Unesto – Potěmkin nezemřel! - zpět na článek

Počet komentářů: 131

  1. Krumlov je strašlivá díra, kde by totálně chcípl pes, kdyby tam nebyl ten zámek a podzámčí. To místo už dávno ztratilo genia loci a je pouhou rejžárnou na prachy. Divím se místním, že si nezkusili historicky ověřené nástroje a tu svoloč na radnici nevyházeli z jejích oken na dlažbu…

    1. Na pocatku 90ek jsem tam obcas koncil vodu, protoze jezy na Budejce bejvaly provaleny. Rok od roku to tam stalo za vetsi hovno, za coz postupne zacala stat i ta matka ceskych rek. Osobne doufam, ze uz tu mestskou kulisu nikdy neuvidim a vsem zahranicnim pratelum vyrazne rozmluvim navstevu v te dire.

  2. Nacházím se na hustě kapitalistickém webu, proto se ptám, co je špatného na tom, že za parkování se platí? Ani údajně kruté zpoplatnění ze strany úřadů nevede v daných lokalitách ke vzniku konkurenčních soukromých placených stání, tedy stále se jedná o zpoplatnění pod tržní cenou. Takže držte huby.

    1. Slovo „monopol“ vám něco říká?

      1. Na druhou stranu… Monopol je jaksi výsledkem kapitalismu, no ni?

        1. A proto je ankap blbost :-)

          1. Ankap má daleko víc problémů, než jen monopol… :D

        2. Ni. V kapitalismu monopoly nebývají, protože je povolená konkurence. Schválně si zkuste v krumlově koupit pole a udělat z něj parkoviště, se zlou se potážete. Článek je doslova o tom, že socialismus v Krumlově zavdal existenci monopolu na placená parkoviště a pořád se najdou lidi, kteří to přičítají kapitalismu.

          1. Psal jsem to tu už několikrát – pokud někdo ovládne většinu zdrojů, případně všechny, monopol je nevyhnutelný.

          2. Samozřejmě že v kapitalismu monopoly bývají – nevyhnutelně vznikají minimálně u fyzicky existujících liniových sítí, to uznává dokonce i Urza.

            Viz virtuální tahová hra „vodárníci“ na které jsem tu tu simuloval:
            https://imgur.com/a/TGxK1

            1. Jeste ti tam chybi faktor ‚dotace‘. Pokud podnikatel B dostane dotace v ramci ‚neudrzitelneho podnikani‘, ‚rozvoje prdeli‘, ‚podpora podnikatelskych chcipaku‘ a dalsi, tak – voila! Bude klidne par let v minusu a dlouhej kour. Mezitim podnikateli A dojdou susliky a zacne akce Mrazek, Bures, apod.

              1. Nechybí, tohle byla simulace Skutečně Autenticky Volnýho Anarchokapitalistickýho Trhu, nikoli reálně-socialistického zahnívání.

                1. Jan Mrcasik: Takhle to funguje i v kapitalismu, viz systém Jančura. Dotovat prodělečnou firmu A tak dlouho dokud konkurence B nezkape.

                  1. No… jenze prave to je to realne-socialisticke zahnivani…

        3. Ni. Monopoly jsou výsledkem socialismu, a to pouze a výhradně.

          http://www.aynrand.cz/view.php?cisloclanku=2002110101

          1. ocs: To je projev hurvínkovského myšlení. Protipříklad je že v 95+ % českých městech neexistuje možnost jak realizovat kanalizaci jinak než monopolem, anžto se do ulice fyzicky vejde právě jedna odpadní roura o světlosti 1200 mm.

            1. Voni Hurvínku, o takových věcech jako seknrovna, případně lokální čistička, slyšeli? Asi ne, hádám. Inu, blb zůstane blbem a pařez pařezem.

              1. ocs: Čekal jsem, kdy to zase někdo vytáhne :-) Ano o 33 Kč za km / 500 Kč za hodinu jsem slyšel, ale nedbám.

                Dále očekávám že mit doporučíte také vlastní heliport, abych nemusel jezdil po soukromých monopolních cestách a dálnicích.

          2. Ni. Kinkor, jako je to pro některé Randovce/Ancapáky typické, argumentuje strawmanem když se slavně vypořádá s jedním zástupcem přirozených monopolů – vertikální integrací – a následně se tváří, že se tím vypořádal se všemi přirozenými monopoly.

            Faktem je, že v případě liniových staveb monopoly nutně vznikají i v dokonalém kapitalismu, a to protože náklady na „obejití“ fyzických liniových staveb – ať se jedná o dálnice, vodovodní řady nebo jinou liniovou stavbu přepravující – a to je důležité – fyzický produkt nějakou „asymetrickou konkurencí“ jsou vždy nutně nesrovnatelně vyšší, než jejich přeprava liniovou stavbou.

            Taková je totiž povaha liniových staveb, proto ostatně Římané stavěli své kamenné cesty, Nizozemci vodní kanály, Britové železnice a Rusové produktovody.

            Opět viz příklad se kterým se Urza nedokázal vypořádat: https://imgur.com/a/TGxK1

            1. Ditto výše. Dostudujte si prosím smysl pojmu „monopol“ (kupříkladu ve výše dodaném odkazu) a teprve potom diskutujte; opačné pořadí je… nešťastné, a nestaví Vás do dobrého světla. Nápověda: monopol není to, že zrovna náhodou nějakou službu nabízí jen jeden. Obecně: si tacuisses, philosophus mansisses.

              1. Na newspeak z pojmu „monopol“ účelově vyloučí všechny případy, které se nehodí pro argumentaci, nehodlám přístupovat – Merriam Webster jasně u hesla „monopoly“ připouští všechny z následujících významů:

                1 : exclusive ownership through legal privilege, command of supply, or concerted action
                2 : exclusive possession or control
                3 : a commodity controlled by one party
                4 : one that has a monopoly

    2. Úřad placený z veřejných peněz chce platit za využití parkoviště, pořízeného rovněž z veřejných peněz. Co je na tom kapitalistického a akceptovatelného?

    3. Asi by na tom nic špatného nebylo, kdyby tady kapitalista nebyl obec a nepodnikal takto s veřejným majetkem. Ten si na základě vlivového působení zákony přisvojil a podniká s ním, jako by byl jeho vlastní. V tomto případě k vzniku konkurenčních soukromých placených stání nevede to, že sama obec určuje, kdo bude moci do obce vjet a obec také určuje, kdo bude na jejím pozemku něco stavět. Pokud by se tedy našel někdo, kdo by se v zájmu myšlenky „znovuzalidnit“ krumlovský skanzen rozhodl postavit podzemní garáže nebo parkovací dům pro rezidenty, tak mu obec a) nedovolí ho postavit b) nedovolí jeho zákazníkům do něho přijet.

      Je jen otázkou času, kdy vám stejným mechanismem zpoplatní chodník nebo řeku. Je to jen otázkou toho, jak často a úspěšně budou představitelé SMOČR působit ve sněmovně. Problematika zpoplatnění VSTUPU do měst žije pod povrchem už několik let. Být Vámi, místo psaní slabomyslných komentářů bych se zajímal především o to.

      1. V prvním okamžiku, kdy někde zpoplatní vstup do města, tam půjdu bez placení a potáhnu klidně až k ústavnímu soudu, že takový feudalismus tu nikdo zavádět nemůže. To by byl konec a doufám že i ÚS by to musel reflektovat. Přinejmenším pokud by pár novinářů dodalo patřičný narativ a medializaci.

        1. Hoho, uplne klidne to zavedou a jeste bych se nedivil, kdyby na vystavbu bran byla dotace EU v ramci nejakeho envirodementalniho programu. Namisto „arbeit macht frei“ by nahore nad branou bylo logo EU.

          Hodne veci probiha jinak, nez by cloveka vubec napadlo. Treba nekdo vymysli limity pro maximalni pocet lidi v dane oblasti (na to prece bude vagon kamer) z nejakeho bohulibeho duvodu, atp.

          1. Jistě, limity z myriády důvodů zavést mohou.

            Ovšem zpoplatnění ne.

            1. Mmmm…

              – co kdyz se to pojme jako kulturni akce „prdel uprostred Evropy“, ktera holt trva celej rok a musis lepit vlezny?
              – nebo budes platit v pripade, ze je prekrocen limit pro pocet lidi na namesti, rekneme >2?

              Atd…

              1. Přesně takhle to chtěli pojmout.

                Leč pořád žijeme v zemi s minimálně pozůstatky právního státu, a soudy nemají rády když se je někdo zcela zjevně snaží vo…šálit, což je přesně případ „ale my nezpoplatňujeme město, my zpoplatďujeme věčně trvající kulturní akci, haha tůdle nůdle.“

        2. Byl jsem se před pár lety podívat na vinobraní kdesi v Mikulově. Centrum města uzavřené, za vstup vybírali vstupné. A vzpomínám si, že vstup do Zlaté uličky na Hradčanech byl kdysi dávno taky bezplatný. Ono to přijde…

          1. Tohle můžou dělat když tam pořádají nějakou kulturní akci. Ale ne permanentně za město jako takové.

            Vzpomínám, že ta Zlatá ulička byla též terčem husté legislativní kritiky a obcházejí to tím, že jakože není zpoplatněný vstup, ale doby do součásti Hradu se tam smí jen v rámci prohlídky s průvodcem – a zpoplatněná je ta.

            Opět, to jde s náměstím v Krumlově udělat dost těžko.

    4. Inu. Jednak článek není o placeném parkování. To je zde jen uvedeno jako jeden z faktorů vylidnění lokality. No a druhak co je kapitalistického na tom, když si úřad rozjíždí kšefty se statky pořízenými z veřejných peněz? A za třetí to opět bude právě úřad, který Vás to konkurenční parkoviště vybudovat a otevřít v dosahu centra nenechá. Takže hubu držet nebudu a vy mi vašnosto vyližte.

  3. Dfens:
    Za to si můžou lidi sami, že volí na radnici pořád ty stejné pičusy, kteří jim čtvrt století systematicky defekují na hlavu. Stačí aby rozvěšeli pár bilbórdů s nějakou svojí vlajkovou lodí jako Klaus, Zeman, Kníže a pod, a lidi s nadšeným hýkáním na místní úrovni opět zvolí dávno provařené dětičky bývalých okresních bolševických papalášů.

    Navíc, ten „kapitalista“ je ve skutečnosti občan města s volebním právem a je jen jeho vlatní blbost, že si nedokáže ohlídat svoje „zaměstnance“ na radnici, které tak štědře dotuje ze svých 60% daní. A vo tom to je.

  4. autorovi:
    Zkuste si žít nějakou dobu v libovolném větším městě a zjistíte, že depopulaci centra lze snadno provést i bez UNESCA. Stačí k tomu (kapitalistické) zákony džungle, díky nimž všechny nemovitosti v centrech zkoupili mafiáni z celého světa, od těch albánských a tureckých překupníků s heroinem až po čínské triády podporované jejich vládou.
    To je ten otevřený svobodný trh s nemovitostmi, který nám slibovali modrobolševici když tlačili na úplnou deregulaci bydlení.

    This is capitalism, baby.
    Kde je něco cenného, a cena ještě v budoucnu poroste, tam se vrhnou ti největší supi s pytly peněz a všechno tam vykoupí. A českému vohnoutovi s 20k čistého, zmasírovanému pohádkami o volném trhu, pak zbudou jen oči pro pláč, v lepším případě panelákový byt na kraji města mezi ukrajinci a vietnamci.

    1. V Jindrichove hradci nemalo nemovitosti v centru patri mestu a jsou tam socialni byty, soude podle barvy a chovani obyvatel.

    2. No. Ok. Pokud někdo přijde, ty nemovitosti si koupí, ať si tam založí třeba zednářskou lóži a je třeba z bangládeše. Problém je, když původního majitele k prodeji nutí šikana úředníků a vysoké daně. A to není kapitalismus (nikde jinde než v Brně). Ale budiž. Původní majitel je pryč a mě je úplně jedno, jestli to teď vlastní třeba pes filipes. Mě je TOTIŽ ÚPLNĚ PUTNA, ŽE V CENTRU KRUMLOVA NIKDO NEBYDLÍ. Mě jenom sere, že socialisti ty lidi nejdřív vyprudili a teď si budou najímat stafáž, protože jim najednou vadí, že tam nejsou. A sere mě, že je v CK nejvyšší možná taxa daně z nemovitosti, ale financují se podobné píčoviny, načež v místech kde žijí obyvatelé nejsou schopní ani opravit chodník.
      Ale to už je jiný příběh. A českému vohnoutovi s 20k čistého nikdo nic nevzal a zbude mu přesně to hovno co měl před tím, než si někdo od někoho jiného koupil nemovitost za ty pytle peněz. Chápu, že by se tam vohnout s 20k rád zadara nastěhoval, ale neexistuje k tomu žádný racionální důvod. No a nakonec i na vohnouta teď dojde, protože se tam bude moct nastěhovat a ještě mu za to socialisti z mojí kapsy zaplatí. A o tom posledním a jenom o tom byl ten článek. Takže si svoje levičácký plky strč zase hezky za klobouk, protože článek si ani náhodou nestěžuje na otevřený svobodný trh s nemovitostmi, který mimochodem v historických centrech měst není ani omylem, není ani filipikou proti placenému parkování, jak to rozklíčoval další antikapitalista zde. A představ si, že jsem si vědom, že centrum Krumlova, není jediný dojebaný centrum na světě. Holt, když se někde žije blbě, protože je tam středověká infrastruktura, buzerují je památkáři, kytičkáři z CHKOček, nemají kde parkovat a jak si domů pomalu dovézt nákup, nebo novej klozet, mají daně jako kráva a fasáda je stojí 70ti násobek skutečné hodnoty, protože buzerant z památkové péče nařídí, že to smí dělat jenom jeho bratranec „odborník“ se kterým se pak šábne na půl, tak to lidi prodají a jdou do prdele. Ale „this is not capitalism, baby.“ Kapitalismus je, že když mají kliku, přijde někdo, kdo jim za to dá ranec a udělá si tam hotel. Jinak by jim zbyl barák ve úřednicko-buzeračním pekle a oči pro pláč. Chápu, že by se ti to líbilo víc.
      A věř, že mám srovnání třeba s Passau, což je sice taky prdel, ale v centru tam je otevřený svobodný trh s nemovitostmi (na kterej píčuješ) a Denkmalschutzamt tam nemá jiné pravomoci, než pomáhat a světe div se, lidi tam v centru normálně bydlej, mají ve svých domech udělaný garáže a úplně normálně to tam funguje. Zkoušet žít ve větším městě nehodlám, protože prostě v Praze, žít nechci. A jiné tu není ať už si o tom v Brně myslíte cokoliv. Možná, pokud někdy zvednu kotvy, ale co jsem viděl v Mnichově, Vídni, Barceloně, Berlíně, Halle, a Římě, tak není moc o co stát. Jediný kde se mi celkem líbilo bylo ve Vilniusu, což je ale shodou okolností taky prdel. Jsem holt maloměšťák každým coulem, ale narozdíl od Brňáků si to dokážu přiznat. Pac, pusu a ouřední razítko na prdel.

    3. Na vylidnění centra menšího města úplně stačí příliš aktivní zastupitelstvo, které se rozhodne, že centrální náměstí má být „pro lidi“ a zakáže tam vjezd autům. Auta tedy zmizí a brzy je následují i prodejny, protože, ouha, lidi přijížděli v těch autech. Centrum začne pomalu chcípat. A protože se vylidňování center měst chová jako zelený zákal, nedá se to už vrátit zpátky, jenom zpomalit nebo v nejlepším případě zastavit. Ověřeno na reálných českých městech, zejména na konci devadesátých let.

  5. V Krumlově jsem býval každé prázdniny za mala. Bylo to kouzelný pohádkový šedý město. Praděda byl kdysi dávno správce zámeckýho parku a gardista. Vedl si podrobný účetní knihy. Střílel v parku veverky, ty se pak jedly a veverčí kůže se prodávaly za 3 Kč taky opisoval noty á 1 Kč atd. U každýho druhýho baráku mi babička vyprávěla kdo tam bydlel a co se tam stalo. Hrával jsem si s cikánama u uhelných skladů. Ale čas nelze zastavit tak je dneska z Krumlova nablejskaná mrdka. Je to k pláči takhle něco nechat zkurvit. Nevím co by na to dneska řekla babička nebo praděda. Možná by se divili že v Krumlově už nikdo nebydlí a asi by nerozuměli slovu hostel. Asi by si řekli že hoteliér je dement a neumí psát…

    1. Hostel narozdíl od hotelu nepronajímá pokoje, ale pouze lůžko. Takže můžeš sdílet zimmru s různým obohacením z Asie, Ruska a tak. Ale to by babička nebo praděda možná věděli. Jen to neřekli většině provozovatelů Krumlovských hostelů, které jsou v skutečnosti pensiony. Ale to už je celkem putna.

  6. OK, řekněme že ten projekt je takový velký umělecký dílo – řekněme performance, abychom se drželi uměleckého newspeaku. Jestli to já nebo vy považujete za umění, nechme stranou. O hromadě praček v Rudolfinu si taky nemyslím, že by byla uměním, protože podle mne umělec musí něco umět – tedy něco, co neumí většina běžné populace. A narovnat na sebe pračky umí kde kdo. Ale zpět ke Krumlovu. To, že je mezi účastníky ČT mi celkem nevadí – tedy pokud do toho nesype přímo prachy. Pokud o tom natočí nějaký pořad, nemám s tím problém. ČT je tu od toho, aby informovala mimo jiné o umění a tohle je bezpochyby poměrně velká akce. Paní architektka je vysoce hodnocená na mezinárodní úrovni, tak to třeba napomůže nakopnout vývoj nějakým lepším směrem. Spíš kdyby to udělal někdo, koho nikdo nezná. Co by mne ale zajímalo, a co jsem na webu nenašel, je informace, jak si dotyčná představuje, že to pomůže návratu života do Krumlova. Já si to moc představit neumím. Jako že si papaláši na radnici řeknou: „Nojó, ty peřiny v oknech tu fakt chyběly, tak to vyhodíme pár hotelů a uděláme z toho byty“. Tomu nevěřím.

  7. No vono se řekne – půjdu si udělat na měsíc urlaub. Ale ještě se člověk musí protlačit. Koneckonců předstírat běžný život není jako procházka zahrádkářskou kolonií, že áno!

    „Přiložte fotografie, které nejlépe dokládají, jak dokážete na veřejnosti provozovat normální život (např. viditelně odpočíváte na ulici, čtete si na lavičce, zametáte před domem, procházíte se, povídáte si se sousedy, věšíte prádlo z okna, venčíte psa, vyklepáváte koberce a rohožky, chodíte na nákup, slavíte s rodinou narozeniny, umýváte auto, koupete se v řece, hrajete fotbal atd.)“

    1. Myslím, že kdyby se „zametáte před domem“ nahradilo „chodíte pro dávky“, pak by asi nebyl problém najít nějaké černé ovce, které by popis na 100% matchly.

      Jen mě na stránkách tý slepitz, co to organizuje, zaujalo, že přece je takový běžný žití „fotbal v ulicích“. By mě zajímalo, ze kterýho kulturního okruhu daná slepitz pochází (a to i s přihlédnutím k tomu, že naposledy byla na čerstvým vzduchu někde na demonstraci na šumavě v roce 2001 a od tý doby sedí v bruselským kanclu a provádí samohanu nad videi z „běžného života“ v sýrii a Iráku.

  8. Ono i to mytí auta na ulici se už moc nevidí. Paní má hezký stránky, je to tam samý teplý lidský projekt plný mezilidského porozumění. Sousedské porozumění z nesousedských prostředků.

  9. A co tahle se do Unesco přihlásit, já to zkusil :)
    Jméno a příjmení: Pracující člověk platící daně na váš socialistický inženýring
    Jména jednotlivých členů rodiny, jejich věk a vztah k přihlašované osobě: Všichni jsou to buzny či lesby arabského nebo cigánského původu a jézdí pouze na kolech.
    Dovednosti, schopnosti a talenty jednotlivých členů rodiny: Vysávat ze státu peníze, které vybere na daních.
    Fotografie rodiny: https://www.serialzone.cz/obrazky/fanart/10575-zenaty-se-zavazky.jpg
    Přiložte fotografie, které nejlépe dokládají, jak dokážete na veřejnosti provozovat normální život: – fotografie z google při vyhledávání „sex na veřejnosti“ :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017