Zklidněme mosty! - zpět na článek

Počet komentářů: 42

  1. Četli jste někdo v mládí knížky „Zuby machairodů“ a „Kly mastodontů“. Tam měli báječnou věcičku – vznášedla aerobaty. To by teprve byla hipsteřina.

    1. Ty knihy si matne pamatuju, tenkrat se mi libily. Jdu se mrknout, jestli se nedaji nekde stahnout, protoze ty moje asi skoncily nekde na pude…

  2. Praha panu domácímu obecně moc nejde. Ono by bylo totiž dobré uvést, že na údržbu nejen dopravní infrastruktury se tady zvysoka sere už hodně dlouho, ale fakt HODNĚ, a kdo je na magorátu zrovna u vesla je tak nějak jedno. Pro MČ platí to samé. On se konkrétně ten Libeňák nedostal do tohoto stavu za posledních pár let, o Hlávkově a Palačáku platí to samé. A Libeňák je průda, o tom žádná, ale pokud by takhle dopadly ty dva, to bylo teprve veselo.

    1. „Se“ na infrastrukturu někde v tédle zemi nesere?

    2. Velmi dobrý nápad! Je třeba prosadit mohutné dotace na šlapací a solární vznášedla, tak aby si je do konce čtyřletky mohl pořídit každý úřad. Mohla by se toho ujmout nějaká nevytížená alchymistická dílna, pardon Start-up…

      1. To patřilo pod Jihocecha Honzu, sory…

      2. Jo, šarlatánský dílny, to PK trefil dobře :D

    3. Praha panu domácímu obecně moc nejde
      Bohužel pan domácí je tady mimo. Pražští šíbři odkláněli prachy 30 let, tak jim to holt teď začalo padat. Viz příspěvek níže. Něco podobného je čeká za pár let vodovodní sítí.

      Miloslava Pošvářová Stav VI- velmi špatný je od roku 1992!!!! Stav VII-havarijní se zastavenou údržbou dosáhl významných 26 let. Což je úctyhodný výkon. Celkem se dožil s úspornou údržbou hezkých 90-ti let. Blahopřejeme.

      1. V praxi jediný pražský most, který se udržuje tak, jak se asi má, je ten Nuselský. Všechny ostatní jsou na tom dost bídně. A ten Libeňský by bylo asi optimální postavit zgruntu nový jako „optickou repliku“ – vzhledem k tomu, kolik cementu se použilo již při jeho stavbě.

        1. V praxi jediný pražský most, který se udržuje tak, jak se asi má, je ten Nuselský
          Ano to je pravda, ale taky měli pár let zpátky naděláno v kalhotách, když tekl vodopád do kolejiště.

          A ten Libeňský by bylo asi optimální postavit zgruntu nový jako „optickou repliku“
          Ano, vidím to stejně.

    4. Ale to, co píše, přece nesouvisí s tím, kdo tam zrovna dnes sedí. Navíc se místo infrastruktury tak dlouho „budovaly“ různé nesmysly, že dnes už je oprava čehokoliv nesmírně obtížná. Příkladem je třeba most přes Štvanici, ten volá po opravě, jenže kam s auty? Nábřeží je prakticky neprůjezdné, protože je tam hlavně křižovatka pro přejezd cyklounů. Tak dlouho přijímal Magistrát různá opatření na žádost aktivistů, až se dobral k tomu, že je politicky neprůchozí něco opravovat a většinu obyvatel vytočit do běla. Ale třeba si s tím IPR nějak poradí a nebo opravdu navrhnou, že mosty Prahu hyzdí a běžný jouda je nepotřebuje. :-D

  3. Zeman vyhrál volby

  4. S těmi levicovými aktivity měli v Praze problém už na přelomu 19. a 20. století. Třeba zarytí zástupci levicového proletariátu jako třeba JUDr. Luboš Jeřábek, IngArch.Bohumil Štěrba a řada dalších dobových architektů se postavila proti asanaci staré Prahy. Dokonce i z Brna je tam přijeli podpořit další neziskovkáři jako třeba Vilém Mrštík
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bestia_triumphans

    Kvůli těmto zpátečnickým levičákům se zachovala řada ošklivých středověkkých památek (např. Betlémská kaple), místo kterých mohlo stát něco novějšího, historicky bezcenného.
    V Brně jsme takovou smůlu na aktivisty neměli, a progresivní (a zkorumpovaní) radní zlikvidovali skoro 250 historických domů a historické hradby, které nestačil poničit Napolen byly zbourány rovněž. Developerům odpustili na 18 let daňe a tak začala živelná výstavba ne nepodobná současnému řádění developerských mafií propírajících v česku přes nemovitosti špinavé peníze.
    Holt historie se opakuje. A lidi jsou pořád stejně hloupí, aby hýkali nadšením nad novou „moderní“ výstavbou hnusných sklobetonových krychlí.

    Před pár lety byly v Brně zbourány poslední historické pavlačáky v centru, aby ustoupily vysoké ohavné šedé kancelářské krychli, která hyzdí okolí Špilberku neuvěřitelným způsobem.
    Asi bude zbouráno i Tesco u nádraží, starý socialistický Prior, který by ve všech západních zemích byl památkově chráněný jako připomínka svérázné architektonické epochy, ne nepodobné pražské Kotvě nebo divadlu.
    Prý to celé koupil nějaký arabáč.

    1. Jen tak na okraj, Betlémská kaple byla koncem 18 stol. zbořena a nově postavena na začátku padesátých let minulého století.

    2. Za vaším příspěvkem tuším nevyřčený axiom, že středověké památky jsou dobré a moderní výstavba je špatná.
      A rozumíte také tomu, že někteří lidé jednoduše nemají zájem o ochranu každé boudy pro psa starší padesáti let?

      Betlémská kaple v nějakém okamžiku vznikla a během dalších čtyř set let postupně chátrala až do téměř úplného zmizení. Namísto toho, aby se s ní veřejnost rozloučila a nahradila ji budova v ten okamžik relevantní, někdo přišel s geniálním plánem ji po 560 letech postavit znovu přesně tak, jak už jednou existovala (a zchátrala), a teď ji tedy máme. Středověkou studenou monstrozitu podivného tvaru, ve které se za latinského drmolení producírují důstojní akademici v legračních čapkách.

      Za mě rozhodně radši sklo a beton.

    3. Jo, Betlemska kaple, to je krasna ukazka toho, jak se stavba dochovala… Ale pockat… Aha… Ono z ni prakticky nic nezustalo a byla znovu postavena v padesatych letech.

      Co se pavlacaku tyce, tech je v Brne dost. Pri jizde smerem na Prahu, nebo z Prahy vlakem se nekdy podivej z okna. Nebo dalsi mas u Mendlaku, hned pod svahem, myslim, ze je jeho strecha videt z hradu i z Petrova. A to jsou ty pohledove otevrene z ulice. Obrovska spousta jich pak je ve vnitroblocich (v jednom rekonstruovanem pracuju, v historicke chranene budove v centru Brna).

      Tim nerikam, ze by historicke budovy nemely byt chranene a ze napriklad stavba Spalicku nebyla prasarna, ale co tu pises jsou vesmes nesmysly.

      1. s Betlémskou kaplí ujel, ale co se týče Pražské asanace, tak původní plán opravdu byl zplanýrovat komplet celou středověkou zástavbu Starého města a okolí, s vyjímkou hrstky kostelů a postavit Prahu z gruntu novou. Díky odporu široké veřejnosti se od toho nakonec ustoupilo a do asanace šlo akorát Židovské město. A i tak podnikaví developeři semtam zbořili i to, co do asanace podle plánů vůbec jít nemělo.

  5. To jsem tak nějak čekal, že mezi českými vohnouty s přetrvávajícím bolševicko-klausovským přístupem k ochraně historického (i přírodního) dědictví příliš neuspěju.
    Ani kdybych argumentoval třeba Rakouskem, kde spravili kdejakou bezvýznamnou zříceninu hradu z 11. století, kromě toho si zatraceně hlídají krajinný ráz a tradiční venkovské stavby, a nedovolí rychlejší přírůstek ve vesnici než pár domků za rok. Takže jim tam nevznikají žádné ohavné satelitní „paneláky na ležato“.

    A co z toho mají, komě dobrého pocitu že se nemusí dívat na hnusy ve stylu podnikatelského baroka nebo amerických předměstských domů kde hyzdí čalní fasádu garážová vrata?
    Spolu s krásnou (protože chráněnou) alpskou přírodou třeba i hromady peněz ze ždímání turistických hejlů, kteří jsou „kupodivu“ ochotní dát fůru prachů za pohodovou dovolenou v malebných vesničkách uprostřed nádherné přírody.

    Srovnejte malebnou alpskou krajinu s vesničkami jak z pohádky s bolševiky a developery zdevastovanou krajinou v českoprasečáku.
    Kdo bydlí na moravě, ten nemá absolutně žádný důvod jezdit třeba do Krkonoš. Alpy jsou jen o kousek dál, nádherné slovenské hory (bez protivných puntičkářských rakušáků) taky a ještě k tomu za lidové ceny. Krkonoše jsou prakticky za stejnou cenu jak ty Alpy, ale mizerná česká kvalita služeb a zdevastovaná příroda.

        1. Na tu by meli chodit chcat zejmena Brnaci.

        2. ten Flakturm tam náhodou docela stylově zapadá. Mezi všelijakým tím historicistním a neoněco kýčem konce 19. století se to ztratí.

          1. G-Turm v Augarten vypadá docela dobře, protože má okolo sebe dost prostoru a slušnou parkovou úpravu (mně osobně se líbí i ten tvar). Zbylé jsou prostě v haldě zástavby, nenarušují žádné významné horizont a tak, takže celkem gut. Jen L-Turm v Augarten trochu vyčuhuje, ale i to se snese.

      1. Počkejte! To první, to fakt někde stojí?! Citlivě začleněný? Ne!

        1. Ano, stojí to ve Štýrském Hradci. Ze Schlossbergu to přehlédnete snad jen za velmi husté mlhy. Citlivost začlenění doporučuji ohodnotit osobně. Ale Graz je jinak krásné město v nádherném okolí.

          1. Vypada to, jako kdyby se nejaky megamimozemstan vysral mezi baraky.

        2. Dle mého to vypadá hodně dobře. Je to pravda trochu narvané mezi stávající zástavbou, ale je to prostě originální a zajímavé. Samotného mě reakce na tento výtvor překvapila, protože jsem vždy byl a stále jsem odpůrcem flusance na Letné. Nicméně tahle stavba mě trochu nahlodala v tom, že co vypadá jako šílenost, může nakonec dopadnout docela dobře. Nakonec ani stavba „ajfelovky“ ve své době nebyla zrovna provázena všelidovým nadšením a jak se jim dnes hodí (a mě osobně se líbí moc).

          Takže já bych doporučil se v Grazu zastavit, jediné, co mi v tom městečku vadí jsou kvanta agresivních cykloušů, to je skutečný mor (asi jako všude, kde si tuhle línou verbež co neumí udělat pár kroků pěšky nechali zdivočet).

  6. „Po počáteční fázi nespokojenosti zjistíte, že vaše potřeba někam chodit postupně vymizela a ještě budete mít jako bonus péro až na zem“ Made my day.

  7. Kousek od Brna v Černé Hoře máme také poněkud zpátečnické obyvatelstvo. Když se zjistilo, že most okolo jejich vesnice je na spadnutí, tak se nechopili příležitosti ho nechat spadnout. Místo toho aby byli rádí že můžou poznat desetitisíce lidí za hodinu, zaprděle trvali na tom, že chtějí přecházet přes silnici. Lidé dojíždějící z prací do Brna také nechápali, že hodinku si odpočinout každý den v malebné Černé Hoře je príma.

    1. Kousek od Brna v Černé Hoře máme také poněkud zpátečnické obyvatelstvo.
      Globální problém lokality na sever od Brna se jmenuje D43, která je z 50 % dokončená už od poslední války, který byla v minulém tisíciletí, a ŘSD se není schopné dodohnout s pár lokálníma píčusama. Moderní slovníkem řečeno na ně zakleknout:-)

      1. ….ŘSD se není schopné dohodnout…

      2. R43, respektive její absence je průser kolosální. A nejhorší je že to asi nikoho krom řidičů a lidí bydlících po trase nijak nesere. Pravidelně poznám, že se I43 před lipůvkou zacpala tím, že waze začne lidi tahat objížďkou přes Vranov a Šebrov po silnicích třetí třídy a před barákem mám pomalu jedoucí štrůdl aut. Pokud se někdo zrakví mezi lipůvkou a ČH (Což je furt) tak to policajti zašpérují a vešekerou dopravu pošlou do serpentin pod Novým Hradem a šup do Blanska, kde je průtah městem ukázkově moderní a tedy zkurvenej…
        Jeden by čekal, že vzhledem k situaci se už ladí poslední detaily než vyrazí buldozery prohrnout náletpvý dřeviny na A88 a pak jen položit beton, ale kdepak. Té dálnice se ani my třicátníci nedožijem…

        1. A nejhorší je že to asi nikoho krom řidičů a lidí bydlících po trase nijak nesere.
          Možná se pár let zpátky měl Hašek na jeden přívázat ke sloupu u I/43 v mírnější variatně nebo dát rovnou do klády ve variantě zostřené:-)

      3. Z 50 % dokončená? Myslíte ty zarostlé náspy a zamokřená tělesa, kde dokonce rostou chráněné orchideje? Viz tady: http://botany.cz/cs/oburky-trestenec/

        Jo, pravda, zemní práce pokročily docela dost, stojí i některé mosty v dálničním tělese, které překlenují místní komunikace nebo vodní toky, ale to není 50% dokončenost.

        1. Fotogalerie „staré“ či „Hitlerovy“ dálnice (exteritoriální dálnice A88 Vídeň – Vratislav) tady:
          https://get.google.com/albumarchive/104318839540440564215/album/AF1QipM61AygbB-z23HB4V7oF1eC9ujdNZ_dDtDWtfUh

        2. Záleží, jak si definujete „dokončení“. Vlastní práce jsou dnes hračka, důležité je získat povolení a pozemky. Takže z určitého pohledu ta poloviční dokončenost smysl dává.

          Hlavní problém R43 je v chybějící koncepci, kdy se z Jinačovic a Rozdrojovic staly lukrativní milionářské vesničky a zastupitelstva nemohla odolat se na tom nenapakovat. Takže odpor těch, co tam za těžké peníze mají domy (a předpokládám, že to nejsou žádné socky bez vlivu) bude velký až nepřekonatelný. Bude se zkoušet vyjebat s vesnicemi mezi Ostrovačicemi a Lipůvkou (tzv. „varianta boskovická brázda“), ale ani tam nelze čekat jakoukoliv podporu, proč taky. Takže buď to půjde nemalou silou přes onu boskovickou brázdu (méně milionářů, stavějících se na odpor) nebo to nebude nikdy. Svým způsobem současné aktivity nahrávají tomu, že to už ani nebude potřebné.

          1. Takže z určitého pohledu ta poloviční dokončenost smysl dává
            Ano, potvrzuji. Byla myšlena vlastní fyzická stavba.

            a předpokládám, že to nejsou žádné socky bez vlivu
            Na každou svini se vaří voda. Je sranda sledovat, jak místní VIP mají staženou prdel, aby to nespadlo pod nima.

        3. Nejvetsi sranda je, jak dodneska v bystrci funguje unikatni most dalnice/cesta/potok jeste v puvodnim stavu jak to adolf postavil. Zato moderni mosty se nam zvlni behem par mesicu :D
          Ja bych asi s takovou radsi to puvodni nemecky teleso :D

    2. Obyvatelstvo Čéháčka je v tom nevinně. Most je na obchvatu městysu na silnici I/43, čili patří pod ŘSD a na katastrofální stav mostu se přišlo při rekonstrukci vozovky. Takže obyvatelé i projíždějící to jen musí přetrpět.

      Vy to asi víte, ale na konci února mají začít práce na snesení mostu a do roka má stát nový. Na podzim plánovali, že na dobu stavby vyloučí nákladní tranzit mezi Brnem a Svitavami, tak uvidíme, co z toho nakonec bude.

  8. Jen blbněte… pamatujete si ještě ten sitkom „Hospoda“? Jak pan domácí bojoval proti kouření, až zůstala prázdná hospoda?
    Jo, tehdy se to zdálo nejen naprosto pošahaný, ale dokonce i vtipný.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017