry. Pravidla her jsou přitom nastavena z dlouhodobého hlediska pro hráče nevýhodně. Mnozí hráči získávají závislost na hře, rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí ve hře a vytvářejí tak bludný kruh. Závislé osoby (tzv. gambleři) dokážou prohrát ohromné částky, což má často za následek zásadní narušení mezilidských vztahů a existenční potíže nejen samotných hráčů, ale často i jejich blízkých. Gamblerství bývá spojeno s jinými druhy závislostí, například na drogách. Český zákon nedovoluje hru hazardních her osobám mladším osmnácti let a do heren s automaty jim pak úplně zakazuje vstup.

K založení hráčského účtu u kurzových sázek stačí připojení na internet a všechno lze vyřídít on – line. Sázkovky (dále jen „SK“) to zájemcům nijak nekomplikují, takže vsadit se dá prakticky okamžitě po zaslání potřebných podkladů a samozřejmě převodu peněz. V roce 2017 začal platit nový zákon o hazardních hrách, který vypudil zahraniční SK z Česka a umožnil českým SK plenit a dobývat domácí hřiště. Ne, že by majitelé zahraničních SK byli dobrosrdeční podnikatelé, kterým jde o blaho českého závisláka, ale přece jen to byla konkurence a větší nabídka znamená většinou i kvalitnější služby. Každopádně si SK nedovolily zvěrstva, které provádí tuzemské SK. Povídá se, že schválení zákona 186/2016 Sb. stálo konzorcium českých SK asi 80 000 000,- Kč. Byly údajně použity na motivaci zákonodárců, aby pro něj zvedli ruce. Vše bylo pod pláštíkem boje za neplacení daní zahraničních SK v České republice a byly to dobře investované prostředky. Dobré dílo se podařilo a od roku 2017 se českým SK mimořádně daří, nikdo je moc nekontroluje, Ministerstvo financí a Celní správa nad nimi drží ochranou ruku. Potřebujeme klid na práci – kde jsme to jen slyšeli? Na webu Celní správy je tabulka kontrol a marně byste tam hledali nějaká závratná čísla u SK. Ovšem když se najdou v hospodě poblíž školy dva automaty, tak jsou u toho borci ze zásahové jednotky, tři televizní štáby, aspoň dva mluvčí, kteří s vážnou tváří sdělují občanům, že bylo nalezeno a zneškodněno doupě neřesti. Kde byli celníci v době, kdy se na Zlínsku, Ostravsku, ale i jinde, kopaly kryty pro obrovské nádrže nedaněného alkoholu, to už mluvčí neřekne.

K výše uvedenému je potřeba ještě zmínit data z výroční zprávy o hazardu z r. 2019:

V l. 2013–2015 se celkový objem odvodů z příjmů získaných provozováním HH (de facto daně z hazardních her) pohyboval ve výši přibližně 8 mld. Kč, v následujících dvou letech rostl a v r. 2017 dosáhl 12,1 mld. Kč. V r. 2018 došlo k poklesu odvodů na 9,7 mld. Kč, což je o 20 % méně než v r. 2017. Odvody v r. 2018 tak byly nižší než v r. 2016. Důvodem tohoto snížení je pokles inkasa daně z TH vlivem zmenšení trhu s TH v důsledku přísnější regulace. V r. 2018 byly odvody z TH 5,9 mld. Kč (8,8 mld. Kč v r. 2017) a z ostatních HH 3,7 mld. Kč (3,4 mld. Kč v r. 2017). Meziroční pokles se týká státního rozpočtu (o 14 %), ale především rozpočtů obecních (o 25 %). Podíl státu na příjmech z daně z hazardních her dlouhodobě roste (49 % v r. 2018).

Takže legislativně to mají SK podchyceny. Herní plán jim schvaluje MF a v podstatě podepíše cokoliv, co mu SK podstrčí. Smutné na tom je, že ani pak nejsou SK schopny herní plány dodržovat a odpovědné orgány kontrolovat a trestat. Lze se oprávněně domnívat, že by opravdu málokdo podepsal v reálném životě smlouvu, která by byla tak jednostranně nastavena, jako jsou herní plány. SK může prakticky všechno a sázející v podstatě jen vsadit a případně si nastavit omezení ve formě výše sázek, délka pobytu na webových stránkách apod.

SK mají proti sázkařům mnoho zbraní, které hojně využívají. Základem je, že v případě současné sázky na prohru a výhru u jednoho zápasu dvou stejně kvalitních soupeřů, není vypsán kurz 2,0, ale např. 1,9. Daný krok prostě musí SK provádět, jinak by nemohly vydělávat. Jenže české SK využívají i mnoho dalších možností, jak sázení znepříjemnit. Jedním z těch hojně používaných je výběr zápasů. Pokud srovnáte např. zahraniční Bet365 s nejlepší českou SK Tipsportem (dále jen „TS“), tak je to opravdu výrazný rozdíl. Paradoxně „Betko“ nabízí víc českých sázkových příležitostí než tuzemská SK. Když jsem se na to u TS dotazoval, tak mimo klasické odpovědi, že „je to věc bookmakera“, jsem se dozvěděl, že českému sportu tak úplně nevěří. No, uklidňující odpověď od významného sponzora českého sportu. V praxi to znamená, že u Bet365 sázíte prakticky na všechno, co se v daný moment na zeměkouli hýbe na hřištích nebo halách, ale u našich SK se jedná o pečlivý výběr. Zajímavé na tom je, že jsou většinou vyřazeny zápasy, kde to „padá“. Je až neuvěřitelné, jak dokáže tuzemská SK vyhmátnout z nabídky na opačné polokouli zápas, který skončí 8:7 a nechat tam tři další, které skončí 1:0. Svědčí to o dobré znalosti tamějšího prostředí? Realita je taková, že SK „nakupují“ zápasy od dodavatelských firem, které zajišťují i informace přímo ze zápasů. Jsou to lidé, kteří se v daném prostředí dlouhodobě pohybují a mají mnohem více informací, než obyčejný smrtelník. Takže je v zájmu SK, aby měly informace o problémových zápasech. Navíc existují instituce, které monitorují neobvyklé sázky na zápasy a vyhodnocují jejich rizikovost. Nicméně zmiňovaný Bet365 svým klientům umožní sázky i na zápasy, které se gólově nebo bodově zvrhly. Samozřejmostí je, že české SK vypisují nižší kurzy než zahraniční konkurence.

Když se nepodaří zachytit problémový zápas před jeho zahájením, není problém pro SK stáhnout ho během zápasu. Je to jedna z největších prasáren, které mohou SK dělat. Sázející bohužel podobnou možnost nemá. Má za určitých podmínek možnost vybrat předčasně výhru, ale zrušit svoji sázku, když se nevyvíjí podle představ, nemůže. Sázkovka se jednoduše vymluví na technické potíže, ztrátu spojení s dějištěm zápasu a příležitost stáhne z nabídky. Že jí z dané oblasti bez problémů funguje spojení s jinými zápasy se ani nesnaží nijak maskovat. Často nechá zápas v nabídce bez možnosti vsadit, mění se skóre a jiné události v zápase, ale výmluva na špatné spojení trvá. Kde berou aktuální informace, když jim nefunguje spojení? Jak praví klasik v jednom českém filmu: Tak mi řekněte rovnou, že mi ho neumíte navázat…!

Namátkou si vzpomínám na fotbalovou kvalifikaci žen, kde tuším Brazilky daly někomu 18 branek. Pár zápasů tam z dané kvalifikace bylo, ale tento samozřejmě ne. V Asii nebo Austrálii se skoro každý týden objeví zápasy, kde fotbalisté nastřílí 10 branek, mladí severoameričtí hokejisté také góly nešetří, ale zmiňovaný TS se takovým zápasům důsledně vyhýbá. Pokud už se přece jen rozhodne, že ho v nabídce nechá, tak se nedá vůbec vsadit nebo se nedá vsadit na góly. Stejně tak se u našich SK většinou nedá vsadit na rohy nebo karty. Bet365 se rohů v live sázení nebojí. Chápu, že sázkovky jdou s kůží na trh a je na nich, na co vypíší kurzy. Stejně tak má sázkař možnost nesázet. Je to jejich svobodná vůle, ale vypovídá to o nastavení SK vůči klientovi. Pamatuji si na rozhovor se spolumajitelem SK, který se nebál na plnou hubu prohlásit, že prohrávat je nebaví a úspěšné budou postihovat.

Další zajímavostí je konkrétně u TS orientace na východ. Ruský hokej je pro TS to nejdůležitější na světě. Sázet se dá na KHL, další nižší soutěže, juniory, ženy. Ovšem kolébka hokeje nechává TS naprosto chladným. Ano, v nabídce má už i nižší soutěže nebo juniory, ale vzhledem k šíři nabídky severoamerického hokeje je to kapka v moři a zlepšilo se to až poslední rok. Dokonce i údržby systému dělal většinou v noci, kdy se hrály zápasy z Ameriky. Ono totiž uhlídat zápasy kanadských juniorek, kde padá opravdu hodně branek, jde mnohem hůř než zápasy ruských podvodníčků. Není problém vidět zápas ruských juniorů, který skončí i po prodloužení 0:0 a je naprosto zjevné, že gól nedají, ani kdyby hráli bez brankářů. U Rusů se branky nedávají dobře. Kluziště jsou větší, hráči hrozně rádi krasobruslí, vjedou s pukem podél mantinelu do pásma, na druhé straně vyjedou a čas vesele utíká. Během přesilovek nevystřelí anebo hodně vedle. Kdo sleduje ruský hokej, ten mohl vysledovat, že první třetiny končí většinou 0:0 nebo padne max jeden gól. Junioři jsou schopni pak dát 6 branek a v poslední třetině opět nic. Juniorské týmy hrají proti sobě dva zápasy během dvou dnů (matička Rus je velká), takže první den vyhrají např. domácí a pak hosté. Nebo první den 10 branek, druhý den nic. A vzhledem k tomu, že je k dispozici přenos, tak se divíte, co se stalo s těmi střelci z předchozího dne. Takový systém přímo vybízí k ovlivňování zápasů hráči, Mladíci se znají, hodně z nich hraje od mladých let v reprezentaci a díky sociálním sítím a technice pro ně není problém během čekání na zápas domluvit jeho průběh.

Ojedinělě jde najít v nabídce SK juniorské zápasy skandinávských celků, ale i tam, např. ve finské lize, padá hodně branek a to se sázkovkám nelíbí. Ovšem ruské ženy jsou v nabídce pravidelně. Mohlo by to vypadat, že západ je kultivovanější než východ (a ono to tak vypadá), ale kdo se dlouhodobě v sázení orientuje ví, že určité trendy jsou zřejmé.

Filipíny. Země hazardu zaslíbená. Říkám tomu „okrádání Evropanů za bílého dopoledne“. Filipínské soutěže totiž otevírají den a jsou k mání jako první. Drtivá většina závisláků spala, ráno v práci zapne počítač, mrkne na nabídku a máme tady filipínský basketbal, volejbal, dále asijský fotbal apod. Na filipínském basketbalu jsem „projel majlant“, než jsem pochopil jeho pravidla. A on žádná pravidla nemá. Kdyby se sportovní organizace řídily nějaký kodexem, o zákonech ani nemluvím, tak zakáží na Fiipínách sport. Ve zmiňovaném basketbalu můžete zažít opravdu všechno. Hrají se tam poháry, v nabídce jsou tuším tři. V jednom mohou hrát zahraniční hráči, v dalším jen domácí, poslední je nějaká studentská soutěž. To, co tam hráči předvádí, zasluhuje minimálně obdiv. Pokud nemáte hodně vsazeno a neprohráváte. Jednu čtvrtinu to vypadá, že hráči vidí basketbalový míč poprvé. Občas padne nějaká dvojka, trestné hody na úrovni žáků, při pokusu o trojky netrefí ani desku. Výsledek čtvrtiny je tristní, vypadá to, že mnoho bodů nebude. Po krátké pauze koncert! Útok za útokem, trojky jako na běžícím pásu, krásné kombinace. Následuje přestávka a vy věříte v obrat k lepšímu. Ale obrat se nekoná a opět je z toho „bolehlav“, protože hvězdy odpočívají a hraje lavička. Tři minuty před koncem na palubovku nastoupí mistři a do konce čtvtiny nahází spoustu bodů. Poslední čtvrtina už může dopadnout jakkoliv. A nyní si zaměňte scénáře ve čtvrtinách, různě je zkombinujte a vyjde vám nepřeberné množství variant a vaše prohra se rovná jistotě. Můj pocit z basketbalu je takový, že první poločas je „domluvený“ a v druhém se hraje… Nebo obráceně?

Ve filipínském basketu jsem zažil úžasné věci. Otočka zápasu, kde tým prohrával o 42 bodů. Kurz byl snad 100:1 a určitě si pár zasvěcených vsadilo. Neuvěřitelné střelecké hody během posledních minut. Zápas, kde bylo snad 25 vteřin do konce a následoval faul, trestné hody, faul, trestné hody… Naházeli toho jako za celou čtvrtinu. Čtvrtina, kdy muži nedali ani 15 bodů.

V basketbalu je velmi ceněná remíza. Na ni je v zápasech většinou hodně slušný kurz. Moc jich nepadá. Ale týmy usilují o jiné remízy. Ve čtvrtině nebo v půlce. Hodně často je vidět, jak to k dělbě bodů směřuje a kdo včas „chytne“ slušný kurz, vyhrál. Mnohokrát jsem viděl remízový stav minutu před konce a hráči ho skutečně zkušeně uhráli. Klasiké je neproměnění trestného hodu v posledních vteřinách nebo trapný pokus o poslední útok, kde jde vidět, že cílem je netrefit a nepokazit tím remízový stav. Opakem je např. faul na hráče střílejícího za tři body dlouho po odehrání. Rozhodčí ho zkušeně odpíská a pokud padla trojka, následuje ještě trestný hod a doženete i ztrátu 4 bodů.

Jiný je samozřejmě evropský basketbal a poměrně dobře se sází australský a novozélandský. Tam se hraje nahoru dolů, padá hodně košů a moc se netaktizuje. Obecně se dá říct, že to je poznávací znamení Austrálie – moc s es tím nepárají a chtějí se bavit. I ve fotbale tam padá dost branek.

Vrcholem basketbalového sportu je NBA. Ani o její čistotě si nedělám iluze. Kdo pravidelně sleduje NBA ví, že minimálně některé čtvrtiny si žijí svým životem. Hráči se znají, poznávají se od studentských let a v klubech poměrně hodně migrují. Hvězdy mají lukrativní smlouvy, ale nehrají jen hvězdy a řekněme si rovnou, že i když máte hodně, chcete víc. Nikomu tím neublížíte, jen si v některé čtvtině pořádně zastřílíte, v další budete bránit a k tomu nedáte trestný hod, takže náhodou vyjde remíza ve čtvrtině nebo poločase.

A to je jen basket a hokej. Psát o fotbalu nemá asi cenu. Každý víkend přijde překvapivý výsledek, který zničí šance sázejících. Z nedávné doby Pardubice – Slavie. Ale to je běžné sázení. Kdo sází delší dobu ví, že SK nemají zájem, aby byli sázkaři úspěšní. Nás neúspěšné nechají hrát, ale ti, kteří SK pravidelně poráží, dostanou tzv. limity. Znamená to, že nesmí vsadit libovolnou sázku (limituje je výše vkladu) nebo nelze vsadit v libovolném kurzu. V praxi to znamená, že na určitou událost může „lúzr“ vsadit v kurzu 1,8, ale úspěšný sázkař jen 1,2. Dříve byla tato praktika legální, ale v současném znění zákona o hazardních hrách je výslovně uvedeno, že každý hráč má mít rovné podmínky. Na chatech SK se občas objeví postesk sázkaře, který zmíní, že je hodně krácen na svých právech, ale bez odezvy. Nedávno napsal jeden sázkař, že končí se sázením právě z důvodů, že nemůže pořádně vsadit. Já jsem měl se SK jiné problémy, obrátil jsem se na dozorové orgány, konkrétně MF a Celní správu, ale nebyl zájem něco řešit. V mém případě šlo o situaci, kdy mně byla připsána výhra za vstřelený gól, který byl odvolán, ale já jsem mezitím částku již vsadil. TS mně následně strhnul částku z již odeslaných peněz. V zásadě šlo o porušení všeho, co uvádí herní plán. Úřady se k tomu postavily šalamounsky, porušení připustily, ale prý to už proběhlo, tak proč to řešit… Během řešení to vypadalo všechno velmi optimisticky, ale zřejmě někdo zakročil a výsledek byl tristní. Nicméně přišla řeč i na limity a od úředníků MF mně bylo řečeno, že bez důkazů, které jim poskytne sázkař, nemají šanci. Takže je schválený zákon, který nelze kontrolovat?

Výše uvedený sázkař pod svým nickem popsal celkem přesně situaci, která naplňovala znaky porušení zákona o hazardních hrách. Úředníci MF si vše podrobně přečetli a konstatovali:

Z obsahu informací uvedených na internetové stránce Tipsport lze usuzovat, že se jedná o informace týkající se podezření na porušení povinnosti zaručit všem účastníkům hazardní hry rovné podmínky. Informace v předmětném blogu jsou však bohužel pouze obecného charakteru a s ohledem na jejich obecnost není možné, bez uvedení konkrétních podezření na porušení povinnosti uvedené v § 7 odst. 2 písm. c) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o hazardních hrách“), jejich řádné prošetření. Za předpokladu, že Vy (nebo jakýkoli jiný účastník hazardních her) budete disponovat důkazy o porušení § 7 odst. 2 písm. c) zákona o hazardních hrách, pak Vám doporučujeme obrátit se, po předchozím uplatnění reklamace, na Generální ředitelství cel, Budějovická 7, 140 96 Praha 4, datová schránka 7puaa4c, e-mail podatelna@cs.mfcr.cz. K podání adresovanému na Generální ředitelství cel rovněž doporučujeme přiložit i výsledky reklamačního řízení, a to včetně všech dalších podkladů dokládajících podezření na porušení příslušných ustanovení zákona o hazardních hrách.

Z odpovědi vyplývá, že MF už není kontrolní orgán a neumí podřízené CS přeposlat podnět nebo stížnost. Dále pro ně není výpověď požkozeného klienta SK důkazem. Nejsou ochotni vyžádat si od SK informace a následně je ověřit. Vtipná je i poznámka o nutnosti předchozí reklamace.

Letos jsem se rozhodl, že dost bylo dotování sázkovek a že je potřeba udělat rozhodný krok. Zrušil jsem registrace v sázkovkách. Přestože mají v herních plánech jasně stanovená pravidla (písemnou formou, dopisem nebo e -mailem poslat žádost o zrušení registrace), naprosto je ignorují. Fortuna a Synot odmítly výpověď přijmout, pokud nebude zaslána na jejich formuláři, podepsaný a doporučeně. Nebyly samozřejmě schopny zaslat odkaz na ustanovení, které by tento požadavek řešil. Řeknete si: No tak co, vyplň žádost, zajdi na poštu a odešli. Jenže v očích gamblerů je každá překážka vítanou výmluvou, proč pokračovat v hraní. Normální člověk si skočí pro čepované pivo do džbánu, ale pošli si alkoholika a věř, že neupije. Sázkovka si chce sázkaře udržet, takže mu to komplikuje. Málokdo si bude stěžovat na MF nebo CS. V mém případě to udělal Synot tak, že poměrně ostrou výměnu názorů kvalifikoval jako nevhodné chování vůči svým pracovníkům a to je už dle herního plánu ke zrušení registrace. Fortuna se nakonec spokojila s výpovědí ručně napsanou na A4, podepsanou, ofocenou mobilem a zaslanou na e-mail. Celní správa obě události už několik měsíců řeší…a řeší…a řeší.

Gamblerství není jen záležitostí „smažek“. Týká se i lidí úspěšných, vzdělaných, normálních. Každý si svou cestu volí sám, jen je někdy obtížné se na ní zastavit a vydat se jinudy.


26.09.2020 Richie

12345 (150x známkováno, průměr: 1,92 z 5)
12 206x přečteno
Updatováno: 26.9.2020 — 23:54
D-FENS © 2017