Je libo čajík?

Featured Image

Mám vás pozdravovat od bolševika. Evidentně nechcpínul, protože jsme se nedávno sešli, abychom probrali další plány. Jeho držku bolševickou měl také v pořádku.

Bolševik děkuje za vaše hlasy, podporu a vcelku pozitivní reakce na jeho publikační činnost. Možná pro nás ještě něco napíše. Myslím, že ho to nakonec docela bavilo.

Mimochodem Bolševik. Následující slova mu asi nijak zásadně nepomohou u klíčových soudruhů v KSČM, ale říct to stejně musím. Bolševik je větší pravičák než někteří salónní pravičáci v různých echt pravicových nebo dokonce libertariánských stranách, jak jsem je poznal. On je dokonale laissez-faire, tzn. vyznává myšlenku, že by stát, jeho úřady, obec a další instituce měly nechat občana na pokoji a nesrat se do něj, pokud vysloveně nevzniká nějaký právní, sociální nebo morální problém. Taky měl několik zajímavých vizí. Třeba že se těší na ty pěší zóny, co je teď všude nadělá HOPB a ANO z veřejných komunikací, a že by se na nich mohla pěstovat marihuana, což prý Piráti zařídí.

Bolševik nejspíš ani netuší, jakou pravdu měl. Vznikla celá nová garnitura lokálních politiků, co se chystají zasahovat do našich životů a měnit věci kolem nás, ale otevřeno řečeno, jsou to z velké části ambiciózní zmrdi bez jakékoli zkušenosti a odpovědnosti. Oni pouze hrají hru a jinak nemají ani ponětí, nechtějí se nikomu zodpovídat, teď mají karty v ruce a čtyři dobré roky před sebou. Let´s gamble. Sledujme to nyní například v Praze. Tam by byli ještě rádi, kdyby kandidát na starostu Pirát Hřib pekl rohlíky jako Maruška, protože pak by měl alespoň nějakou představu o reálném životě. Tenhle Marušák dělal nějakého projektového lízače prdele v IT a podílel se na projektu e-receptů, který i nyní půl roku od zavedení přispívá k rozvratu zásobování léky. Nebo tahle Maruška, to je rozhodně šikovná dcerka, ta bude jistě dobře zastupovat zájmy dementních pirátských voličů.

Bolševik zvolený nebyl. Celkem získal 1499 hlasů, což ho katapultovalo z desátého místa kandidátky na čtvrté. Je samozřejmě otázkou, nakolik je to zásluhou toho, že jsme bolševikovi půjčili naše médium a mohl seznámit veřejnost se svými názory, a nakolik Bolševikovy sociální sítě, ale pro to, na co se chystám poukázat, je to vlastně jedno. Na co naopak bolševik narazil byla desetiprocentní hranice, odkdy může nastat změna pořadí. Jak jsem napsal, je příliš prohibitivní, hlavně ve velkých městech. K jejímu překonání bolševikovi chybělo neuvěřitelných 57 hlasů. Jednalo se i tak o velmi výrazný skok v lokálním měřítku.

Tehdy jsem také spočítal, že bolševik potřebuje něco jako 200 křížků navíc. Nebylo to úplně přesné, lepší by bylo 250. Chyba mého výpočtu byla, že KSČM získala o něco více hlasů, než jsem očekával, a také tím, že v ČB kandidoval oberkomouš Filip, který zaútočil ze zadních pozic.

Nicméně ono to funguje.

Co že vlastně funguje?

Ten systém nepočítá s tím, že by občané křížkovali kolektivně. Počítá s tím, že voliči křížkují jako jednotlivci a obsahuje nástroje, které zajišťují, aby jim to nebylo skoro nic platné.

Představte si, že existuje něco jako voličské sdružení. Pro příklad, že existuje voličské sdružení, které se pro zjednodušení jmenuje například „Budějovice. Doprava!“. Jsou něco jako task force, účelové seskupení, které má nějaký relativně minimální soubor požadavků. Budou například požadovat zrušení parkovacích zón, zrušení zbytečných semaforových křižovatek, ale jistě vás napadají i další témata, včetně plíživého vykrádání kapacity dopravní sítě salámovou metodou pod záminkou tzv. zklidňování dopravy v jeho důsledku a přesunu provozu do obytných čtvrtí. Důležité je, že tento seznam není moc rozsáhlý, má řádově pár bodů, jinak se to moc naředí.

Na druhé straně stojí kandidáti na zastupitele v komunálních volbách, které stranická disciplína odsunula někam doprostřed kandidátky. Samozřejmě že mají motivaci dostat se před jejich stranické kolegy, kteří se na přední místa kandidátek kolikrát vysloveně prozmrdili, zatímco oni jsou nuceni dělat jim křoví a investovat svůj kredit do jejich kariéry. Celá řada z nich bude ochotná dělat deal, klidně podepsat smlouvu s čertem nebo prodat vlastní babičky pornofotky, aby se dostala nahoru. To všechno však nebude potřeba, protože je tady Budějovice Doprava! a jeho členové, kteří mohou nezávazně přislíbit svoje hlasy za podporu několika programových bodů sdružení.

Ideální jsou nezávislí kandidáti jako Bolševik, protože je tak dalece nesvazuje stranická disciplína.

Nechce kandidát takovou podporu voličského sdružení? Kdo nechce, ať nebere, jiní si ty hlasy ještě rádi vezmou.

Ojebe kandidát voličské sdružení a po volbách mu začne čurat na botičky? OK, tak od příštích voleb půjdeš Mařko zpátky dělat rohlíky.

Mezi oběma skupinami může tedy nastat zajímavá interakce.

Pro koho je taktika vhodná? Jedná se o výrazně menšinovou strategii. Je vhodná pro toho, kdo dovede zorganizovat ve své obci nebo městě počet hlasů dostatečný natolik, aby stačil k útoku na nějaký politický subjekt, který překoná 5% hranici. Koordinátor sdružení musí sehnat tolik hlasů, aby podporovaný kandidát dosáhl podmínky 10% nad průměr hlasů toho konkrétního subjektu a současně na volitelnou pozici. Ve velkém městě to může být potíž, ale někde na maloměstě by to mělo být celkem snadné.

Klíčový bod je plánování, je třeba odhadnout dobře síly. Nikdo nemůže předem vědět, jaký počet hlasů politická strana získá a jaké bude jejich rozložení napříč kandidátkou, takže je třeba pracovat s nějakým odhady na základě minulých výsledků.

Není úplně nutné systém napravit, stačí do něj ve správném místě strčit šroubovák. V Budějovicích má každý volič v zásobníku 45 křížků, palbu lze vést na mnoho cílů, nějaký z nich se třeba ujme.

Jedná se vykrádání politických stran a parazitování na nich? Ano, určitě. A co má být. Není tady důvod zacházet s nimi v rukavičkách. Existují různé další skupiny, které je ovládají podobně, jen jinými a podstatně méně vybíravými prostředky. Když budou chytří, budou usilovat o korektní vztahy s voličkským sdružením jako celek a to pak nebude destruovat svými pouhými například 250 dobře mířenými křížky jejich volební plánování.

Možná nastal čas udělat si čajík. Americká TEA Party měla podobný scénář. V podstatě šlo o to, že se zorganizovali konzervativní voliči a podporovali v systému stranických primárek konzervativní kandidáty. Tí přispěli k ukončení vlivu neokonzervativců, kteří zazmrdili republikánskou stranu a jejichž pozice se jevila neotřesitelná. Fakticky tak ukončili nadvládu demokratů, zapříčinili neúspěch komunistky Hillary a zvolení Trumpa, což pokládám za pozitivní, ať si říká kdo chce co chce.

Uvidíme, jak to bude dál. S Budějovicema a s Bolševikem. Předpokládám, že pokud budou ANO a Občané pro Budějovice za podpory těch pirátských kriplů realizovat to, co naslibovali, že za tři roky budou lidi tak nasraný, že nebude třeba vrtat „zavedeným“ politickým stranám díry pod čáru ponoru a budeme si moci založit nějaký volební subjekt sami.


21.10.2018 D-FENS


Související články:


12345 (115x známkováno, průměr: 1,47 z 5)
16 487x přečteno
Updatováno: 21.10.2018 — 21:21
D-FENS © 2017