Zklidněme mosty!

Featured Image

Tak nám dneska pan Dolínek sdělil, že mostek do Libně je na spadnutí proto, že aktivisti bránili jeho rekonstrukci. To je vysoce uvěřitelný argument. Jsem rád, že se levičáci žerou mezi sebou.

Divím se, proč nezavolají na pomoc architekta a cyklistického mozkomrda Iana Gehla. Ten přece umí vyřešit všechno. Do doby, než soudruh Gehl přijede, přece jen na kole to jde z Kodaně do Prahy pomalu, zkusím se do toho pustit sám.

Mám proto jedno zcela praktické doporučení pro Pražany. Hlavně pro ty blbečky vylízaný, co volí zelené, socdemáky a další tyhle pazdráty, protože jsou tak blbí, aby mi to uvěřili.

Zapomeňte na mosty. Nechte je spadnout všechy. Mosty jsou uncool. Je to technologie středověku a v dnešní době jsou přežitek. Mosty jako stavební koncept ještě zastaralejší než parní stroj a telegraf, se kterými jsme se už dávno rozloučili. V moderní společnosti nemají středověké technologie prostor. Kdo v dnešní době ještě potřebuje chodit z jednoho břehu řeky na druhý? Jedině nějaký zaostalý řepák, co nemá ani na pořádný iPhone. Hipster most nepotřebuje, s kulturami na druhém břehu i na všech jiných březích ho spojují sociální média. Pro užší řeky a potoky postačuje párování mobilních zařízení přes bluetooth.

Že si chodíte někam na druhý břeh na nákupy? To je zaostalé a středověké. Objednávejte si matroš z Amazonu a Rohlik.cz, přiveze vám ho dodávka až před dveře, takže nebudete muset nikam chodit přes most. Místo chození nebo ježdění přes most a budete se moci věnovat užitečnějším věcem, třeba provozovat sousedské slavnosti nebo integrovat uprchlíky.

Chodíte přes most za prací? Pracujte z domova. Vezměte si domů soustruh nebo pět šest pacientů z Bohnic a pracujte moderně na home office.

Další významný argument, který hovoří pro zbourání mostů, je zklidňování dopravy. Dopravní experti formulovali, že pokud je omezena kapacita dopravní infrastruktury, tedy silnic, křižovatek a jiných komunikací, dopravní problémy se nezvětší, jak se všeobecně očekává. Naopak se zmenší, protože lidé po počátečním šoku přestanou mít zcela dobrovolně potřebu se dopravovat a kvalita jejich života se postupně, ale zásadně zlepší. Existuje na to celá řada případových studií, které vůbec nejsou jednostranné ani zfalšované. Navíc lidé začnou preferovat lokální produkty a hledají si pracovní místa v bezprostředním okolí bydliště, což je rovněž pozitivní z ekonomického a ekologického hlediska a snižuje to emise oxidu uhličitého. To si nakonec každý může sám vyzkoušet, ať dojde do nemocnice a nechá si tam uříznout obě nohy. Po počáteční fázi nespokojenosti zjistíte, že vaše potřeba někam chodit postupně vymizela a ještě budete mít jako bonus péro až na zem.

Mosty hyzdí veřejný prostor a komplikují stavbu cyklostezek a biokoridorů. Specifickou a velmi důležitou kapitolou je vliv mostů na lodní dopravu. Lodě se musejí už celá století poníženě vyhýbat mostním pilířům a výškově se přizpůsobovat mostním obloukům, zejména pokud je hladina vyšší. Volám po spravedlivé říční dopravě, kde budou mít lodě a zejména vodním šlapadla absolutní přednost před mosty. Pokud mosty nejsou z nějakého fyzikálního důvodu schopny uhýbat před loděmi, je třeba je prostě zrušit.

Společnost Mosto*mrd provedla v roce 2016 průzkum mezi občany, který jasně ukázal, že 9 z 10 dotazovaných mosty nechce, protože jim překážejí a komplikují nebo znemožňují jejich dopravu. Kritici průzkumu namítají, že respondenti byli předvybráni z řad lodních kapitánů, lodníků, burlaků a dalších ne zcela nezaujatých osob, a průzkum byl dostupný na stránkách BridgeBusters.cz, přičemž odkaz na něj se šířil pouze prostřednictvím Twitteru s hashtagem #LetBridgesFall.

Obrovské prostředky dosud vynakládané na mosty by se daly vynaložit na více cool architekturu. Třeba Havlovu lavičku za 850 tisíc, která má zásadní výhodu v tom, že se na ní dá sedět. Jen je to moc levné, v podstatě je to patnáct centimetrů cyklostezky. Nebo na projekty smart cities propojené s extenzivním fízlováním občanů. Rozhledny, aby se lidi mohli podívat, kam by mohli jít, kdyby byl v okolí nějaký most. Relaxační a wellness centra pro lidi, co museli přeplavat řeku a namohli si ramena.

Mosty zvyšují počet sebevražd, podobně jako zbraně. Každou chvíli čteme o nějakém zoufalci, který se vrhnul z mostu do vody a utopil se nebo spadl někam do údolí. Kdyby neměl v dosahu most, z mostu by se nevrhnul. Dále mosty snižují stabilitu politické scény. To se dá dobře dokumentovat na výroku politika Miroslava Sládka, který kdysi řekl na adresu tehdejší vlády: “Je třeba vyhlásit pochod na Prahu a naházet to všechno do Vltavy”. Je nabíledni, že házení by probíhalo právě z mostu, protože házet to z břehu by nedávalo smysl.

Moderní společnost mosty nepotřebuje, prosazuje je pouze stavební lobby a nerozhodnost odpovědných úředníků přikročit k rázné implementaci moderních technologií a zklidnění mostů. Shoďte mosty do vody a bude vám líp. S tím, co dokázala pražská ČSSD a její stranická buňka zvaná Technická správa komunikací, se dá označit jako slušný začátek a první vykročení k moderní budoucnosti bez mostů.

 


27.01.2018 D-FENS


Související články:


12345 (329x hodnoceno, průměr: 1,22 z 5)
14 360x přečteno
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!