Bude líp, ale neřekli jsme kdy!

Featured Image

Počáteční šok pominul a občané Kocourkova měli první možnost probudit se v Babišstánu. Kupodivu se nic zvláštního nestalo. Na stromech přes noc nenarostly koblihy ani sójová prasata z Kostelce. Je to prostě tak, že větší část tohoto národa tvoří idioti, ale to jsme věděli.

Hodně lidí se třeba ptá různě na internetu, jak je vůbec možné, že 30% elektorátu volí někoho, kdo spolupracoval s StB a krade. Zajímavý byl i poznatek, který komunikovala po volbách jedna z těch firem na výrobu volebních průzkumů – totiž že obliba ANO nijak nekolísala ani přes aféry související s dotačními podvody, korunovými dluhopisy a naposled se zneužíváním finanční správy. A proč ne. Některým lidem nevadí, že někdo udával a krade, protože sami také udávají a kradou. Třeba naftu v práci. Stavět proto nějakou antikampaň na tom, že Bureš byl estébák a krade má tedy jen ten efekt, že si řeknou – to je ale štramák. Já se tady pachtím s kanystry, když dojím firemní dodávku, a on prostě pošle kluky, aby na ně zaklekli a odnesli si nejen celou dodávku, ale taky barák a šéfovu židli.

Pokusím se to zoufalství trochu rozptýlit, protože celá situace má i některé pozitivní rysy.

Předně je vidět, že tradiční strany nemají monopol na moc. Samy si mohou za své výsledky. Jejich neochota komunikovat s voličem srozumitelně se velmi zřetelně projevila, prostě to začal dělat někdo jiný.

Bába sice dostal hodně, ale nestačí to na úplnou dominanci. Sněmovna bude hodně rozdrobená, bude tam operovat hodně subjektů s velmi odlišnými programy a dostat cokoli skrz v nezměněné bude obtížné. Pro občana výhoda. Jak vystihl již Oliver Cromwell, když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem. Tady sice zasedat bude, ale jeho produktivita nebude velká, a když něco vyprodukuje, bude to pořádná zprasenina.

Mimochodem, všimli jste si, že nikdo vítězi voleb zatím neblahopřál? Zatím to vypadá, že se Andrejovi u zadnice netvoří fronta, a má to jednoduchý důvod. Kdykoli na to přístoupí, toho si Bába zotročí a odepíše ho během volebního období stejně jako ČSSD. K dohodě jsou zatím svolní lidovci, což je historická tradice, protože lidovci jsou tradičně požehnáním každé totalitní vlády a Bába má na ně na každého určitě pořádně tlustou složku, kterou vzhledem k inherentní nenechavosti příslušníků této strany nebylo těžké sestavit. Dříve nebo později to upeče se sociálními demokraty a dříve nebo pozdějí se tento svazek dostane do stejných obtíží jako předchozí svazek s ČSSD. Otázka tedy zní, zda lidovci a ČSSD budou ochotni obětovat poslední zbytky své politické budoucnosti výměnou za pobyt ve vládě na Babišově vodítku.

Další možná a dokonce perspektivní Koblihářova nevěsta je Okamura. Oba mají shodu v jednom bodě, chtějí potlačit demokratické instituce. Okamurka chce přímou demokracii, Babiš chce „neblábolit“, tedy vyhnout se diskusím při řízení země. Mohli by ve shodě směřovat k systému přímé demokracie, kdy pomocí účelově pořádaných referend zruší senát a budou obcházet parlament, přičemž pomocí enormní mediální síly přimějí občany hlasovat proti vlastním zájmům (lessons learned: Zákon hlavě státu německé Říše“ z 1. 8. 1934, prosazený lidovým hlasováním). Další vztah Okamurky a Kobliháře bude záležet na tom, jaký z obou subjektů má lepší rozvědku a více kontaktů v silových složkách a různých mafiích. Myslím, že zatím nebudou riskovat společnou domácnost a pokusí se domluvit na nějaké formě skryté spolupráce, kterou budou dojednávat týmy fízlů a šedých eminencí v pozadí obou stran, které si současně budou porcovat republiku na zájmové domény obou subjektů.

Když se na tomhle nedohodnou nebo to neudrží v praxi, bude Bába muset použít svoje složky a nějakým způsobem rozložit Okamurovu pseudostranu a Piráty, což mu v dalším kroku umožní vládnout menšinově s podporou lidovců a odpadlíků. Vcelku realistický plán, protože jsou tady zase ty složky, ale výsledkem je menšinová vláda a to Bába nebude chtít.

Jiné scénáře vidím jako nerelevantní. Ať to probírám jak chci, není pozice Báby tak růžová, jak by se zdálo, připomíná to Paroubkovo nevítězství s 22% v roce 2010. Spíš bych řekl, že v minulé konstelaci v nižším volebním výsledkem a podporou toho plešatého ozubeného submisiva byl pro něj život snazší.

Dále se teď ukáže, kdo je jak moc velkej Antibabiš a kdo má skutečně koule. Protože kdyby se ho chtěli skutečně zbavit, vmanévrují ho do pozice menšinové vlády a současně mu dají nějakou minimální většinou důvěru. Tím by Bába musel začít hrát na hřišti, které nezná a nemohl by dělat to, čím vyhrál volby – totiž systematicky svalovat vinu na všechny okolo, v posledním volebním období zejména na své koaliční partnery, a přesvědčovat dementní občany, že by už dávno byl ráj na zemi, „kdyby mu to dovolili“ a „ČSSD nekradla lithium“.

Třetím pozitivním vjemem byl náhled do seznamu poslanců. Budeme se muset obejít bez několika demagogů, kteří performovali v minulé sněmovně. Budeme tak muset oželet moudra dopravního experta Stanislava Humla (ČSSD), lháře ze Šlapanic Klašky (KDU-ČSL) nebo zmr. Petra Kudely (KDU-ČSL), který pomáhal severomoravským úředníkům prosadit jejich šílené dopravněfašistické vize. Jsem rád, že tam nejsou, na druhé straně nepochybuji, že je dříve nebo později nahradí jejich noví kolegové.

Každopádně je tohle nějakým způsobem nová situace a mám dojem, že není zrovna snadno udržitelná. Teď to teprv bude jízda. Doufám, že vohnouti, co to tam naházeli Babišovi a Okamurovi, věděli co dělají a nebudou toho litovat.

Ale hlavně – bude líp, ale neřekli jsme kdy!

 


22. 10. 2017 D-FENS


Související články:


12345 (302x známkováno, průměr: 1,47 z 5)
33 156x přečteno
Updatováno: 22.10.2017 — 11:41
D-FENS © 2017