Posloucháte v rádiu dopravní zpravodajství? A bylo vám to někdy k něčemu?

Featured Image

Část emailu pro manažera nejmenovaného rádia (ta druhá část emailu byla o reklamě, která je taky nesnesitelná, hlavně na Hnůjdej):

…dopravní zpravodajství – opravdu si myslíte, že v roce 2018 je rádio ten správný kanál na šíření informací o kolonách a nehodách? Přemýšlel o tom u vás někdo alespoň chvíli?

Rádio B poslouchám kvůli hudbě; bydlím u Rudné, dojíždím do kanceláře na Praze 4 a opravdu mě nezajímá, jestli je ráno kolona v Ostravě nebo u Rozvadova. Jsem přesvědčen o tom, že podobně to má hodně dalších řidičů, kteří poslouchají rádio B, jen jim nestojí za to vám napsat email. Zvažte, kolika lidem mohou vaše dopravní informace pomoci a kolik lidí tím nase..te, takže raději přepnou na jinou rozhlasovou stanici (jako to dělám já).

Zkrácená odpověď manažera nejmenovaného rádia:

 • Dopravní informace jsou jedna z dlouhodobě nejlépe hodnocených věcí v našem vysílání. 
 • Radio samo o sobě je pro aktuální informace o čemkoli nejideálnější „nosič“ 
 • Díky zprávám, které dostáváme od posluchačů na cestách, reagujeme na vážné situace na silnicích prakticky okamžitě. 
 • Na obsahu dopravních informací tedy nebudeme nic měnit. 

Závěr mé odpovědi (ještě jsem ve svém emailu psal o reklamě, která mě také se.e, ale chápu, že pro rádio to nemá žádné dobré řešení):

…nakonec jsem si nechal to patrně více složité – dopravní zpravodajství na rádiu B. Pokusím se Vám popsat problém více zeširoka, je jen na Vás, jak s mými informacemi naložíte.

 

 1. Dnes ráno jsem cestou do práce ve svém voze Alfa Romeo 156 2.5 V6 schválně změřil čas, který rádio B věnuje dopravním zprávám – v době od 8:10 do 8:55 proběhla tři dopravní zpravodajství o celkové délce 2:44 minuty, tj. v této ranní hodině tvořilo zpravodajství cca 6% vysílacího času.
 2. Hlášeno bylo více dopravních událostí (asi 6, řídil jsem, je možné, že jsem něco přeslechl), z nich většina se týkala kolon na příjezdu do Prahy a jedna nehody na křižovatce v Brně (Komárov).
 3. Dopravní informace se také týkaly D1 a D5, což jsou nejvytíženější komunikace v ČR, intenzita dopravy např. na D1 před Prahou dosahuje v průměru 92 tisíc všech vozidel za den, více např. zde. Na druhou stranu je třeba napsat, že třeba u Brna jen v nejvytíženější části D1 překračuje intenzita dopravy 60 tisíc vozidel za den. Myslím, že se nespletu, když napíšu, že na jiných částech dálnic nepřekročí intenzita 50 tisíc vozidel nebo i méně.
 4. Pokud se někde na dálnici  stane běžná nehoda, myslím, že se dá důvodně předpokládat, že je v drtivé většině do 3 hodin odstraněná.
 5. Průměrně (při intenzitě provozu 50 tisíc vozidel za den a době odstraňování nehody 3 hodiny) projede kolem jedné nehody na dálnici cca 6 250 vozidel; každé vozidlo nebude patrně řízeno jen řidičem, odhaduji, že 6 250 vozidel znamená cca 10 tisíc lidí, kterých se taková nehoda dotkne, což je 0,1% populace.
 6. Zjistit, kolik lidí a kdy poslouchají nějaké rádio, není úplně na lusknutí, nicméně po krátkém hledání jsem našel tuto prezentaci, ze které mj. vyplývá, že nejmenované rádio B má v kategorii nadregionálních stanic denní poslechovost cca 270 tisíc, kdy relativní průměrný poslechový čas byl 4:41 hodiny a průměrný počet poslouchaných stanic byl 1,52.

Když se na stejných stránkách mediální agentury zahloubám do starších prezentací a najdu čtvrthodinový profil poslechovosti, mohu napsat, že cca 80% poslechu rádia se odehrává mezi 7:00 a 20:00. Snad lze pak bez velké ztráty důvěryhodnosti dovodit, že rádio B poslouchá v dopravní  špičce (7-10:00 ráno) průměrně 60 tisíc posluchačů každou hodinu (270 tisíc /1,52 *0,8/11*4,66) v nejlepším případě se o dopravní události, která je relevantní 3 hodiny, dozví cca 180 tisíc posluchačů.

 1. Pokud uplatníme jednoduchou statistickou analogii, 0,1% z 180 tisíc je 180 lidí, pro které je taková informace o dopravní události snad relevantní, a na kterou rádio B obětuje cca 1% vysílacího času (beru 1%, protože dnes ráno, kdy jsem měřil, bylo hlášeno cca 6 dopravních informací, které zabraly 6% vysílacího času).
 2. Jinými slovy, podobně jako reklama na rádiu (a nejenom na rádiu B) je strašně drahý rozsev peněz bez měřitelných výsledků, je i dopravní zpravodajství na rádiu služba pro hrstku dotčených, kteří s takovou informací naloží nejasným způsobem (vsadím se, že většina do té zácpy stejně vjede, protože neví, kudy nehodu objet, nebo už stejně v koloně stojí a není úniku). Pro ostatní posluchače jsou dopravní informace balast, který musí strpět.
 3. Uvedený příklad zásahu dopravními informacemi byl uvažován pro ten nejlepší případ, kde se nehoda stane na opravdu frekventované silnici resp. dálnici. Pokud se ale nehoda stane na nějaké vedlejší ulici, kde např. za hodinu projede 600 aut (1 auto za 6 sekund), klesne počet možných správně informovaných řidičů na závratné číslo 1,8.

Zkrácená odpověď manažera nejmenovaného rádia:

Dopravní zpravodajství je u nás hodnoceno pozitivně. Nemáme v plánu cokoli měnit. 

Kdysi dávno tak před čtyřiceti lety byl zaveden kanál RDS-TMC, který vycházel z tehdejšího stavu techniky a kolem roku 1980 to byl bezesporu krok vpřed, když rádio Bayern3 vysílalo zprávy o stau na A9… Čistě za sebe k tomu dodám, že za poslední tři roky jsem ani jednou nezměnil trasu na základě dopravního infa z rádia B (ani z jiného rádia) a opravdu mě nebaví ta hlášení poslouchat (pořád dokola). V roce 2018 by rádio nemělo sloužit pro šíření dopravních informací, leda snad ve stavu přírodní katastrofy.

Situaci jsem nakonec vyřešil tím, že jsem pro své autorádio Alpine 932 s kazetovým přehrávačem zakoupil modul pro přehrávání *mp3 souborů a rádio B neposlouchám.

 


21.10.2018 156


Související články:

12345 (171x známkováno, průměr: 3,74 z 5)
14 366x přečteno
Updatováno: 21.10.2018 — 21:27

Reklama

D-FENS © 2017