Výběr nového auta 2018/2019

Featured Image

S plánovaným přírůstkem do rodiny vyvstal požadavek ženy na nové auto, které bude mít velký kufr (kočárek, Tatrovka, pleny, batohy, spacáky, atd.), bude pohodlnější (záda vás nebolí po hodině cesty) s automatickou klimatizací a nebude z bazaru.

Jako prosba bylo řečeno, že kdyby to bylo auto s vyšším posezem a automatem, bude moc ráda. Řekl jsem si, že by to mělo být v pohodě, protože oproti současnému vozu (Ceausescu z Francie) bude snad cokoliv posun vpřed. Nyní roční nájezd do 20.000Km. Ještě upozorňuji, že se v autech skoro vůbec nevyznám a jakožto aktivní piják se jízdy účastním coby navigátor. A jelikož vím, že o autech nic moc nevím, rozhodl jsem se požádat o pomoc autoznalce v práci, nadšené řidiče, pivní odborníky, no prostě kdekoho, o kom jsem tušil, že má k autům blízko stejně jako já k whiskey. Takže jsem se dozvěděl následují rady:

Odborník 1: Ty chceš tříválec? To ses pos**l, to vůbec s prckem nepojede a po 120.000 Km ti vodejde motor a vůbec, výkon, vole, výkon. Copak chceš mít v autě motor od pračky. A ta spotřeba!

O2: Cože? 1,4TSI/1,5TSI? To je k hov**, slabý, nepojede to, a vůbec, jsou to motory k hovnu, to chce minimálně diesel dvoulitr.

O3: Nový? Ty seš blázen, to proděláš kalhoty, kupte si 3-4 roky starej leasing a budeš spokojenej, takhle vyhodíš prachy oknem. Dáš za auto 200.000 Kč a bude vám sloužit ještě mraky let. Hlavně ne diesel, to ty neupotřebíš.

O4: Automat? Kde máš požitek z jízdy?

Já: Požitek z jízdy? Na tom tankodromu, co mi vede domů s brečícím prckem v autě? Nebudu tím jezdit po Route 66 s nádhernou blondýnou po boku!

O4: Automat já nechci, protože nemůžeš řadit a ztrácíš kontakt s autem! A navíc musíš vyměnit po 150.000Km převodovku a to je 70.000Kč. A jsi v pr****. A ty DSG od VW stojí za ho*** a pořád se ser**. A Toyota s tou CVT, to je taky srač**.

O5: Chcete vyhřívaný čelní sklo? To je k ničemu, stejně musíš počkat až to roztaje a když budeš škrábat, vyjde to na stejno. Parkovací asistent (žena se bojí parkovat podélně) je k hov**, to nikdy nevyužijete. Nikdo ho nepoužívá.

O6: Kupte si auto v Německu, tady jsou drahý. (Vyzkoušeno na VW přes jejich konfigurátor, ještě dražší, ale nevím, jaké dávají slevy, D-FENS tu ale kdysi myslím psal, že to v ČR pak nikdo nechce brát na protiúčet. Navíc neznám nikoho, kdo by si nové auto kupoval v Reichu).

O7: Škoda, jedině Škoda. Nové je sice dražší, ale díly a servis jsou nejlevnější, to se u japončíků/Forda/korejčíků/frantíků poser**.

Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Závěr je asi takovýto. Když jsem navrhnul, co by se nám líbilo, vždycky jsem se dozvěděl tisíc důvodů, proč ne. Ale co se nikdy od odborníků nedozvíte je to, jaké auto si máte vybrat. A jelikož auto vybíráme opravdu dlouho, mohl jsem se přesvědčit, jak jsou na tom doporučovatelé ojetých aut – někteří svá ojetá auta po max. 3 letech odepsali a kupují nová, protože tady odešel motor, tady rezneme, apod. Dokonce se mi stalo, že mi dva autofanoušci tvrdili, že nový vůz by nikdy nekoupili, protože ztráta ceny. Výsledek? Oba mají funglovky, protože přece žijem jenom jednou, ale ty to nedělej, ztráta peněz, chápeš?

Přečetl jsem tuny článků, příspěvků na fórech, kvanta recenzí a snažil se jako laik nastudovat co šlo. Výsledek? Co pochválil jeden, druhý vyvrátil. Tady analýza, tady vyjádření znalců, tady studie profesora až ze Švýcarska. Společný znak. Jeden haní druhého a dobrat se kloudného závěru je práce vskutku sisyfovská. Dospěl jsem tedy k následujícímu: Vůz kombi, automat, benzin, vyhřívané čelní sklo, parkovací asistent s kamerou, aut. klimatizace, když budou LED světla, zlobit se nebudeme. Dle mého laického názoru se nejedná o nějaké sci-fi požadavky. Užší výběr: Mazda 6, VW Golf, Renault Megane, Škoda Octavia, Honda Civic a Toyota Auris Touring Sports

Pak nastalo období, kdy jsem se ženou objížděl autosalony a poptával nakonfigurovaná auta.

Mazda: Pane, slevičku? Ale pane, tohle je prémiové auto, ty se prodávají sami, tady je fronta lidí, co je chtějí, slevu bohužel nedáváme. Škoda, Mazda vypadla, cena byla mimo sféry (770.000 Kč)

Škoda: Pane, slevičku dáme, že jste to vy a ze známosti k panu X (kamarád), máte to tam (2%), ale pššt, nikomu ani muk, tohle je super sleva, paňátno? Octavia vyšla na cca. 670.000 Kč. Usmál jsem se a šel o dům dál. Vůbec mě Škoda svým přístupem zarazila. Nejlepší značka na světě, nej nej nej, ale když jsem si srovnával poměr cena/výkon, přišla mi Škodovka nejhorší. Chceš vyhřívané sklo, tak to si musíš dokoupit Packet zrcátka, rezervu a mlhovky. Jo ty chceš rezervu? Tak si připlať multifunkční 3ramenný volant v kůži. A najednou máte z čelního skla v ceně 5.000 Kč příplatkovou výbavu za dalších 30.000Kč, aniž byste chtěli. Přeháním, ale částečně to tak opravdu je, zkuste si nakonfigurovat Škodovku sami a uvidíte).

Renault: Megane se nám líbil, prodejce byl příjemný a nabídl slevu 7% + bonus za naše stávající, i tak byla cena 540.000Kč. Vyhovoval by i Espace, ale ani v té nejvyšší výbavě není vyhřívané čelní sklo. Proč???

VW: Podobný přístup jako u Renaulta, cena za Golfa vycházela na 570.000 Kč.

Honda Civic: Dodnes nevím proč, ale zapomněli jsme na ní. Dnes už jí nenabízejí. Docela lituji, byl to můj tajný favorit.

Toyota: Pane, záruku netřeba, Toyota je bezporuchová. Cena s automatem po slevách cca. 440.000Kč.

Auta jsme si prolezli, žena trochu povzdychávala, že to není ten vysoký posez. Barva a vzhled byly ženě šumák, takže o starost méně. Zbývalo se jen rozhodnout. Finálová trojka: Renault, Toyota, VW. Bohužel/bohudík jsem potkal muže od rodiny, který měl VW Maxi Caddy a když se dozvěděl o mém výběru, ujal se mě, přivedl k autu a počal vysvětlovat, proč je kombi s dětma, psem, tchýní k ničemu a musím pořídit něco většího. Praktická ukázka se mnou zahýbala, postavit kočárek bez skládání do auta se jevilo jako užitečná věc, navíc jsem byl upozorněn, že se vyhnu příp. poškrábání k-ce kočárku => žena ti nebude nadávat + dalších X výhod jako u Škody Henlein.

Zkrátím to: Po dalším pátrání padla volba na VW Touran, výbava Maraton, 1,5 TSI, automat, parkovací asistent s kamerou, LED světlomety a X dalších věcí. Dealer vyhotovil smlouvu, my poslali zálohu (5/2018) a už se těšili. Doba dodání 4 měsíce (dealer upozornil, že VW má naplánovanou stávku, takže spíš 10/2018). OK, když už jsme čekali tak dlouho, 4 nebo 5 měsíců, to už dáme taky. Stříhal jsem metr a v září se ozval dealerovi, jak to vypadá s autem.

10/2018

Dealer: Touran není zatím napevno zaplánovaný ve výrobě. Předběžný termín zatím ukazuje 9. týden 2019. Není to ale konečné datum.

Já: S březnem 2019 jsem opravdu nepočítali.

D: Disponentka zaurgovala výrobu Vašeho vozu, kdy by vůz měl přijít koncem ledna. Vše se děje kvůli WLTP (přechodu na nový způsob měření emisí).

J: Děkuji Vám za odpověď. Leden snad přežijeme.

11/2018

J: Jak to vypadá s naším vozem. Je už ve výrobě? Je lednový termín dodání vozu reálný?

D: Disponentka mi napsala toto: Touran zaplánovaný pevně není. Všechny motorizace 1,5 TSI napříč všema modelama jsou prý v restrikci. Nedostatek motorů. Řekla mi, že dodání může být ještě pořád leden, ale může se stát, že i ne.Moc se omlouváme,…

J: Počkáme tedy do ledna a uvidíme, jak se situace vyvine.

1/2019

J: Dobrý den, jak to vypadá s naším vozem. Je už ve výrobě? Je lednový termín dodání vozu reálný?

D: Výrobce se bude snažit zaplánovat vozy na druhou polovinu února. Více bohužel odmítají sdělit.

Tady zatím příběh končí.

Mimčo je na světě, nový kočárek je obouchaný (za což si vždycky vyslechnu kázání/pokárání od ženy) a já rezignovaně čekám na auto, které ani neexistuje. Asi jim chybí ten anglicky hovořící inženýr z Konga, co to jde s Mutti Merkel zvládnout. Musím se ozvat do Libye, kde to vázne. Kombi zůstává v záloze, protože MPV se nám opravu líbí (plán dalších dětí). Ještě jsem poptával nové Berlingo a Riftera. Benzín s automatem prý ale ani jedna z automobilek v dohledné době neplánuje. Jestli chci automat, jedině s dieselem. Může mi někdo zkušený vysvětlil, proč benzin s automatem = hákenkreuz v BRD? Ještě jedna věc, která mě zarazila a na kterou mě upozornill i dealer. Češi všeobecně vyhřívaná čelní skla nechtějí, protože jsou prý k ničemu a odmítají za to připlatit 5000 Kč. Když jsem se bavil s majiteli vyhřívaných skel, nemohli si je vynachválit. Stejné to bylo i s automatem, jen spokojenost. Je vyhřívané čelní sklo a automat opravdu takové zlo?

Musím přiznat, že mě zarážel přístup prodejců (zejména Škoda). Tady máš prachy hotově, já chci auto (vím, že na leasingu vydělají mnohem víc). Takřka všichni mi ale přišli, že o moje peníze nestojí, protože za mnou je fronta čekatelů. Na Kodiaqa a Karoqa se prý čeká 10 měsíců.

Jak jsem psal na začátku, autům nerouzumím, nepovažuji je za domácí mazlíčky a místo za Ferrari se raději otočím za půvabnou dívkou. Nevím, jestli jsem vybral dobře, ale doufám v to. Dokonce jsem zkoušel psát na různá autofóra, kde se to hemží odborníky. Výsledek? Všichni místo doporučení vozu řešili to, jestli jde od smlouvy odstoupit. Nevím jak na to přišli, nikdy jsem to nezmiňoval a můj dotaz směřoval na výběr jiného auto místo VW.

Teď jsem ve stavu, kdy je mi to scheißegal. Dobré rady jsem se nedočkal, a příště volím nákup raketoplánu Buran se střelami, co kupovala kdysi naše neslavná armády od Bulharů. Dodání je prý na počkání, jen s proclením je to trošíčku horší. A vítěz tohoto klání? Ceausescu z Francie, auto, kvůli kterému se nám všichni smějí, ale které jediné nás někam doveze.

P.S. Co byste dělali na mém místě?


10.2.2019 Matio


Související články:


12345 (193x známkováno, průměr: 1,42 z 5)
44 204x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017