Den/týden/měsíc/rok poté

Featured Image

Nedá mi to a musím napsat krátkou úvahu o tom, co se stalo a co předcházelo nehodě u OC Hostivař v Praze. Články tady a tady

Krátce po nehodě jsem byl na místě a viděl hromadu sanitek a policejních aut, místo znám a užívám jako ovce na obou úrovních, tedy jako chodec i jako řidič. Osobně mám zkušenosti s řízením jak kamionů, motocyklů, chozením i ježděním na kole, to jen pro pořádek.

Krátce po zveřejnění článků v obou periodicích se rojila diskuse. Spousta znalců, kteří ani se ani neobtěžovali, dočíst článek do konce. Výplody o staří řidiče, absolutní přednosti a nepřednosti chodců na přechodu a samozřejmě ti, kteří si možná otevřeli mapu, i když neví kde ji najít a egoisticky se stali znalci místních poměrů. Chtělo se mi z těch diskusí zvracet, až na výjimky a čest jim.

Česká televize ve své neomezené vládě v mediálním prostoru, je pochopitelně podle titulku na Praze 9 a uřícená reportérka směle tvrdí, že došlo k najetí auta do lidí na zastávce. Hlupaňa se ani neobtěžovala přejít silnici, aby zjistila pozice objektů po nehodě. A za tyhle šmejdy jsme nuceni pod hrozbou uplatňování vyděračských praktik státu platit.

K meritu věci:

  • Přecházet na zelenou je normální, i když chodec, vzhledem ke své zranitelnosti musí býti obezřetnějším.
  • Objíždět auta v běžné rychlosti vyvinuté v městském provozu zleva i zprava v soustavě různých křižovatek, je naprosto běžné normální a k zachování plynulosti provozu naprosto nezbytné.
  • To, že se někde srazí dvě a více aut ve světelné křižovatce je běžným jevem. Buďto jde o nedání přednosti nebo prostou nepozornost.

Q: Co se tam vlastně stalo?

Je 13.3.2018 cca 14:55

A: Na úzkém ostrůvku v začínající odpolední špičce se tísní hromada lidí vystoupivších z tramvaje, nebo prostě přecházejících čtyřproudou komunikaci, rozdělenou tramvajovým pásem se dvěma nástupními ostrůvky. Čekají na zelenou za současného masírování tlačítka při chodce na semaforu. Padá oranžová a následně červená pro auta. Více aut je v levém pruhu, protože předchozí křižovatka umožňuje hladší průjezd rovně právě levým pruhem. Pravý je současně odbočovací k obchodnímu centru do ulice Práčská. Auta v levém pruhu zastavují u přechodu a pro chodce padá zelená. Skupina zabere a tlačí se rychle na druhou stranu, aby nikdo nikomu nezavazel, je třeba vyrazit rychle. Ono na ostrůvku je kvůli blízkosti kolejí a zábradlí poměrně těsno a obejít kočárek neukázněné maminky je tam téměř nemožné. V půlce přechodu se nacházejí 4 osoby na začátku houfu. Pán ve fabii, přijíždí v pravém pruhu. Po projetí křižovatky se rozjede, aby nebrzdil provoz. Odhadem v rozmezí 45-60 km/h. Přehlédne červenou na semaforu a pravou přední části vozidla nabere napřímo dva chodce a další dva jsou odraženi zpět na přechod. První dva nejvíce postižení jsou odmrštěni několik metrů po směru jízdy vozu.

Řeklo by se, co to bylo za hovado? Mno, je třeba se na to podívat i z jiných úhlů pohledu.

Nápadů je spousta a to zejména od diskutující veřejnosti pod oběma články. Například koncentrace semaforů na Švehlově ulici je opravdu velká. V opačném směru ještě před křižovatkou Pražské a Švehlovy dokonce vybavena obousměrně automatizovaným zařízením na výběr daně z tachometru. Každých 500m je semafor. Pakliže mám možnost jet přilehlou ulicí bez EL to-do světýlek činím tak. Trvá to dlouho, když jedete ve špatnou dobu, prohlížet každé z červených skel semaforů. Přičteme-li k tomu pár buzerantů, kteří opravdu šnečím tempem zařazují a pomalinku jako na dovolené zařazují a rozjíždějí se. Z toho plyne: Ano semaforů je méně než značek, ale u nás toto není lichotka. Únava, stres, oslnění, cokoliv může způsobit, že jeden z 15 semaforů lze přehlédnout. To ovšem není omluva, ale stává se to i jinde.

Q: Ano z pohledu řidiče. Ale co chodci?

A: Tatáž situace, ten semafor na onom přechodu je opravdu pro zlost. Není synchronizován s přilehlými křižovatkami. Spoléhá na tlačítko pro chodce a klidně tam jebne červenou autům, které se zrovna rozjedou z křižovatky Práčská/Švehlova na zelenou. Osobně si tam odplivu a se slovy: jebu vám na semafory přecházím na libovolnou barvu i kdyby to umělo třeba fialovou. To za předpokladu, že z vrchu nic nejede, neb to tam všechno stojí na červenou. Je to prostě rychlejší a bezpečnější. Na mou obranu, nemusel bych tam plivat, pravda. Přecházím, když nic nejede a basta ale taky nikomu neskáču před auto. U tramvajové zastávky Sídliště Zahradní Město, tatáž situace, nechci být ta kuvra která ti na horizontu zastaví náklaďák mířící do Mitasky, tak aby se tam musel zase po půlkvaltech rozjíždět a funět, totéž s lidmi, které ty semafory akorát jebou při přejezdu pár stovek metrů ve vozech osobních. Nic nejede, přejdu a všichni jsou spokojeni, až na pana švestku a švestku ve voze s pruhem či jiným nápisem.

Q: Kdo za to mohl, kde je chyba?

A: To řekne až policie No ono nám by to mohlo být celkem jasné už nyní. Proč? Výše popsaná situace navazuje zde:

Pán v autě jistě nečekal, to co se stalo. Čelní sklo se rozbije, značně se prohne do interiéru a on v tu chvíli ví, je to, že tam byli nějací lidé. Byl tam semafor/značka billboard, proč tam byli? Byl to přechod? Kurva to byla rána, je třeba začít brzdit zastavit, co se stalo? Tady je důvod jednání a postavení vozidla tak daleko od přechodu. Celej život jezdíš, všechno cajk, pak jedna chyba a nevíš taková rána poprvé v životě. To sklo prská ty drobný střípky všude po přístrojovce, nic nevidím. Šok co se stalo.. brzda. Možná sem jel rychleji, abych stihl tu zelenou dole a kurva tohle ne. Pás, vypnout klíček, zastavuje, kde jsem? Přes to rozbité sklo není nic vidět. Normálně strašná situace, začne docházet co se stalo, snad to nebude tak hrozný nejel sem rychle..

Z článku vyňato: Řidič byl s akutní stresovou reakcí svěřen do péče odborníků.. nestane se to jen tak, když je člověk před tím napumpovaný adrenalinem jako na závodě.. Tohle nebyl závod, jen prostě stihnout tu zelenou dál/odvézt nákup atd.. Neví, kde se stala chyba a sype se.. Hrozný neštěstí.

Z pohledu chodců: Je odpolko, začínaj hrozný davy, je třeba jít nakoupit. Tak rychle bafnout nákup navařit uklidit. Zasranej semafor, máslo mlíko a zítra něco na sváču, zelená, rychle.. mám peněženku?, kdy jsem tam měl.. bum Au, byla zelená.. hrozná bolest.

Není to pěkný pohled, nezávidím těm policajtům a záchranářům, tohle ohledávání. Projet kapsy, kdo to byl, kde má občanku, komu patří ta bota a taška u přechodu.

Čest tomu mladíkovi, který tam pomáhal.

Pán prostě přehlídl 48 červenou v řadě ten den, jel kolem stojících aut po levé straně, možná to tam neznal, nedocvaklo mu, že tam není kde odbočit. Projel tak, aby nejel 10 km/h prostě přehlídl červenou, a ten přechod.. Možná přemýšlel stejně jako ti chodci, co ještě třeba dovézt, kde měl tou dobou už být.. a teď za to může..

Stává se to, proto není možné věřit, že nás ochrání stát, jeho buzerační předpisy, restrikce, sankce. Každý je tady sám za sebe a může věnovat trochu času tomu, aby přežil. Chce to jen přemýšlet a koukat kolem sebe. Semafor nic nevyřeší a nezachrání a zelená je prostě jen barva.. Ti dva přišli o možnost dokončit ten nákup, přestoupit na autobus, dojet domů ad. Stačilo jen obezřetněji mrknout, proč je ten pruh vedle prázdný a jestli tam není nějaký kokot. Semafor není betonová zábrana. Řidič mohl popřemýšlet, proč auta stojí zrovna u přechodu, i kdyby na odbočení. To, že tam svítí červená, se přehlédnout dá, pochopitelně, ale indicií bylo víc ne jen jedna.

Těm mrtvým je to teď jedno, bez debat, ale svět běží dál.. To pozůstalí i ten řidič jsou na tom teď mnohem hůř..

Z vlastní zkušenosti vím, že třeba jet jen tak na motorce po silnici, kde nic není, klidně 200 není problém, jen v těch křižovatkách jedu (ne podle předpisů) ale tak, že když tam něco je musím se sám umět zachránit ujistit se že ten druhý o mě ví a jedná podle toho. Stejně tak na přechodu, i kdyby mi tam někdo skákal, stejně to pak odnesu já, čili i tam je třeba si hlídat, zda těch 160 je dobrejch. Ta značka 70 tam je pro pořádek ouřadů. Je třeba hlavně požívat své smysly a přemýšlet.

Chyby děláme každý, rozdíl je pak už jen v důsledcích a žádné zúžení, značka semafor tomu zabránit nedokáží.

Očekávám do roka, zúžení Švehlovy ulice, více semaforů, kruhákú a tím prodloužení kolon, tak aby to při těch rozjezdech v kolně znamenalo pořádný záhul od těch aut, pořádný hluk a následně další a eurodalší euroutahování eurohlučnosti euroaut a euroemisních eurolimitů.

 


14.03.2018 Roman


Související články:


12345 (169x známkováno, průměr: 1,72 z 5)
14 509x přečteno
Updatováno: 18.3.2018 — 22:29

Reklama

D-FENS © 2017