Dotaceland

Featured Image

Náš stát je bohatý. Avšak žijeme v nefunkční společnosti, kde stát je bohatý na rozdíl od občana, který je chudý.

Důvodů k chudobě je více, ale jeden z hlavních jsou kupodivu DOTACE.

Dotace jsou proti lidem, jejich aktivitě, pracovitosti a kreativitě. Podporují korupci a zároveň i vytváří nekalou konkurenci.

Ti, co mají patřičné konexe na úředníky nebo politiky, získávají dotace, a tak likvidují poctivé podnikatele, kteří jim svou cenou nemohou konkurovat. A poctiví podnikatelé prostě krachují..

A takový souboj o prostředky získané politiky jen zvyšuje moc nepoctivých a neslušných úředníků a politiků. Nic dobrého pro naši společnost takový souboj nemůže přinést.

Uvědomme si, že dotace nejsou zdarma! Jedná se o přerozdělení našich daní. Na dotace se většinou bere těm chudším a bohatším se dává. Všichni platíme daně. Někdo méně, někdo více, ale všichni. Jenže chudí dotace nedostanou, a pokud ano, tak jen „drobky ze stolu“ po někom jako je třeba Agrofert a nebo po dalších jemu podobným.

Je třeba vynaložit spoustu zbytečného úsilí, aby vůbec nějaká dotace vznikla. Přitom aspoň 1/3 peněz se uleje, podplácí se, korumpuje a jako výsledek toho všeho se zlikviduje poctivá konkurence a totálně se pokřiví tržní prostředí…

Místo toho by však mělo veškeré úsilí směřovat k vymyšlení nového výrobku nebo služby, mělo by se řešit, jak poctivě konkurovat konkurenci a jak poctivě si vydělat.

Jenže desítky tisíc lidí se každodenně věnují pouze dotacím a nevytváří skutečné hodnoty. A pořád to není dost! Jen se podívejte na pracovní servery a pracovní inzeráty hledající nové zaměstnance. Všude se hledají hlavně „odborníci na dotace“…

Dotace rozdává jak EU, tak i stát se svými ministerstvy, kraji, městy, obcemi, úřady…

A každý pracovní den se v ČR přiklepne cca 1000 dotací! Stovky miliard korun ročně, které masivně likvidují nejen tržní prostředí, ale i normální společenské vztahy mezi lidmi.

Pravdou je, že o dotacích nemáme v podstatě ucelenou informaci. Prostě neexistuje. Stát neví, kolik peněz komu, kdy a na co rozdal. Celý tento systém je neefektivní, jen vede k tomu, že vzniká méně nových a skutečných hodnot. Naopak však vzniká hodně korupce.

Na závěr. Dotace jsou amorální, asociální, netransparentní, často nezákonné a jsou zodpovědné za ekonomické zaostávání ČR ve světě. Proto je třeba systém dotací jako takových zrušit a vrátit tak společnost a tržní vztahy zpět k normálu, kde se úspěch nebude oceňovat množstvím čerpaných dotací a občan bude bohatý.

 


30.4.2017  www.libertarianskyinstitut.cz

 

12345 (154x známkováno, průměr: 1,21 z 5)
6 590x přečteno
Updatováno: 30.4.2017 — 22:37
D-FENS © 2017