Škoda Kodiaq 2.0TDI – první dojmy

Featured Image

Na konci loňského jsme se rozhodli nahradit manželčinu starou Octovku na převoz děcek do školky a na bazén za něco nového. Chtěli jsme něco robustnějšího se slušnou pasívní bezpečností, pokud možno sedmimístné, když je potřeba nárazově odvézt víc děcek. Aspoň 100kW motor a automat.

Tou dobou Škodka s velkým humbukem uvedla Kodiaq a cenově jej napasovala na půl cesty mezi Octovku a Superb. Konkrétně 2.0TDI 110kW 4×2 DSG holá řiť edition začíná na 729 kKč. Už i holá řiť s povinným „akčním paketem“ na mlhovky a tempomat je celkem slušně vybavená, osobně nic navíc nepotřebuju (bydlím v Polabí u Mělníka a na ty tři zasněžené dny ročně čtyřkolku netřeba. Do terénu se to auto nedostane).

Základní holou řiť jsem dovybavil nejnutnějším, k tomu tažné, 18“ kola a třetí řadu sedaček do kufru – cena vyskákala na 830. Uhádána sleva na 750, objednáno, v půlce února byl vůz doma. Krásná ropuší barva „Jungle“, kterou už teď objednat nejde.

Ohledně příplatků

Doporučuju 18“ kola, základní 17” vypadají hrozně a hůř sedí v zatáčkách, příplatek 6klacků je prd.

Doporučuju zvážit lepší rádio Bolero 8“– rádio má šmatlací displej a slouží jako vzdálená obrazovka smartphonu. Základní rádio umí to samé ale má jenom malý 6” displej.

Doporučuju prodloužit záruku na 5 let za 2000Kč, nechápu, proč to vůbec strkají do příplatku.
Nedoporučuju (pro 4×2) fičuru „Driving mode select“. Tu jsem objednal v mylném dojmu, že v ní půjde nafurt vypnout eurochcípák „StartStop“, což nejde. Dále je zde možno nastavit ekonomický mód, kdy automat při brždění motorem zvedne spojku a nechá auto plachtit. Trmácka je, že když při plachtění šlápnete na brzdu, automat zase zařadí a pomáhá brzdit motorem. Vysledek je, že auto pořád kvedluje spojkou, sice ušetří pár deci nafty a pak pujde brzo na výměnu lamel DSG spojek za 20 litru – naprosto k hovnu. Auto se nejlíp chová v čistě defaultním nastavení.

Motor a převodovka

Motor 2.0 TDI (DFGA) je koncernová klasika, max výkon 110kW, max krouťák 340Nm v rozmezí 1500-3000 rpm, viz obrázek.

Zdroj: Škoda Auto

Motor je vybaven systémem katalytické redukce SCR např oproti obdobnému motoru v Superbu, který SCR nemá. Obecně, dieselový motor buď produkuje NOx, když má při spalování chudé směsi moc vzduchu, nebo naopak produkuje saze. Motor se ladí na přelom málo/moc vzduchu, uhlídat to úplně nejde, pak motor chvíli čudí (a ucpává DPF filtr), chvili generuje NOx (a plní NOx filter). Po čase musí DPF i NOx filter regenerovat, a to stoji naftu na vypálení. SCR odbourává NOx chemickou reakcí s močovinou (AdBlue), motor může být nastaven na chudší směs, produkuje méně sazí, méně žere a méně ucpává DPF. Nevýhodou SCR je že je dražší při koupi a že je nutno co cca 8000 km dolít do nádržky cca 10 litrů chcanek v ceně 7Kč/litr. Nalévací hrdlo je pod víčkem hned vedle hrdla na naftu.

Převodovka je plnotučná sedmikvaltová DQ500 s mokrými spojkami, původně z Transporteru, zvládá up to 600Nm – brutálně předimenzovaná. Pro srovnání, Superb používá slabší DQ250, která dovede přenést plný krouťák motoru pouze na 5. a 6. stupeň, na nižší kvalty je Superb uměle přidušen, aby se almara neroztrhla.

Převodovka Kodiaqu řadí luxusně, bez škubání. Při puštěném rádiu jde automatické řazení 5-6-7 při běžné jízdě na okresce poznat jenom pohybem ručičky otáčkoměru. V autě lze řadit manuálně (pákou voliče +/- nebo pádly pod volantem) ale nemá to smysl. Hrál jsem si s tím pár minut a pak jsem zapnul zpátky automat, auto řadí líp než já, a to mám nájezd s manuálem 50000 ročně. Pokud převodovka přece jen zbytečně cykluje, typicky 80-90 na Jižní spojce, kdy prohazuje 6 a 7, stačí klepnout do minusového pádla pod volantem, převodovka se přepne do jakéhosi dočasného manuálu, drží šestku a když se auto za Prahou rozjede (nebo naopak v koloně zpomalí), samočinně naběhne automat. Chytré a příjemné řešení.

Sedmý kvalt je pojat jako vyloženě dálniční, udržovací. Při 90 točí 1500rpm, dálniční tempomatová 140 točí cca 2300 rpm. Auto v tomto provozu ale už nemá sílu moc zrychlovat, při požadavku na větší zrychlení ihned podřazuje na 6 nebo i 5, podle razance sešlápnutí plynu.

Dlouhodobá spotřeba je zatím 6,5 litru, což je na syrový motor a 1720 kg těžkou almaru slušná hodnota. S autem se ale téměř nejezdí po městě, (povětšinou v tom dělá manželka na okresce vůdkyni kolony), zácpa v Praze rovná se spotřeba 8 litrů.

Rozměry a interiér

Kodiaq je o nějaké 4 cm delší než Octovka a o 15 cm kratší než Superb. Je jenom o cca 2 cm širší než Superb, zato o 20 cm vyšší. Žádná hrůza v podzemních garážích se tedy nekoná.

Kodiaq jsem objednal v sedmisedadlovém provedení. Poslední řada sedadel je záklopná do podlahy kufru. Kufr bez záklopných sedaček má obřích 720 litrů, díra jak do studny. V mém provedení je kufr mělčí, zarovnaný s nákladovou hranou a má cca 500 litrů, asi jako první Octovka kombi.

V pětisedadlové konfiguraci (sedačky zaklopeny) je v Kodiaqu pro posádku prostor asi jako v Superbu, na zadní sedačce mám před koleny ještě asi 20 cm místa a můžu se rozvalovat. Opěrák se dá navíc sklápět jako v letadle.

V sedmisedadlové konfiguraci to je horší, prostřední řada sedaček se musí posunout o cca 20 cm dopředu, aby člověk na zadní sedačce měl kam dát nohy, podélně je místa asi jako v jedničkové Oktávce, žádná sláva. Třetí řada je použitelná pro děti nebo jako nouzovka na krátkou vzdálenost. Problém není ani tak podélný a příčný prostor, problém je malá hloubka pro nohy. S hlavou mezi koleny ve stylu tureckého sedu se moc daleko cestovat nedá. Pro děti v podsedáku nebo v sedačce ale bez problému (vzadu není isofix, sedačky musí na pásy). I v téhle konfiguraci zbyde nějaký kufr, asi na úrovni krátké Fabie, narval jsem do toho složený novorozenecký kočárek, ale víc ani ťuk.

Zadní sedačky bohužel nejde jednoduše vymontovat, a tak si zvětšit kufr, jak to umí nový Peugeot 5008, to je poměrně dost ostuda. Zvlášť když celé těleso sedačky je zvedací na plynových vzpěrách (jinak totiž nejde vytáhnout dojezdová rezerva), to už kurva mohli ve Škodce taky trochu myslet a umožnit vytáhnout celé těleso sedačky ven.

Jízdní vlastnosti, dynamika a ergonomie

Jízdní vlastnosti kupodivu slušné, byl jsem překvapený jako ochotně ta almara zatáčí a že se přitom prakticky nenaklání. Hodně asi dělají příplatková kola 235/55 R18.

Auto je velice dobře odhlučněno, od motoru i od kol, asi na úrovni Superbu. Do Škodky by měli povinně na exkurzi konstruktéři z Mazdy, protože ten děsivý randál, co předváděla Mazda6 na panelech hradecké dálnice byl pro mě showstopper, to snad i Octovka tlumí líp.

Od cca 140 km/h se začíná přidávat aerodynamický svist kolem zrcátek. Do cca 160 km/h je jízda poklidná, při hovoru se spolujezdcem netřeba zvyšovat hlas, víc jsem v tom zatím nejel.

Dynamika není oslnivá, 110kW na 1720 kg = 64kW na tunu. Octovka 1.6 TDI 85kW s 1260 kg = 67kW na tunu.

Ergonomie – vymazlená koncernová klasika. Tlačítka jsou přesně v místě, kde je ruka sama hledá, teda s jednou výjimkou. Tlačítko výstražného čtyřbliku je schované v řadě jiných méně důležitých tlačítek a není nijak zvlášť zvýrazněno. Kurva nasere, když stojím na konci kolony na dálnici, vidím, jak se na mě zezadu řítí kokot a nemůžu zaboha najít to zasraté tlačítko. Designérovi napřesdržku.

Displej rádia je na palubovce vysoko (výdechy klimatizace jsou bokem displeje, namísto nad jako je to v Tiguanu), není potřeba hýbat tak moc pohledem od silnice (ta zůstane v periferním vidění) a i se snáze ovládá šmatlací displej.

Elektrovýzbroj

Kodiaq jest povinně skrzeva EU befel vybaven systémem E-Call. V palubovce je zabudován mobil s GPS a s neaktivní SIMkou, který umožňuje volání na 112 po zmáčknutí tlačítka HELP vedle čtecí lampičky na stropě, případně to zavolá při bouračce samo a sdělí polohu. Pán v autosalónu mi ještě kdesi na webu Škodky aktivoval placenou službu (první rok zdarma), kdy onen mobil v palubovce bude mít aktivovány datové přenosy a začne kamsi posílat telemetrii kde auto právě je, kde jezdilo, vyplňuje knihu jízd a podobné fičury. Pokud je někdo z čtenářů D-FENSe sociální demokrat pracující v oblasti přerozdělování automobilů – GSM jammer je v případě Kodiaqa nutný. V mém případě pro jakýsi technický zádrhel nešlo tuto funkci v palubním infotainmentu aktivovat, pán se omluvil a pozval mě na později, že zádrhel vyřešíme. Nakonec jsem fičuru po zralém uvážení nechal neaktivovanou, počkám si až na finální řešení, kdy bude každému euroovčanovi nastřelen do zátylku lokalizační čip.

Rádio umožňuje připojení smartphonu a slouží jako jeho vzdálený displej. Podporuje protokoly Apple Car, Android Auto a Mirrorlink.

O Apple Car nevím nic.

Mirrorlink je vynálezem firmy HTC, kde užívají příliš mnoho THC, takže kikoti chtějí licenční poplatky nejen po automobilkách, ale i po výrobcích smartphonů, což má důsledek, že na to výrobci telefonů serou a podporované jsou Samsungy a HTC. Moje Huawei ani manželky Xiaomi nikolivěk. Půjčil jsem si od souseda Samsung Galaxy S7, nainstalovat jsem trial verzi „Sygic Car Navigation“ (podporuje mirrorlink) a fungovalo to.

Android auto jsem rozjel i na svém Huawei, funguje na všech Androidech od verze Lollipop dále. Musel jsem stáhnout APK z webu, protože Google píše, že: „Aplikace není dostupná ve vašem regionu“. Po instalaci z APK vše funguje bez nejmenšího problému, na rádio mluvím česky, když řeknu: „Navigovat akvapark Liberec“, paní v rádiu všechno pochopí a odpoví: „Nastavena navigace na Babylon Centrum Liberec“. Když jí řeknu: „Polib mi prdel“, taktně odpoví: „Nevím, jak vám mohu s tímto požadavkem pomoci“. Vše funguje a v ČR je to Googlem zakázáno z čiré zlomyslnosti. Android auto umožňuje spouštět pouze aplikace odsouhlasené Googlem, momentálně z navigací pouze Google Maps, což mi vyhovuje. Je už slíbený Waze pro Android Auto.

Souhrn

Kodiaq je poctivě postavené auto, nenašel jsem zatím žádný skrytý ojeb. Dokonce používá i mírně dražší a robustnější komponenty v porovnání s dražším Superbem, viz SCR a DSG převodovka.

Zřejmě se brzo stane v ČR první volbou pro domácí frauenpanzer, za manželkou chodí na čumendu její známé a jen ve svém okolí vím o čtyřech objednaných Kodiacích pro manželky a přítelkyně.

Pro mě je to ale příliš těžké a zdechlé, a to i ve 140kW verzi, pro své pojížďky budu dál používat Mondeo 2.0 Ecoboost.

 


30.04.2017 Jouda


Související články:


12345 (140x známkováno, průměr: 1,96 z 5)
17 661x přečteno
Updatováno: 30.4.2017 — 22:30
D-FENS © 2017