Proč se ta Škoda Octavia III tak dobře prodává, když je to tak špatné auto?

Featured Image

To je otázka, kterou si zřejmě klade osoba, která si přečte několik článků mimo jiné na tomto serveru a seznámí se s i s nezávislým názorem dalších „lidí, kteří rozumějí autům“. V tomto článku bych se chtěl podělit o zkušenosti s tímto vozem po najetí cca 20 tisíc km, s tím, že na výše uvedenou otázku podám svůj subjektivní názor.

Co jsem si myslel a proč

Předtím, než jsem auto koupil, jsem ho nechtěl. Chtěl jsem cokoli jiného, a to hlavně z toho důvodu, že jsem z mnoha diskusí vyrozuměl zejména následující:

1. Při řízení auta se všichni musí bavit a proto je nutné, aby auto bylo určeno hlavně pro řidiče, jinak je to špatné auto

2. Auto musí vypadat dobře, skvěle, musí být v tomto směru něčím výjimečné, protože si to myslí všichni, kdo rozumí autům

3. Koho zajímá, kolik auto nabízí prostoru a jak velký má kufr, a kolik tam zbyde místa, když se do něj dá kočárek a dětská sedačka nedej bože další věci, nerozumí autům, protože ho zajímá něco jiného něž ty, co autům rozumí

4. Je potřeba mít v autě co nejvíc výbavy a elektroniky, protože každý přece potřebuje xenony, protože halogeny nesvítí, natáčení světel do zatáčky, jinak se nedá projet, chytré natáčení kol, aby to vůbec zatáčelo a hlavně tu zpětnou vazbu od volantu, jinak se s autem nedá jezdit vůbec, automatickou dvouzónovou klimatizaci, tak aby měl řidič 20 stupňů a spolujezdec 22 (když od sebe sedí 40 cm daleko), GPS, pokud ji nemáte zadarmo v mobilu, a hlavně tu víceprvkovou zadní nápravu, protože tu každý, kdo rozumí autům, potřebuje snad vůbec ze všeho nejvíc, protože

5. Každý chce a musí s autem jezdit „na hraně“, zkoušet jeho možnosti, kam až to jde, a pokud ne, tak je to špatný řidič a nemá na silnici co dělat, to není místo pro něho

6. Pokud před koupí auta nerozumíte autům, rozhodujte se přesně tak, jako ti, co rozumějí autům, protože jedině tak autům porozumíte a pokud ne, tak si auto nekupujte, protože si koupíte něco, co jste si neměli koupit a to je špatně, protože ti, co rozumějí autům Vás nebudou mít rádi a budou se vám posmívat, což je mezi těmi, co rozumějí autům, ta největší potupa, protože

7. Auto je velmi důležitá věc a je třeba s ním spojovat část své existence, žít s ním a pořád o něm přemýšlet, a nejen o něm, ale i o ostatních autech a vůbec všech věcí kolem aut a řízení obecně

Jsem poměrně důsledný člověk a snažil jsem se získat co nejvíce informací o různých modelech. Proto jsem četl hodně podobných diskusí a hodně dlouhou dobu a přiznám se, že jsem v důsledku toho výše uvedeným tvrzením začal sám věřit. Vybaven touto vírou jsem se pak vydal testovat jednotlivá auta (i když jsem si říkal, jestli to není zbytečné, když všichni mají tak jasno), s tím, že jsem už jasně věděl, to se rozumí a každý to ví, že hlavně ne tu předraženou a úplně nesmyslnou škodovku, která je v podstatě automobilovým omylem poslední doby.

Co se nabízelo

Stručný popis mých zkušeností s jinými auty:

Hyundai i30 Kombi

Vevnitř byly cítit plasty zhruba stejně jako takové ty černé pytlíky, co dáváme do koše, motor 1.6GDI benzín atmo bylo nutno hodně točit, aby to jelo, a když to jelo, tak to řvalo. Předváděcí model cca 1 rok starý měl prorezlý držák dveří. Říkal jsem si, sice pár mušek, ale je to pořád lepší auto než ta octavia, to dá rozum.

Kia Ceed Kombi

Auto vevnitř působilo trochu honosnějším dojmem, líbily se mi TFT budíčky. Ale ačkoli se to nezdá, auto ve stejné konfiguraci jako Škodovka nebylo o mnoho levnější a mělo stejný řvoucí benzinový motor jako Hyundai i30 (1.6GDI). Tak jsem zkusil Diesl, ale to auto bylo hrozně těžké na předek, divně se s tím jezdilo a bylo zbytečně drahé. Ale pořád lepší, než ta škodovka, to se ví.

Ford Focus Kombi

Středový panel zasahoval zhruba do poloviny prostoru řidiče a druhou polovinu tvořila palubní deska, která sahá cca do poloviny délky auta. V tomto setupu už bohužel není místo pro řidiče. Pokud by nebylo nutné při jízdě v autě sedět, bylo by to skvělé auto, protože, jak všichni vědí, tohle je auto pro řidiče a ta hravost za volantem a čitelnost, což jsou nejdůležitější věci, tam prostě byly. Jen škoda, že v takovém skvělém autě nikdo nemůže sedět, když jede, protože tam není místo ani vpředu, ani vzadu. Atmo motor tragický, litrový Ekobůst dobrý, ale v době koupě byl pořád předražený.

Zkoušel jsem i jiná auta v podobné cenové kategorii, ale tohle byli nejlepší tři kandidáti. Tak jsem si říkal, no to ta škodovka musí být fakt hodně špatné auto, když to nejlepší na trhu je tohle. Tak má to cenu do té škodovky vůbec chodit? Ale co už, zkusím to no, uvidíme.

Co vyšlo ze srovnání

Škoda Octavia III 1.2 TSI 77kW

Auto vevnitř nesmrdělo a nic nebylo nikde rezavé, motor zabíral dobře skoro jako diesel v nízkých otáčkách a neřval, v autě bylo místo jak pro mě, tak pro manželku, kočárek i našeho syna v sedačce a spoustu dalších věcí, které prostě je třeba vozit od babiček a zpátky, taková je realita, když máte rodinu. Auto se dobře ovládalo, nebylo těžké na předek. Rázy a škubance od té špatné a nesmyslné zadní nápravy jsem zatím nikdy neslyšel. „Na hraně“ nejezdím, buď vezu rodinu, nebo se přepravuji do práce a z práce (nejezdím autem, protože MHD je v mém případě levnější a rychlejší) nebo se o rodinu starám. Promiňte, ale nebudu vysvětlovat ženě, že auto je sice úžasné, ale že se do něj nevleze kočárek nebo že se mnou nesmí se synem jezdit, protože budu jezdit rychle a „zkoušet hranu“ abych ověřil, jestli u toho uslyším zpětné rázy od nepovedené zadní nápravy. Manuální klimatizace dokáže auto ochladit, sice nemáme xenony, ale světla docela dobře svítí, nemáme GPS, ale mám mobil a k němu držák na přední sklo a google maps, nemáme asistované natáčení kol, ale zatáčet se s tím obstojně dá a to mi stačí. Auto bylo při koupi rok staré a bylo levnější, než nové modely ostatních značek. Nebylo nové, to je pravda a nové bych v této konfiguraci nekoupil, protože by bylo (pro mě jako fyzickou osobu, nebavím se o firmách, které si dají auto do nákladů, odečtou si DPH) drahé, ano. Ale je to vyváženo tím, že těch mírně ojetých a zachovalých je opravdu mnoho, takže pokud se smíříte s tímto faktem, pak je to OK. Mým potřebám prostě vyhovovalo nejlíp, proto jsem ho koupil, tečka.

Co se na autě za 20 tis km zatím pokazilo? Vůbec nic. Byly s něčím problémy? Ne. Jsem s něčím nespokojen? Ne, protože neřeším, z čeho, jak a proč je co vyrobené nebo jestli tam nějaké cingrlátko nebo jiná supr cool fíčr a mast hev je nebo není a jestli se vyklápí doleva nebo doprava nebo jestli se zapíná a vypíná sama, tlačítkem nebo páčkou. Ukradl mi ho někdo, když stálo jeden a půl roku v širším centru Prahy (protože ty škodovky se, jak víme, hrozně kradou)? Ne.

Jaká je realita

Rád bych shrnul výše uvedené a vyvodil z toho určitý obecný závěr. Ačkoli je pro „lidi, co rozumí autům“ těžké přijmout tento fakt, realita je taková, že:

1. Neexistuje zmanipulovaná masa, u které prohnilé korporátní struktury a fašistická média cíleně potlačila „přirozenou potřebu“ mít zábavné auto tak, aby si kupovala a poptávala nezábavná auta. Je to prostě tak, že většina lidí nechce zábavné auto, protože tito lidé mají jiné zájmy a baví se někde jinde a jinak než v autě nebo na hledání zábavy v autě nemají čas.

2. Auto nemusí vypadat dobře ani být ničím výjimečné. Protože auto je pro většinu lidí věc, která je doveze z místa A do místa B a tito lidé nechtějí být v autě či autem excitování, protože se excitují jinde a jinak a pak si třeba chtějí v autě odpočinout a nezabývat se tím, že auto od nich něco vyžaduje a oni nevyžadují nic od auta. Nechtějí o autě ani vědět, když v něm jedou.

3. Většina lidí není ochotna se vzdát prostoru v autě na úkor jiných vlastností, které pro ně nemají takový význam. Je třeba jezdit s kočárkem a dětmi v rozumné cenové relaci, je to čistě pragmatické rozhodnutí.

4. Není třeba mít v autě výbavu, kterou v podstatě nikdo moc nepotřebuje, a lidé ve většině případů nejsou ochotni za takovou výbavu připlácet, protože mají jiná kritéria pro výběr auta.

5. Většina lidí nikdy nebude jezdit s autem „na hraně“ a nepotřebují, aby to jejich auto umělo či aby bylo v těchto situacích jistější než jiná auta, a to hlavně proto, že se do těchto situací nikdy nedostanou a nechtějí dostávat.

6. Většina lidí nerozumí a ani nechce rozumět autům. Ale možná tito lidé zase rozumí jiným věcem (vědci, lékaři atd.) právě proto, že nerozumí autům a nevynakládají čas na to, aby jim rozuměli.

7. Auto není pro většinu lidí důležitá věc, nespojují s ním svou existenci a nepřemýšlejí ani nad ním, ani nad dopravní situací, ani nad nastavením systému přestupků ani nad jinými věcmi, které s tím souvisí.

Závěr

Myslím, že chápu rozhořčení „lidí, co rozumí autům“ nad tím, že na současném trhu nenacházejí to, co hledají. Zábavná a výjimečná auta za rozumnou cenu. Nicméně na druhou stranu nelze většině populace zazlívat, že svou poptávkou po jiných autech ovlivňuje nabídku tak, že ta pak neuspokojí „lidi, co rozumějí autům“, kteří jsou, a prosím přijměte to, v menšině. Zdá se mi zvláštní, že pravověrní zastánci tržního mechanismu a minimálních zásahů do jeho fungování, kterých je např. mezi čtenáři tohoto serveru většina (aspoň myslím), a mnozí další lidé, zdá se tak těžce přijímají skutečnost, že tento mechanismus logicky ovlivňuje i podobu automobilového průmyslu, i když paradoxně v jejich neprospěch. Zábavná a výjimečná auta se tak zřejmě přesunula do jiných cenových kategorií nebo je nutno po nich důsledněji pátrat či dělat kompromisy, takový „carpicking“.

Tržní svět není zkažený, ale pracuje pořád podle principu nabídka/poptávka a jeho odrazem je právě Škoda Octavia či jakékoli jiné auto, které je prostě zaměřené na určitého zákazníka. V tomto systému není obchodně úspěšný ten, kdo rozumí autům, ale ten, kdo rozumí zákazníkům. Já bych jakoukoli společnost spíš pochválil za to, že dokáže být ve velké konkurenci úspěšná a že vyrábí auta, která generují profit a přesně uspokojují poptávku v daném segmentu trhu. A pokud taková auta nejsou zábavná ani výjimečná (protože to zákazník nechce) já se na ně nezlobím za to, že nejsou. Pokud žijete v reálném světě, víte, že není jednoduchá věc být na trhu úspěšný a pokud se to někomu daří, pak si zaslouží respekt. Druhá varianta je samozřejmě standardně čecháčkovsky na takovou firmu zanadávat, že je sice určitě úplně špatná a dělá tragické zmetky pro blbé lidi a všichni to vědí, ale nějakou shodou náhod se jí pořád daří to prodávat, ale to není tím, že by to byly vesměs kvalitní nebo pragmaticky navržené věci, ale tím, že všechny přesvědčila, že kupovat si nekvalitní produkty je cool. Myslím, že lidi fakt nejsou tak blbí, a pokud se jim něco nelíbí nebo jim to nevyhovuje, prostě si to nekupují a naopak. Řekl bych, že mediální masáž mimo jiné díky současné sluníčkové propagandě a minulé komunistické tady nemá zase až takový význam.

Samozřejmě, že je možné a potřebné hodnotit technickou stránku věci a kvalitu aut a klidně nadávat na jednotlivé typy a vyjadřovat svou nasranost či posměch, to je v pořádku, nemáme tady žádný státní podnik, který není možno kritizovat. Ale kritizovat úspěch na trhu jako takový je podle mě připosranost. Pokud se někomu nějaké auto nelíbí, nemusí si ho kupovat. Ale pokud se někomu nelíbí, že je někdo úspěšný, pak by asi bylo lepší, abych se přestěhoval do nějaké země, jejíž lídři mají na koncept tržního úspěchu stejný názor, tedy třeba na Kubu nebo do Severní Koreje. Nebo je tady ještě varianta snažit se být taky úspěšný, ale je pravda, že to už je moc složité.

Ačkoli se nepovažuji za vyloženě špatného řidiče, vidláka, podpůrce regulace zbraní, fašistického státu, evropské unie v současné podobě, ekonomické migrace a islámu, přesto mým potřebám Škoda Octavia III zcela vyhovuje a nenašel jsem z mého pohledu žádné lepší auto, i když jsem zkusil opravdu hodně modelů od konkurenčních značek. A je mi v jedno, co si o tom kdo myslí. Nezazlívám ale nikomu, že má jiné preference.

Přeji všem mnoho šťastných kilometrů.


29.05.2016 AV

12345 (445x hodnoceno, průměr: 1,97 z 5)
36 064x přečteno
Updatováno: 29.5.2016 — 21:50
D-FENS © 2017