Jak se měří rychlost v Dobříši II

Featured Image

Vážení řidiči, tímto volným pokračováním minulého upozornění vás chci varovat před nově zřízeným úsekovým měřením rychlosti v podbrdském městečku Dobříš. Toto v pořadí již druhé měření se nachází v ulici Plk. Petroviče, která je vlastně pokračováním silnice 114 směrem na Hostomice, funguje v obou směrech, a jak je z obrázků s umístěním kamer patrné, měřený úsek je na hned první pohled velice zrádný, nepřehledný a plný všelijakých nebezpečí.

Směr Hostomice – měření začíná pár desítek metrů od „kruhového“ objezdu u kotelny:

směr centrum – zde měření začíná přibližně před vchodem do hostince „Na Slovance“:

 

Měřeným úsekem typicky párkrát do týdne projíždím, leč nikdy jsem nezaznamenal ze strany jiných řidičů očividné výrazné překročení v místě povolené padesátky. Chodník je na pravé straně při pohledu směrem z centra až u domů, oddělený od silnice širokým zeleným pásem, v opačném směru je chodník také až u domů, oddělen od silnice cyklostezkou (široký červený pruh přibližně v celé délce měřeného úseku je cyklostezka, vedoucí, jak už to bývá, odnikud nikam; ještě nikdy jsem po ní neviděl jet cyklistu, ale možná už tam někdy nějaký jel). Nikdy jsem zde také nezaznamenal zvýšený pohyb chodců či cyklistů, a i kdyby, tak o bezpečí těchto „měkkých“ účastníků provozu je vzhledem k výše uvedenému postaráno měrou vrchovatou. Možný důvod instalace měření by mohla být hlučnost projíždějících vozidel, ovšem silnice má v měřeném úseku na dobříšské poměry dobrý povrch, dokonce byla nedávno zrekonstruována. Tedy jediný možný důvod instalace měření do těchto míst je, aby méně pozorní řidiči odsýpali penízky do městské kasy, jiný důvod mne nenapadá.

Měření je v provozu přibližně od února t. r., žel jsem si až do nynějška nenašel čas se tomuto tématu věnovat, což mě dost mrzí a sypu si popel na hlavu – kdybych sepsání tohoto článku uspíšil, mohl jsem snad několik lidí uchránit od placení zbytečné pokuty. No, pozdě bycha honit.

Na rozdíl od spuštění prvního měření v únoru 2016 v ulici Pražská, jemuž předcházela příkladná dělostřelecká příprava v místních médiích, proběhlo spuštění druhé mašiny na peníze zcela potichu. Jediná zmínka, kterou se mi podařilo vypátrat, je v červnovém vydání (2017) místního plátku zvaném Dobříšské listy na straně 3, kde je suše konstatováno, že jedna z výdajových položek rozpočtu bude pořízení druhého měření rychlosti do ulice Plk. Petroviče, a to za částku 1.650.000,- Kč. Není těžké uhodnout, proč radniční média stran spuštění druhého měření mlčí – za prvé by to snižovalo výtěžnost, za druhé by někoho mohlo napadnout, že o zvýšení bezpečnosti provozu tu opravdu nejde a začít se „blbě“ vyptávat či dělat nějaké vlny.

Stejně jako v minulém článku na stejné téma jsem i zde zkoumal počet a druh dopravních nehod v měřeném úseku s využitím veřejně přístupné jednotné dopravní vektorové mapy, která prozradila, že v předmětném úseku se od roku 2007 dodnes stalo celkem šest dopravních nehod, přičemž ani v jednom případě nedošlo ke zranění osob a poslední nehoda se zde stala až několik měsíců po instalaci úsekového měření letos v červenci. O bezpečnost tedy nejde ani omylem, ale zato silnice je v místě měření krásně přehledná, s dobrým povrchem a směrem do centra se mírně svažuje, tedy výtěžnost vzhledem k nižší intenzitě provozu sice nejspíš nebude tak dobrá jako u prvního měření v ulici Pražská, ale něco to taky hodí a dokonce možná bude nutno zaměstnat na úřadě novou cvičenou opici, která bude obesílat domnělé přestupce žádostmi o výpalné..to nám ten úřednický aparát krásně bují, že.

Výpis nehod v měřeném úseku:

011106110610 (14.10.2011, hlavní příčina: řidič se plně nevěnoval řízení vozidla)

011106120365 (18.05.2012, hlavní příčina: nepř. rychlosti vlastnostem vozidla a nákladu)

011106090985 (20.12.2012, hlavní příčina: nepř. rychlosti stavu vozovky – náledí)

011106170064 (20.01.2017, hlavní příčina: proti příkazu dopravní značky DEJ PŘEDNOST)

011106171438 (08.12.2017, hlavní příčina: nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem)

011106180970 (07.07.2018, hlavní příčina: nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem)

Tedy stejně jako v případě prvního měřeného úseku banální nehody s nezávažnými následky, navíc nijak časté.

Od spuštění prvního úsekového měření uplynuly více než dva roky, což je myslím vhodná doba podívat se na to, zda a jak tento způsob represe plní radnicí deklarované cíle. V mém minulém článku bylo konstatováno, že v letech 2007-leden 2016 se v měřeném úseku stalo celkem 8 nehod, vesměs pouze s hmotnou škodou, tedy v průměru jedna nehoda ročně. Od spuštění úsekového měření (únor 2016) do dnešního dne (01.10.2018) se zde udály následující dopravní nehody:

011106160852 (10.08.2016)

011106160989 (13.09.2016)

011106170673 (25.06.2017)

Čili zase asi jedna nehoda za rok – instalace úsekového měření nemá na nehodovost co do počtu nehod či jejich následků žádný vliv. Deklarovaného cíle „zajištění větší bezpečnosti v tomto úseku“ tedy nebylo dosaženo a jistě se tomu nedivíte, nehody se prostě stávají, ačkoliv jsou zakázané a nad dodržováním posvátného rychlostního limitu bdí kamery v režimu 24/7. Skutečným cílem obou měření je plnit městskou kasu, aby se z ní lépe utrácelo, za zmínku stojí, že zatímco srovnatelně velké Sedlčany za loňský rok utratily za údržbu veřejné zeleně něco málo přes 2 mil. Kč, město Dobříš za tutéž činnost v uplynulém roce vydalo přes 7 mil. Kč, přičemž minimálně centrum Sedlčan je hezky upravené, zatímco v Dobříši to žádná sláva není. Podobných případů by se jistě našlo více, v tom nechť se šťourají dobříšští domorodci, což já nejsem. Účelem tohoto článku je především varovat všechny slušné řidiče před novým úsekovým měřením a pokud by jeho napsání zachránilo před pokutou byť jediného z nich, pak mělo smysl :)

Ještě jedna dopravní perlička: novější úsekové měření začíná ve směru z centra kousek od unikátního „kruhového“ objezdu (ve tvaru bramboroidu), jež byl vystavěn v rámci rekonstrukce pod komunikací uložených inženýrských sítí v místě, kde ovšem vůbec nebyl potřeba a většině projíždějících řidičů pouze komplikuje život, přičemž řidiči autobusů se zde skutečně zapotí.

Když se o tom dozvěděl Hitler, tak přímo zuřil.

Jak bylo v místním plátku avizováno, hlavním smyslem tohoto „kruháče“ bylo znemožnit vjezd nákladním automobilům nad 7.5t do centra, ovšem tahače s návěsy i nákladní automobily s přívěsem tuto okružní křižovatku hravě projedou, největší problém mají řidiči linkových autobusů. Zajímavý je přístup radnice – z tohoto, ale i jiných článků byly vymazány všechny diskusní příspěvky, zkrátka občane, můžeš v diskusi vyjádřit svobodně svůj názor, ale pokud se nám nebude líbit (jako že většinou ne), tak jej smažeme. A aby to ostatním nebylo líto, tak pro jistotu smažeme všechny diskusní příspěvky, což postihlo i všechny ostatní články na serveru dobrisskoaktualne.cz. Halt dobříšská demokracie v praxi.

Na závěr varování – při průjezdu kdysi normálním městečkem Dobříš buďte ve střehu – krom dvou úsekových měření další nebezpečí představuje městská policie s mobilním měřičem rychlosti a pro návštěvníky města ne vždy zcela průhledný systém parkovacích zón.

S pozdravem zmrdům a novodobým feudálům zmar!

 


z477, 01.10.2018

 

P.S.  Výsledky komunálních voleb jasně ukázaly, že voliči mají stávajícího vedení města až po krk a opozice vyhrála volby na celé čáře, tedy svítá naděje, že Dobříš snad bude opět dobré místo k životu.


Související články:


12345 (128x známkováno, průměr: 1,20 z 5)
14 503x přečteno
D-FENS © 2017