Výběr nového auta 2018/2019 - zpět na článek

Počet komentářů: 585

  1. No, já to s příchodem dětí řešil taky, dokonce se stejnými parametry – kombi + benzín + automat, pak jsem se svezl v Levorgu (do té doby jsem o něm měl už načteno kdeco) a do měsíce mi stál doma (skladovka). Ale já aktivně a rád řídím… A vyhřívané sklo jsem nechtěl, spíše uvažuju do budoucna o nějakém tom Webastu…

    No a to jsem původně myslel, že budu obcházet autosalony a testovat a testovat… :D

    Jenom teda chápu, že asi nemáte volných 750k peněz… Na Touran jsem se díval tak okrajově taky, ale já mám raději nižší auta a placatější kufr místo vysokého…

  2. No a hlavně jsem nepochopil Vaši nákupní strategii. Když jste vybral škodovku a dali Vám úžasné 2 % slevu, proč jste tu konfiguraci neposlal do dalších okolních dealerství, ať Vám nabídnou jejich cenu… Vždyť jsou na každém rohu… On někdo dá 2 %, jiný třeba 15… Nebo výbavu navíc, Defend Lock třeba… No a pak to můžete zkusit znovu – a dostanete třeba navíc slevu na díly/servis… Oni vždycky potřebují prodat a hlavně servisovat. Kecy o frontách ať si strčí někam… To jsou jenom manipulace, jak Vás odrbat.

    1. Bývávalo, kdysi jsme jako firma měli u Śáde flotilovou slevu 15%, dnes nám nabízejí stěží 5 a to se ještě tváří, jací jsou lidumilové. Takže jsme přešli k Fauvé a zjednodušeně řečeno máme Passata za velmi zajímavou cenu, ve srovnání s Octavií v podobné výbavě.
      Touran je dobrá volba, při dnešní totální absenci MPV na trhu ostatně moc možností není (notabene v kombinaci benzín a automat). Spíš by mě ale docela zajímala přibližná výsledná cena, protože Touran 1.5TSI DSG Marathon není úplně levné auto a pán několikrát uvádí nějaké ceny jako příliš vysoké.

      1. Divné. Kdybych byl blázen a chtěl bych novou Oktávku, tak bez mrknutí jako FO dostanu 15 % slevu. Na Tourana tuším jen 12 %. Takže slevy jsou, jen je potřeba se snažit.

        1. Chápu to správně, že nejlepší auto je to, na které dostanu největší procentuální slevu, ať to stojí co to stojí?

          1. Nechápete to správně.

            1. Ale z uvedeného to vyplývá:
              „Divné. Kdybych byl blázen a chtěl bych novou Oktávku, tak bez mrknutí jako FO dostanu 15 % slevu. Na Tourana tuším jen 12 %. Takže slevy jsou, jen je potřeba se snažit.“

              1. Z toho vyplývá pouze to, že očividně neumíte česky.

                1. Ice cream 12.2.2019 v 11:15

                  „…očividně neumíte česky.“
                  úúúúúúúúú. To zabolí. Přímo do rozkroku. :-)
                  Myslim si ze to neni o cestine ale o logice, ci jeji absenci, v tomto pripade.

  3. Kup si dodávku. Peněz dáš víc, ale nebudeš litovat.
    Jak jsem si pořídil dítě, tak jsem koupil Ford Tourneo a na všechno kašlu. Věci do kufru házím vidlema, kočárek neskládám a sedím vysoko. Ženě v tom vozím zvířata i seno, na dovolenou k moři skvělý. Dobrá, prohnul jsem se o 700 klacků, ale nelituji.

    1. A co rovnou náklaďák? Do Dayliny se vejde i několi sudů whiskey…

      1. Všeho s mírou, všeho s mírou.
        I když náklaďák bych taky využil, jelikož mám statek. Ale nezaplatil by se. Přemýšlím nad zachovalou vétřieskou…

        1. To už asi nebude snadný sehnat. V3S její majitel obvykle neprodá a asi jich už dnes nebude mnoho.

          1. Taky je spousta polovražd stojících v křoví, pokud si někdo nemá problém máknout a zvládne restaurátorskou práci (obvykle plechy), po chvíli práce to i nastartuje a odjede po svých, pak to chce pár měsíců práce a možná by to prošlo i technickou. Nejhorší bude, jako obvykle v tomdle režimu, to pak přihlásit…

            1. Když to bude mít papíry, co by ne. Je to Euro 0, limity na kouřivost někde ve vesmíru a diagnostickou zásuvku to nemá. Pokuud to bude mít viditelný číslo, nebude to shnilý a bude to brzdit, svítit a vrčet, neviděl bych v tom problém.

              1. Problém je jaksi u vejtřasky stojící v křoví právě ty papíry, že ;-) Ale zas už to musí jít celkem v klidu přihlásit na veteránský :D

  4. Já bych šel cestou lehké ojetiny. Mě ceny nových aut přijdou dost přehnané.

    1. Není to jen o ceně. Ikdyž ta je u nového auta kolikrát nižší než by člověk čekal.

    2. Taky by měl ojetinu hned, pokud se výměna spotřebních (i podvozkovejch) dílů udělá hned, srát by se nemělo moc co. Uběhlo 3/4 roku a má akorát hovno a to se vyplatí :D

  5. Benzínová auta s automatem se v příštím roce pomalu začnou v nabídkách objevovat. Současná situace je taková, že se skrze homologační testy podařilo horko těžko procedit „mainstream“ konfigurace, což většinou zahrnovalo manuál. Měření metodikou RDE je zdlouhavé a svým způsobem nepředvídatelné, a prodívat je třeba. Až tohle bude hotovo, začnou mít automobilky zájem „uvolnit“ kombinaci benzín+dvouspojka, protože za určitých okolností přináší nižsí spotřebu a tím určitý emisní benefit. Určitě jich už ale nebude tolik, jako bývalo.

    Fakt je, že se autosalóny momentálně nepřerazí, pokud jde o slevy – mimojiné z důvodu popsaného výše. Ale nějakých 7-10% se z toho dá vyrazit vždy. Zkuste obejít nebo obeslat více prodejců.

    1. Ono je paradoxem tohoto světa, že (a tuším nejen) mě naopak na nových autech vadí, že se mnohdy benzinové varianty dodávají výhradně s automatickými převodovkami (tak dlouho jsem čekal, až čtyřválcovou benzinovou Giulii udělají s manuálem, až manuál skrečovali i u QV; takže ať si slavnou Giulii strčí třeba do vitríny a já ty prachy zase vyhodím do nějakého oldtimera, z něhož Alfa neuvidí Korunu).

      Vypadá to trochu, jako by se ty automobilky nemohly zavděčit každému, ale nějak se nemohu ubránit pocitu, jakoby jejich markeťákům chyběla logika nás starých dědků: auto sloužící k dopravě rodiny či nákladu z bodu A do bodu B a vyžadující zrjména prostor, komfort či užitnou hodnotu je (podle mojí logiky) nežádoucí dodávat s nezbytnou nutností manipulace se šaltrpákou. A naopak u sportovních autmobilů, jejichž nejvyšší hodnotou je zážitek z jízdy, je (podle mojí logiky) žádoucí dodávat s manuální převodovkou, protože manipulace s ní se aktivně podílí na onom zážitku z jízdy.
      No a všichni evropští markeťáci to sice dělají přesně, ale obráceně. Tak jsem buď blb já, nebo oni.

      1. Integrale: prostě nejste dav, smiřte se s tím.

        1. Dav je přechodné a málo strukturované shromáždění velkého počtu osob ve stejném prostoru.
          Tak a…ja si jdu kurwa sednout za sebe. Bude to maly dav.
          checht.

      2. Taky divné, mám jinou zkušenost. Občas se rozhlížím po roadsteru čistě jen tak na léto pro radost — a většinou je showstopper právě to, že je jen s tím zatraceným manuálem a automat není :(

  6. S jedním dítětem jste v klidu i s kombíkem, s dvěma už to přestává bejt sranda. Pro mne byla důležitá ještě jedna věc, integrované dětské sedačky. Pokud usazujete dvě děti třeba popáté během půlhodiny, pochopíte. Zkoušel jsem kde co. Octu, Passata, X5, Multivana a skončilo to u Sharana 02 z němec, zatím super. Náklady nízké, místa dost.

    1. Nemluvě o třech dětech. Tři plnohodnotná sedadla vzadu jsou nutná.

      1. JH 0:15:
        Poté, co jsme naskladnili třetího haranta, koupil jsem nové Berlingo. Žena si ho nemůže vynachválit (1.6HDi 88kW).
        Všechno ostatní bylo vevnitř prostě úzký. A víc než půlmíč jsem dávat nechtěl. Navíc je to auto uvnitř alcantara a plast, takže se lízátka a drobky uklízí tak, že vyhodím sedačky, ostříkám wapkou a pak otevřu zadní dveře a fouknu to toho zepředu kompresorem.

        1. Měl jsem k francouzským autům přirozený odpor, ale teď máme Renaulta Espace, benzín, manuál, místa plno, spokojenost z mé strany i z manželčiny. Vtip je v tom, že tahle auta jsou kratší než kombíky, což se při parkování ve městě sakra hodí.

          1. JH 10:04:
            Dtto.
            Ale odpor jsem překonal – chtěl jsem CAddyho, a ve stejné konfiguraci byl o 200kkč dražší. To jsem prostě odmítl.

    2. Jeden harant = úplně v pohodě sedan/liftback
      Dva haranti = úplně v pohodě jakékoliv kombi
      Tři haranti = výběr se KURVA zužuje, s takovou věcí euronormy nepočítají a sehnat auto, do kterého se vejdou tři sedačky není vůbec jednoduché, bez toho to lze taky, ale není to pohodlné.
      Integrované dětské sedačky jsou pohodlné, ale ne nezbytné. V autě máme pro všechny haranty normální sedačky a kromě toho, že to zavazí když zrovna nevezu děti, tak žádný další diskomfort nevnímám.

      1. integrované dětské sedačky mi taky vždycky přišly jako strašlivej nesmysl (nevím, snad určený pro nešiky, co neumí osadit sedačku tak, aby se nemlela, tedy ji přistabilizovat třeba i nějakým cukršpagátem či gumičkou navíc), který omezuje variabilitu automobilu. beru samozřejmě argument, že když je místo pro tři sedačky naknap, tak je problém zanořovat ruku mezi třisedačky při poutání, ale to se dá vyřešit „prodlužovákem“ (ostatně, spousta aut, kde se tři sedačky dozadu vejdou, má střední pás proklatě krátký, a tak je minimálně jeden prodlužovák stejně potřeba). nejotravnější je samozřejmě poutání mimin ve „vajíčku“, a tam je vhodným řešením nacvakávací „základna“ (třeba maxicosi).

        1. integrované dětské sedačky mi taky vždycky přišly jako strašlivej nesmysl (nevím, snad určený pro nešiky, co neumí osadit sedačku tak, aby se nemlela To není o nešikovnosti, to je o tloušťce opěradla. Dítě v rukou, sehnout se do dveřního otvoru a dítě usadit do sedačky (u některých aut musíte až téměř za B sloupek) poté se zlomit dovnitř a zapnout pás(y) jakmile je to rozměrnější ušák a je zimní období (bundy, kombinézy, rukavice, čepice)k tomu nějaké fňukání, kňourání bumbání, čúrání, jde to prostě špatně. Když máte nějaké pojížďky a úkon opakujete, stává se z toho opruz. Mě osobně integrované v Sharanovi maximálně vyhovují. Ještě k tomu obrovské dveře s velmi dobrým přístupem. Neměnil bych… a za ty prachy.

          1. ale jo, beru, poutání je pakárna vždycky. my jsme kritické období vajíček a pětibodových pásů překonávali pomocí vylítané staré plečky C8, kde přístup řešily šoupačky, posuvná sedadla v druhé řadě nadoraz vzadu a pohodlný průchod mezi předními sedadly (citroenská ruční brzda vlevo a šaltpáka/volič na konzole z přístrojovky je dokonalé prostorové uspořádání).

          2. Takhle – integrované sem chtěl taky, ale je to jen relativně malá pohodlnost proti klasickým, pokud jsou ty šoupačky a dost prostoru, žeano :-)
            Do integrované stejně jde šoupnout snad od 12ti kilo, kdy má „lehkou“ sedačku, nebo podsedák, ale to už nevím.
            Jen bych se zarazil v tom „za ty prachy“ u sharana. Za 4 roky starýho sharana, co má na budíku 150kkm chtěli ještě před dvěma léty asi 650k. Což teda nachcat. To už přitlačit „jen trochu“ víc a koupit si něco dodávkovýho – daleko víc prostoru. Sharan je sice proti běžnejm autům „velkej“, ale proti dodávce je pořád „malej“ :)

            1. je to 02 výroba, tzn téměř historie, 17let staré!

              1. Tak to pak asi dává smysl. Akorát pak roste počet závad a nutnost se o to víc starat. Což Vy asi zvládnete vlastnoručně. Blbý uživatel mého typu musí otevřít kešeň (a ani pak mu to bezproblémovost nezajistí, jistě, ale alespoň se daří jí držet v únosných mezích) a zas tak moc jako měli představu u VW jsem jí otvírat nechtěl, protože za ty pracha pro mě to auto nemá hodnotu, resp. mi jí za dobu své životnosti nevrátí.

                1. zvládnu, to je pravda ale ono to zatím dva roky jezdí a nic

            2. Dodáfky v provedení autobus se nechají v pohodě sehnat v už celkem dost rozumným stavu (= bez větší koroze, resp. už vyvařený) bez problémů od kilča. Už se to prej tahá z reichu kvůli městskejm emisním zónám, takže jich bude víc za míň. Záleží jen jak starou akceptujete, já osobna radši starší – jednodušší a spolehlivější motory. Čím novější motor, tím víc píčovin a víc se serou, to je statistika.

              Jináč za tydle prachy předpokládám, že všichni necháváte dělat nástřik dutin a podvozku, ne? Nebo si necháváte shnít pade ročně? :D

              1. Hele, dodáfka do kilča je vetroš, od kterýho můžeš čekat naprosto kdykoliv naprosto cokoliv, i když třeba budeš mít kliku. A upřímně – potřebuju s tím třeba do toho rakouska dojet a né zůstat někde v noci na dálnici v zimě s autem plným dětí.
                S tím hnitím je to zajímavé – outback z roku 2004, než dojezdil z jiných důvodů, tak nebyl liškou ani tknutej, ale třeba vejfuk to zežřalo komplet – a to sem se s ním nemazlil – nemyl sem ho, negarážoval, jezdil sem denně. Prostě to auto nehnilo. Tribeca z 2009 už má lišku na lemech blatníků. Voyager z roku 04, co měl známej, tak teď to likvidoval, protože to bylo zežraný durch, jako dacia z roku 70.

                1. Já pořídil za 25, aktuálně v tom dalších tak 50 je. Mimo občasný pozlobení to ale jezdí, a to se časem vyřeší taky, nejvíc šlo zatím do kastle.

                  Za kilo už to bude v perfektním stavu. Teda samozřejmě nesmíte kupovat vo polovinu mladší, to bude taky mrdka. Ale ve stejným stáří to bude ve stavu poklad. Teda když nebudete kupovat u bazarníka v adidaskách :D

                  S ohledem na eště větší množství, co sem teď prej putuje z Reichu, se už bude dát kolem kila slušně vybrat. Při rozpočtu 750 klidně za 200 a pade servis. Rozhodně furt mnohem lepší kup jak za 750, a mezi náma, dnešní elektronikou projebaný auta skrz naskrz mají tendenci nechávat někde v lese minimálně stejnou.

            3. já koupil osmiletou Alhambru za 120, na budíkách 200, reálně tak 350 (španělská dročka). Z asi deseti co ‚sem se byl podívat byla jediná, která byla zespoda naprosto netknutá – na interiéru bylo těch 300 vidět, zespoda bych věřil i 50, holt se tam nesolí :)
              Je to 2.0 TDI, poslední bez DPF (podmínka). Jediný známý problém tohohle motoru je špatně vyřešený náhon olejového čerpadla (načasováno na 200 tkm), takže moje první cesta byla do Liběšic a za tuším 7000 mám klid.
              No, teď už jí je 13, kromě jmenovaného jsem kupoval rozvody, prodlužku poloosy, silentbloky motoru, tlumiče, bižu na přední nápravu, obutí, filtry, olej. Takže +- to, s čím u takhle starého auta nemám problém.

      2. Tak uprimne, na dva haranty staci cokoliv vetsiho nez smart. Je to jen o tom, kolik s sebou budes tahat zbytecnejch kramu. A i sebevetsi auto se jednou naplni. Pamatuju doby, kdy jsme s nasima jezdili na 14 dni pod stan skodovkou stodvacou a to jsme jeste krome desetikilovyho pytle se stanem a tycema tahli i kempingovy stolek, 4 zidle a dvouvaric s petikilovou bombou. A bez privesnyho vozejku, akorat se zahradkou.

        1. ono je rozhodující styl života který rodina vede. když vezmu náš typický rodinný zimní víkend, tak je to pětkrát sjezdovky (v sobotu ráno rovnou na pořádnej svah od osmi do deseti), třikrát snowboard (v sobotu po obědě a v neděli ráno na místní sousedskou sjezdovku s bufetem), pětkrát běžky (v neděli po obědě popojet k nějakému nástupu do stopy), k tomu všechny ty lyžařské boty, helmy a krunýře, lopata pořádná a řetězy, a malá dodávka je zaplněná po strop. samozřejmě kdyby typickej víkend byl sedět doma a případně zajet do akvaparku, šopingparku nebo do muzea, stačilo by cokoli s pěti místy v techničáku.

          1. Na hory jsme jezdili taky. Vetsinou na tejden. Lyze holt sly na strechu, zbytek do kufru a za sedacky. Ono kdyz musis, tak dokazes to mnozstvi zavazadel podstatne redukovat :)

            1. My řešíme vození hromady věcí na chatu a na hory furt; jak děti rostou, tak se zvětšují i lyže, lyžáky, takže dnesks průměrná výbavan na jarní prázdniny: plné auto oblečení + 4x sjezdovky + 4x lyžáky + 4 x běžky + 4x boty na běžky +x hůlky + 4x helma + občas snowboard půjčený v místě. Už nestačila ani rakev na střechu (proto je dobrý u nového auta rovnou nechat za pár tisíc pořídit podélné nosníky).

              Když nestačila ani rakev, tak jsem tudle přikoupil za 800 korun ty zaklapávací nosiče na čtvery lyže, akorát se to přsně vešlo vedle rakve na příčníky, a bude to s místem trošku veselejší; čtvery sjezdovky v rakvi zabíraj dost místa.

            2. ale jo, na tejden se dá skoro cokoli, zvlášť, když je to jednou za zimu, to už má smysl si s tím pohrát. když je to plusmínus 15 lyžařských víkendů ročně a k tomu nějaké ty letní cyklistické, tak se možnost házení náklad dovnitř jak na hnůj zatraceně hodí.

            3. Ono to není jen o vození v kufru auta (na zahrádce, v rakvi).
              Kdo chce, sbalí se na týden do telete, a někomu je málo 50 l krosna.

        2. Je to pochopitelně jak říkáš, ale je to o pohodlnosti a velikosti harantů. Když byli malinkatý a vozili jsme dvojkočár a dvě dětský postýlky a hromadu krámů, tak sme byli za kombík rádi. Na postýlky sme se mohli vyprdnout, na krámy až na pár nezbytnejch taky, zbejval ten dvoukočár, kterej teda bych asi do většiny sedanů nedal, ale to je jen o kompromisu. Neníá nutný h pořád sseobu tahat.
          Jak haranti rostou, tak paradoxně požadavků na místo ubývá při „běžném“ ježdění a příbývá při delších výletech (kola, lyže), dřív to bylo víceméně konstantní.
          Taky sem ze tří dětí a naši nás vozili v moskviči a taky to šlo. Polovinu dnešních matek by z toho jeblo, no. Ale časy se mění.

          1. Jo, je to pohodlnejsi, o tom zadna a kazdymu podle jeho gusta. Kdyz je moznost mit vetsi, tak proc ji nevyuzit. Nejvetsi oser je kocarek, zbytek uz se vzdycky da nekam narvat a vzdycky jde pulku kramu nechat doma. Kdyz si vemu jak minimalisticky jsem schopnej cestovat na tri nedele do zahranici a kolik kramu clovek veze na tejden na chatu… holt je cloveku blby to auto nenaplnit, kdyz uz ho ma :)

            1. Tak. Čím větší auto, tím víc harampádí ve stylu „co kdyby“ ssebou člověk tahá.

              1. Přesně – to co kdyby.

      3. Mně na dva haranty stačí sedan střední třídy. Jen sedačky, kočárek už nevozíme.
        Na tři haranty holt ten Touran nebo pro fajnšmekry Audi A8 první generace.

        1. Nj. Nebo na tři zakoupit sobě chrysler voyager a jeho přímé nástupce, následně proklejt koncern FCA group do pátýho kolene (sráče italský, furt se to sere – bez smajlíku) a před každou jízdou se věnovat okultismu a černé magii, aby člověk dojel a nedejbože nepotřeboval servis (no zas tak hrozný to není, ale ve srovnání s konkurencí to vzbuzuje trpký úsměv).

    3. Kolega prošel vývojem od E classe 320 combi přes R classe 350 k Multivanu s krátkým rozvorem 3.2 benzín k finálnímu dlouhému rozvoru. S benzínem už se to u nás neprodává, tak 2 litry 2 turba.

      1. Vito!

    4. miluna: ??? v čem se integrovná dětská sedačka liší od isofixové neintegrované? Poprvé i popáté prostě zapnu pás, to se v té integrované nemusí?

      1. v tloušťce opěradla a v místě, kudy musíte potomka prostrčit

        1. miluna: stále nerozumím. Dítě si na sedačku leze samo, tloušťka opěradla mě ještě nijak omezit nestihla, ale možná to jen dělám špatně…?

          1. pokud je dítě menší a vylézt samo nedokáže( teď už ano ale byly doby před rokem..), tak ho tam musíte svýma ručičkama zdvihnout a posadit ne? Pokud máte zadní sedadlo konstrukcí zadních podběhů celkem vpředu a přední naopak kvůli své výšce nadoraz vzadu, do toho menší dveřní otvor (třeba O1), je to nepohodlné a nepraktické. Integrovaná dětská sedačka tloušťku opěradla nezvětšuje, a někde dokonce snižuje. Což já osobně vnímám jako velké plus.

            1. miluna: integrované sedačky nahrazují velikost 15-36 kg. Tedy děti od cca 3 let. Už dvouleté vyleze do své (9-18 kg), která má pásy v sobě. Tříleté co má 15 kg si nedovedu představit, že do té své nenastoupí samo….?

              Jistě, že může být konstrukce auta na houby, ale to zase popisujete auta, kde žádné integrované sedačky nejsou. Tam, kde je integrovaná sedačka (tedy ten Touran třeba) tam není problém ani bez ní (ale sám jsem dozadu v Touranovi děti nedával, současně to na mě nedělalo dojem, že je to nějak málo prostorné).

              Jsou situace, kdy je lepší dítě naložit, i když vyleze. Pak ale popisovaný problém nemám prostě proto, že holt nemám auto, kde je naprd konstrukce a přístup. Ergo by mi integrované sedačky v ničem nepomohly.

              Pochopil jsem, že by pomohly Vám v té oktávce, ale současně si myslím, že kdybyste měl v Sharanovi normální, ani by Vás nenapadlo ty integrované řešit.

              1. Hele, mě je to jedno, řešte si to jak chcete. Mě to prostě v mnoha směrech vyhovuje a považuji to za perfektní řešení. Děti v tom jezdí od doby, kdy samy sedí. Vyzkoušel jsem opravdu kde co (máme dvě auta v rodině a měnili jsme několikrát obě) a až ten starý Sharan splnil přesně to, co jsme od auta očekávali. Ještě tedy proběhla krátká doba s Multivanem T5 ale toho mi doochodci jedoucí na ryby rozpustili na soubor náhradních dílů. Na toho Eliška vzpomíná jako na ,,auto se stolečkem kde se dalo hrát,,
                p.s. pak mám také historku s dětskou sedačkou tuším Recaro, přesně podle návodu postrkaný pas opěradlem… v prudší zatáčce svižněji projeté se ze zpětného zrcátka ztratil obvyklý úsměv potomka a začal řev… sedačka prostě popojela do strany a padla na bok. Prostě systém poutání nahovno, který bral v úvahu pouze síly působící ve směru jízdy. Od té doby zásadně dvě drcpásky k nožičkám opěrky hlavy a je to Ok.

                1. miluna: však taky řeším:-) Většinou používám isofix, takže se nemá co kam sunout. V autě, kdy isofix není se to s klasickou 15-36 kg sedačkou stát klidně může, to nevidím jako něco proti sedačce, resp. bez dodatečného upevnění nic jiného ani nelze čekat, je-li v autě jen lavice a dost místa kolem sedačky na převrácení. Třeba ve sportovním autě je riziko o dost menší, protože bočnice sedačku nepustí a i kdyby, převrátit se může maximálně tak na dveře, které jsou proklatě blízko, tj. reálně se může jen nahnout, převrátit ne. Představa, jak řeším extra pásky, uff… No asi stejná představa, jako že nemůžu v autě nikoho svézt kvůli integrovaným dětským sedačkám:-)

                  1. Proč nemůžete nikoho svézt? Cvak cvak a je to složené do podoby normálního sedadla. Viděl jste vůbec jak to funguje?

  7. “ .. autům nerozumím .. “ ??
    A čemu tedy „rozumíte“?

    Pokud chci něco používat, nezbývá než si danou problematiku koupě/provozu toho kterého werku naštudovat a je jedno jestli se jedná o pc, mobil, MW troubu, varnou konvici či o to auto ..
    Holt je třeba se dovzdělat, věnovat tomu nějaký svůj čas+energii. Toť celé. :-)
    Dnešní auto přese všechny fičury prostě není pro ignoranty, kteří mají dojem, že jeho vlastnictví/provoz je základní lidské právo zaručené Ústavou a LZPS ..

    1. kiv61 11.2.2019 v 0:11

      „…Pokud chci něco používat, nezbývá než si danou problematiku koupě/provozu toho kterého werku naštudovat
      a je jedno jestli se jedná o pc, mobil, MW troubu, varnou konvici či o to auto ..“

      To je kravina tydne, a to je teprve pondeli, kratce po 7 hodine ranni.
      Vzato do extremu, pokud chci automatickou prevodovku tak vystuduji -treba- CVUT a postavim si ji sam, eh? A kolem ni ten zbytek auta.
      Dneska, kdy uz OPRAVDOVI prodavaci vymreli a vsechno se prodava pres e-shopy, a recenze jsou „paid product placements“ ci „native ads“….
      neco koupit…. je ruska ruleta i po tydnech/mesicich „študování“.

    2. „Pokud chci něco používat, nezbývá než si danou problematiku koupě/provozu toho kterého werku naštudovat“

      A nejlépe si to i sám vyrobit, ne?

      To bych celý život jen „naštudovával“ věci, které mě nezajímají a po nějaké jednorázové akci je už nikdy neuplatním.
      Navíc jak se liší „naštudovat“ od „zeptat se někoho, kdo tomu (podle mě) rozumí“?
      Když si o tom bude chtít něco přečíst, narazí na úplně stejně rozdílné názory jako když se zeptal.

      A hlavně u levnějších věcí jako mobil, mikrovlnka nebo varná konvice, pokud tomu člověk nerozumí, nezajímá ho to a zároveň se obstojně živí něčím jiným, je ve finále rychlejší a levnější prostě něco náhodně koupit a když to nevyhovuje, dát to do bazaru a koupit něco jiného, než se snažit v tom oboru vzdělat tak, aby si člověk dokázal udělat kvalifikovaný názor.

  8. Přidám svůj dotaz:

    Poohlížím se po pick-upu se čtyřmi dveřmi (Double Cab). Auto bude primárně sloužit jako pracovní auto do lesa na svoz dřeva a tahání přívěsu (3 tuny). Sekundárně se bude využívat jako auto na letní a zimní dovolenou. V nejužším výběru zůstalo Mitsubishi L200 (a jeho klon Fiat Fullback). Nemá někdo zkušenosti s těmito modely?

    1. Na tahanie trojtonoveho privesu mimimalne RAM2500 ci cokolvek podobne od Forda ci GM. Co do pice tam chces robit s kompaktnym truckom?

      1. Americké pick-upy se mi líbí, ale jsou mimo mé finanční možnosti. V případě Mitsubishi L200 (Fiat Fullback) se dostanu pod 1 milion včetně DPH. A co se týká tahání přívěsu, jak už jsem psal: odvoz dřeva z lesa, příp. možnost na podvalu odtáhnout 2 auta najednou.

        1. Jako člověku, který žije v USA, se mi také nechce připustit, že by midsize truck, jako je L200, Ranger nebo HiLux mohl zvládnout tahat 3 tuny. To je tady nepředstavitelné. Pro občasné tahání tak těžkého přívěsu bych doporučil F-150 nebo raději Tundru, pokud se tohle má provozovat pravidelně, tak určitě něco většího, jako třeba F-250.
          Ale dobře, rozumím tomu, tohle není v USA. Rozumím i argumentu s L200 a trvalým 4×4. Nicméně jsem pochopil, že to auto se bude používat v lese a nebude mít moc lehký život. Pak bych rozhodně tuhle malou výhodu L200 obětoval a místo Mišivbuši koupil HiLux. Vydrží daleko víc.

          1. Nu, třítunové přívěsy se dají tahat s lecčímsi, jak dokazují polští importéři dieselových ojetin. Nikdy bych nevěřil, co všechno utáhne (a ubrzdí) Ford Tranzit, který za sebou trousí hromádky rzi jak kdyby si značkoval cestu do Stuttgartu.
            L200 i Hilux nemají s třemi tunami problém, chce to jen trochu citu. Jestli to má být občasné tahání, no problem.

    2. Stál jsem před touto volbou loni a skončil jsem u Nissan Navara (Renault Alaskan, Mercedes X). Všichni tvrdili, jak jsou jeho terénní schopnosti horší než u konkurence, ale je fakt, že víc času strávím na silnici. V tomto ohledu skvělé. Z praxe: šílený opruz je použití korby jako kufru u normálního auta. Je to vysoko, při menším množství věcí to lítá všude a při větším množství zavazadel je to srovnatelné s velkým kufrem kombi.Největší nevýhoda je nemožnost sklopit opěradla a nasunout delší předmět, člověk je limitován těmi zhruba 165 cm nebo u užších věcí i delšími naštorc. Nevyspíte se v tom, v zimě tam věci zmrznou, v létě se uvaří. Takže skvělé na „bordel“, není potřeba luxovat koberečky. Po 14 dnech mi vypáčili kliku a ukradli směšný košík, nová klika stála 3 tis. Podruhé absolvovat nechci, např. v Praze přes noc parkuji korbou až ke zdi / sloupu apod., což ale vylučuje pohodlné vyndání věcí, takže je většinou vozím v kabině. Zkrátka, auto úplně na hov.., asi nejvíc z mnoha desítek aut, kterými jsem jezdil, ale koupil bych si ho zase, protože ho mám prostě rád a baví mě ho řídit. V kabině je to jako v SUV, překvapivě relativně stísněném a přes nejvyšší výbavu ve srovnání s těmi SUV spíše jen základ, ale přesně akorát. Ptejte se, rád povím, co vím.

      1. Jak dlouho auto máte? Co údržba a opravy?

        1. Mám ho 2 roky od nového, najeto 70 tis. Zatím nebylo třeba řešit nic, kromě výměny baterky v klíči. Od doby, co jsem vypnul bezklíčové odemykání (musím nyní otevírat DO), baterka drží lépe. Z částí auta jen hardtop na korbě bude muset dolů a znovu nasadit, v zadní části jej blbě namontovali leze z toho ta těsnící gumová páska. Jinak strašili úbytkem oleje, který prý zaznamenali někteří majitelé, já to nepozoruji. Ale preventivně jsem od začátku zkrátil servisní interval z 30 kkm na 20 kkm.

          1. Můj skromný názor je takový, že interval výměny oleje by měl být max. 15000 km prakticky u každého motoru (plus se přitom vysrat na long-life olej a dát tam něco normálního a levnějšího).

            1. V Thalii jsem doposud menil vzdy po 30-35k, nechaval jsem tam lejt nejakej co nejlevnejsi long life, aktualne mam okolo 340k najeto a zadny problem jsem nepozoroval (jednou jsem se nejak pozapomnel a menil jsem po skoro 40k)

              1. Je to motor od motoru a take podle toho, jaxtim jezdis.

                Ja se radeji drzim toho, ze olej menim po 8-10 tKm, vzdy vyhradne mineral s co nejvyssim API. Auta nehonim, studenej dehtak neturuju, nemam problem. Kdyz shodim hlavu a mrknu na vackovku, jako nova.

                Ovsem vyhejbam se modernim motorum jak Cikan praci, to je taky fakt.

                1. Jelikoz to je 1.2l motor, jezdim s tim tak, jak se s takovyma malyma motorama musi jezdit – v otackach :-)
                  Pokud jedu po dalnici, typicky se to drzi minimalne na 4 tiscich. Pokud s tim chci nedej boze predjizdet a jezdit trosku svizneji, coz kupodivu docela i jde, tak radim kolikrat nekde okolo 6 tisic (omezovac vypina nekde mezi 6500-6800, podle toho, jak je motor zahratej)
                  No ale proste to vis, je to Renault, jeste k tomu nejlevnejsi model vsech dob, francouzska mrdka, co se s tim neda jezdit a tak..

                  1. Hm, tak to uz neni prace pro mineral. Ja pouzivam mineral ze dvou duvodu:

                    1) pri nahodnem prehrati nedegraduje tak rychle jako synteza
                    2) nekurvi gumova a plastova tesneni (nektera tvrdnou, jina se rozpousteji)

                    Ovsem predpokladem prave je, ze se motor moc nehoni. Na vetsi zateze samozrejme syntetiku. Jenze mineral ja mam gallon za $6, zatimco v syntetice jsme uplne v jinejch cislech a podle toho pak vypada skrabani se za uchem pred vymenou po 10 tKm :-/

                    1. All wrong. Mineral degraduje skor ako synteza. A to kurvenie tesneni je mytus. Podobne ake v europe velmi rozsirena teza o tpm ze do motora ktory predtym dlhodobo pouzival mineral je nebezpecne naliat syntetiku.

                    2. O srovnani oleju jsem nekdy pred 15 lety psal clanek do jednoho motocasaku a zdrojem mi byl Ustav paliv a maziv, kde jsem byl osobne. Skoda, ze uz nemam ty puvodni fotky rozleptanych gufer. Nemyslim si, ze ti lide nevedeli, co rikaji.

                    3. Sysop
                      17.2.2019 v 17:34

                      Naposled co sem četl nějaký články kde se i vyjadřoval jeden takovej z ústavu, tak to shrnul tak, že tydle žabomyší píčoviny už jsou dávno úplně irelevantní, běžnej (= žádnej supr dupr prémiovej za dvě stovky litr) olej je stejně nějaká směs minerálu i syntetiky, a i kdyby ne. Je to libivolně mísitelný a nahraditelný, důležitý je dodržet výrobcem předepsanou viskozitu, minimální normy který má plnit (pozor na to, že ty normy mají udaný číslo a zároveň rok, nutno plnit minimum obojího) a pak intervaly výměny dle provozních podmínek+základy zacházení (zahřívání apod.). Největší část vlastností olejů dneska stejně dělají příměsi a detergenty, ne ten olejovej základ jako takovej. A pokud má danej olejovej základ nějakej poměr řetězců, tak je úplně jedno, jestli tyto byly vyvařeny z ropy, nebo vytvořeny synteticky z kratších/delších řetězců, úplně jinejch látek nebo třeba recyklátu, chemicky je to proboha tatéž látka nehledě na to, jak se k ní dospělo. Nebo snad mluvíme o jaderné elektřině?

            2. Můj skromný názor je takový, že interval výměny oleje by měl být max. 15000 km
              Je nutno vzít v úvahu velikost olejové náplně. Litrový ecoboost má 4,5 litru, ale 2.0 TDI třeba 4 litry. Dál existuje interval pro ztížené prostředí. Na ten většina lidí kašle.

              plus se přitom vysrat na long-life olej
              Long-life funguje za splnění těchto podmínek:

              a) Použije se skutečně syntetický olej, nikoliv minerál s nápisem syntetika

              b) Dementi v servisu neukradnou vyfakturovaný olej

              c) Neojebou vypouštění ojele

              d) Vymění filtr

              1. S tou velikostí náplně to myslíte jak? Menší náplň = častější výměna?
                Já vyměnil olej po koupi ojetiny (nevím, jak dlouho tam byl), pak po cca 8000 km. Ještě jednou ho vyměním po těch cca 8000 km a dostanu se na kulaté desetitisíce na odometru a začnu měnit po 10000 km, jak předepisuje výrobce vazidla. Filtr měním s každou výměnou oleje.

                1. S tou velikostí náplně to myslíte jak? Menší náplň = častější výměna?
                  Ano

                  1. Celkovej objem oleje má souvislost s intervalem jen velice volnou.

                    1. Celkovej objem oleje má souvislost s intervalem jen velice volnou.
                      Jak se to vezme. Pokud někdo dá k litrovému motoru 3 litrovou náplň a jiný 4,5 litru, tak je z hlediska degradace oleje znát velmi.

                    2. U toho samýho motoru snad, ale to se snad nikdy neděje. Naopak každej motor je unikátní v tom, jak je olej tepelně namáhanej, jak (ne) funguje mazání za (velmi studených) startů (a co se nejen s olejem při tom děje), jak moc má přístup ke vzduchu (=oxidaci), jak ho to žere (esli se dostává do válců, klikové skříně…) nebo naopak jak proniká palivo do oleje. Prostě těch proměnnejch je hrozně moc, objem je jen jedna z nich a ta míň důležitá. Primární je to, co udá výrobce – zpravidla udává 2-5 druhů olejů, co se tam můžou lejt a u toho podmínky za jakejch se tam může/má lejt a jak se k tomu při tom chovat. To je primární věc, ze které je nutno vycházet, ne nikdy nekončící hádky vo tom jak se kterej olej vyráběl a proto je naprosto záračnej, nebo naopak naprostý zlo, na to se člověk může vysrat z prdele. Já to prcám, prostě výrobce uvedl jako optimální 10W40 aby plnil určitý minimální normy (SAE či jiný), u toho intervaly výměn dle druhu provozu a tak sem si našel nejlevnější eště stále důvěryhodnej brand a prodejce, co to nejspíš slívá do vlastních kanystrů rovnou z cisterny, takže mám litr bez daně pod 50 vočí. Do jinýho vozidla se má dávat 5W30, tak se dává 5W30 (pravda, tu a tam se natáhne výměna na 1,5 roku, protože se s tím najezdí maximálně pár tisíc ročně a to dycky aspoň 10 km v kuse, čili žádný extra krátký trasy, a ten volej vypadá i po dvou letech furt naprosto stejně, čistej jak novej, neubývá, nepřibývá, všechno je v optimální kondici).

                      Druhá věc ze které vycházet je praxe, občas to ani výrobce nepodchytí a pak tu máme Saab B235 nebo tuším některý motorizace BMW, kde to v reálu degraduje úplně jinak, bo konstrukční chyba a pak je dobrý lejt lepší oleje a/nebo měnit častěj. Tím to snad můžeme uzavřít, ne?

              2. Plus používat výplach a jinak s tím zacházet jak se má, nehledě na olej. Většina lidí to nedělá, takže to použití je zcela nevhodný a až se to po nich objeví v áčkách jakožto leštěnka od důchodce, bude to zralý na generálku motoru. V dnešní době spíš rovnou na výměnu celýho agregátu.

                1. Plus používat výplach a jinak s tím zacházet jak se má
                  Výplach je v dnešní době přežitek. Pokud se držuje interval výměny a postup, tak není problém. Případně je lepší jednu výměnu zkrát na polovinu nebo třetinu.

                  Většina lidí to nedělá, takže to použití je zcela nevhodný a až se to po nich objeví v áčkách jakožto leštěnka od důchodce, bude to zralý na generálku motoru.
                  Njn..holt riziko olítaných krámů..

                  1. Tak určitě, s těma úchylnejma intervalama a eště navíc nedodržováním civilizovanýho chování k motoru je to dycky na konci intervalu na hranici kdy to eště maže a vo tom že by tam zůstávaly nějaký detergenty si můžou leda nechat zdát. Přihodit těsně před výměnou koncetrovanou dávku a hned to vypustit zajistí, že tam nezůstane žádná srágora zcela jistě.

                    1. detergenty si můžou leda nechat zdát

                      Pokud jezdíte ve ztížených podmínkách, měníte podle intervalu pro ideální a ještě lijete levný minerál s nápisem syntetika jako většina, tak tento problém určitě nastane.

                    2. No já todle vůbec neřeším, liju 10W40 podle předpisu výrobce a měním po vzdálenosti nebo roce, v případě krátkýho ježdění teď v zimě krátím interval odhadem (i když tam to víceméně asi padne na to po roce). S ohledem na normy važdovaný výrobcem je úplně jednu, co se tam naleje, všechno na trhu plní mnohem pozdější normy, nicméně Mogul GX-FE tady od Parama má poměrně rozumný hodnocení a dá se sehnat za pakatel.

                    3. Mogul GX-FE tady od Parama má poměrně rozumný hodnocení a dá se sehnat za pakatel.
                      V případě ojetých vozidel je toto velmi dobrá volba..

                    4. Mam ten dojem, ze na svete je snad 6 vyrobcu olejovych bazi. Jestli se pletu, tak ale vic, jak 10 jich asi nebude. Zbytek ‚vyrobcu‘ jsou domichavaci. Takze ono se fakt neda smahem pera rict, kterej olej je nahovno jen proto, jaka je to znacka. Mnohdy i slepe kure najde zrno.

                    5. Mam ten dojem, ze na svete je snad 6 vyrobcu olejovych bazi. Jestli se pletu, tak ale vic, jak 10 jich asi nebude.
                      Ano, tento model je pravdivý.

                      Takze ono se fakt neda smahem pera rict, kterej olej je nahovno jen proto, jaka je to znacka.
                      Žádný olej není špatný. Jenom když nalejete do vysokovýkonné turbosekačky s malou náplní nejlevěnjší minerál s nápisem syntetika splňující specifikace, nakládáte tomu za studena a přetahujete výměny, tak pak chodíte a vykládate, že ty turbosekačky jsou k hovnu a nic nevydrží.

                    6. Sysop
                      17.2.2019 v 12:02

                      Šak jistě, Paramo rafinerie už nemá, jenom míchají finální složení.

                    7. Prusvih je, ze 10W40 je v Cesku asi nejpancovanejsi viskozita, jaka existuje. Clovek musi bejt hooodne opatrnej pri vyberu konkretniho oleje.

                    8. co se povazuje za nejlepsi synteticky olej – Castrol ?

                    9. Z lacnej velkovyroby Mobil 1. Z menej znamych znaciek napriklad Royal Purple.

                    10. co se povazuje za nejlepsi synteticky olej – Castrol ?
                      Motul, Penrite, Redline, Millers Oils, Fuchs…

                      Castrol mi přijde předražený

                    11. Osobně mám dobré zkušenosti s Totalem (cca půlmilion km v Berlingu), ale může to být subjektivní.
                      Já byl ale za celou dobu používání spokojen. Věřím tomu pořád…

                    12. V dailynách i závodničkách jezdíme Motul 6100 a 8100 a Mobil 1 Racing a opotřebení motoru i v extrémním (MČR v Rally) provozu je objektivně velmi nízké – jde i např. o udržení olejového filmu při vysokých teplotách atd.
                      Jenže olej se vymění několikrát za sezónu vždy po několika stovkách ostrých kilometrů, žejo.. takže alkalická rezerva a vyčerpání modifikátorů viskozity tady asi nijak extra roli hrát nebude.
                      Ale po jednom podniku jetý olej ze závodničky vesele používám do 1.3 atmo Civicu, výměnný interval je výrazně pod 10000km a rozhodně si nemyslím, že by to bylo špatně.

      2. Nedávno jsem stál před podobným problémem a rovněž jsem skončil u stejného výběru. VW Touran mám něco přes půl roku. Nejprve co mne vedlo k této volbě. Chtěl jsem prostorné rodinné auto, slušnou dynamiku, praktičnost i akceptovatelnou spotřebu. V segmentu MPV při zadání těchto požadavků není podle mne velký výběr. Kromě Tourana připadaly v úvahu Ford Smax – příliš velký a těžký, horší dynamika, dle spritmonitor oc cca 1,5 -2 l horší spotřeba, také vyšší cena. Dále byla možnost vzít Renault Grand scenic – byl sice levnější, ale hlavní problém byl jediný benzínový motor 1.2, tj. horší dynamika a asi i spotřeba, také nebyla možnost některých komfortních prvků výbavy, např. adaptivní tempomat. Jinak se mi v něčem líbil i víc než Touran, např. pěkný interiér, lepší variabilita zavazadlového prostoru. Toyota verso – malý kufr, trochu nudné auto a hlavně slabý motor (benzín 1.8 108 KW), zkoušel jsem ve městě a na okreskách, na dálnici při naložení by to asi byla úplná hrůza… Citroen C4 grand picasso – nějak mi nesedl, trochu laciný interiér, čelní sklo je hrozně daleko před řidičem, ale hlavně prakticky není k dispozici benzínový motor, v Praze motole mi řekli, že ho ani neprodávají, i když je v nabídce. Prý motor 1.6 Thp je OK, ale český benzín je tak špatný, že dochází k poruchám a oni nechtějí vyřizovat reklamace:-). Navíc cenová nabídka byla výrazně vyšší než u Tourana. Líbil se mi také Peugeot 5008, ale ta starší generace, současná verze je spíš SUV, než MPV, proto jsem jej nakonec ani nebyl projet a také by zde asi byl problém s motorem 1.6 Thp.
        Takže nakonec vyhrál Touran marathon editon s pár věcmi navíc (tažné, sledování mrtvého úhlu, asistent vyparkování atd…). I v současnosti bych si za touto volbou stál ale pár věcí mne na něm štve. Nejprve výhody:
        Silný motor, zátah odspoda, dálnice v pohodě udrží 140 km/ h kopec nekopec, přijatelná spotřeba (i když jsem doufal v ještě lepší), zatím je kombinovaná spotřeba město větš. 10 – 20 km, jízdy, okresky 100 km/h a dálnice 130 – 145 km/h tacho cca 7,3 l/100 km (reálná dle dotankování a po korekci přeměřování počítadla ujetých km-viz níže), PC kecá o cca 0,4 – 0,5 l – samozřejmě optimisticky. (obsazení je většinou 1 osoba město, na dálnici + okresky 2 + 2 děti + spousta krámů). Skvělý je adaptivní tempomat, používám i ve městě. Dobrá jsou led světla, znatelně lepší, než klasická. Dobrá praktičnost – posuvné zadní sedačky, větší kufr, vysoký posez – dobré usazování dětí atd. Auto je poměrné krátké, tj. dobré parkování ve městě apod.
        Nevýhody: Špatný výhled přes A-sloupky, dosud jsem si nezvykl, rovněž horší výhled přes B-sloupky, výrazně horší než u staršího auta (Mazda 626 z r. 2000). Dále trochu tvrdší podvozek, hlavně ve městě to trochu vadí, možná by stál za zvážení adaptivní podvozek, ale nevím, zda by to byla skutečná výhoda, recenze na netu jsou na něj rozporuplné…Velmi chválené jsou v recenzích sedačky ergo active, nejsou špatné, ale zas tak skvělé mi nepřijdou. Občas mne trochu tlačí boky sedáku do stehen, v létě se mi na nich dost potila záda, v Mazdě 626 bylo odvětrání lepší nebo materiál lépe odváděl pot. Palubní PC ukazuje o cca 0,4 – 0,5 l menší spotřebu, má tohle VW zapotřebí? Určitě je v dnešní době v technických možnostech ukazovat ji přesně na +- 1 desetinu litru, takhle to měl už Hyundai accent z r. 2008, co jsem měl jednou půjčený. PC má vůbec málo funkcí, měří pouze spotřebu od dotankování, dlouhodobou a od startu (dnešní den, pokud nebyl auto odstaveno na déle než 2 hodiny). Nelze si nastavit, aby PC měřil např. všechny údaje od momentu, který si určím (dovolená apod.), vše je předefinováno, jak je uvedeno výše. V dnešní době to je spíše parodie na palubní PC. Očekával bych, že si kromě výše uvedeného budu moct nastavit např. 2-3 samostatná měření atd. Dále je nepřesné počítadlo kilometrů, měří o cca 0,5 % více, než je realita. Až se sjedou gumy , bude to ještě horší. To nelze nastavit, aby to na začátku trochu podměřovalo a teprve po sjetí pneu přeměřovalo? Dle servisu s tímto nelze nic dělat, je to dáno z výroby ( na rozdíl od měření spotřeby, tam to prý lze nastavit, aby to ukazovalo reálněji)
        I pře všechny negativa, kdybych dnes stál znovu pře volbou auta, volil bych stejně. Nevím o jiném autě, které je dle mnou výše uvedených požadavků lepší. Jedině mne snad napadá jako možnost nová Mazda 6, ale to je kombík, nikoliv MPV. Taky by asi byla o něco dražší, pokud by člověk chtěl např. adaptivní tempomat, musí mít nejvyšší výbavu apod. Ale byl jsem si ji projet a byl to jediný benzinový motor, který jakš tač jel (2.0 121 KW). Tolik tedy mé dosavadní zkušenosti pro někoho, kdo stojí před podobným výběrem rodinného auta.

        1. Teď vidím, že jsem neuvedl motorizaci – je to 1.4 TSI 110 KW, ještě bez filtru pevných částic, řazení manuál . U DSG jsem se bál případných poruch.

  9. O1: Ma pravdu. Na vacsie auto je litrovy motor – co byvaju obvykle trojvalce malo
    O2: Asi maju tiez pravdu
    O3: Zalezi na najazdenych km, vyssi nabeh uprednostnuje nove
    O4: Automat/manual je vyhradne otazka osobnych preferencii. Pri rodinnom aute je tazko hovorit o pozitku z jazdy, pokilamto nie je sportovy sedan (co v tomto pripade nie je). Kecy o vymene po 150k su kokotina – to pisem ako nepriatel automatov
    O5: Ohrievane celne sklo – je to fasa, ale len kvoli tomu ze to auto to nema by som to auto nevynechal. Teda, pokial to je jedina chybajuca cast vybavy.

    Nerozumiem tomu vyhovoval by aj Espace – a autor si potom vyberie Touran? To ako vyhovoval by mi aj Ram 2500 ale kupil som si Frontier? Ake su realne moznosti autora??
    A potom tam vidime Golf? What the fuck?
    A Civic?
    Vie vobec autor ze co do pice si moze dovolit a co chce?

    1. Veď to píše – že sa autám nerozumie. tak to pomiešal podľa svojích pocitov a vyšiel mu ten guláš v ktorom lovil to svoje pravé orechové.
      K tomu tvojmu príspevku o tom RAM2500 – nie každý je v Kanade či USA aby pomeriaval rozmery áut „vašou“ optikou (hoci RAM2500 by som bral všetkými desiatimi aj keby mal žrať 20L/100km). Tu v EU je už aj tá L200-vka veľké auto a kukajú na teba niektorí, že či ti nehrabe jazdiť s takým veľkým autom. Ale kukám na tú L200-vku a katalógovo to môže ťahať 3100kg (ale max. celková hmotnosť jazdnej súpravy tam nieje uvedená), ale pravidelne to takto huntovať asi nebude to pravé orechové. Akurát som skukol cenníky a Toyota Hilux je dokonca lacnejšia ako L20-vka (neporovnal som ale čo všetko je v základe vo výbave) a navyše ma papierovo možnosť ťahať až 3500kg (to už sa v dnešnej dobe tak často nevidí).

      1. Hilux vs. L200: Automatickou klimatizaci, vyhřívaná sedadla a tempomat (víc asi nepotřebuji) asi mají obě. U L200 se mi líbí, že varianta s pohonem Super-Select umožňuje používat 4×4 i na suché silnici (podle mne výhoda právě při tažení 3t přívěsu). Pokud jsem pátral dobře, žádný jiný pick-up (Hilux, Navara, Ranger) to neumí, u nich lze 4×4 použít pouze v měkkém nebo kluzkém terénu.

        1. To ses díval správně, řešil jsem stejné dilema.
          Jen poznámka – místo L200 je MNOHEM výhodnější koupit Fiat Fullback.
          PS: nechápu, jak ten motor protlačili homologací bez močoviny. To je další plus.

          1. Jo jo, všiml jsem si. Fullback je ve stejné konfiguraci cca o 100 tisíc levnější. :-)

        2. Jak som písal – nekukal som to detailne. Ak je tá L200-vka vybavená tým pohonom kde je permanentná štvorkolka použiteľná dom 100km/h na pevnom povrchu tak je to pre tvoje ťahanie zrejme lepšia voľba.

          1. 4×4 není omezeno rychlostí. Pouze její zařazení. Tedy pod 100km/h zařadit a pak klidně pelasit 130. Stejne tak i uzavezka mezinapravovyho diferencialu se da priradit za jizdy az do ty 100. Tenhle systém má mitsu už od roku 91 a je to asi to nej, ce mezi uzitkovejma ctyrkolkama je. Jen bacha, při častým pretezovani se může vytahat řetízek v pridavce. To se mi teď stalo na pajeru. Ale to má už 400tkm a jezdím s ním obcas extrémy. Třeba když loni klekla spojka na manželčiným pajeru na ukrajině. To jsme ještě dali týden offroadeni s rozbitým autem na tyči, casto i se zavrenejma diferakama, ze jsem az 2x protocil plášť na rafku a pak 100km domů. No a v prosinci jsem to pak dorazil při vyprošťování naloženy 12t v kopci… Ale porad to jede i na 4×4, jen pri prudkým přidání to chroupe jak drticka železného odpadu.

        3. Pickup s medzinapravovym difom je nieco co sa len tak nevidi. Skoda ze ho sem nevozia. A ani nebudu.

          1. A s těmi 130kW jede docela slušně – považte jak s automatem, tak s manuálem… ;-)
            Jen zadek to má tvrdej jako žebřiňák. Škoda, že se neprodávají nějaký „light duty“ verze s měkčím zadním odpružením. Nebo do toho naložit čtvrt tuny a vozit s sebou… :-(

            1. Ako majitel a uzivatel Frontiera (Navara D40) so 115kW stvorvalcom som cely zeleny od zavisti. Jedine co ma Frontier lepsie je dlhsia korba.
              A ano, to pruzenie vzadu je naozaj tvrde a nepohodlne. Ked sa napriklad vyberiem do Toronta (cosi pod 200 km), dojdem vytraseny ako stara Detva. FCA tento problem riesi na drahsich variantoch RAM-ov vzduchovym pruzenim vzadu.

              1. Wildcat 14:11:
                Zrovna Navara zde v Evropě přišla s celkem sympatickým počinem – zadní víceprvková náprava a vinuté pružiny, ve své třídě nevídané. Převzal to od ní i Mercedes do toho nového pick-upu.

                1. Tak este vzduchove mechy a bolo by to uplne dokonale :-) Ale Navaru D23 u nas nemame. Este stale sa predava zastarala D40 a o nahrade nepocut nic…Titan bol kompletne vynoveny, ale Frotier zostava.

                2. Krásne zšenštilý pickup. Kurva ja mám ešte Nissan Pick-Up D22 a žeby to bolo tvrdé si nepamätám – vzadu klasika s pevnou nápravou a listovými pružinami. Ale je pravda, že Navara bola vždy trochu viac cestná ako Hilux či L200-vka.

                  1. Ono i dneska to má vzadu klasickou tuhou, jen jsou podélně ramena uložené na více bodech a tak je kinematika zadní nápravy krapet jiná. Jinak mechy nejsou problém, ty jsem si dodělal i na 22 let starý pajero :-) A stojí to za to. Klidně naložim 800kg do kufru a ani to nepoznam. Krom toho, že těch 92 kw má trochu víc práce.

      2. RAM 2500 na pouzitie na slovensku by musel mat kreativne upravene papiere, resp. je ho majitel by musel mat vodicak na nakladiaky. Na niektore kombinacie maximalnej hmotnosti supravy uz v podstate nestaci ani nas bezny vodicak. Ale zas tu nikto nikoho nezastavuje aby kontroloval vodicaky.

      3. Řekl bych že Ram 1500 stačí. Ty 3,5 tuny odtáhne s přehledem a stačí na něj Bčko. A bonus k nezaplacení 5,7 Hemi

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017