Škola pro naše děti nebo pro úředníky?

Featured Image

Může mi, prosím, někdo fundovaně vysvětlit, proč já potřebuji úředníka, abych mohl vzdělávat své děti?

Nebo proč škola – ředitel, učitelé – potřebuje úředníka, aby věděla, co a jak učit? Jsme já nebo oni opravdu tak neschopní?! Nesvéprávní? Tak hloupí, že nás má stát vést za ručičku a říkat, co a jak dělat? Řekněte mi, kdo má zodpovědnost za výchovu dětí dle listiny základních práv a svobod? Samozřejmě, že rodič! Aha, a kde tu stojí zmínka o státu? Tomu nerozumím…

A ředitel a učitelé, kteří se věnují výchově a vzdělávání dětí celý život, to také neumí? Tak co tam vlastně dělají? Neříkejte mi, že jen čekají na pokyny od nějakého ouřady.

Je tolik skvělých učitelů. Pojďme, dáme jim prostor, volný prostor vzdělávat naše děti, ukázat čeho jsou doopravdy schopni, dělat svou milovanou práci s radostí a být za to i dobře odměněni. Pojďme, dáme volný prostor také dětem a jejich rodičům, aby mohli své děti vzdělávat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, protože jsou to JEJICH děti a oni mají plné právo, rozhodnout co a jak, jak dlouho a kde bude jejich potomek vzděláván.

Určitě někdo namítne, že ne každý je schopen ukázat svým dětem správný směr v životě, a že se pak z těchto dětí stávají nepřizpůsobiví lidé.

Chcete mi říci, že jinak než z donucení nebudou tito nepřizpůsobiví chodit do školy? Snad si nemyslíte, že je nyní škola dokáže skutečně usměrnit, vychovat? Nu, pokud tomu věříte, tak jste bláhoví. Nu a co, ať tedy nechodí…, protože pokud se někdo nechce vzdělávat, tak takového člověka škola stejně k ničemu nedonutí a je to jen mrhání peněz a času nejen těchto dětí, ale i učitelů a celé společnosti.

Pozor! Každé dítě je jiné. Nebo mi může někdo namítnout, že to tak není? Tak proč se snažíme je vtěsnat do nějaké novodobé podoby „Prokrustova lože“, které vytváří jen průměrnost? Naše děti nesmí vyčnívat ani jedním směrem, jinak jsou problematické, nepohodlné. Ale každé dítě je jiné a každý rodič má jinou představu o vzdělání a výchově, a jak vychovávat a vzdělávat své vlastní děti, za které nese absolutní zodpovědnost! Jedni například preferují disciplínu a dril, jiní zase liberální výchovu a volnost. Jedni chtějí vést své děti k náboženství, jiní zase ne. A taková představa, že se někomu povede vytvořit funkční jednotný centrálně řízený model školství, který by vyhovoval úplně všem, je opravdu, ale opravdu absurdní! V uvozovkách se to podařilo jen takovým „borcům“ jako Hitler a Stalin… Asi také i Kimovi… Máme je brát za vzorný příklad? Z dějin dobře víme, že pokud má stát monopol na vzdělání, pak se může kterýkoli darebácký režim dostat k moci a blbnout hlavu dětem…

A proto každý by měl mít volnost otevřít si školu se svými pravidly a rodiče se pak sami rozhodnou, které škole své dítě svěří.

Vždyť nikdo dnes ani neví, jaký má být nějaký ten společný základ, na kterém by mělo stát školství i to státní. A každý, kdo říká, že ví, co dnešní žáci a studenti budou potřebovat v životě, prostě lže. Nebo fakt si myslíte, že nějaký úředník na ministerstvu to ví?

Mimochodem, víte, jak dlouho stát dohlíží na naše školství? Skoro 250 let! Nemyslíte si, že to už stačí? Tehdy byl cílem školství poslušný poddaný! Kdo z vás se stále ještě považuje za poddaného? Já ne. Jsem občanem. Občanem České republiky. Věřím, že vy jste také občané, svobodní občané moderní demokratické země. Tak pojďme a změníme se. Musíme začít od sebe – od rodičů a učitelů, protože jsme dospělí, protože naše děti jsou naší budoucností. Vždyť žijeme v 21. století, ne na konci 18. To, co tehdy bylo možná správné, dnes už neplatí a musíme si to přiznat.

Pojďme to změnit a konečně vytvořit moderní systém, kde budou mít děti a jejich rodiče se školou absolutně jiný vztah. Kdy škola bude jen pro naše děti a ne pro úředníky. Vytvoříme jiné prostředí, kde každé dítě najde sebe samo, najde možnost k seberealizaci a skutečné kreativitě, najde cestu k lepšímu a bohatšímu životu, a ne dvojku z chování jen proto, že je prostě jiné.

 


06.03.2017

www.libertarianskyinstitut.cz

http://e-petice.cz/petitions/petice-za-vytvoreni-otevreneho-prostoru-pro-vzdelavani-v-cr.html


Související články:


12345 (119x známkováno, průměr: 2,54 z 5)
19 421x přečteno
Updatováno: 7.3.2017 — 8:24
D-FENS © 2017