Prázdnota mluvících hlav

Featured Image

Letošní volební kampaň má jeden aspekt, kterého si nikdo zjevně nevšiml nebo mu alespoň nestálo za to o tom napsat, ale který tady je.

Letošní volební kampaň, až na pár marginálních výjimek, je zcela abstraktní a nekonkrétní. Je to vykřikování prázdných hesel. Posuďte sami.

nEUhnem

Můžeme

Pusťte nás na ně.

Všechny strany až na pár výjimek provozují marketing své značky nebo si nechaly od agentur vytipovat slova, která chce volič slyšet a z těch nakonec složily hesla. Lidovci tak postavili kampaň kolem slova „zodpovědnost“ (v jejích případě by bylo přiléhavější „trestní odpovědnost“). Nikdo z mainstreamu nic konkrétního neslibuje ani není s to srozumitelně říct, jaký má plán pro další čtyři roky.

Tenhle shitstorm má to jednoduchý důvod. Není žádný plán. Zastupitelská demokracie totiž z větší části skončila a plány se tvoří mimo politický systém.

Již nyní nemohou poslanci ovlivnit podobu zhruba 50% zákonů, které jsou jim předkládány. Evropské směrnice se transponují do národního práva a goldplatují. Dají jim podobu novely zákona, tedy přeloží to do češtiny a uvedou je do shody s českým legislativním prostředím, a k regulacím nařízeným z Kremlu dolepí nějaké další na národní úrovni, jak se komu hodí. Opačný proces není možný. Mnohé zákony se odhlasují dokonce bez rozpravy nebo s minimální rozpravou, kdy předstoupí zpravodaj a zoufale řekne, že se to tak musí přijmout a bla bla. Beztak to jen blábolení, jak říkal agent Bureš, takže udělejte hezky cvaky cvak a domu. Někdo by mohl namítnout, že existuje několik oblastí, kde je ještě ČR svrchovanou zemí, jako například rozpočet, a o těch se hlasuje jako zastara. Jenže ani to při bližším pohledu není pravda, protože ten rozpočet musí obsloužit všechny ty agendy, co spadnou skrze závazná doporučení a sjednocující opatření z bruselského nebe.

Musel jsem se zasmát, když soudruh Dienstbier junior, jinak eurokolaborant nejhrubšího ražení, nedávno v televizi vysvětloval, že rozpor mezi vnitrostátním (dokonce ústavním) právem a bruselskou směrnici o regulaci zbraní nebude mít v žádném případě za následek, že by se bruselská směrnice nemusela implementovat do českého právního řádu. Mělo to kouzlo nechtěného. Eurokomunista Dienstbier zjevně trpěl tak rozsáhlým odporem k soukromém držení zbraní, že pro něj bylo menším zlem říct divákům na plnej kotel, že už neovládáme vlastní zákonotvorbu.

Praktickým důsledkem tohoto postupu je, že ať volíte jak chcete, na konci zvolíte pimprle, které bude chodit do práce mačkat zelené tlačítko a podílet se plánu zcizení státní suverenity ve prospěch Sovětského svazu západu. Objem těch věcí, o kterých budou moci poslanci rozhodnout ať už podle vlastní vůle, ve shodě s politickým programem nebo v souladu se stranickou disciplínou, se bude dál ztenčovat. Jediné, co se může lišit, bude rétorika jednotlivých poslanců, když budou vysvětlovat veřejnosti své hlasování. Jedni budou tvrdit, že s tím nesouhlasí, druzí budou říkat, že je to správné a pokrokové, i když se to tak na první pohled nezdá, ale nakonec to bude úplně jedno, protože plán závazných doporučení je třeba plnit. Za těchto okolností ani nemohou voličům něco slíbit, kromě zcela marginálních věcí, jako zda zdravotní sestry budou mít modré nebo béžové šatičky nebo zda učitelka, co učí vaše děti, bude brát o tisícovku víc. Už nemohou rozhodnout ani o takových věcech, čím se bude dochucovat tuzemák.

Existuje ještě další důvod, proč oni nic neslibují. Oni totiž ani neví, co si mohou dovolit naslibovat. Vezměte si, že jeden den naslibujete občanům třeba cyklostezky. Druhý den se nějaký Ovčáček špatně vychrní a nazve Evropskou unii pravým jménem. V Bruselu už nemohou poslat tanky na mírovou misi, což byl ještě před pár desítkami let osvědčený scénář, a tak alespoň přeškrtnou pár dotačních kapitol, mezi nimi i tu vaši. A kde jsou vaše sliby.

Budou to nepochybně zvláštní volby, pravděpodobně poslední svodobné volby v již jen částečně svrchované zemi. Myslím, že každý může sám zvážit, jestli chce tuhle hru hrát nebo najde koule udělat něco pořádného.

 


08.10.2017 D-FENS


Související články:


12345 (268x známkováno, průměr: 1,29 z 5)
14 998x přečteno
Updatováno: 8.10.2017 — 22:26
D-FENS © 2017