Když fake news jsou pouze news

Featured Image

Určitě znáte ten ministerský websajt, kde vyvrací mýty a fake news o koronaviru. Co ale co možná nevíte je, že se websajt tak nějak dynamicky vyvíjí podle toho, jak fake news přestávají být fake.

Stránky pro pana Blatnýho připravovala firma Semantic Visions, což je taky zaznamenání hodný fakt, ke kterému se vrátíme později.

15. Ledna 2021 uváděl protidezinformační web ministerstva zdravotnictví, který pro něj připravila firma Semantic Visions, takto:

28. ledna se něco změnilo. Semantic Visions rozhodly vyvracet fake news kolem „občanů druhé kategorie“ takto:

Někam vám zmizely ty očkovací pasy. Asi bychom se měli zeptat pana prezidenta, ten je na pussy expert.

Kromě toho je to nové „vysvětlení“ poněkud plytké a reaguje na všechny možné věci, jen ne na nastolenou otázku. Rozhodně nevyvrací, že by vláda neměla v plánu útočit na práva nenaočkovaných a rovněž nevyvrací, proč by se z nenaočkovaných nestali občané druhé kategorie.

Proč to?

Protože se z fake news staly news a firma Semantic Visions vládu ani nás před dezinformacemi neochránila. Pokud by tak chtěla učinit, musela by nás chránit před vládou samotnou. Očkovací pasy se postupně stávají reálnou agendou, aktuálně na nich pracuje vláda společně s Hospodářskou komorou. Už se nediskutuje o tom, zda budou nebo ne. Diskutuje se pouze o tom, jakou budou mít podobu a do jaké míry budou segregováni ti, kdo ho mít nebudou. Otázka tedy ani nestojí, zda nenaočkovaní budou občany druhé kategorie, to je jisté. Diskutuje se také o tom, jak moc druhá kategorie to bude a na základě jakého konstruktu dojde k jejích segregaci, aby to bylo ještě společensky únosné.

Nejednalo se tedy jen o nějaký narativ, ale o zdařilou predikci budoucnosti.

Svého času vyvolalo velké pozdvižení, když se účastníci protivládní demonstrace označili replikami židovských hvězd, které museli nosit na oděvech židé v době holocaustu, jen místo Jude v nich byl proveden nápis Ungeimpft (neočkovaný) nebo Nicht getestet (netestovaný). Celá řada pravdoláskomilů z toho měla ujímání, ale byl to vcelku podařený příměr, který se od historické předlohy lišil toliko v detailech. Segregace se nyní realizuje modernějším médiem, tzn. hvězda už není viditelně přišitá na kabátě, ale bude mít podobu QR kódu. Je to modernější a praktičtější. V dnešní době máme už více kusů oblečení, ale zase máme z praktických důvodů jinou věc pouze jednu, a to sice mobilní telefon. Hvězda tedy bude „přišita“ do něj.

Nekupujte od osob bez QR kódu cukr, kávu mouku, oni nám nakazili modrookou holku!

Zrovna o minulém víkendu jsem sledoval v bedně reportáž z Izraele, ve které se mladí lidé nadšeně a radostně chlubili tím, že mají na displeji ten správný QR kód a proto mohou sedět v restauraci. Historie zdá se nepostrádá smysl pro černý humor.

Dokonce je čím dál tím více zjevné, jak to přesně provedou, a i zde se inspirovali od architektů holocaustu. Kvůli ignorantství a nezájmu o moderní dějiny si mnoho lidí myslí, že židy deportovali vojáci (chyba, wehrmacht do toho vůbec nevstupoval, naopak, velkému počtu vojáků se svinstva na civilistech absolutně protivila), gestapo (omyl, gestapo s tím nemělo co dělat) nebo SS (ti do toho vstupovali jen okrajově). A tak zatímco školy pro jistotu pořád dokola mlátí středověkou slámu, my si povíme, že židy posílaly do koncentráků… wait for it… židé. Promyšlenou kombinací nátlaku, lži a klamných nadějí se celou komunitu podařilo vmanévrovat do situace, že jeden druhého posílal do koncentráku, aby tam nemusel sám.

I nyní by stát by pravděpodobně neustál oficiální zavedení apartheidu, takže zvolí jiný postup a deleguje pravomoc segregovat občany na soukromé subjekty. Ještě nějakou dobu nechají drobné provozovatele služeb vycukat a pak jim milostivě dovolí otevřít pod podmínkou a pod hrozbou drakonických pokut, že do svého podniku pustí jen držitele správného kódu. Všichni postupně kapitulují. Nelíbí se ti to, hospodo? Tak se s námi suď, za pět let padne verdikt. Možná. Stát, jeho úředníci a silové složky budou mít zcela čisté ruce, vždyť mi nikomu v ničem nebráníme, my nastavili podmínky pro podnikání. Zavzpomínejte dobře, kdo vás nepustil do lokálu? To nebyl úředník, to nebyl policista, to byl hospodský, a za rozhodnutí soukromých subjektů v rámci jejich podnikatelské činnosti nemůžeme nést odpovědnost.

Nad tím vším bude bdít pan Rychetský, který případnou ústavně právní argumentaci zažene tím, že chodit do restaurace přece není základní lidské právo, protože dobré jídlo mají i jinde, třeba v Kauflandu. Sportovat ve fitku také není základní lidské právo, protože skvěle zaběhat si můžete i venku mezi poli, a chodit do kina už vůbec není základní lidské právo, máme přece veřejnoprávní média, jejichž jsme všichni koncesionáři. Škoda, že se nemohli potkat politický terorista Nelson Mandela s právním teroristou Rychetským, Nelson by se jistě divil, kdyby mu Rychetský vysvětlil, že autobus pro bílé není protiústavní, pokud například ve stejném intervalu jezdí autobusy pro černé a že jízda autobusem beztak není ústavně zaručeným právem.

Predikce budoucnosti tedy nebyla pouze zdařilá, ale také také střízlivá. Za tím vším se totiž skrývá mnohem větší perverze, než se autoři „fake“ news, nyní jen news, domnívali.

Logicky se dá dovodit, že to tímhle neskončilo. Bude existovat celá řada dalších fake news, ze kterých se postupně stanou news.

Vláda se údajně se Semantic Visions rozešla. Nicméně podle některých informací spolupracuje tato roztodivná společnost s vládou nadále, jen v utajeném režimu.

 


25.04.2021 D-FENS


Související články:


12345 (450x známkováno, průměr: 1,15 z 5)
27 219x přečteno
D-FENS © 2017