Lockdowny na mnoho let jako reálná varianta?

Featured Image

V místní komunitě převládá názor, že COVID je chřipečka.  Pokusím zde sumarizovat můj aktuální pohled na věc. I já mám totiž několik přátel, kteří mají pocit, že jde jen o velké divadlo a soutěžení v omezení.

Náš současný nový svět pak snášejí vesměs psychicky špatně i když příjem to zatím negativně ovlivnilo jen asi polovině z nich. Sám jsem se určitou dobu Čínské chřipce smál a to přesto, že mi přímo ovlivnila příjem už od února 2020. I tak jsem bez opatření odjel na brněnské výstaviště na začátku března 2020 na poslední velký veletrh. Měl jsem pak rozhovor s kamarádem, který má dle mého výborný všeobecný přehled a on mi tehdy řekl, že by Číňani nestavěli tak rychle polní nemocnice, kdyby o nic nešlo.

Dovolím si zde citovat mou nejoblíbenější hlášku pana prezidenta:

Jenom BLBEC nemění svoje názory.“

Sumarizace současného stavu

Málokdo si u nás dokázal představit, že by se svět na čas zastavil jako to postupně proběhlo ve všech zemích kde bylo co zastavovat. U nás se jevilo jarní uzavření společnosti jako přehnané. Od srpna však chaoticky, pozdě a mnohem laxněji přijatá a hlavně dodržovaná opatření způsobily, že jsme oproti minulým letům měli cca 20tisíc „nad-úmrtí“ (jen v posledních třech měsících roku 2020). A to jsme nezažili ani krátkodobý kolaps zdravotnictví…

COVID je s námi v České Republice skoro rok, nebo spíš půl roku, protože loňské jaro lze u nás brát spíš jako malé cvičení. Podceňování situace je pochopitelné i vzhledem k tomu co předvádí vláda s kamarády. Nicméně se mi jeví iracionální, protože toho o téhle Čínské chřipce stále mnoho nevíme.

Existují sice vakcíny, ale byl by zázrak, kdyby se vzhledem k organizačním schopnostem našeho současného systému i malým dodávkám dostala ke všem co o ni stojí ještě letos, takže strach o to, že by Vám ji chtěl někdo letos nutit je zřejmě zbytečný (zdravotníky nepočítám).

Krom toho už visí otazník nad jejich účinností vůči u prvních zmutovaných variant, respektive už víme, že na první brazilskou mutaci bude očkování méně účinné.

Všechny známé novější varianty viru se také v populaci šíří rychleji.

Střednědobé následky po prodělaném COVIDU jsou měřitelnou realitou u velké části lidí včetně těch, které měli jen mírný průběh a dětí. Umí poškodit srdce, plíce i mozek. Otázkou je jak moc dlouhodobě. Myslím, že je dobré sledovat i statistiky samovolných potratů, protože i v této oblasti se podle indicií dá očekávat dopad.

Známé reinfekce ve světě i mém okolí jsou svými následky horší.

V Číně mají znalostní náskok daný minimálně tím, že to tam začalo nejdříve a bezpochyby i tím, že se jejich chřipkou opravdu vědecky zabývá velké množství lidí se všemi možnostmi režimu. Je dobré připomenout, že je to země, která bez systému (dobrovolných) dárců už pěkných pár let komerčně transplantuje lidské orgány nejvíc na světě.

Od začátku využívají Číňané informace i v této oblasti ekonomicky naplno a prakticky vždy bez včasného sdílení klíčových informací se zbytkem světa.

Sledujete jak berou Číňané COVID po více než roce?

Zavírají celá města kvůli pár desítkám pozitivních a staví karanténní tábory pro desetitisíce lidí. Proč takové úsilí?

Mám se bát?

Vše výše zmíněné jsou veřejné a dohledatelné informace. Přijdou mi zajímavé a navíc bez znalostí je prakticky nemožné se přizpůsobit. Občas si mě někteří pletou s někým kdo má „strach z kovidu“. Nevím k čemu by mi byl strach. Zajímavý je fakt, že mě takto vnímají vesměs moji na začátku psychicky nalomení přátelé.

Já beru první rok pandemie jako výborný postupný trénink, protože dříve jsem se o možný rozpad naší civilizace alias SHTF velice zajímal. Nicméně čekal jsem něco rychlého na co se moc připravit nedá: Například erupci na slunci s následnou geomagnetickou bouří třídy G4 nebo G5 (podobnou jako v letech 1770 nebo 1859). Narychlo jsem si na jaře doplňoval vzdělání a zpětně žasl nad přesností některých předpovědí na těchto specializovaných webech, kde se tím zabývají – třeba, že u nás bude zarouškovaná celá společnost.

Možná někomu pomůže když si zkusí jeden běžný nákupní den prožít jako začátek postapokalyptické počítačové hry. Celo-obličejová maska je nesrovnatelně lepší než jakýkoliv respirátor a ještě před rokem by na Vás v obchodě, nemocnici nebo dokonce bance zavolali minimálně ochranku. Teď se lepší výbava na veřejných místech stává povinností.

Beru to tak, že občas chodit v gas masce bývalo v mé generaci snem snad každého malého kluka.

Jak to bude dál?

Kdybych v létě 2020 nesledoval dění mimo Českou Republiku, tak si až do srpna připadám jako blázen. Srovnat nebo alespoň poupravit si názor vícekrát do roka, jako musíme nyní, není pro každého. Proto se nedivím nikomu s odmítavým postojem.

Všichni doufáme, že to brzy skončí, ale to světlo na konci tunelu je pořád nějak daleko. Vzhledem k současné virové náloži a trendům je myslím zcela relevantní uvažovat i o variantě, že další vlny a následné lockdowny budou trvat i mnoho let nebo v nějaké formě napořád a zařídit se podle toho.

Dotovat většinou zavřené podnikání v nájmech se tak může dříve nebo později ukázat jako nemoudré, takže brát si v této oblasti „půjčky na přežití“ nelze doporučit. Jsem zvědavý jakou záminku v budoucnu najde vláda, aby mohla omezit nebo zastavit dotace do výhledově mrtvých pracovních míst a celých segmentů.

Rouška nebo respirátor na veřejných místech přestane tolik vadit a budeme rádi za možnost cestovat s dodržováním mnoha novodobých podmínek.

Zásadní pozitivní změna je, že už i u nás nákazu umíme levněji testovat a že se může v rámci veřejného pojištění zdarma otestovat každý kdo má o to zájem. Stále je třeba býti opatrný, aby se testovaný nenakazil právě na testovacím místě, kde může být nakažený každý druhý nebo třetí. Je trochu smutné, že nás v tomto aspektu předběhla například Indie o půl roku, ale možnosti v této oblasti se budou jen zlepšovat.

S menší ochotou se dále zadlužovat u jednotlivců i států se ale více začnou projevovat ekonomické dopady se všemi důsledky.

Kdo má oči otevřené musí vidět, že hrozba nepokojů a konfliktů různého rozsahu je blíže než kdykoliv jindy v novodobé historii.

Snad se pletu.

Tak rodino, s přípravou na pandemii jsem měl pravdu. Teď se začneme připravovat na tu válku…“

 


24.01.2021 JIP


Související články:


12345 (226x známkováno, průměr: 3,70 z 5)
14 936x přečteno
D-FENS © 2017