Seat Leon 1.6 TDi ročník 2013 – stačí pětikvalt?

Featured Image

Vypadá to, že Seat Leon vyráběný okolo roku 2013 je už docela dostupnou ojetinou. K nalezení jsou desítky inzerátů. Brát nebo nebrat? Rád se podělím o osobní zkušenost po 255 tisících kilometrů.

Považuji se za vcelku ostříleného řidiče, najedu 40 – 50 tisíc ročně a za sebou mám zkušenosti, řazeno chronologicky, se Škodou 120 S, Peugeotem 309 1.6, Seatem Toledo 1.9 TDi, Renaultem Laguna II 1.9 dCi, Peugeotem 406 2.0 HDi, Mazdou 6 2.0 MZR-CD a dalšími. Automechanik ale nejsem a ani se sám v servisu aut neangažuji nad rámec výměn žárovek a dolévání kapalin. Takže čekejte spíše dojmy, řešené problémy a praktické postřehy.

Auto jsem pořídil v prosinci 2013 s ujetými 17 000 km. Z hlediska mého nájezdu byl diesel jasnou preferencí, místo uvnitř a v kufru jsem chtěl přiměřené, ale nebylo úplně prioritou. Stačil hatchback. Na druhé straně prioritou určitě bylo dobré sedadlo kvůli zádům, jízdně pak přiměřený výkon, dobré brzdy, nepříliš tuhá nebo ostrá spojka (pro pohodlné popojíždění ve městě) a podvozek spíše k pohodlí než na sport. Koneckonců, mí předchozí Francouzi byli hezky plavní. Dále jsem chtěl trojblik, tempomat, a bílé nebo modré podsvícení budíků, protože údaje v červené jsem přes sluneční brýle vždy špatně viděl. Projel jsem si Peugeoty 308 a 2008, Renaulty Megane a Lagunu III, ale nějak to nebylo ono.

Až jsem narazil na toho Leona v úžasné barvě Apollo Blue, ve výbavě Style zahrnující mimo jiné full LED svícení, zatmavovací zpětné zrcátko, elektrická ovládaná a vyhřívaná vnější zrcátka, rádio už i s dotykovým displejem a s ukrytou anténou (před myčkou netřeba nic šroubovat). Typ 5F, varianta CLHAFM5, verze AC. Motor 1.6 TDi, v papírech pod typem CLH, o výkonu 77 kW při 3 000 otáček.

Při zkušební jízdě jsme se museli nejprve promotat sídlištěm, a v ten okamžik si mě auto získalo. Ač jsem v tomto typu seděl poprvé, hned mi přišlo vše samozřejmé – auto dobře ovladatelné, v zatáčkách obratné, měl jsem dobrý posez i výhled. Po první jízdě zůstaly jen dvě otázky: Zda je výkon dostačující mým potřebám a zda stačí jen pětikvalt. Konkrétně tedy zda motor nebude při dálničních rychlostech už příliš vytáčený a tedy hlučný.

Na první otázku odpovědělo v Praze stoupaní po Kbelské do Klíčovkého kopce a dále na Novopackou. I ve třech lidech byla akcelerace do stoupání statečná a kde už je stovka, tak jsme stovkou jeli. Dostatečnost výkonu se mi později potvrdila i při běžném provozu. Ve čtyřech lidech a s věcmi na týdenní dovolenou v kufru Leon nikdy neměl problém na pětku udržet plnou dálniční rychlost do jakéhokoli kopce na našich dálnicích. Předjíždění pomalejších na okreskách taky není nic dramatického, rozhodně ne tak jako s línou Lagunou II 1.9 dCi.

A co ta převodovka pouze s pěti stupni? Rovnou říkám: „Za mě dobrý!“ Do té doby jsem nikdy neměl automat, vždy manuály se čtyřmi, pěti nebo šesti stupni. Ale tak nějak mi vždy těch šest přišlo moc a říkal jsem si, co je to sakra za motory, když nezvládají slušně pracovat v dostatečném rozmezí otáček? Takže po šestce jsem nebažil, ale chtěl jsem, aby pětka nebyla ve finále na dálnicích při delší době jízdy nesnesitelná. No, není: Při tachometrových 130 km/h točí motor 2400 ot/min. Hluk není příliš znatelný – ani od motoru, ani od kol, neunavuje mně a rádio slyším dobře. Trochu výhrady mám však k poskládání převodovky pro nižší stupně. Myslím, že už to tu zaznělo – že koncernové převodovky mají trochu problém s padesátkou. Tak v případě Leona je to takhle:

  • Jednička: OK, trochu delší, prima na popojíždění v kolonách.
  • Dvojka: pokud chcete na třicítce jet a ne napůl chcípat, musíte tam dvojku nechat.
  • Trojka totiž točí na tachometrové třicítce jen 1080 ot/min, to je fakt trápení. Při padesátce je to pak už 1800 ot/min – cítíte pod plynem chuť auta vyrazit rychleji, ale neměli byste, a hlučnost je na poměry městské jízdy přitom už dost vysoká.
  • No jo, ale když tam šoupnete čtyřku, tak při padesátce otáčky spadnou na 1220 ot/min. A ani tento motor, byť jinak se slušným „zátahem votspoda“, se s těch otáček nesbírá dobře. Takže když se míníte šourat padesátkou po rovině, tak fajn, můžete plyn jen tak lechtat. Ale pokud pak chcete zrychlit, třeba na konci obce, tak buď véélmi pozvolna, jinak motor začne klepat, nebo jako já, tedy zpět trojku a čtyřku až někde na osmdesátce.
  • Pětka při tachometrových 90 km/hod točí 1700 ot/min. Já ji řadím spíše až ve 100 km/hod, protože teprve pak mohu na pětku očekávat i slušnější pružné zrychlení. To je pak obstojné, a to až do 3000 ot/min. Pak už ne, motoru se dále fakt nechce.

Teď k řešeným problémům a pozorovaným nectnostem: Za mě – nic zásadního:

  • Motoru jsem hned zkrátil interval výměny oleje z doporučovaných 30 000 na 20 000 km. Teď, po 255 000 najetých kilometrech už netáhne jako zamlada, ale pokles výkonu není nijak zásadní. Dosud jsem měnil jen rozvody v 220 000 km a někdy okolo 190 000 žhavicí svíčky. To je vše. Baterie vyměněna jedenkrát.
  • Na nápravách dosud vše původní! I tři z tlumičů. Nechal jsem je proměřit okolo 180 000, a prošly bez výhrad. Při tom jsem nechal taky poprvé seřizovat geometrii, po pozorování nerovnoměrného opotřebení pneumatik. Dále měněno ložisko levého předního kola, okolo 230 000, bylo už hlučné.
  • Od novoty vrže zadní náprava při nastupování nebo vystupování zezadu. Naštěstí ne při jízdě. Nevyřešilo to ani prostříkání silentbloků ani jejich pozdější výměna, doporučená někdy okolo 180 000. Pro tak hezké auto trochu nedůstojné.
  • Osobně nejsem příliš nadšen z ovládání tempomatu titěrnými tlačítky na „špičce“ levé páčky. Jasně, člověk si zvykne, ale i pak jsem občas pustil blinkr. Tlačítka na volantu mi připadají lepší. Tempomat se u Leona taky automaticky nevypne při vyšlápnutí spojky nebo přeřazení! Pro toho, kdo na to není zvyklý, to je trochu záludné.

Závady:

  • Jeden ze zadních tlumičů brzy hodně tekl, vyměněn v záruce při 30 000 km.
  • Někdy okolo 200 000 km se porouchalo odemykání palivové nádrže.
  • Někdy okolo 180 000 km auto topilo jen na jednu půlku. Vyřešila to výměna nějaké motorizované klapky, prý známý problém.
  • Při silnějším mrazu se mi občas po nastartování „neinicializuje“ jeden ze světlometů. Zůstane ve spodní poloze a svítí „do země“. Zatím vždy stačilo vypnout motor, dát klíček až na nulu, a pak nastartovat znovu.
  • V posledním roce mi občas zůstane „viset“ spojkový pedál. Tak jednou za 100 km a spíše ke konci jízdy. Spojka je sepnutá, ale pedál se nevrátí až do horní polohy. Musím do něj trochu kopnout zdola. Technik mi vyčistil a promazal na samotném pedálu vše, kam se dostal, ale nepomohlo to. Pedálem to tedy asi nebude. Budu rád, když mi někdo dáte tip.
  • Jak to tak bývá, nejvíce mně a moji ženu obtěžuje relativní prkotina: v zimě, když se musí intenzivně topit, tak se nám občas z ventilace vyline zápach pálící se kabeláže. Nedopátral jsem žádnou pravidelnost, jen jsem systémem pokus/omyl zjistil, že stačí ventilátor vypnout na cca 30 sekund, a po opětovném zapnutí to už neudělá. Přitom jsem to řešil v Pyramidě Průhonice už v záruce – nejprve vyměnili řídicí jednotku ventilátoru, a když se po nějaké době vyvalily větší čmoudíky a ventilátor kleknul definitivně, tak i ten. Ale stejně to pořád občas dělá, i s novým ventilátorem a řídicí jednotkou. Nemilé…

Nechtěl jsem si výčet problémů nechávat na závěr článku, aby nezkazily výsledný dojem. Já mám totiž tohle auto rád a mám k tomu mnohem, mnohem více důvodů než je zmiňovaných nedostatků! Tady jsou:

  • Skvělé jízdní vlastnosti: naprosto čitelné chování, agilita v zatáčkách. Dobrý kompromis mezi pohodlím jízdy a odezvou od vozovky. Nic nebouchá ani na větších dírách ani na příčných nerovnostech. Posilovač řízení pro mě tak akorát.
  • Dobře fungující a přesně dávkované brzdy. Výměny destiček za 255 000 km: jen dvakrát přední a jednou zadní!
  • Motor s pro mě dostatečným výkonem a pružným zrychlením, nepříliš hlučný. Spotřebu počítač ukazuje 5,2 l/100 km, ale když jsem si to jednu dobu počítal podle tankování, tak reálně to bylo spíše 5,6. Pořád dobrý.
  • Plusem Leona taky je, že není ani trochu chcípací. Nepamatuji, že by mi motor zhasl při rozjezdu. Teda – až teď, kdy už jsem z jiného auta zvyklý na automat a občas zapomínám řadit
  • Prima sedadla, ani měkká ani tvrdá, zádům svědčí.
  • Rádio s kvalitním příjmem po celé republice a bez čumící antény. Dodnes nechápu, proč nemají integrovanou anténu všechna auta, měla to už i Laguna II. Asi prachy…
  • Konečně inteligentní elektrický systém auta! Když nevypnu světla, vypne je sám. Dětmi rozsvícené osvětlení vzadu nevytluče baterku.
  • Asistentů tak akorát, aby neobtěžoval. Ne jako v současnosti. Leon má v této verzi ABS, ESP, kontrolu trakce a hill holder, to je vše a více nepotřebuji.
  • Miluji Full LED! Víte kolik jsem měnil za sedm let žárovek – či diod? Nula. NULA!! Co jsem se předtím napatlal se žárovkami a halogenkami, každé tři měsíce něco, špinavé ruce, otlučené klouby… A ještě to skvěle svítí – jednak bíle a jednak právě tam, kam potřebuji pro jistotu při noční jízdě.

Přestože už jsem pracovně přesedl do Volva V60 D4, tak Leona neprodám! Myslím, že by dnes za něj utržené peníze nebyly úměrné tomu, jak je to auto i po více než 250 000 km skvělé. Raději jej nechám jako třetí auto v rodině, dcera má 3 roky do osmnácti… A vy, pokud seženete zachovalý kousek a nevadím vám trochu menší kufr než u Oktávie, tak do toho!


29.11.2020  Samm91


Související články:


12345 (76x známkováno, průměr: 1,34 z 5)
9 369x přečteno
Updatováno: 29.11.2020 — 21:45
D-FENS © 2017