Cisterna na D1

Featured Image

Několikrát si přehrávám video z nehody cisterny na D1 a zamýšlím se nad titulkem upoutávky Rozstřelu „Tragédii na D1 předejít nešlo“. Ve vlastním rozhovoru se pplk. Hodboď vyjadřuje spíš vyhýbavě.

Vlastní příčinu havárie cisterny nechávám stranou. Udála se v čase videa 0:01 – 0:04, doprovázena ohnivým výbuchem. První auto naráží v čase 0:08 už do temného vraku, zdá se dost vysokou rychlostí. Druhé auto v čase 0:11 stačilo přibrzdit a strhnout jízdu stranou a končí vedle vraku ve svodidle se zapnutými varovnými světly. Třetí vůz v 0:35 už klidně vpravo zastavuje, průjezd není možný. Čtvrtý vůz v čase 0:43 už sníženou rychlostí naráží do druhého auta. V čase 0:44 naráží čelně do vraku pátý vůz, zjevně vysokou rychlostí. V 0:51 zastavením dalších dvou vozů video končí.

Zkusme alespoň přibližně počítat. Na suché vozovce (u cisterny už byl asi olej) by měla být brzdná dráha z rychlosti 130 km/h asi 83 m, což trvá pod 5 s. S reakční dobou 1 s by se i první vůz měl do těch 8 s vejít a dobrzdit, zejména když započetí havárie cisterny bylo doprovázeno světelnými efekty. Těžko se odhaduje, zda první vůz svítil dálkovými světly, ale obávám se, že jen tlumenými. Druhý vůz jel s odstupem 3 sec, dvě sekundy v jednom jízdním pruhu se uvádějí za bezpečné. Náraz čtvrtého vozu po 35 s už si nemohu vysvětlit jinak, než že jel s tlumenými světly, ačkoliv bezprostředně před sebou auto, jehož řidiče by mohl oslňovat, neměl. Pátý vůz jel s minimálním odstupem a řídil se asi jen koncovkami před ním jedoucího vozu. Třeba mu křivdím, mohl předjíždět v levém pruhu, ale jel zřejmě také na tlumená světla.

Poučení? V první řadě nepozornost, ale hned po tom jízda dálniční rychlostí s tlumenými světly! Pravda, dnes je na D1 taková frekvence, že příležitost rozsvítit dálková světla je minimální. Je to ale způsobeno také tím, že na našich dálnicích naprosto chybí rostlinná nebo umělá stěna mezi středními svodidly proti oslňování protijedoucích vozidel. Hlavně, že nám pečlivě sekají trávu a ještě přitom omezují provoz.

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: na tlumená světla se jezdí nejen na dálnicích, ale i po běžných silnicích. V zatáčce se nám objeví na poslední chvíli protijedoucí auto, které mohlo být vidět daleko dříve nebo nám pomalu jedoucí vozidlo s tlumenými světly neosvětlující dostatečně vozovku vpředu ztěžuje předjetí.


27.10.2019 Krasava


Související články:


12345 (123x známkováno, průměr: 3,13 z 5)
13 984x přečteno
Updatováno: 27.10.2019 — 22:00
D-FENS © 2017