My bychom se do té vaší peněženky rádi dostali!

Featured Image

Jednoho letního dne jsem (jako i některé jiné letní dny) cestoval na motocyklu po okresních silničkách. Sólo a bez dalšího motorkáře. Provoz byl téměř na nule.

V určitém okamžiku mezi vesničkami v polích mi pod kola vběhlo zvíře. Následoval krátký boj se souborem fyzikálních veličin. Zpočátku to bylo nerozhodně, ale překážka v trávě pod silnicí mi vystavila stopku.

Po přemetu následovalo krátké bezvědomí (to ale pokud si nechcete v nemocnici poležet delší dobu, uchovejte v tajnosti (rada lapiducha)) a už jsem se sbíral z trávy na všechny čtyři.

Řidiči, kteří zastavili se zúčastněně ptali jak na tom jsem, ale nezúčastněně (pyrát?) přivolali sanitu i pomahače. Takže jsem byl zachraňován proti své vůli. No co už s tím. Normálně bych zavolal kamarádovi s dodávkou. Škoda na jiném majetku než na motorce a mých žebrech nevznikla.

Posádka sanity profesionální. Ale o pomahačích to říct nemohu. Když jsem jim sdělil, že došlo ke střetu se zvěří, tak se krátce zamysleli a řekli: „Dobře, bude to za 1500 Kč.“

Bylo to v polích. Škoda jenom na mých žebrech a mé motorce. No a ještě trochu pomačkaná tráva na mezi pod silnicí.

Postoj pomahačů mě na lehátku v sanitě přinutil k zamyšlení. Ptám se, proč pokuta? Jsem domlácený a škoda žádná. Odpověděli mi, že je k tomu nutí vedení, aby dávali pokuty.

Celkem férová řeč, ale zatvrdila mě. Rozhodl jsem se, že ani korunu.

Pomahači odešli malovat situační plánky a fotografovat a já se věnoval kapačce s nějakým oblbovákem na ta žebra.

Před odjezdem mě přišli pomahači „potěšit“ sdělením, že mi tedy dají pokutu jenom 800 Kč. Řekl jsem že NE. Dělali, že to neslyší a řekli mi, že to jedou sepsat a přijedou s protokolem za mnou do nemocnice abych to podepsal.

Tam také skutečně přijeli. Pokutu jsem nezaplatil a oni mi odmítli dopsat do protokolu, že šlo o srážku se zvěří. Tak jsem nic nepodepsal a oni mi před odjezdem ještě prozradili, že to dají do správního řízení a dají tam všechny paragrafy. Pokrčil jsem jenom rameny, protože mi to bylo v té chvíli fakt jedno.

Po nějaké době mi přišel z okresního města z přestupkového oddělení Příkaz k zaplacení pokuty a byl jsem shledán vinným. O zvířeti nikde zmínka.

To už jsem měl ale na základě samostudia dalších připravenou strategii, jak dopomoci spravedlnosti na svět. Správní orgán se spokojil s autoritativní argumentací, kterou lze parafrázovat slovy, že to tak je, protože jsme to řekli. (Slovy pana Domácího: My chceme pokutu, my chceme náklady řízení, ale nejsme schopni ani pojmenovat, jaké ustanovení zákona bylo porušeno a jakým jednáním.)

Na Příkaz jsem v zákonné lhůtě podal Odpor. Následovalo proto předvolání k ústnímu jednání.

Část mé strategie obsahovala také úvahu o tom, že jestliže mě úředník shledal vinným, tak mě těžko za 14 dnů ten samý úředník shledá nevinným.

A velmi jsem měl na paměti tento článek: „…Hodně lidí si myslí, že když nebude dělat nic proti ničemu, nikdo je nebude popotahovat. …“ a „…Jaká byla strategie defenzívy? Já jsem stál na tom, že slečna Regina žádný zákon neporušila a pokud správní orgán má jiný názor, nechť předloží důkazy. …a „ … protože první úspěšné odvolání představovalo návod pro správní orgán, jak opravit rozhodnutí. …“  a také tento článek: „…Ti co na služebnách Policie ČR vyhotovují zápisy z podání vysvětlení a výslechů už vědí, jak to mají psát. Vaše role je být naivní a podepsat to.  …“

Byl jsem proto připravený při ústním jednání odmítnout vypovídat, ofotit si spis a jet domů. A počkat na rozhodnutí s tím, že čekání vyplním studiem spisu. Případně podat odvolání. Měl jsem zato, že budu mít problém s dokazováním toho střetu se zvěří. Pomahači to nikde neuvedli a takto to mohlo vypadat, že si dodatečně vymýšlím.

Moji verzi o srážce se zvěří sice slyšeli přítomní „zachránci“ na ty jsem ale neměl kontakty, dále personál sanitky a také doktor co mě přijímal v nemocnici, když jsem to znovu říkal Pomahačům.. A ještě jsem měl jednoho svědka srážky se zvěří, kterého jsem byl ale připravený si nechat až k případnému soudu.

Když jsem se dostavil na jednání, úředník mě překvapil příjemným jednáním. Téměř otcovským. Tím se ale nenechejte NIKDY ukolébat. A také nepůsobil jako idiot, což mě přivedlo na myšlenku, že bych se to mohl pokusit ukončit na první dobrou a popovídal jsem si s ním jako „chlap s chlapem“ mimo protokol.

Mým cílem bylo mu sdělit, že jsem ochoten to táhnout až k soudu, že znám svoje možnosti a na penězích mi nezáleží. A také a to hlavně, dát mu prostor to ukončit. Možná jsem ale jenom měkkej a měl jsem ho v tom vymáchat.

Tak jsem mu řekl, že nebudu vypovídat, že mně vadí hlavně pomahači, že byli na peníze jako vosa na bonbon a že počkám na rozhodnutí a že potom tedy ještě máme odvolání (to v něm cuklo) a po odvolání ještě soud.

Když mi na to úředník odpověděl, že to nebudeme hrotit, tak už jsem tušil, že to bude dobrý. Potom mně vysvětlil, proč se v Příkazu rozhodl jak se rozhodl (já mu to nevyvracel a už bylo jasný, že to je ústupová cesta). Kdybych napsal, že moji řeč sepsal sám, tak bych možná něco pokazil, tak to psát nebudu. Požadoval jsem změnu jenom asi dvou výrazů s tím, že by to mohl nějaký kokot zneužít.

Závěr: Řízení zastaveno, nebyla prokázána vina.

A to je celý příběh, na kterém bych ale pro idealisty rád zdůraznil několik momentů.

  1. Jste naprosto nevinní a máte platit pokutu. Máte dvě možnosti: a) mít klid a zaplatit s tím, že to bude později zneužito proti vám b) cuknout
  2. Hrát s úředníkem na férovku nejde. To mi dal pocítit hned jak jsem podepsal protokol. Ale byl jsem shledán nevinným, tak jsem to neřešil. S úředníkem je ale možné hrát „férovou“ hru. Protože jakmile polevíte v ostražitosti, využije příležitosti a alespoň vám přitíží, když už nemůže vyhrát.
  3. Před podpisem si to CELÉ PŘEČTĚTE. Před podpisem si to CELÉ PŘEČTĚTE. Před podpisem si to CELÉ PŘEČTĚTE.
  4. V případě nehody vás odvezou do špitálu a tam máte k dispozici pouze to co máte na sobě a u sebe. Zbytek je na motorce nebo v autě. Tzn. jste po dobu pobytu v jedněch slipech, bosí ……. Sestry to nezajímá. Asi by se s tím dalo u vedení něco dělat, ale ……. Můžete samozřejmě zatáhnout do situace svoje blízké a zaúkolovat je. Této možnosti jsem se ale jako vzorný plátce zdravotního pojištění rozhodl nevyužít.
  5. Nemocnice je eseróčko zaměřené mj. i na zisk. Tak počítejte, že budou mít snahu si vás tam nechat co nejdéle a vyšetřovat (CT, magnet, sono, RTG …) co nejvíc. Ale zde je jakákoliv dobrá rada nemožná. Pouze vlastní rozum a cit.

 


29.12.2019 1J


Související články:


12345 (268x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
19 101x přečteno
Updatováno: 29.12.2019 — 22:33

Reklama

D-FENS © 2017