Pozdravme policejní hrdiny probliknutím!

Featured Image

Dnešní poděkování směřuje za řidiči, kteří včera kolem 18. hodiny cestovali po silnici I/3 směrem z Českých Budějovic na Kaplici či Český Krumlov u Včelné, a děkuji jim za to, že zcela správně a zodpovědně upozorňovali probliknutím na přítomnost policejní hlídky, která měřila rychlost.

Občas bývám iritován, když vidím situaci, jak policisté skrytě měří rychlost, řidiči je vidí a ostatní řidiče na hlídku žádným způsobem neupozorní, a že existuje hned několik postupů, jak to provést. Jedním je zmíněné probliknutí, jiným odeslání polohy fízlů v aplikaci Waze nebo podobných. Oldschool jedinici mohou volat do rádií, ale to bych nikomu neradil, protože většina z nich informování o policejních hlídkách v tichosti zanechala nebo ho úmyslně provádí se zpožděním. To však nebyl případ toho čtvrtečního podvečera, kdy problikávání probíhalo s intenzitou, která byla více než uspokojivá. Jasně, i tam se našli kolaboranti a strašpytlové, kteří neblikali, ale koncentrace zodpovědných řidičů byla rozhodně nadpoloviční a to mě skutečně potěšilo. Projevovalo se to také tím, že tam fízlové v BMW, které si za naše peníze koupili, stáli jako ocasové a nikoho nechytili.

Dobrá práce.

Proč se mi hlídková činnost těch fízlovských sráčů nelíbila a měl jsem potřebu se proti ní vymezit? Jedním důvodů byla volba místa, které si pro jejich nepotřebnou činnost vybrali. Silnice I/3 v úseku od Českých Budějovic na hraniční přechod Dvořiště je totiž naprostá katastrofa. Jedná se o komunikaci, jejíž dopravní a konstrukční stav už od konce osmdesátých let neodpovídá nárokům, které na ní klade mezinárodní tranzitní přeprava. Osobně mám velmi negativní pocity pokaždé, když tam jedu, protože silnice je nebezpečná, a jsem velmi rád, že když z ní zmizím. Doporučuji každému, aby si dopřál toto dopravní dobrodiní našeho státu, polud to přežije, tak mu okamžitě dojde, jak se to má s tou bezpečností dopravy. Pro blbou veřejnost je nachystána obligátní pohádka o silničních pirátech a nutnosti neustálého stupňování represe, avšak realita je mnohem prostší. Stát má jiné priority než silnice. Musí budovat cyklostezky pro obsedanty ve vypasovaných elasťákách, vyplácet fízlům výsluhy a kupovat si předražené stíhačky a zastaralé vrtulníky. Silnice má u prdele i s námi, takže s radostí smíme jezdit po nevhodné, zastaralé a krajně nebezpečné infrastruktuře, jako je silnice I/3. Ale to je pirátama, ne tím, že ta silnice je půl století beze změn. Úsek u Včelné, kde se policie rozhodla provádět ten jejich „dohled nad Besip“, je pravděpodobně poslední místo před hranicemi, kde jsou dva pruhy a lze předjet nekonečné řady kamiónů přesouvajících zboží z českých montoven. Pak následuje nějakých 40 km nepřehledné a přetížené komunikace. Jako že je na celé I/3 celá řada míst, kde vysoká rychlost může být nebezpečná, vybere si Policie pro její hlídkovou činnost právě toto místo, které je nebezpečné ze všeho nejméně. Účelovost této formy dohledu nešlo demonstrovat lépe a její veřejná akceptace, soudě podle počtu signalizujících řidičů, byla velice nízká. A to je pochopitelné a je to správné.

Také se domnívám, že tuto formu odporu proti policejním praktikám, které se zcela odcizily jejich smyslu a účelu, je třeba vykonávat kdykoli a kdekoli je to možné. Někteří řidiči se zdráhají tuto činnost provádět, protože se obávají postihu. Těm je určený nový článek na roaD-FENSovi, který jsem napsal už před delší dobou a teď je vhodná doba ho zveřejnit. Já osobně praktikuji obě nejefektivnější formy upozorňování na policejní měření, tedy problikávání a odesílání polohy přes Waze. Někdy blikám tak, aby mě policisté u toho viděli. Pokládám tuto činnost za velice přínosnou. Nemá žádná negativa a jen samá pozitiva. Zkusme vyjmenovat některá z nich.

Předně, stát prostřednictvím policie nevybere pokutu. Všechny peníze, které stát nedostane, jsou dobré peníze. Peníze, které stát vybere, jsou špatné peníze, protože je nejspíš použije proti nám, občanům. A pak že peníze jsou prostě peníze. Mezi penězi je rozdíl.

Policie nezjistí přestupek. Narůstající počet přestupků je jedním z hlavních argumentů pro posilování policie a prohlubování represe. Na vnitru a ministerstvu dopravy by se oběsili, kdyby řidiči ze dne na den přestali páchat přestupky, protože by najednou řádově desetitisíce lidí nemohly obhájit svoji existenci postavenou na dobývání renty z dopravní represe. Museli by toho nechat a jít dělat něco užitečného.

Policisté tráví čas nezjišťováním přestupků a nemohou škodit nikde jinde. Například se nemohou infantilně honit s jinými účastníky silničního provozu, ohrožovat slušné lidi a ničit majetek svým bezohledným chováním. Jejich produktivita klesne a jejich demotivace vzroste, oboje je v pořádku. V rozporu s tím, co policie tvrdí, oni nejsou rádi, když se lidé chovají podle zákona. I oni by se šli oběsit, kdyby se přestaly páchat přestupky, a tak jim trochu pomůžeme.

A především, zvýší se tím bezpečnost silničního provozu. Skryté měření rychlosti totiž bezpečnost nijak nezvyšuje. Pokud jde policii o to, aby se jezdilo pomaleji, protože někdo povídal, že je to tak bezpečnější, pak musí přestat měřit rychlost skrytě. A to takhle právě zařídíme. Co horšího, dovolím si tvrdit, že skryté měření rychlosti ve skutečnosti bezpečnost provozu snižuje. Lidé se na poslední chvíli leknou, nevěnují se řízení, chaoticky brzdí a to nikomu nepomůže. Tento efekt pomine, když se ostatní řidiči o nebezpečí dozví včas.

A jistě by se daly najít i další důvody, proč bychom to měli (dále) dělat. Oproti tomu nelze najít ani jediný důvod, proč bychom to dělat neměli.

Nenechme se znechutit občasnou propagandou a pozdravme se bliknutím, když spatříme zabukařící policejní hrdiny. Oni to potřebují.

 


07.04.2024 D-FENS


Související články:


12345 (393x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
16 247x přečteno
D-FENS © 2017