Unesto – Potěmkin nezemřel!

Featured Image

Milé děti. Víte co má společného Český Krumlov, Marineland, Disneyland a PortAventura World? Jsou to zábavní parky. Zábavní park je zařízení, kam strčíte na jednom konci turistu s penězi a na druhém vypadne bez peněz a možná přiměřeně pobaven.

Na rozdíl od Marinelandu, Disneylandu a PortAventura Worldu byl Český Krumlov původně koncipován jako osada, hradiště a evoloval do města. Změna nastala v roce 1992, kdy se někdo rozhodl, že Krumlova je pro obyčejné lidi škoda, strčil ho do věci co se jmenuje Unesco a kombinací úřední šikany, aktivistické šikany a výpalného začal dostávat z centra občany na krásná sídliště na periferiích, toliko na Mír a na Plesnivec. Z centra Krumlova se postupně vytratily obchody z potravinama, zeleninou, masem a nahradili je kšefty v lepším případě s Bohemia Crystal z číny a v horším případě s matrjoškami a hadry „I Love Prag!“. Z barů a hospod se udělali Le Café a La Restauranty. A hlavně se zkoncovalo s těma zlejma autama. Pokud zrovna nejste rovnější z rovných tak zajet do města smíte jen za výpalné a zaparkovat nemůžete vůbec. A že tam bydlíte? Tak si prostě nákup vyložíte a koukejte pálit pryč. Korunu to dostalo loni v létě, kdy bylo zpoplatněno i poslední parkoviště v okolí. Parkovat tedy můžete kde chcete. Třeba na Plesnivci. Pokud máte to „štěstí“, že bydlíte třeba v Rooseweltově ulici, která už není součástí Lunaparku, tak si tam můžete zaparkovat za měsíční výpalné, zhruba ve výši poloviny průměrné mzdy. Další nezbytnou fíčurou jsou památkáři a další aktivističtí pizduši. Máte-li „to štěstí“, že vlastníte nemovitost v Lunaparku Krumlov a neprovozujete Zimmer Frei, ale bydlíte tam, různá příslušná svoloč vám bude kecat i do barvy toaletního papíru a příchutě používaných kondomů. Muškáty v plastovém truhlíku jsou problém, papundeklová cedule s obrázky čínských „jídel“ přímo na náměstí ne. To je jen nástin situace, která vzhledem k okolnosti, že ceny nemovitostí šroubují nahoru ti, kteří si chtějí v Lunaparku otevřít nějaké to rýžoviště dostala lidi z centra Krumlova pryč. A to tak, že úplně. Už chybí jen turnikety na vstupu.

Ok. Tak máme město bez obyvatel co nám generuje pohádkové zisky. Pohádka má šťastný konec. Normální člověk se Lunaparku vyhne a nanejvejš ho budou srát známí z Mechova, Brünu, či jiných děr kecama o tom, jak je Krumlov krásnej a jak musí být super tam žít.

Nicméně to by nebyl socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, aby to mohlo skončit tak, že soudruzi chtěli město bez lidí a tak ho teda mají. A tak nám na Míru a na Plesnivci narvali do schránek barevný letáček na kusu kartónu, kde nás nějaká výtvarnice láká na príma brigádu a představuje nám geniální projekt UNES-CO. Ve stručnosti jde o to, že si žaba všimla, že v Krumlově nikdo nebydlí (a že to byla fuška všechny buzerací a pokutama vyštípat už víme) a že město, kde nikdo nebydlí je divné. A nebyl by to socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, aby nedostala granty od Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultury Slovenské republiky, Národní galerie v Praze, Slovenské národní galerie, Města Český Krumlov, Egon Schiele Art Centra, Regionálního muzea v Českém Krumlově, Gymnázia Český Krumlov, SUPŠ sv. Anežky České, spolku Krumlech a České televize (!!!), na to, aby si najala brigádníky na to, aby předstírali, že bydlí tam, kde díky buzeraci a zlodějině nikdo ve skutečnosti nebydlí. A vysídlenci na Plesnivci to prostřednictvím daní paní Kateřině zacvakají. Ale paní Kateřina není zdroj problému, ta je jen dobovým příznakem. Ačkoliv těžko říct u někoho, kdo se prezentuje jako „česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře.“ Problém je, že žijeme v době, kdy pokud něco nefunguje, neřešíme proč, ale snažíme se to zakamuflovat. Nebyl by to socialismus ve stadiu už lehce smrdutého koně, kdyby se v Krumlově povolili šrouby a řešilo by se, jak to udělat, aby se v centru dalo žít. Nene. Naopak. Soudruzi si zaplatí trapnou stafáž, která bude předstírat, že žije v Lunaparku, zavedou dress code a vstupné. Auta, autobusy, vlaky, letadla a kanoe se budeou parkovat v Přísečný a v Kájově a do Lunaparku bude smět jenom koňský povoz.

Přeji všem z Vás, kdož jste třeba zrovna podávali daňové přiznání, užijte si ten hřejivý pocit, že si tohle platíte. Obhájcům České Televize, která i v tomhle utápí koncesionářské poplatky, přeji záškrt, mor a neštovice. No a sociálním architektům přeji slovy Jiřího Kodeta, vyližte si prdel. Výtvarníkům přeji brzké pochopení, že ne vše, co je nebetyčná drzost, je ještě umění.

 


08.04.2018 Dědek


Související články:


12345 (299x známkováno, průměr: 1,21 z 5)
20 269x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017