Osamělý střelec byl zabit

Featured Image

Příště to chce více pečlivosti. A epizoda o osamělém střelci už tu taky byla v minulé řadě seriálu a u diváků to dost narazilo.

Myslím, že všichni zaznamenali dosud nejkrvavější útok šíleného střelce v dějinách USA. 64-letý útočník jménem Paddock zaútočil z 32. patra hotelu pomocí automatických zbraní na účastníky country koncertu, který se odehrával před hotelem, kolem 60 jich zranil a přes 500 zranil. Sám útočník se před příchodem police zastřelil.

Celá story je skutečně velmi podivná. V podstatě neexistuje jediný aspekt celé věci, který by ve mně nějakým způsobem nevyvolával pochybnosti.

Začneme osobou páně Paddocka. Jeho sociální status je kompletně nejasný. V podstatě existuje dvojice trvzení. Že se jedná o milionáře, který zbohatl matematicky plánovaným gamblingem a obchody s realitami, a druhé, že dělal domovníka v rezidenci pro seniory, hrál online poker a matce posílal sušenky v krabici. Během svého života se 27x stěhoval a jeho poslední trvalý pracovní poměr u formy Lockheed-Martin skončil před 30 lety. To je jistě pozoruhodný životopis, který vnucuje otázku, pro koho a co těch 30 let dělal.

Přípravy k útoku. Paddock měl během svého života nahromadit několik desítek zbraní, z nichž 10 až 23 (oba údaje uvedly bezpečnostní složky) měl nanosit do hotelového pokoje. Jednalo se o několik pušek odvozených od M4, dále Sig Sauer, AK-47, FN-15, všechno velmi nápadné a velké zbraně. To je nepochybně na 64-letého muže neobyčejný výkon, zatímco od jeho okolí neobyčejné ignoranství. Těžko uvěřit, že si toho nikdo nevšiml, asi pověsil na dveře visačku „do not disturb – massacre in preparation“. Paddock si pronajal rohové apartmá v hotelu Mandalay Bay a později ještě jeden pokoj vedle, ze kterého byl na koncertní plochu lepší výhled. Tyto poněkud neobvyklé požadavky také nebyly nikomu nápadné. Paddock měl na chodbě rozmístit kamery, aby poznal, že už pro něj jdou policajti, a ani to nebylo nikomu nápadné. Zajímavé také je, že ani přes veškeré úsilí jsem nenašel jakoukoli zprávu, že by se k jeho pobytu vyjadřoval kdokoli z hotelových hostů nebo personálu nějak vyjádřil, třeba že ho viděl v restauraci, chodit přes recepci s nějakými zavazadly a podobně. Asi dostali pokyn „nemařit vyšetřování“ a držet ústa. Na internetu se dá najít pouze jedna výpověď, která není nijak ověřena, může jít o fake a nejspíš o něj jde, ale její obsah je mírně řečeno znepokojivý.

Zbraně. Již samo použití 23 zbraní používajících několik různých druhů munice je velmi nelogický krok, nad kterým by se jistě dalo pozastavit. Každý z nás se může hluboce nelidsky zamyslet, jak by sám postupoval, kdyby se v jeho hlavě zrodilo něco natolik šíleného, a jsem si zcela jistý, že v tomto scénáři nebude nikdy figurovat 23 palných zbraní. Dejme tomu, že blázni nedělají logické věci a ponecháme stranou, že Paddockův bratr popsal svého bratra jako velmi inteligentního člověka, kterému se podařilo, na co jen sáhl.

Paddock měl k samotnému útoku použít dvojici zbraní. Média tvrdí, že obě byly „automatické“. Podle fotek z hotelového pokoje, kde současně vidíte Paddocka s nataženýma bačkorama, byla použita nějaká moderní verze M4 vybavená optikou a dvounožkou, druhá pak FN-15 DMR se 100-ranným zásobníkem Surefire s osazeným bump stockem. Oboje jsou zbraně, které si nekoupíte jen tak v krámě, protože vypadají cool. Vybrat si právě tyto zbraně a dovybavit je tak, jak jsou vybaveny, vyžaduje buď zdatného konzultanta, nebo poměrně rozsáhlý výzkum a zkoušení. V obou případech se jedná o moderní a sofistikované zbraně původně vyvinuté pro armádu a upravené pro civilní použití.

Klíčem k celé věci je nepochybně termín “automatická zbraň“. Automatické zbraně, pro toho, kdo to nezná, je samovysvětlující pojem „samočinné“, jsou jádrem sporu. Když si pustíte nějaké video z celé akce, podle kadence střelby se jeví nepochybné, že Paddock střílel z automatické zbraně. Dosáhl krátkodobě kadence 90 ran za 10 sekund. Jenže tohle se k mediální prezentaci celé věci vůbec nehodí. Automatické zbraně nelze zakázat, protože už jsou zakázané. I když se někdo dostane přes background check od FBI, dostane povolenku od policie a má na to peníze (nejlevnější full auto zbraň v poměrně tristním stavu je za zhruba 5000 USD), hlavní problém spočívá v tom, že registr byl uzavřen v roce 1986. Kdo chce získat full auto gun, musí kromě toho všeho přesvědčit majitele minimálně 30 let staré zbraně, aby mu ji prodal. Zbraně, které děda Paddock použil, však rozhodně 30 let staré nejsou, naopak, jsou velmi moderní a budou podle všeho staré maximálně pár let. Dozvíme se někdy, zda Paddock absolvoval proceduru popsanou výše? A jaké vazby na bezpečnostní složky měl?

Specifická otázka je bump stock. Bump stock je náhrada pažby, která umožňuje využít k opakování pracovního cyklu zpětný ráz celé zbraně. Zbraň pak funguje naoko jako samočinná, i když technicky je jen samonabíjecí. Podle české legislativy by byla pravděpodobně nelegální i s bump stockem. Jenže při detailním zkoumání to není tak snadné. Z principu je bump fire pomalejší než full auto. Správná funkce doplňku je podmíněna správným nastavením tuhosti pružinového mechanismu, a to je zase závislé na použité munici a zbraň také musí střelec dostatečně pevně držet. Bump stock také mění způsob použití zbraně, protože prst už nemačká spoušť, ta se mačká o nehybný prst. Bez odlaďování a tréninku bez šance, že by to děda bez „military background“ dotáhl do stadia, aby střílel skoro s kadencí plně automatické zbraně, a to údajně pro 16 kusů zbraní, které u něj našli a měly bump stock?

Použití bump stocku ukazuje na další aspekt, totiž naprostou neúčinnost až kontraproduktivnost gun control. Všechny tyhle zákazy jsou dobré jen k tomu, aby motivovaly pachatele je obcházet. Bump stock údajně vymyslel nějaký voják v penzi, který si chtěl v civilu zastřílet s full auto jako za mlada, ale nedosáhl na automatickou zbraň, tak si vyrobil první bump stock ze dřeva. Ve Velké Británii, v zemi, o které se říká, že bojovala s německým fašismem jen proto, aby si mohla zavádět vlastní, se podařilo zakázat nejen palné zbraně, ale také třeba nože. Když u vás najdou šroubovák, máte problém. Grázlové na to zareagovali a útočí na lidi vysoce humánně kyselinou. Gun control směřuje pokaždé k horšímu a nepředvídatelnějšímu důsledku než to, co měla napravit.

Otázka tedy zní – jak vůbec 64-letý Paddock, co slovy jeho bratra nikdy nebyl „gun guy“, dal tohle všechno dohromady? Jak dlouho na tom musel pracovat a jakto, že si toho nikdo celou dobu nevšiml? Jeho brácha, co s ním pil kafe, ta jeho přítelkyně, co s ní píchal, lidi z domu, ve kterém bydlel, nikdo z nich si vážně nevšiml, že starej Paddock odlaďuje několik desítek zbraní a tráví s nimi desítky hodin na střelnici nebo někde v poušti kolem Vegas? To je ale vážně pochybné.

Počet obětí. I když nepochybuji, že Paddock měl dobrou pozici ke střelbě a trefit se nebylo nic těžkého (zvláště poté, co se po začátku střelby obrátily reflektory do publika a nasvítily tak cíl), stejně jsem na pochybách, že Paddock skutečně mohl zasáhnout 600 lidí. To je trochu úlet a nejsem sám, kdo to nějak nepobral. Je to zhruba stejně pozoruhodný střelecký výkon, jako trefit osobu v jedoucím otevřeném automobilu opakovačkou z první světové války s takovou rychlostí, přesností a soustřelem, že je to mimo realitu a nikomu se nepovedlo to za čtyřicet let reprodukovat. Buď jsou velké sekundární škody (kterým napomohlo, že východy byly uzavřeny, což mnoho účastníků, kteří se odtud dostali, komentovali slovy, že se cítili jako krysy v pasti), nebo měl Paddock nějakého pomocníčka, o kterém se raději mlčí, aby veřejnost nebyla ještě více znepokojena. Na internetu koluje několik videí, které zachycuje osoby v oděvech pořadatelů, které se tváří v tvář útoku chovají mírně řečeno podivně, jako by obsluhovali zbraň kategorie PDW, ale je to všechno rozmazané natolik, aby se to dalo stejně dobře negovat. Bude jistě zajímavé, až někde leaknou záznamy z pitev, ze kterých bude poznat, kdo byl kam trefen jakou municí, ale spíš je pravděpodobné, že se to někde ztratí jako posledně.

Některá svědectví jsou až mysteriózní. Mezi návštěvníky koncertu měla přijít žena, která na sebe strhávala pozornost a explicitně varovala jednotlivé účastníky, že brzy umřou („you’re all going to f***ing die“). Podle některých svědků měla ještě říkat „jsou tady všude okolo“. Pořadatelé ji vyhodili.

Zásah policie. To je další lekce o tom, jak vás policie ochrání. Policie potřebovala více než 70 minut, než se dostala k útočníkovi a ten se údajně pak sám zastřelil. Ohledně průběhu posledních minut pošuka Paddocka panují pro změnu také nejasnosti, bezprostředně po útoku se objevovaly zprávy, že po policistech střílel, pak tato verze někam vymizela a nahradila ji jiná, podle které se Paddock zastřelil sám krátce předtím, než policie odstřelila výbušninou vstupní dveře. Poslední verze je, že měl Paddock v plánu uprchnout, pokud ano, vzniká otázka, proč to neudělal během té zhruba hodiny, než si pro něj přišli. Mohl zmizet naprosto komfortně a beze spěchu.

Uhlídat Hillary. Hillary Clinton nepochybně reagovala zbrkle a pokud někdo nepochyboval o průběhu a skutečném pozadí celé událostí, pak díky Hillary začal. Mrtvoly ještě nevystydly a do zdešeného ticha začala Hillary bubnovat na Twitter a politizovat celou tragédii. To se prostě pak neubráníte. Kdyby nebylo Hillary, nepsal bych tento článek. Jeden za všechny – odesláno 2.10. v 7:04, v tuto dobu ještě vůbec ta komunistická babka nemoha vědět, co se reálně stalo.

Our grief isn’t enough. We can and must put politics aside, stand up to the NRA, and work together to try to stop this from happening again.

V dalším Tweetu do toho namočila NRA a vyzývala občany, aby proti ní povstali. NRA se tak stala celosvětově asi jedinou organizací, která je zodpovědná za to, co její členové nespáchali.

Ale takhle oni prostě fungují. Kdyby vás zajímaly další reakce prominentních liberálů, podívejte se sem, je to silné čtení. Působí to dojmem, že mají radost, jako by jim ten masakr seslalo samo nebe. Zajímalo by mě, jak tyto lidé asi žijí. Každé ráno vstanou, dojdou si na hajzl a projedou zpravodajství, kde zase kdo koho zastřelil, aby měli munici do pravdoláskometů v jejich hashtagové válce za lepší pokrokový svět?

Je pravda, že různým federálním vládám, médiím a jednotlivým politikům jako Hillary se dlouhodobě nedaří zaútočit na právo obsažené v druhém dodatku přímo. Aktivismus a akcionismus podle vzoru „musíme s tím něco udělat, aby byl svět lepší“ evidentně není nejlepší cesta, lidem už se to přejedlo a jsou vůči tomu rezistentní. Podle mě je tohle začátkem změny strategie, instalace salámové metody ve velkém. V hledáčku tajných služeb a policie se tak budou ocitat osoby, které drží více zbraní nebo jejichž život obsahuje nějaký pattern, ze kterého by mohlo vyplynout, že je to „osamělý vlk“. Je to předehra k dalšímu levelu toho, co je známo v zemi svého vzniku jako Rasterfahndung.

Je jasné, že všechny události jako tato pravidelně vyvolávají prostor pro alternativní výklady. To je normální a často je to pravdivé. Je to způsobeno tím, že velká média někdy chtěně, někdy dokonce nechtěně vždy vytvářejí obraz reality podle nějakého schématu daného rutinou, postupy v dané organizaci, tlaky od policie a politiků, a výsledek se nakonec jen vzdáleně podobá pravdě, takže musí přijít někdo, kdo ty díry vyplní. Jenže v tomto případě je těch děr nějak moc a snaha je zalepovat není očividně moc velká.

Ale buďmě bez obav, ono se to nakonec vyšetří a bezpečnostní složky přijdou s nějakým vysoce uvěřitelným vysvětlením o osamělém střelci, který je mrtvý a udělal to proto, že vážně neměl rád country.

 


08.10.2017 D-FENS


Související články:


12345 (268x známkováno, průměr: 1,29 z 5)
25 869x přečteno
D-FENS © 2017