Zkušenosti: Golf VII 1.4 TSI - zpět na článek

Počet komentářů: 76

  1. „I asistent řazení nabádá k užívání takto nízkých otáček.“ – asistent řazení je naprogramovaný s cílem dosáhnout co nejnižší spotřeby, proto nábábá k řazení v nízkých otáčkách. Jestli to škodí motoru, je výrobci v podstatě jedno, protože záruku to přežije.

  2. Tak oprava. Pozice zrcátka při zařazené zpátečce se ukládá.

    1. Jo. To mi pripomnelo, ze uz jsem celkem trikrat cetl clanek, kde stastny majitel auta, ktere sklapi vnejsi zrcatka jasal, ze po otevreni auta prisel o dvere.

      Je to super vychytavka, ze pri vypnuti zapalovani se vnejsi zrcatka sklapnou. To chci taky :-))

      1. To fuckt existuje? U mě se zrcátka sklopí až při zamčení (a jde to vypnout)…

        1. Existuje. Taky mne zarazilo, ktery dusevni gigant to takto vymyslel.Nejaka zenska takto sundala cyklouse, snad dokonce v Cesku? Uz nevim. Chtit po zenske, aby to vypla, je utopie.

          1. G7 sklápí až po zamknutí, takže toto nehrozí.

            Považuji to za užitečnou funkci. Na starém autě jsem našel aspoň část zrcátka pod autem nejmíň 3x, takže jsem se už po první příhodě snažil vždycky manuálně zrcátko do ulice složit. Když jsem pak zapomněl, tak jsem ho zas našel pod autem. Ohýbat zrcátko několikrát denně je vopruz.

            1. Ja to mam na phaetonu „v manualu“ – tzn uzivatel musi otocit prepinacem, aby zrcatka sklaply. Ideal by byla autom. funkce s tlacitkem pro manualni ovladani…

              Jinak moc pekna recenze, diky!

        2. Tuhle jsem viděl ženskou, jak se rozjížděla z podélného parkování a teprve při vyjíždění se jí zrcátko vyklápělo. Asi to byl VW, ale nevím to jistě. Jistě vím, že pokud by to moje auto mělo a nešlo to vypnout, hodil bych ho ze skály.

        3. I dnes jsou auta, u kterých jsou vnější zrcátka jen plně pod řidičovou kontrolou.
          Vevnitř čudlík, např. pro myčku, zvenku dálkáč, když řidič usoudí, že fakt asi existuje možnost, že o zrcátka může přijít, např. parkoviště v podzemních garážích.

    2. ad: Vytkl bych nesmyslné umístění CL zásuvky, která je tak pod pravým loktem. Pokud chci v autě něco zapojit do zásuvky, tak to pak obvykle umisťuji na čelní sklo, takže kabel se motá do řadičky.

      v stredovej konzole v tej prednej zasuvke je usb slot, sice tam ten kabel tiez vadi ale uz sa nemota cez paku. navyse napaja aj pri vypnutom zapalovani.

      1. Ano. USB port tam je jako vstup radia a dá se z něj i nabíjet. Leze z toho tuším okolo 1A, takže i celkem komfortně.

        Ale pokud si člověk chce zapojit třeba navigaci, nebo radardetektor, tak ten do USB portu nedáte. Navíc právě u detektorů bývá krátký natahovací stočený kabal ala telefonní sluchátko a ten pak jde opravdu presně přes řadičku.

        BTW CL se dá taky udělat, aby zůstával pod napětím. Stačí přesadit pojistku v pojistkovce do druhé pozice, kdy je napájen stále.

  3. 2x-f:
    Moc pěkná recenze. Jak velkou do toho dávají nádrž?

    1. to marty
      50

      1. Tak nějak. Například dneska jsem tankoval asi 47.5 litru a dojezd to říkalo cca 30km. Určitě tam bude ještě nejaká rezerva s kterou nekalkuluje. Tipnul bych si, že to bude okolo 52 litrů.

  4. Zdvořile bych si dovolil podotknout, že majitel asi nemá zkušenosti s Windows. Pak by byl k Apple sakra ohleduplnější.

    1. Nemohu to rict s jistotou, neb nevim jake zkusenosti mate vy, ale je velice pravdepodobne, ze mam mnohem vetsi znalosti a zkusenosti nez vy a to jak s OSX, tak s Windows. Zabyvam se obojim profesionalne uz pomerne dlouho. Windows znam asi tak od verze 3 a Mac OS8, OS9 a samozrejme vsechny OSX. U obojiho profesne serverove OS (pokud se tak da OSX Serveru rikat). Ta poznamka v recenzi byla sice vtip, ale jinak to myslim naprosto vazne. Tohle chovani, kdy se nejaka funkce, ktera zna jen dve nastaveni a to vypnuto, nebo zapnuto chova zcela nahodile je klasicke jablecne chovani.

      1. Pak chápu, že volíte VW.

        1. Pokud je na výběr jen mezi Škodou a VW, tak ano ;)

  5. Moc nechápu tu funkci zamykání auta, když se jede. Ano v banánový republice a v no-go zónách asi užitečné, ale v ČR? Posledně, když jsem tahal z auta paní, která to převrátila do stráně a zamkla se na tu její pár km dlouhou ranní cestu ze satelitu na okraj města, tak to byla opravdu „zábava“ jak pro ní, tak pro mě.

    1. Mymu tatikovi ve Spanelsku na semaforu chtel typek ze zadniho sedadla ukrast kufr. Nastesti uz tehdy SAAB mel zamykani po rozjezdu.

      1. Ano, když procházej cikáni mezi autama na červený, tak je vhodné se zamknout.

        1. Rozhodně. A aby se nějaký cikánský aktivista neurazil, dodám, že se mi už vícekrát stalo, že se lidi na rychlo zamykali, když jsem procházel mezi auty čekajícími před křižovatkou.

          1. Nikdy me nenapadlo ze to nekdy napisu – ale jsou i horsi mista nez CR.
            Treba Inglewood, nebo South Central LA.
            :-)
            Tam ani zamykani auta nepomuze, ale osatka granatu zase jo.

        2. No, aby to nevidela Sabatova, protoze to je jasnej rasyyyzmuz. Dokonce bych se nedivil, kdyby v Cesku to byl romoprovokater.

    2. Mám za to, že většinou je to dělané tak, že by se to mělo po nárazu odemknout.

      1. Paní byla v něčem malým, už si nevzpomínám, co to bylo, možná Polo. Zamkla se normálně centrálem zevnitř no a po převrácení to nešlo ani tlačítkem, ani klikou ani hrubou silou zevnitř. Prostě zablokováno a nešlo odemknout, jinak autu prakticky nic nebylo.

        1. Jako že ani jedny dveře? Nebo se k jiným nedostala? Nemyslím si, že by tam bylo něco, co by bránilo odemknutí zevnitř manuálně.
          Třeba nebyl náraz dost velký, aby se to odemklo. Bývá to snad navázané na aktivaci airbagů. Pak už nemusela jít elektrika a zámek/dveře u ní asi měla poškozené.
          Ono ale může jít i o jinou situaci. Může se někomu v autě udělat zle, infarkt/mrtvice atd. a pak si může někdo rozmýšlet, jestli rozbít, nebo nerozbít sklo.

          1. Náraz nebyl, to auto se převrátilo, střechou do stráně a levým bokem v protisvahu ve strouze, tedy k dispozici byly dveře na pravé straně, odemknout nešly, kufr taky zamčen. Pak následovalo pootevření okna, jelikož měla švihadla a protože paní vytáhnout i s ohledem na možné zranění (v tu chvíli věděla jen že se majzla do hlavy) oknem nebylo zrovna nejjednodušší, tak následoval úspěšný pokus s odemčením kufru klíčem, kudy pak byla vytažena. Nebýt zamčená, tak není moc co řešit, dveřma se vylejzá líp než oknem, mít okna v elektrice, tak by se holt muselo rozbít. Boční dveře nešlo odemknout ani po převrácení auta zpět na kola.

            1. Se ji asi utrhla baterka?
              Na tohle sveho casu trpela nejaka skodovka. Blbe uchycena baterie se urvala pri narazu a auto bez stavy pak uz ani nevystrelilo pytle.

    3. Mně se zamyká kufr a jsem s tím spokojen. Je to věc, kterou ocení jeden člověk ze sta asi tak jedenkrát, maximálně dvakrát za deset let. Ale je fakt, že projíždět takovou Chrastavou, než bych se odpoutal, vyskočil a chytil toho chmatáka, tak by taky auto mohlo bejt dávno fuč a já abych ho hledal někde za barákama, ideálně už odstrojený na špalkách :) A nemusí to bejt jenom Chrastava. U nás se mi do auta snažil nasednout asi 120 kilovej chlap totálně namol, když jsem čekal na kámoše před hospodou. Potřeboval odvoz, a to jak ten vochmelka tak kamarád. Můžu říct, že tahat se se 120 kilovym, teméř už bezvládným, chlapem a vyhazovat ho na chodník je docela fuška. Tenkrát bych to zamykání dveří ocenil. Ještě že se poblil až po tom, co jsem ho vyhodil…

      1. Mě se takhle jednou v Holešovicích ráno nakýblovali do auta nějakej rusák s babou. Asi byli sjetý, ale vzápětí se ukázalo, že si mě asi spletli s tágem, páč mě pán vrazil do ruky litr a že chce do hotelu na Žižkov, který byl náhodou hned vedle mýho baráku, kam sem měl namířeno :D

        1. Snad ne žlutý auto? :) To je docela náhodou hezký, teda alespoň takhle od klávesnice. Ale člověk to pochopitelně vidí jinak, když mu do auta naskočí někdo cizí. Nějaká schizofrenní fetka, díky nechci.

          1. Někde jsem čet historku, jak borec naskočil do taxíku a poručil si, kam chce odvézt. Auto ho odvezlo a když se borec zeptal, za kolik to bude, řidič odpověděl „já nejsem taxi, rozvážím pizzu, ale pobavils mě, tak to máš grátis“.

          2. Bile favo, ale z vyroby to melo takovy pruhy na bocich nalepeny. Litr za pet minut prace, kterou bych stejne odvedl i tak byl fajn :)

            1. Bílé fávo bylo t.č. každé druhé. Opět mám jednu historku, jednoho pána vozil kolega do práce a právě bílým fávem a jednou si ten pán jako vždycky přisedl do auta na obvyklém místě, aby vzápětí zjistil, že tam sedí jiný řidič ;) Bílé fávo tenkrát bylo každé druhé…

              1. Potvrzuju, taky jsme asi dvě měli :)

    4. Zastavil jsem v Brně na Veveří chodci, a v ten okamžik vidím jak jsou kolem auta čmoudi a zkouší otevřít – něco z ostrůvku tramvaje, něco z chodníku. Nebýt zamčený, do práce jsem dojel bez výbavy. Evidentně to nedělali poprvé (okolostojící jen koukali jak se s tím porvu). Na férovo se od té doby zamykám kdekoli a kdykoli, a na nějaké riziko „až se vybourám“ dlabu.

      1. Na Veveří mě to docela překvapuje, ale jinak jsou lokality, kde bych si ještě zevnitř zavařil dveře. Na křižovatce na Miladě takhle jeden realizační tým specialistů na alternativní sourcing kulturně obohatil mou bývalou kolegyni. Obchodní manažer otevřel dveře a ukázal jí svůj nový vreckový nožík, zatímco dva konzultanti pod dohledem projektového manažera provedli analýzu vytěžitelnosti vozidla. Než naskočila zelená, měli vyděláno.

  6. hlavně že to má LCD pyčo…

  7. Auto si sice občas dělá, co chce a kupodivu díky Bohu zatím nezpůsobilo nikomu žádnou újmu krom řidiče, ale hodnotím jej pozitivně.
    Sice neexistuje jediný kladný prvek (krom loketní opěrky), který by to auto mělo, ale mám ho rád.
    Z článku jsem tedy pochopil, že koupě VW opravdu vyžaduje mně neznámou formu sebemrskačství a masochismu.

    1. Pan Integrale sice občas vypouští sarkasmy za což mu předem děkuji, nicméně mě zaráží , že nyní snad jako jediný pochopil významný přesah výše uvedené recenze. Pro mě to jednoznačně značí: Golfááá nebrat!!!

    2. Kdyby jste poradne cetl, tak duvody vyberu jsou tam jasne uvedene.
      Jde o firemni vuz. Jedine dve znacky, ktere pripadaly v uvahu u vedeni byla Skoda a VW. Vyber konkretniho modelu zas omezoval rozpocet. Pro vas je to mozna masochismus a radsi by jste chodil pesky.
      Co se tyka clanku, tak jsem se snazil popsat pozitiva i negativa. VW mam prvne v zivoze a nijak jsem po nem netouzil. Nijak je neprotezuju. Clanek myslim obsahuje i slusny vycet negativ. Neni pravda, ze jedina dobra vec na aute je podle me loketka.
      Vas zaver je ucelovy, protoze jste si chtel zamachrovat pod clankem VW fanatika.

    3. Myslím, že tohle je fíčura všech moderních aut bez ohledu na značku. Nemůžu říct, že by VW v tomhle nějak pokulhával nebo přečníval. Vývoj sofware jde dopředu rychleji než vývoj metod jeho testování a tlak trhu je obrovský.

      Příklad docela z nedávna: Nová Honda Civic, pro mnohé zde technická a designová ikona, mě málem vystřelila čelním sklem poté, co jsem se rychlostí ca 30 km/h blížil ke spuštěné závoře. Vozidlo vyhodnotilo, že se chystám narazit do jiného vozidla před sebou a aktivovalo elektronickou brzdu, a to tak že fest. Asi se nikdo nebude divit, že jsem s tím autem nechtěl už nic mít.

      1. No,ja jsem hlavne zvedav,co na to stastni majitele Cerneho Petra,az se tahle (nebo jina,co keca do brzd/podvozku/rizeni) proste treba po 15 letech posere.Treba takhle nekde vecer v zatacce, nebo na nemecke dalnici, juj, to bude pane fajn.

        1. Já jsem kdysi měl poslední generaci Primery a ta měla celkem vystrašenou stabilizaci podvozku. Jednou mě to v táhlé zatáčce tak šáhlo do řízení, že jsem málem vyletěl ze silnice.

      2. Tlak trhu? On takovou pitomost fakt někdo chce? Není to spíš úlitba všelijakým těm akčním plánům že do roku XXXX bude doprava o yy % bezpečnější?

        Konkrétně tyhle brzdové asistenty jsem nějak nepochopil ani po technické stránce. To jako auto samo „přišlápne brzdu“ v okamžiku, kdy já brzdím jen trochu a nějaký software si myslí, že bych měl brzdit víc?

        1. Ee…ono to proste zabrzdi, kdyz si to mysli, ze bys sam nebrzdil a naboural do prekazky.
          Ono…ja bych to nechtel, ale ciste teoreticky chapu, ze to nekdo muze chtit. Pokud by to umelo pracovat 100% spravne, tak by to obcas nejake „blondyne (bez urazky nikoho)“ mohlo zachranit pomuchlany plechy..
          No, a takovych nesvepravnych, kteri by nejradsi, aby za ne auto ridilo samo, je dozajiste hodne…takze holt vytvareji poptavku, no…

          1. Je otázka, kterou funkci JJ myslel.

            „To jako auto samo „přišlápne brzdu“ v okamžiku, kdy já brzdím jen trochu a nějaký software si myslí, že bych měl brzdit víc?“
            Toto sedí spíše na funkci, které se říká porůznu a obvykle panické brzdění, nebo krizové brzdení atd.
            Tímto disponuje kdejaký vůz s ESP a obvykle se to nikde ani moc neuvádí a ani se to nikde nepřihazuje jako výbava.
            Mělo by se jednat o funkci, kdy při prudkém zašlápnutí brzdového pedálu ESP pumpa nažene tlak do brzd tak, aby došlo k brždění plnou silou co nejdříve. Řidiči prý nějakou dobu trvá, než zašlápne pedál plnou silou a dostaví se maximální brzdný účinek a toto má tuto reakční dobu snížit. Podle čeho auto usoudí, že jde o prudké sešlápnutí brzdového pedálu nevím. Pokud vím, tak pedál obvykle nemá nic čím by se dala sledovat dráha. Jen spínač. Možná podle tlaku v brzdovém okruhu, nebo podtlaku na posilovači? Aktivace téhle fíčury může být doprovázena rozblikáním brzdových světel, nebo všech blinkrů.

            Toto: „Ee…ono to proste zabrzdi, kdyz si to mysli, ze bys sam nebrzdil a naboural do prekazky.“
            Zas sedí popisem spíš na nějaký precrash/citysafety systém, kdy je buď radarem, nebo lidarem sledován prostor před vozem a v případě výskytu chodce, překážky atd. dojde k samovolnému brždění auta. radar/lidar bývá pokud už ve voze je rovnou využíván i k systému adaptivního tempomatu.

            Na tom Golfu ten autohold systém zas dělá jen to, že jakmile dojde k úplnému zastavení kol, tak systém asi nějakým ventilem podrží tlak v brzdovém systému, který tam řidič vyvinul pedálem a pustí ho až když pouští spojku při rozjezdu.

            1. Řidiči prý nějakou dobu trvá, než zašlápne pedál plnou silou a dostaví se maximální brzdný účinek a toto má tuto reakční dobu snížit. Podle čeho auto usoudí, že jde o prudké sešlápnutí brzdového pedálu nevím
              Mne byla funkce systemu krizove brzdeni tak, ze je jista skupina ridicu, ktera v krizove situaci zmackne brzdovy pedal sice dostatecne rychle, ale ne jiz plnou intenzitou, proto brzdovy system vybodnocuje nejen intenzitu stlaceni, ale take jeho rychlost.

              1. No ale to jsou prave hovadiny. Presne ten problem mam ve všech novych autech, kde si nejaky idiot umanul, ze brzdy mají mit jedovaty nastup. Tim padem moderni pseudoridic neumi deptnout na pedal (mimochodem ty plastove parodie na brzdove pedaly by to ani nevydrzely) a tim padem nastalo reseni 2, to je elektronika, která spusti krizove brzdeni kdykoliv si to ridici jednotka vyrobena v Cine a software naprogramovany v Indii umane.

                Dekuji, nechci. Oboji je cesta do pekel.
                Když nejsou dokonce ani posilovace brzd ve F1 a brzdi se 70kg na pedal, tak to asi ma nejaky smysl, ze…, hlavne je to o odezve z pedalu a davkovani.

                Spravne brzdy totiž mají schopnost nechat se dávkovat, i když mají posilovac a to tak, ze kdykoliv, jakkoliv, v jakekoliv zatezi, rychlosti, kvalite povrchu, teplote a tak dale. Coz asi pujde na odvrtavanych brzdách o prumeru 400mm v Porsche, ale uz tezko to pujde na jednoduchých nevetranych kotoucich o prumeru 250mm s asistentem brzdeni a pedalem v nejakem koncernovem sraci, který se IMHO při 80kg zatezi ohne nebo zlomi.

                1. Brzdový pedál že se ohne nebo zlomí? Taková kritická věc, jako brzdy, bude těžko vyráběná z plechovky od kompotu nebo nějakého křehkého plastu. Taková věc musí vydržet zátěž, která se u ní předpokládá.

                  (Co je a jak funguje brzdový asistent viz třeba tady: http://www.autolexicon.net/cs/articles/brzdovy-asistent/ )

                  1. Plastový brzdový pedál jsem tedy také ještě neviděl, ale obávám se, že i na to časem dojde. Vaši optimistickou víru v to, že kritické věci nikdo jen tak neojebe, si dovoluji nesdílet.

                    1. Si pamatuju aspoň plastový spínače brzdovejch světel, takovej kus šuntu, tlačítko, nic víc to není. Originál Seat/VW lehce po roce 2000 stál snad dva litry nebo co.

                    2. A co by ten spínač měl být jiného než tlačítko? Jinak to není tak kritická součástka jako brzdový pedál. Je mnohem důležitější auto ubrzdit než jestli při tom svítí brzdovky.

                    3. Bych si tak nějak představoval, že za dva litry to bude asi ze zlata a tak na pár desítek milionů akcí. Tohle byl šmejd co se zlomil. Protože jinak kvalitní průmyslovej spínač tohoto typu stojí tak stovku, ať nežeru. Nebo vám to jako přijde v pohodě, dobrý, plastovej hajzl za dvojku? S ohledem na to bych se nedivil ani málo, až budou ty pedály stát taky dvojku kus a budou z nějaké hlíny.

                    4. Tak že výrobci aut vydělávají na náhradních dílech, to je známá věc. Originální díly bývají drahé. A často jsou originální díly jen přeznačené a někdy jen zabalené v jiné krabici (typicky svíčky – z krabičky Ford vysypeš Bosch svíčku).

                    5. Nyní ten šmejd stojí cca 250 peněz, ale nevydrží déle než pár let. Za 7 let provozu jedu už třetí kus.

                      A brzdit bez světel není ve městském provozu s joudou za zády a přechodem vpředu žádná radost.

                      A kdyby se to měl brát dle jure, musel bych to ihned odstavit a nechat přepravit na opravu nebo mít krom žárovek i ten spínač. Mám ho, ale montáž je na cca 20 minut když neprší.

                    6. Vzhledem k tomu, jakej humbuk je v poslední době kolem ojebaných emisí, tak bych čekal, že ojebat brzdy si jen tak někdo nelajsne.

                    7. Ale jo, dneska uz všechny pedaly mají plastove dily, je to nejako hogofogo crashtest norma, asi aby se nezaklinily nohy pod pedaly, tak mají rizenou pevnost. Plyn a spojka byvaji bez problemu plastove cele a ten brzdovy pedal je na nejakych plastovych striznych sroubech nebo v plastovem domecku nebo tak něco a podle me je jen otázka casu,nez reknou, ze to mají spoctene ze plast staci i na samotny pedal… podle me jsou ready s tim prijit uz ted… clanek stary 5 let

                      http://articles.sae.org/9316/

                    8. Myslim, ze pri vetsi deformaci, kdyz se borti predek a motor jde pod auto, tak maji pedaly tendenci zvedat se a jit proti ridicove noham. Byvaji z toho fraktury dolnich koncetin. Proto uz jsou nejaky cas pedaly konstruovane tak, ze by pri vetsim narazu meli naopak povolit a spadnout dolu.

                    9. Jenže tohle se, pokud vím, neřeší tím, že by se lámaly pedály jako takové, ale řízeně se urve jejich nosič. A to až při působení síly minimálně o řád větší, než jakou je schopen vyvinout člověk při prudkém šlápnutí na brzdu.

                    10. Ano, teda, zrovna ted jsem to googlil a popisu 2 reseni. U Mazdy to je tak, ze při celnim narazu se navzájem posune pedal a posilovac brzd takovym zpusobem, ze to rozlomi tahlo, které je mezi nimi a pedal brzdy je pak navolno.
                      Rikaji tomu anti-intrusion break pedal a jde to lehce vygooglit

                      U Mercedesa to je tak, ze plastovy domeček ve kterem pedal drzi se muze vylammat, pedal se muze sam ohnout do strany a ještě z neho uleti naslapna cast, aby se pod nim nezaklinila noha.

                      Pokud jde o tu samotnou tycku pedalu brzdy, ta se nelame. Teda pokud mluvime o brzdovem pedalu v soucasnem stadiu vývoje, co není, muze byt :)
                      Kazdopadne jsem tim chtěl jen naznacit, ze brzdove pedaly nejsou uz dnes stavene na to, abyste po nich deptali 200kg a ustaly to…, takze urcite to pujde cestou ještě ucinnejsich posilovacu a ještě ucinnejsich elektronických asistentu.

                  2. Tak mě se zlomil držák spojkového pedálu. Musel jsem to nechat vyztužit, protože ten plíšek z kterého to bylo vyrobeno by snad ani svařit nešel. Kvalitní das auto. Už nikdá více.

        2. Bohužel chce. V určitých druzích společnosti se skutečně páni v kravatách trumfují v tom, jaké všechny zázračné funkce mají jejich nejnovější automobily. Termín automobil asi není správný, neb za automobil je v této třídě považován pouze AudiBMWMercedes. Čím bizarnější funkce Váš AudiBMWMercedes má, tím jste výš na společenském žebříčku. Na různých párty pak tímto tématem zabijete zhruba 1/3 času, což je ve srovnání s druhými dvěma třetinami ta lepší část večera (pokud není mezi přítomnými náhodou nějaký technik, ale to stává maximálně jednou za deset let).

          1. Nejvetsi prdel pak je, když moderni ridic usoudi, ze elektronicti hlidaci psi budou ridit za nej a vybaven timto presvedcenim jde v desti nedejboze na snehu do bezneho provozu a zrovna jak na potvoru se tam objevi nejaka nenormovana necekana prekazka. Pak to vypada na nasich cestách jak nejaky sranda match rallye, třeba takto..

            https://www.youtube.com/watch?v=GBRHR5e-434

      3. Nová Honda Civic, pro mnohé zde technická a designová ikona, mě málem vystřelila čelním sklem poté
        Dfensi, chtel bych se zeptat na radu ohledne brzd.

        Lisi se nejak dimenzace brzd z hlediska vykonosti brzd v B a C segmentu mezi jednotlivymi vyrobci vozidel?

        Z meho osobniho pozorovani mi prijde, ze pokud jsou vzadu bubny, tak to brzdi blbe. OII/OIII/SII nebrzdi spatne, ale nic extra mi to neprislo. Moje sikmooka fabie s kotoucema vzadu brzdi stejne jako zminene produkty Skoda. Ma treba smysl zvolit sportovni variantu daneho modelu, aby mel clovek trosku rezervu nad ostatnimi?

        Diky

        1. Zadní brzdy se na celkovém brzdění podílí dost málo. Jinak bych se orientoval podle velikosti kotouče (tedy předního), větší kotouč = lepší brzdy.

          1. Zadní brzdy se na celkovém brzdění podílí dost málo.
            Tohle je hodně opakové dogma. Osobně si myslím, že to tak zanedbatelné není. Jinak by se u výkonějších modelů dozadu kotouče nedávaly a u SUV ještě chlazené.

            větší kotouč = lepší brzdy.
            No spíš činná plocha,ne?

            1. Viděl jsem bubnové brzdy vzadu i na nějakém tranzitu. U výkonějších modelů a SUV by zákazníci prostě nerozdejchali, že mají vzadu jen bubny ;) Které jsou navíc po čase orezlé (to jsou kotouče taky, ale aktivní plocha se průběžně obrušuje) a pod hliníkovými koly to vypadá hnusně.

              Činná plocha s velikostí kotouče souvisí velmi, jedině že by nějaký blbec dal velké kotouče a malé destičky.

              Jinak rozdělení brzdného účinku předek : zadek se uvádí 70 : 30 až 80 : 20. Z toho je vidět, že ty zadní brzdy nemají moc práce. Samozřejmě, když je potřeba větší brzdná síla celkově, předimenzovat jenom předek by nemělo smysl (aby to pak brzdilo 95 : 5, to už by tam ty zadní brzdy nemusely být vůbec).

              1. tady se nabízí prostor pro aplikaci fyziky druhého stupně základní školy, s nějakým tím předpokladem, že je asi fajn, aby brzdy brzdily úměrně síle na nápravu, páč koeficient tření guma/asfalt se nějak moc u náprav neliší. a páč a jelikož při brždění se jedná o pohyb zpomalený, tak nám to přitěžuje přední a odlehčuje zadní nápravu, a to tím víc, čím víc brzdíme. použití sjejně brzdících brzd na zadní nápravě by mělo účinek zablokování zadních kol při prudším brzdění (pomineme-li ábéeska a asistenty všelijaké).
                vzadu se u normálních aut nedávají kotouče místo bubnů kvůli účinku, ale kvůlivá lepšímu chlazení při dlouhých sjezdech, protože taková uvařená brzdová kapalina věru není nejskvostnějším požitkem.

              2. Jinak rozdělení brzdného účinku předek : zadek se uvádí 70 : 30 až 80 : 20. Z toho je vidět, že ty zadní brzdy nemají moc práce. Samozřejmě, když je potřeba větší brzdná síla celkově, předimenzovat jenom předek by nemělo smysl (aby to pak brzdilo 95 : 5, to už by tam ty zadní brzdy nemusely být vůbec).
                Ano tohle se také neustále opakuje. Osobně mi to přijde podobně validní jako aktuální obhajoba torzky u koncernu.

                1. Možná se to neustále opakuje hlavně proto, že to tak je…
                  Ostatně i moje někdejší lada měla jakýsi seřizovatelný systém (jehož podstatu jsem popravdě nepochopil), určený k omezování brzdného účinku zadních bubnů…

                  1. 1. SUV maji zadni kotoucove brzdy velke a ventilovane hlavne proto, ze to vypada cool a sexy, podstatny je pocet a prumer hydraulickych pistku, od kterych se odviji tlak na desticky. Pokud maji 4 pistkove vepredu a dvoupistkove vzadu pricemz ty zadni trmeny maji jeste i mensi pistky, tak rozdeleni brzd 8:1 je realita, prumer taliru vzadu muze byt pro me za me stejny jak vepredu, jde jen o efekt

                    2. Pomer brzdneho pomeru vepredu / vzadu ma primy vliv na pretacivost/nedotacivost pri brzdeni v zatacce, cim vice brzd hodite dozadu, tim se vice blizite efektu zatahovani rucni brzdy v zatacce – neklidna zad. Pokud brzdite ciste na predni, tak mate brzdnou drahu o cca 15-20% delsi a auto ma tendenci byt nedotacive. Pokud to prezenete se zadnima brzdama, muzete hodit hodiny ani nevite jak. Proto maji skoro vsechna spotrebni auta zadni brzdy hodne slabe, protoze podle vsevedoucich vyrobcu je nedotacivost presne to, co podprumerny ridic ocekava.

                    3. Zigulik – mel uzasny bazmek zvany zatezovy regulator, ktery pri plne nalozenem kufru mel pridat na intenzite brzdeni zadnich brzd a naopak. Vzhledem k tomu, ze Zigulik mel vzdy priserne jizdni vlastnosti, at nalozeny, nebo prazdny, tak to na funkci rostlinare nemelo valny vliv.
                    Ja dokonce zazil zigulik, kteremu se ten bazmek podelal coz melo za nasledek, ze mu brzdily zadni brzdy porad na full a jezdit s tim bylo jeste vic o drzku, nez s normalnim zigulikem.

                    Ale celkem se ta vec osvedcuje v autobusech, ktere take brzdi jinak prazdne a jinak plne lidi, navic jejich vzduchove brzdy si diky regulatoru a elektronice umi povidat i se vzduchovymi mechy, ktere drzi vysku podvozku a spolu s brzdama maji co do cineni se stabilizaci toho vseho dohromady.

                    1. Ale prd cool&sexy. Pokud má auto různé ty elektronické serepetičky pro stabilisaci, prokluz a já nevím co ještě, tak se už na nějaké přední-zadní nehraje, protože každé kolo dostává tlak k brzdě podle toho, co si elektronika spočítá. Takže u naloženého SUV, které je samo o sobě dost těžké, kupodivu může intensivně brzdit i zadní kolo. A tyhle srandičky s lehce unavitelnými bubny dělat nelze. Konec záhady.

  8. Z článku jsem tedy pochopil, že koupě VW opravdu vyžaduje mně neznámou formu sebemrskačství a masochismu.
    Koupit si to domů opravdu sebemrskačství je.

    Na druhou stranu ve firmě (autorův případ), kde to je na lesing a v lepší případě na operativní, tak když to nefuguje, tak jim to prostě hodíte na hlavu, ať vám dají jiní kus, který funguje. Po roce až třech letech se to střelí soukromému vohnoutovi, který s radostí bude resuscitovat olítanou firemní mrdku. Více třeba zde – http://dfens-cz.com/proc-se-ta-skoda-octavia-iii-tak-dobre-prodava-kdyz-je-to-tak-spatne-auto/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017