Zkušenosti: Golf VII 1.4 TSI

Featured Image

Jelikož můj původní firemní samohyb už dozrál vhodné doby k výměně, nastala otázka čím ho nahradit. Naše Company Car Policy tvořená názorem šéfa, že Škoda jsou ty nejlepší vozy říkala, že to bude Octavia, takže padla volba na Golfa. Záběr jsem měl v podstatě omezený na VW Group, díky nákupům vozů u jednoho prodejce. Kombinace písmenek jako MPV, SUV mě nic neříkají a protože nákupní cena nebyla neomezená, tak jsem se soustředil na trio Golf, Český Golf a Španělský Golf.

Už krátké ohledání ceníků ukázalo, že tyto tři vozy postavené ze stejných součástek disponují poměrně značně odlišnou cenou, takže při stejné motorizaci, karosářské variantě a ceně disponují též značně odlišnou výbavou. Za stejnou cenu dostanete Leona v nejvyšší výbavě FR s nejlepšíma seslema, na 18“ kolech, s Full LED osvětlením, nebo hezky vybaveného Golfa v nějaké akční výbavě, nebo Octavii s volantem, látkovejma lavicema a halogenama. Nejsympatičtěji na mě působil Leon, ačkoliv nemá tak hezký interiér a na druhém místě jsem měl Golfa. Leon mi neprošel a tak proto Golf. Sice se mě z venku moc nelíbil, ale chlácholil jsem se alespoň hezkým interiérem a víceprvkovou zadní nápravou, kterou zcela jistě od vlečné nerozeznám, jak mě jistě v diskusi bude vytýkáno.

Motorizaci jsem vybral 1.4 TSI (92kW – tas silnější 110kW je vázána na HighLine). Při nájezdu okolo 25tkm a převážně kratších trasách by nafta nedávala moc smysl a navíc koncernová 1.6 v naftě je tragédie. VW zrovna uvedl akční výbavu Maraton Edition a dealer měl brzy obdržet první kusy na sklad, takže zbývalo jen vybrat konkrétní kus podle výbavy a barvy a počkat až dorazí. Protože se ME ještě stále prodává, tak ji trochu uvedu. Vychází vzhledově v prostřední výbavy Comfort, ale obsahuje několik prvků navíc z nichž některé nejsou ani v HighLine. Např. Xenony, rozšířenou záruku, větší LCD radia, atd. Vůz obsahuje několik prvků výbavy navíc mimo ME. Konkrétní konfigurace je tedy adaptivní bixenony, multifunkční volant, rádio Composition Media 6,5“, parkovací senzory vpředu a vzadu, parkovací kamera, tempomat, sedadla ErgoActive v polokůži s vyhříváním a simulací masáže, samostmívací zpětné zrcátko, dešťák, přitmavená okna, 16“ kola, el. sklápěná vnější zrcátka s osvětlením a duální digitální klima, která je v Golfu základní a zároveň jediná volba, stejně jako el. ruční brzda.

Auto jede docela příjemně. Motor je tichý. Navíc velmi dobře snáší nízké otáčky. Maximálního točivého momentu dosahuje už při 1400 otáčkách a dokonce ani při o něco nižších otáčkách nepociťuji žádné vibrace, kterými by se motor hlásil o podřazení. I asistent řazení nabádá k užívání takto nízkých otáček. Pro drtivou většinu i svižnější jízdy si vůz vystačí s nízkými otáčkami, takže si při řazení budete připadat jak v naftě. Nicméně je to benzín a ve spojení s faktem jak si motor libuje v nízkých otáčkách ve většině času jízdy, jsem se musel naučit při přechodech do svižného režimu podřazovat o 2 až 3 stupně dolů. S řadičkou je skutečně třeba pracovat, protože v jeden okamžik je komfortní jet na 6 stupeň 70 km/h při 1500rpm a v jiný okamžik je potřeba na dálnici podřadit ve 160 km/h z šestky na čtyřku, aby se po šlápnutí na pedál začalo něco v táhlém kopečku dít. S dynamikou ve vyšší rychlosti to zas taková sláva není. Čekal jsem lepší u auta s psanou maximálkou 204 km/h. Dosáhnout se dá tachometrových (ne reálných) 204 po docela dlouhém snažení na rovince. U svého předešlého vozu jsem byl zvyklý, že maximálka šla hravě překonat o 10-20 km/h. Ne že bych potřeboval neustále jezdit po (německých) dálnicích s plynem na podlaze, ale ilustruje to ovadnutí dynamiky motoru, jakmile se vyhoupnete přes cca 160 km/h. Dnes bych dal přednost silnější 110kW verzi. Stability jízdy při vyšší rychlosti a bočním větru taky není příkladná. Asi za to může nižší hmotnost vozu. Spotřeba podle stylu jízdy může být už někde přes 5l. Většina lidí s tím jezdí okolo 6l. Já to mám v průměru za cca 7.6, což je o cca 0,5l víc, než jsem jezdíval v naftě, takže za mě dobré. Rychle se zahřeje. Po cca 1km má voda provozní teplotu a olej po cca dalším kilometru. Toto by měla být zásluha integrovaných a chlazených svodů do bloku motoru, které prý mají vliv i na nižší spotřebu ve vysoké zátěži, kdy snad stará TSI ochlazovala výfukové plyny odpařováním extra dávky benzinu po pracovním cyklu. Aerodynamický hluk je také příjemně nízký. Naladění ESP je celkem příjemné – nezasahuje zbytečně. Auto je pro mě zatím nezvykle lehké na předek, takže při razantním rozjezdu snáze proklouzne, ale zas nemá takové tendence k nedotáčivému smyku.

Vzhledově se mě auto zvenku nejdříve moc nelíbilo. Je to takový ten design, který nemá urazit ani mlaďocha, ani důchodce. Předek asi působí svěžeji, než zadní část. Auto působí menší, než je. Asi to dělá kratší čumák, protože čelní sklo je více skloněné a posazené více dopředu, což si vyžádalo i zdvojený A sloupek a omezení výhledu. Dnes bohužel celkem častý nešvar. Nedávno mě během čekání u nehody na policii oslovil člověk z jednoho českého zastoupení VW, který tam vystoupil z OIII RS a jeden z jeho argumentů, proč si to mám dát opravit k nim bylo, že tohle je auto velikosti Fabie a že všude jako náhradní auto dostanu maximálně Fábku, kdežto on mě dá novýho Supa Nabídku jsem nevyužil, ale srovnávání s Rapidem jsem slyšel už od více lidí. Přitom ta auta jsou srovnatelná leda tak cenou.

Interiér je vcelku povedený. Vše je po ruce, nic nevrže, spáry vypadají rovnoměrně. Středový panel s LCD je mírně natočený na řidiče. Středová konzole je poměrně mohutná a postrádá páku ruční brzdy, protože elektronická, čímž se taky ušetřilo místo. Někdo to kritizuje, neb jsou prý jedinci, kteří se neradi vzdávají možnosti tahat za ní v zatáčkách, ale mě nechybí. Hnusné držáky na nápoje jsou vybavené překrytem ala chlebník a vypadá to dobře. Vytkl bych nesmyslné umístění CL zásuvky, která je tak pod pravým loktem. Pokud chci v autě něco zapojit do zásuvky, tak to pak obvykle umisťuji na čelní sklo, takže kabel se motá do řadičky. ErgoActive sesle jsou příjemně tvarované s poměrně výrazným vedením a v polokůži. Zároveň se k nim váže i kožené obložení dveří. Respektive pravá kůže je snad jen tam, kde to přichází do kontaktu s osádkou. Zbytek je koženka. Mají prodloužené sedáky, což opticky zmenšuje prostor na zadních sedadlech, ale nikoliv komfort. Vpředu jsou vyhřívané, manuálně šoupatelné v údajně 14 směrech – nepokoušel jsem se je počítat. Stejně znám jen 3 směry prostorové a jeden časový a při zvážení známých teorií superstrun bych se dostal stejně na 10, maximálně 11 časoprostorů. Sedačka řidiče disponuje el. nastavením bederní operky, kterážto disponuje i tlačítkem pro zapnutí masáže, což je spíše takový eufemismus. Operka je zřejmě jen nějaký excentr, který se při „masáži“ točí a dloube vás tak pomalu do beder s jistým náznakem pohybu i nahoru. Loketní opěrka je široká. Taky znáte ty spolujezdce, kterým musíte dloubáním loktem do ruky decentně naznačovat, že ta loketka je tam pro řidiče? Tak tady je v nouzi místo pro oba. Multifunkční volant je příjemný. Napočítal jsem na něm 18 tlačítek, neb je zde i tempomat a ovládání radia a maxidotu (nebo jek se tomu nadává). Tempomat se dá nastavit i do režimu omezovače – nevím kdo o to stojí. Při držení levou rukou se dá palcem pohodlně měnit rychlost po jednotkách a desítkách, aniž by si to vyžadovalo pohyb více jak pár decimilimetrů. Většina věcí se pak nastavuje přes 6,5“ LCD radia. Osvětlení, zámky, asistenti, atd. Rádio samotné je v kastlíku před spolujezdcem. Digitální duální klíma je intuitivní. Výdechy to má i dozadu.

Z elektronických udělátek. Couvací kamera se vyklápí ze zadního VW znaku, takže se nešpiní. Zrcátko se přiklápí a sklápí při zařazení zpátečky. Tato druhá poloha se asi nedá uložit. Sklopná zrcátka s osvětlením okolí lze nastavit na automatické sklápění po uzamknutí. Doporučuji máznout plošky. Vržou. Asistenta rozpoznání únavy prý vychází z úhlu natočení volantu – četnosti a povaze korekcí atd. zřejmě i spolu s délkou jízdy. Ještě nikdy jsem ho neviděl v činnosti a to jsem jel snad už i ve spánku. Dveře se mohou zamykat po rozjezdu. Samostmívací zrcátko je fajn. Dešťák někdy bere brzo, někdy pozdě, asi jako v každém autě. Automatické zapnutí světel svítí brzo asi i na nejpozdějším nastavení ze tří. Adaptivní xenony přisvěcují do zatáček, ale ne moc výrazně. Natáčí se jen čočka na vnitřní straně zatáčky a maličko. Je to tady celkem zbytečná funkce. Uvítal bych výraznější natočení. Ve světlometech je zvlášť parabola pro H7 svítící do strany při nižších rychlostech snad do 30kmh. To je celkem funkční záležitost. Světla jsou z výroby seřízená tak, že hrana světla svítí do země snad 15m před autem. Pokud se nepletu, tak 1,5% klesání umožňuje mnohem delší dosvit, takže doporučuji tak půl otáčky přizvedout (utáhnout) na světlech. Start/stop kupodivu není moc nepraktický. Než sešlápnete spojku a začnete jí povolovat, tak už máte motor v otáčkách, takže nezdržuje. Viděl jsem SS (nemyslím Schutzstaffel) zatím jen v naftových autech s automaty a tam to byla vždycky doba, než se člověk rozjel. El. ruční brzda má dva režimy. Během běžné jízdy jen drží tlak v brzdovém okruhu při každém zastavení, čemuž říkají Autohold. Funguje to i jako asistent rozjezdu do kopce. Při opuštění auta se vzadu nějak zaaretují brzdy, což je i slyšet. Signalizováno to je zelenou a červenou kontrolkou.

To že je už dobrých deset let běžná praxe, že jednotky auta disponují už z výroby funkcemi za příplatek, které jen nejsou v jednotce aktivované, případně stačí osadit nějaké to tlačítko na lištu a aktivace, tak to už jsem si zvykl. Ale to, že zmáčknete tlačítko mluvící hlavy na volantu pro hlasové ovládání, nebo si vyberete z menu na LCD funkci App-Connect (mirrorlink, AndroidAuto atd.) a auto vám napíše „Kontaktujte výrobce pro aktivační klíč“ (samozřejmě placený) je na mě už nějak moc drzé. Brzy se asi dočkáme doby, kdy při pokusu o použití zadního stírače na vlastním autě budeme nejdříve vyzváni k úhradě předplatného balíčku „čisté zadní okénko“ na další měsíc.

Protože vůz disponuje řadou prvků, kteréžto se skládají z nehmotných součástek IF, THEN, OR, AND, NOT atd., tak je vůz i řádně zabugovaný. Nejproblémovější je parkpilot/změtná kamera. Tohle budu asi i řešit se servisem, protože není týden, aby to párkrát nefungovalo. Běžné projevy jsou nefunkčnosti systému po nastartování. Na LCD se objeví hláška parkpilot nedostupný a postě nefunguje ani jedno. Někdy je to přímo doprovázeno cinknutím a výstražným trojúhelníkem v budících s hláškou závada parkpilotu. Jindy fungují parkáče, ale prostě nenaskočí obraz z kamery na LCD. Jindy zas koukám na černý LCD 10s, než systém naskočí. Jednou mě obraz z kamery jakoby zamrzl, nebo šel zpožděně a já málem nacouval do auta. Asistent rozjezdu vzácně drží auto déle, než je zdrávo. Jednou se mě stalo, že mě pustil až po krátkém boji, načež mě to po cca 2-3 metrech jízdy vrátil a „šlápnul“ mě na brzdu. Asi 3x se mě auto neodemklo po vystoupení, což jsem zjistil až u kufru. Stačí dojít zpátky ke dveřím řidiče, zavřít a znovu otevřít, načež se odemkne zbytek. Start/stop se dožaduje natočení motoru znovu klíčkem, pokud v době jeho činnosti vystoupím. To je asi zamýšlené chování, ale někdy ne a opět jsem nebyl schopen vysledovat souvislost. Zřídka se dožaduje ručního natočení po zastavení na semaforech, aniž bych se odpoutal, nebo otevřel dveře. Asi 2x jsem měl hlášku nefunkční start/stop na budících. Zhasíná motor už pod cca 6-7 km/h, ale zároveň ho nahazuje při překročení rychlosti cca 2-3 km/h, takže za určitých situací pojízdění v koloně třeba z kopečka zhasne a naskočí, aniž zastavíte a to i opakovaně. Jednou se mi stala prapodivná situace, kdy po zastavení, aktivaci SS, vystoupení/nastoupení mě motor naskočil, když jsem zařadil a pouštěl spojku před plánovaným opuštěním vozu. Auto bylo na brzdách, takže nikam neodjelo, ale motali se okolo auta děti a dobrý pocit jsem z toho neměl. Dveře se mají zamknout při rychlosti cca okolo 10 km/h, ale jednou se mě stalo, že zámky cvakly po asi dvou minutách jízdy. Jak jsem napsal, tak všechny chyby až na ty spojené s parkáčem se projevují vzácně, ale zamrzí. Pochybuji, že by to bylo vadou kusu, protože to jsou určitě věci napříč několika řídícími jednotkami.

Celkově hodnotím vůz pozitivně. Tedy až na software vozu, který si VW zřejmě nechal napsat u Apple. Jede to fajn, řidičům s těžší nohou doporučuji rozhodně silnější verzi TSI, kterážto disponuje především o 50 více NM a bude to bude znát především na jak jinak než německých dálnicích. Vnitřek působí a je komfortní. V cenovém porovnání obstojí s konkurencí. Skoro bych řekl, že je to lidové auto.


26.06.2016 x-f


Související články:


12345 (81x známkováno, průměr: 2,40 z 5)
24 757x přečteno
Updatováno: 26.6.2016 — 23:05
D-FENS © 2017