Rozklad státu

Featured Image

Že český stát moc nefunguje, se vědělo dlouhé roky. Rostoucí byrokracie místo efektivního řešení problémů, spíše problémy vytvářela. To se děje i dnes, vše navíc podložené represí, kdy bezzubá státní byrokracie, naprosto neschopná řešit krizovou situaci, zmateně a chaoticky utahuje šrouby, popírajíc reálný stav věcí.

Současná státní mašinerie, se tak při řešení epidemie zacyklila v jakémsi kolečku, ze kterého nemůže vystoupit. Od samého počátku přistoupila k přísným a plošným restrikcím a prezentovala tuto cestu jako jedinou možnou. Za celý rok prakticky nebyla schopná vymyslet funkční model, díky kterému by bylo možné alespoň částečně řídit průběh epidemie, nezlikvidovat při tom ekonomiku a nesebrat všem lidem rok aktivního života. To ani nemluvím o destrukci veřejného školství jako takového, kde stát naprosto rezignoval na své závazky.

Kritizovat pouze současnou vládu by bylo velmi laciné. Ta jenom reprezentuje naprostý zmar, ve kterém se celá státní správa a politická scéna nachází. V přeregulované byrokratické džungli, ve které se dnes nacházíme, je prakticky nemožné, aby mohlo něco efektivně fungovat. Je tak prakticky jedno kdo bude premiérem nebo jaká strana vyhraje volby. Samozřejmě pokud vládu navíc řídí bývalý agent StB nebo otylý stranický aparátčík a člen Aspen Institutu s červenou mikinou, je tento zmar ještě markantnější. Byrokratické aparáty jsou tak zakořeněné a tak zkostnatělé, že není v silách žádného politika, aby tento gordický uzel rozetnul. A tak státní byrokracie celý tento problém řeší tím, že vytváří ještě více byrokracie, v domnění, že tentokrát už to bude fungovat. Že více úředníků a úřadů je tím správným receptem. Ve stejném duchu je státní mašinerií řešena i současná epidemie.

Tím jak stát chaoticky a represivně utahuje šrouby, na popud různých technokratických mozků, datových vědců a dalších, kteří žijí ve světě čísel, nutí stále větší počet lidí k přechodu do jakési šedé zóny, ilegality. V dnešních dnech je toto tažení technokratů zaměřené proti všem, kdo nesedí doma na zadku, nehltají katastrofické zprávy z televize a mají tu drzost vyrazit na výlet do hor. Ostatně je komické, jak se nám zase po roce vrací motiv úhlavního třídního nepřítele, který za všechno může. Tím je lyžař nebo každý, kdo vyrazí na hory. Poněvadž žijeme v moderní době, tak už historka o židovi, který tráví studny, není na místě. Dnes je hlavním viníkem epidemie znovu lyžař nebo rodina na bobech. Co naplat, že nejvíc se epidemie šíří ve velkých korporátních provozech. O těch dnešní pokrytečtí moralisté taktně mlčí. Ale ta malá dívka na bobech, ta za to může!! Místo aby seděla doma před monitorem, sledovala Seznam zprávy a pročítala, jaké strašné mutace se na nás řítí, přikusovala párek z Kosteleckých uzenin a kvalitní housku z Penamu, šíří nákazu venku mezi lidmi!! Jen se neboj děvče, brzy dostaneš zákaz vynést i koš do popelnice, jinak dostaneš tonfou. Však on už tě nějaký uvědomělý občan, hlídajíc dodržování opatření, velmi rychle udá. Může se tak klidně stát, že obyčejný výlet do přírody, bude co nevidět zločin a vy budete zločinec. Děsivou absurdnost toho všeho dotáhli k dokonalosti naši bratři ze Slovenska, kterým je návštěva přírody umožněna pouze tehdy, pokud mají potvrzení o provedeném testu, asi aby nenakazili nebohé lišky a jeleny v lese. Fungují tato stupidní opatření? Samozřejmě nikoliv. Nikdy bych také nevěřil, že něco takového bude někdy možné. Jsme tak svědky stále absurdnějších nařízení, zákazů a omezení, která jsou stále ve větším rozporu s logikou a selským rozumem.

Technokraté tak budou vymýšlet další tabulky, křivky a jejich oplošťování. Ale jedno jim v těchto tabulkách a křivkách chybí a chybět i nadále bude. A to jsou reální lidé a jejich životy. Tito technokraté zcela opomíjejí lidský faktor, ignorují fungování společnosti jako celku. Nedochází jim, že čím větší represe bude, tím větší bude i odpor. Že už dnes se začíná vytvářet jakási paralelní struktura, kdy zavřené hospody a restaurace střídají sousedské sešlosti v garážích, chalupách a všude tam, kam oko dnešních fízlů a udavačů nedosáhne. Že kadeřnice sice nestříhají ve své provozovně, ale navštěvují svoji klientelu u nich doma. Stejně jako mnozí další, kterým technokraté při oplošťování křivky, zavřeli jejich podnikání. Že malý prodejce bot, bude boty prodávat i mimo svoji provozovnu, pokud má stálou klientelu, která se k němu vrací. Stát tak jde vlastně sám proti sobě, dělá z kdysi slušných a bezproblémových lidí zločince. Vzniká tak novodobý underground, který obchází státní byrokracii a šikanu. Načež byrokraté a technokraté se ještě více utvrzují ve svém přesvědčení, že lidé nechtějí pochopit jejich pojetí Dobra a připravují tak stále větší represe. Oni nás prostě zachrání i proti naší vůli. I kdyby nás měli všechny pozavírat do lágrů, jako to dělal pro Dobro sovětského lidu soudruh Stalin.

Přitom stát mohl nechat vše otevřené, kompenzovat pouze ty činnosti, které z epidemiologického hlediska provozovat v době epidemie nejdou, jako jsou třeba velké koncerty, festivaly atd., mohl nastavit srozumitelná a jasná pravidla, dle kterých by se fungovalo, na dodržování těchto pravidel dohlížet, vymáhat je a měl by tak mnohem větší kontrolu nad průběhem celé epidemie. Věřím, že i naprostá většina lidí by byla tato základní hygienická pravidla ochotná dlouhodobě dodržovat. Místo toho aby lidé seděli v hospodě, kde lze alespoň dodržovat nějaká opatření, schází se všude možně, kde samozřejmě na jakákoliv opatření všichni kašlou. A stejné je to vlastně se vším. Státní mašinerie může klidně ještě utáhnout šrouby, ale žádný efekt to mít nebude. Naopak. Přinutí ještě více lidí stáhnout se do šedé zóny. Což v konečném důsledku podlomí už tak mizernou důvěru veřejnosti v tento stát a jeho představitele. V dlouhodobém důsledku přinese chaos a nestabilitu. To nejmenší co může současná vláda udělat, je rezignovat. Na jejich apely jako „spolu to zvládneme“ nebo „pojďme to vydržet“, už po ročním lhaní a vyhrožování, většina lidí neslyší. Komicky také působí vyhrožování ministra zdravotnictví či vnitra, že pokud lidé nebudou sedět doma, tak vám to oni přikáží tím, že nebudete moci 15km od místa bydliště, zatímco rodina pana premiéra je na dovolené v Dubaji. Sorry jako, ale já už s vámi tuhle hru hrát dál odmítám.

I té části veřejnosti, která tuto nesmyslnou a rostoucí represi ještě podporuje, by mělo dojít, že tohle vše bude mít dopad i na jejich životy. Rozklad veřejných financí a ekonomiky dopadne i na ně. Zhorší se už tak mizerná kvalita služeb, infrastruktury a nakonec zkolabuje i zdravotnictví, protože na něj nebudou peníze. Pak se snad konečně dočká i hysterický pan Kubek, který kolaps zdravotnictví dlouhé roky prorokuje. Pak už se nebude umírat v 80 letech na Covid, ale bude se zase umírat v 65-70 letech na neléčené cukrovky, problémy se srdcem a mnoho dalšího, tak jako je tomu dnes v mnoha chudších zemích světa. Takže dnes sice zachráníte vaší babičku nebo dědečka, ale prakticky odepíšete své rodiče, kteří za pár let v tom seniorském věku budou také. A do budoucna i sami sebe a své děti. Na kvalitnější léčbu totiž nebudou peníze. Protože tyto prostředky jsme vyplýtvali na to, aby lidé seděli doma a my jim znemožnili pracovat. Pro naše Dobro.

Ještě je čas, tuto destruktivní spirálu zastavit.

 


07.02.2021 Ctihodný občan


Související články:


12345 (259x známkováno, průměr: 1,16 z 5)
12 063x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017