Varnsdorfské výpalné

Featured Image

Někteří z vás mohli zaregistrovat zprávu o tom, že koncem minulého roku zabásli starostu Varnsdorfu. Protože jsem se svými pěti obsílkami městem Varnsdorf též šikanován, rád bych přidal pár slov.

Již někdy v září jsem na tento blog napsal článek o výpalném, které je v obci Studánka už nějaký čas od řidičů vybíráno. Bohužel výjimečně nezahálela ČT09 a poskytla prakticky totožnou informaci ve stejný čas, takže zveřejnění mého článku pozbylo smyslu. Přesto bych rád upozornil ty, kteří se vydávají do šluknovského výběžku třeba za Vojtou sekajícím vojtěšku, aby si ve Studánce i tak dávali majzla.

Začněme v obci Svor, kde silnice začíná zvedat do táhlého stoupání. Pokud jede před vámi kamion, máte na konci obce ve stoupání jedinou možnost, kde předjet. Pokud to nestihnete, zařaďte dvojku, případně adaptivní tempomat a nepouštějte se do žádných větších akcí, hřeben Lužických hor je velice zrádný a prostor pro předjíždění minimální. První příležitost objet funící kamion se vám naskytne na samém vrcholu kopce v délce necelého kilometru nebo až za obcí Jiřetín, kde byl stoupací dvoupruh už za komunistů. Zde máte necelé dva kilometry k tomu, abyste využili sílu vašeho auta k předjetí pomalejších vozidel. Pokud pocítíte úlevu, že už nemusíte polykat saze, jste na nejlepší cestě stát se donátorem Městského úřadu Varnsdorf: Vjíždíte totiž do obce Studánka.

Kdybyste se zastavili, mohli byste se pokochat pohledem na Jedlovou, zříceninu hradu Tolštejna a vůbec krásou Lužických hor. Jenže vy jste právě předjeli dva kamiony, strejdu v sanderu s hučkou na hlavě a snažíte se dohnat ztracený čas. Na horizontu kopce vidíte, že první domy jsou asi tak 400 metrů před vámi. Normální smrtelník vyřadí nebo sundá nohu z plynu, aby se do obce přiřítil předepsanou padesátkou. A zde přichází první zrada: Značka začátku obce se během let záhadně posunula právě na tuto hranu a s ní i ony prokleté radary. Jsou přesně vedle jednoho z posledních bordelů, které ještě chlípní Sasíci stačí uživit. Normální reakce jsou vám k ničemu, po vysupění do kopce musíte prostě začít intenzivně brzdit. Úplně stejně jste na tom při příjezdu z opačné strany, kde tedy není bordel, ale benzinová pumpa,a kde dle názoru zabásnutého starosty též rychlou jízdou ohrožujete obyvatele obce. Nikdy jsem ve zmíněných úsecích nikoho pěšího nepotkal, a to tam projíždím desítky let.

Celá kauza se točí kolem toho, že si dva kámoši vymysleli naprosto lukrativní byznys založený na „zákonném“ odírání projíždějících řidičů. Průser je ve smlouvě, kterou mezi sebou podepsali a která je v rozporu s jurisdikcí Nejvyššího správního soudu o možné hmotné zainteresovanosti provozovatele radaru na množství udělených pokut. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že atentát na radary si kluci zinscenovali sami, aby se nepřišlo na upravenou kalibraci měření rychlosti ve chvíli, kdy bdělá PČR začala reagovat na stovky udání nasraných řidičů. Počet zločinců usvědčených těmito radary dosahující stovek tisíc by mohl někoho vést ke stejnému závěru. Po páté pokutě jsem se pokusil vymyslet obranu: Před cedulí Studánka zbrzdím a nastavuji tempomat na předpisových 50km/h. Při míjení radarových kamer se nakloním přes volant a ukazuji vztyčený prostředníček. Protože tam nikdy nejedu sám, mám svědky, kteří mi mou podivnou činnost dokáží – včetně zvolené rychlosti, času a místa. Pravda, občas na mne protijedoucí řidiči blbě čumí, protože jsou nejspíš vztahovační. Ale je to rozhodně méně riskantní trik než přejetí do protisměru, aby mne kamery nezabraly. Jak jsem již psal, radary jsou poblíž horizontu kopce a tento manévr může provést jen debil.

Pokud jste tedy jako já posledních patnáct let nedostali obsílku kvůli překročení rychlosti a najednou vám začnou chodit do datové schránky výzvy k zaplacení pokuty s razítkem MěÚ Varnsdorf, rozmyslete si, zda chcete podporovat tyhle vychcánky. Nenavádím k nezaplacení, ale já se rozhodl k pasivní rezistenci – čekám na správní řízení. Tedy jestli vůbec bude někdo schopen mi ho poslat – pokud vím, starosta s kámošem nejsou jediní, komu hrozí kriminál. Ale radary fungují dál…

Jo a užijte si České Švýcarsko, je tam fakt nádherně.

 


12.01.2019 Pako


Související články:


12345 (162x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
13 121x přečteno
D-FENS © 2017