Recenze Fordu Moneo MK V Kombi, 2.0 TDCi 110 kW a jeho srovnání s konkurencí z VW

Featured Image

Chtěl bych čtenáře s jistou dávkou nadsázky seznámit s výše uvedeným vozem a přinést uživatelskou recenzi a srovnání s některými vozy koncernu VW. Vím, že jedna recenze stejného auta už tady myslím byla, ale opakování je matka moudrosti a možná budu schopen podat zase trochu jiný pohled.

Úvod a srovnávaná auta

Na přelomu roku u mě vyvstala potřeba nákupu auta pro mou osobní potřebu. Výběr byl v zásadě jednoduchý, věděl jsem, že chci zrovna tohle Mondeo, s tím, že moje volba ale byla ovlivněna svezeními s VW Passat B8 (2.0 diesel) a Škoda Superb III (1.4 TSI), což jsou v zásadě auta ze stejné třídy. Srovnání mám i se Škodou Octavia III (1.2 TSI), tak níže popíšu také. Zatím jsem najel cca 6 tis Km.

Jedná se o Mondeo Mk V kombi, rok 2016, motor 2.0 Duratorq 110 KW z koncernu PSA, verze bez AdBlue, 6 st. manuál, verze Titanium. Se synkem jsme o autě diskutovali a on konstatoval, že vypadá jako kdyby jezdilo v GTA5 a kufr je podle něho designovaný v Americe (Mondeo Mk V – Detroit) tak, aby se v něm daly vozit samopaly a RPGčka. Dal jsem mu zapravdu a říkal jsem, že mu můžeme říkat mafoš…načež jemu se zdálo, že to zní divně, a pojmenoval ho Muffin a od té doby mu neřekneme jinak. Dcerka mu pak dala prostřední jméno Nanuk, protože se jí zase zdálo, že to vystihuje tvar auta…takže Muffin má oficiálně dvě jména.

Co je na autě dobrého a špatného a jak to vychází ze srovnání s VW:

Vzhled

Mondeo 10, VW 8.

Za mě vypadá Mondeo nejlíp. Je to prostě hustokrutá mafiánská kára, která má „badass GTA look“:-) VW má takový víc utilitary design, na kterém není nic špatného, ale Mondeo má větší šmrnc. S Mondeem si připadáte i kvůli kvalitnějšímu podvozku a řízení jako trochu větší hooligan, což mi vyhovuje.

Podvozek a řízení

Ford 10, Octavia 8, Passat 7,5, Superb 6,5

Chování při jízdě

Muffin podle mě jezdí jako mírně přerostlý sporťák. Něco jako bývalý vrcholový sportovec, který sice nabral na hmotnosti a už se nikam moc nežene, ale je vidět, že má fakt dobrý základ a je schopen potrápit jiná a luxusnější auta. Něco jako Mazda MX5, která ale váží 1.800 Kg:-)

Ovládání je skvělé, na to, jak je auto velké a kolik váží. Perfektně sedí na silnici, nehoupá se v žádném směru, zatáčky můžete projíždět tak rychle, že vás to místy až svádí dělat blbosti. Pro mě je to ideální kombinace ovladatelnosti a komfortu, a to se bavím o verzi s 2.0 dieselem. Tohle auto je prostě zábavné.

Passat, pokud ho znáte, nejezdí špatně. Jen je u něho trochu potíž, že…jezdí jenom rovně:-) Ve srovnatelné specifikaci 2.0 diesel prostě auto nechce zatáčet. Sice se nijak nekývá, ale rychlejší změny směru prostě nemá rádo a auto působí takovým divným dojmem. Do zatáček se nevrhá tak ochotně jako Ford a čumák se jakoby pořád chce vracet na střed vozovky. Sice zatáčkou nějak projede, ale už se těší, až zase pojede rovně.

Superb, no tak tohle fakt nevím. Jel jsem ve verzi 1.4 TSI a auto se kývá jak ze strany na stranu, tak zepředu dozadu. Kolem „své osy“ se vrtí asi jako ultra lehké letadlo, když fouká vítr. Já bych se v tomhle regulérně bál jezdit. U Passatu aspoň víte, že když jedete rovně, že to nějak bude držet směr, ale u Superbu. Podvozek na mě působí v zásadě jako Citroen C4 nebo…a fakt to myslím vážně, Škoda Felicia „na balónech“ – tzn. pneumatiky 14 palců, jejichž výška tvoří 50% průměru kola. Možná, že diesel bude tvrdší, ale těžko říct.

Octavia s motorem 1.2 TSI je skvěle ovladatelné a lehké auto. Nemá tak dobré řízení jako Mondeo, ale je lepší než Passat, na rozdíl od něj totiž zatáčí. Oproti Mondeu působí mrštnějším, ale takovým neposednějším dojmem, není tak stabilní, což je dáno hmotností. A taky máte po přesednutí z Mondea dojem, že je vyrobená z papíru.

Brzdy

Brzdy jsou velmi dobré, i s opotřebenými předními kotouči to brzdilo velice dobře. Kotouče se kvůli hmotnosti auta relativně brzo opotřebují a ano, je pravda, že reznou, když třeba auto necháte déle na dešti. Holt musíte s tím jezdit no, ono se to zase ošoupá. Ona ta rez není známka nekvality, reznou úplně stejně značkové kotouče Ford i druhovýroba. Podle mě je to spíš použitou specifikací ocele (nějaká uhlíkovka?…nevím:-).

Odhlučnění

Naprosto výborné je u Mondea odhlučnění podvozku a interiéru. Řekl bych, že je to stejné nebo o malinko lepší než u Passatu. Ve srovnání s ním to pocitově míň bouchá od náprav a jak ve městě, tak na dálnici se s Mondeem opravdu dobře žije. Superb je na třetím místě a Octavia úplně na posledním – tady je poznat, co je střední třída a co ne, i když Octavia vůbec není špatné auto.

Sedačky a poloha za volantem

V autě jsou takové ty o něco sportovnější vykrojené sedačky – a ty jsou skvělé. Pocitově lepší, než základ u VW, nicméně nemám zkušenost s porovnání základu u Mondea a VW. Samozřejmě, nastavují se fordím (divné páčky), a ne VW způsobem (dobře fungující kolečka) – což znamená, že máte jenom variantu „formule 1“ a „postel“ a něco mezi tím se hledá těžko. Ale nakonec jsem nějakou rozumnou polohu našel. V autě se mi sedí dobře a jak město, tak dálky, zvládá perfektně, nic vám v něm nechybí. U Mondea je navíc středový panel rozumně velký, máte tak akorát místa na nohy – tady se asi ve Fordu trochu zamysleli a řekli si, že aspoň u Mondea nebude středový panel zabírat polovinu objemu auta, jako u Focusu Mk 3.

Motor a převodovka

Tady je to podle mě remíza.

Převody a celkový dojem

Francouzi diesely umí a tenhle se jim prostě povedl. Motor se k autu fakt hodí a i přes delší převody (viz níže) se dá jet opravdu svižně, když tomu trochu šlápnete na plyn. Ve městě cca do 60tky jezdíte na trojku, motor točí cca 1700/2000 otáček (max torque spektrum je 1700 – 2500) a vy se můžete hbitě (ano, opravdu i s takovým autem) proplétat městem. Na dálnici (samozřejmě jen té německé) se dá držet cestovní rychlost 160/180, motor točí na šestku cca 2500/2800 otáček. Převodovka je přesná a když řadíte, máte dojem, že ty dorazy jsou takové hezky utlumené. Celkově to působí robustním a spolehlivým dojmem. S manuály problémy údajně nebývají, horší to pak prý je s fordím powershiftem, ale nemám osobní zkušenost. VW DSG automat se pak podle recenzí jeví jako spolehlivější a lepší. Manuály jsou asi srovnatelné.

Motor by měla být verze PSA DW10 FD, 4 válce, 16 ventilů, vstřikování common rail a turbo s variabilní geometrií. Má dobrou pověst a zatím byl absolutně spolehlivý. A to i v situaci, kdy v jednom servisu zapomněli zapojit váhu vzduchu, na což motor zareagoval tím, že zapnul kontrolku a hodil se do nějakého „safety default“ režimu, kdy míchal směs i bez váhy vzduchu tak, aby to dojelo do servisu – kde to teda zase zapojili…takže Francouzi vás nenechají ve štychu, to se fakt nebojte:-) Motor by rovněž neměl být citlivý ani na kvalitu nafty a ani na interval výměny oleje, zatím drží dobře.

Ekoteror, start-stop, spotřeba

Ekoterorista, který hlídá řazení, je o něco více „v chillu“ něž ten německý, takže Vás víc nechá žít a je takový smířlivější. Němec říká „Tady přeřaď, nejsi EKO, hned shnella!“, a Mondeo říká „hele kámo, nechci ti do toho kecat, ale nechceš pomalu přeřadit?..a vy řeknete, ještě ne, chvíli počkám…a on řekne, tak OK“….A co je fakt dobré, pokud opravdu chcete, dá se vypnout start stop systém– je nutné najít správnou kombinaci zapnutí a vypnutí systému v menu a tlačítka u řadící páky. Jakmile to chytnete, už si to pak pamatuje.

Při mírném hooligan stylu mi to ukazuje spotřebu 6,7 L, což je na tak velké auto docela dobré.

Vrčení

Než se motor zahřeje na provozní teplotu, tak poznáte, že je to diesel, je trochu víc slyšet. Ale pak je to velice kultivovaný a hbitý motor. Zajímavé je, že při nízkých městských rychlostech vydává takový zvláštní zvuk, který je ale strašně „cool“ a k autu sedí ….je to takové jako hluboké…..vrrrrrrrr. Přemýšlel jsem, jak ten zvuk nazvat a napadá mě jenom jedna věc….Muffin prostě výhružně vrčí:-) Podle mě je to tak, že v Detroitu chtěli mít jistotu, že svázaná oběť na zadním sedadle bude mít jasno v tom, že nebude mít kdovíjak hezký den, když tohle uslyší. Tohle není vada, ale vlastnost a není to nějak obtěžující, k autu to patří.

Euro 6 bez AdBlue?

Původně jsem hledal, kam se leje to AdBlue, ale pak jsem zjistil, že nikam:-) Což je taky dobře, aspoň míň věcí, co se můžou pokazit. U infa k VIN kódu mi to píše Euro 6 a u toho motoru taky. Pokud to tak je, pak se mi to jeví jako dobrá kombinace, Euro 6 bez AdBlue:-) Tak snad to tak je.

VW diesely jsou podle mě na stejné úrovni jako PSA a chovají se v autě v zásadě podobně. Nepoznal jsem žádný rozdíl. Srovnávat PSA diesel s benzínem pak nemá asi moc cenu.

Interiér, kufr, kvalita zpracování

VW 10, Ford 7,5

Celkový dojem, materiály

Tady je to jasné, zpracování ve VW je naprosto ukázkové. Slícování a kvalita materiálů je špičková. Tohle je doména VW. Za mě tady vede Passat, ale když přesednete do Superbu nebo Octavie, je to vlastně pořád stejné. A paradoxně je přesednutí z Passatu do Octavie trochu zklamání – v mnohem dražším autě se cítíte vlastně hodně podobně jako v tom levnějším, ale zase je tam vidět konzistentní kvalita.

Mondeo je auto střední třídy a kvalita interiéru tomu odpovídá. Všechno působí celkem honosně a kvalitně, ale VW nebo BMW to prostě není. Pozná se to třeba na volantu, ten byl po 140 tis. už viditelně jetý, kůže nahoře mírně popraskaná. Taky občas na kostkách zaslechnete mírné povrzávání – specificky schránka spolujezdce, slícování středové konzoly, přední okno u řidiče. Není to jako v autobusu Karosa, ale takovým svým nevtíravým způsobem občas o něčem víte. Pomáhá mi představovat si, že auto bylo v několika přestřelkách pouličních gangů, kde lítaly broky a „slugs“ z „12-gauge shotgun“, kulky z AR15 a vybuchovaly granáty – tak to holt občas s něčím v autě pohne a pak to vrže, jsou to koneckonců bojové šrámy, tohle mu ale musím odpustit.

Vnitřní prostor a kufr

Tady s přehledem vede Superb, to je prostě obrovské a honosné auto. Mondeo, Passat a Octavia jsou na tom vnitřním prostorem v podstatě úplně stejně. Mondeo navenek působí obrovsky, ale má dost tlustou karoserii a dveře, takže mu to na prostoru ubírá oproti Superbu. Co je u Mondea skvělé, je nízká nakládací hrana kufru – dobře se na něm sedí, když se třeba obouváte do inline bruslí a dobře se do něho nakládají věci. Objem kufru, tady bych řekl, že zase Superb vede, zbylá tři auta jsou plus minus stejná.

Ergonomie

Po přesednutí z VW do Mondea si někdy řeknete…tak, a tady je všechno špatně:-) Kde ve VW stačí jeden úkon nebo knoflík, u Mondea někdy potřebujete 2 až 3, s tím, že často zapomenete, čím se vlastně co ovládalo. Má to trochu dvě mince, u některých ovládacích prvků vám zase stačí jenom jeden knoflík, ale tím se zase neovládá nic jiného, jenom tahle jedna jediná věc. Podotýkám, že tohle je SYNC 1, styl ala 90s, možná, že SYNC 2 a další je na tom lépe. Není to ale úplná disaster a dá se na to zvyknout – jenom nesmíte moc často přesedat do aut VW a zpátky.

Jinak ale systémy fungují docela dobře, hlídání jízdních pruhů jde vyladit, aby vás spíš upozorňovalo a netrhalo vám volantem, světla se celkem dobře v noci přepínají do dálkáčů a zpátky (teda, vy vidíte dobře vždycky…ti, co jedou proti vám…nevím:-), čte to značky a pokud svítí nějaká kontrolka, tak vás to úplně nezahltí různými audio signály a hlášeními. Párování Bluetooth s telefonem je naprosto bezchybné a vždy to rychle chytne telefon (což třeba u Passatu není úplně pravidlo). Auto se chová tak nějak decentně a celkový dojem z interiéru a ovládání je dobrý.

Quirks

Výdechy z klimatizace nejdou nastavit tak, aby to foukalo málo a zároveň tam, kam chcete. U VW kolečkem nastavíte intenzitu a posuvníkem směr. U Mondea se nastavuje posuvníkem intenzita i směr, tzn, pokud posunete doprava, a nahoru, fouká to hodně a pokud doleva a dolu, tak vůbec…Na druhou stranu, klima funguje velice dobře a při nastavení „auto“ to koordinovaně fouká odevšad a nemáte pocit, že jenom na vás.

Na volantu je zbytečně moc tlačítek – tempomat musíte nejdřív zapnout a mu říct, co má dělat. U VW stačí jen jeden stisk. Ovládání světel má několik nastavení, u nichž tak nějak hádáte, co které dělá. Nejlépe je dát tam režim „auto“. Pokud zatočíte volantem doprava, tak se rozsvítí pravá mlhovka a naopak – tohle nevím, co jako je? Přiblikávání do zatáčky? V jednu chvíli jsem si myslel, že mi přestalo svítit jedno světlo…

Stěrače naopak v režimu „auto“ moc nefungují. Zjistil jsem, že Muffin má krajně odlišnou představu o tom, kdy prší hodně a kdy málo, přičemž stěrače zapínal a vypínal podle libosti tak, jak chtěl on a ne tak, jak by se to líbilo mě. Tak tady to chtělo režim „manuál“, kde pak máte v zásadě neomezenou možnost zapínat přední a zadní stěrače dle potřeby a funguje to velice dobře.

Dále…k čemu je jako ta díra ve středové konzoli? Tohle fakt člověk nepochopí….

Spolehlivost, dostupnost servisu a ceny dílů

Na autě jsem za těch cca 7 měsíců denního provozu nemusel řešit žádnou závadu, je spolehlivé. Měnil jsem jenom brzdové kotouče a destičky, olej a další spotřební věci. Vlastně jsem mu dělal po koupi jenom servis, o které jsem věděl, že tam bude. Natrefil jsem na seriózního prodávajícího, který mi udělal takovou tour, co bude potřeba na autě udělat. A jinak, je to „české auto“, původně z operativního leasingu, servis byl jenom v autorizácích.

Mondeo není tak rozšířené jako auta z koncernu VW a tomu odpovídá i menší hustota servisů a obecně menší znalost toho, jak auto funguje. Zkoušel jsem různé servisy a zatím to vypadá, že rozumná volba bude zase autorizák. Důvodem je to, že dva no name servisy sice práci odvedly, ale nikdy to nebylo úplně na 100%…musel jsem se tam vrátit a vysvětlit, že je to třeba udělat znova a lépe. Autorizák byl dražší, ale bezproblémový. Rád bych klidně i nějaký jiný než aut. servis, ale moc jsem jich zatím nenašel. Což je teda na Prahu co říct a moje hledání pokračuje, uvidím.

Ceny dílů bych řekl, že jsou zhruba stejné jako u Passatu a Superbu. Octavia je pak levnější auto na údržbu a opravy.

Celkový dojem a závěr

Pokud vezmu v potaz výše uvedené, tohle auto ze svého pohledu hodnotím jako lepší než konkurenci z VW. Hlavním důvodem je kvalita řízení, podvozku a skvělé odhlučnění interiéru. Dalším je vzhled a spolehlivý motor. Nicméně VW jednoznačně vede v kvalitě zpracování a ergonomii a pokud je tohle pro vás důležité, pak je to taky dobrá volba.

Co je také důležité říct, ojeté Mondeo v obdobné specifikaci bude obvykle levnější než Passat nebo Superb, takže co se týče poměru výkon/cena, jeho koupě dává naprosto racionální smysl čistě z tohoto důvodu. U nového auta bych možná zvažoval budoucí pokles ceny, ale ten u ojetin už proběhl, takže tohle úplně neřeším

Jsem toho názoru, že pokud se auto dobře řídí a je čitelné (a pak je většinou i celkem zábavné), pak jsou tyto vlastnosti výrazným prvkem aktivní bezpečnosti a pro mě mají větší hodnotu než jiné věci. Pokud máte rádi řízení a díváte se na to podobně, drobné nedostatky mu kvůli té zábavě za volantem a celkově dobrému dojmu odpustíte a budete s ním spokojení.


17.07.2022 AV


Související články:


12345 (144x známkováno, průměr: 1,81 z 5)
13 126x přečteno
Updatováno: 17.7.2022 — 22:07
D-FENS © 2017