Hledá se (malé) auto

Featured Image

Mému stávajícímu vozidlu dojde technická v lednu a nemá smysl se pozkoušet o další, protože na podvozku by se musela vyměnit asi půlka dílů a k tomu ho kompletně vyvařit. Nízko umístěný výfuk pravidelně dře o vyšší retardéry i když přes ne jedu krokem. Kvůli tomu už několikrát prorezl a na dvou místech se rozbily spoje tak, že mi ho nakonec kamarád svařil do jednoho kusu, ale už v něm jsou nové díry, takže by potřeboval znovu vyvařit, nebo komplet
vyměnit.

Původně jsem plánoval opravu, ale další a další buzerace mě přiměly zamyslet se nad tím, jestli to má cenu. Padesátka na ulici V Holešovičkách a na magistrále (oboje Praha) a je zjevné, že v oblasti rychlostních omezení už bude jenom hůř. Aktuální buzerace na emisních kontrolách způsobila, že už znovu nechci auto s OBD konektorem (ledaže by to byl elektromobil, který na emise nemusí). Za posledních deset let se na mých běžných cestách nejdelší souvislý úsek, kde můžu legálně jet více než 50 km/h, zkrátil asi na jeden kilometr. Typicky jezdím sám, maximálně ve dvou lidech. Velké věci nevozím – běžně vozím kufr s nářadím, počítač, monitor, nějaké díly, sem tam jednu, nebo dvě přepravky věcí (ne všechno najednou). Asi 95% cest je do 100 km. Nemá smysl dávat peníze za něco, co téměř vůbec nevyužiju.

Jako ideální řešení mi připadá něco malého, pomalého a velmi úsporného. Nejlépe tak úsporného, že to pojede těch 50km/h v nejúspornějším režimu motoru, abych tuto rozšiřující se buzeraci využil k něčemu pozitivnímu. A ne jako teď, kdy to je na trojku rychlé a na čtyřku pomalé.

Snažil jsem se najít vhodné auto, ale informací o novějších malých autech je minimum a najít zkušenosti s provozem je ještě těžší. Takže budu rád za každý tip v diskusi a doufám, že to pomůže i dalším lidem, kteří se rozhodli vzdát boj s rychlostní buzerací a přizpůsobit se.

U extra malých aut mě navíc zaujala možnost vyměnit v případě poruchy sám motor i s převodovkou za náhradní, protože je lehký, a opravu řešit až dodatečně. Za náhradní motor se – narozdíl od náhradního auta – ani v našem Kocourkově neplatí povinné ručení a STK. Nehledě na to, že opravovat něco, co má dva ventily (nebo taky žádný) bude méně práce, než se hrabat v nějakém 16V DOHC se třema turbama a pěti katalyzátorama.

Moje požadavky na auto jsou:
– aby uvezlo 2 lidi
– 45 km/h stačí (některá mopedauta mají limit na 45 km/h)
– co nejvýše umístěný výfuk, nebo auto, které nikdo nezná, kde se zároveň dá výfuk předělat tak, aby nenarážel do poloviny retardérů
– aby to bylo auto (věc se střechou, která jde zamknout a neprší do ní)
– co nejnižší spotřeba paliva
– jednoduché a opravitelné
– pohon na elektřinu, nebo možnost přestavby na plyn je plus
– co nejvíc plastů na karosérii je také plus (nereznou)
– bylo by lepší, kdyby už to mělo bezpečnostní pásy
– hodilo by se tažné zařízení, stačí tak na 300kg
– cena za uvedení do provozu (nákup, přihlášení z ciziny, případná přestavba na
LPG) pokud možno do 100 tisíc Kč (u elektromobilů to je cena bez baterek)
– v případě, že to bude elektromobil, hmotnost bez baterek tak do 600 kg, aby na
dojezd 100km nevyšly šíleně drahé baterky

Co nepotřebuji:
– něco si autem kompenzovat
– autorádio (hudbu přehrávám z počítače, zesilovač je věc za dvě stovky z ebaye)
– navigaci (zatím jsem nepotkal navigaci, která by fungovala lépe, než ta v telefonu)
– luxusní interiér s měkčenými, neměkčenými, nebo bůhvíjakými plasty. Je mi to úplně jedno.
– 83 držáčků na kávu, dildo a poslední vydání Světa motorů. Bylo by fajn, kdyby mezi sedačkami držela petflaška s pitím, ale netrvám na tom. Ve svém aktuálním autě ji taky musím válet spolujezdcovi pod nohama.
– asistenty pro lepší nabourání do věcí, do kterých by člověk nikdy nenaboural
– ABS, ESP, THC, ani DDT. Při 50 km/h je na všechno čas.
– airbagy
– velký výkon a fun factor – když si budu chtít zablbnout, udělám to v terénu, nebo na okruhu s autem, které o STK v životě neslyšelo

Zatím jsem nalezl tyto kandidáty:

  • Ligier JS20, Optima, Ambra (spotřeba nafty 2l/100). Varianta na benzín je dvoutaktní, takže jednodušší motor bez možnosti přestavby na LPG
  • Aixam 400 4kW diesel (spotřeba nafty 3l/100)
  • Smart Fortwo CDI (spotřeba nafty 3l/100, obávám se spolehlivosti turba, ale těch 50km/h to možná pojede i s mrtvým turbem)
  • Kewet 5-10kW motor (podle typu), elektromobil
  • Citroen 2CV Kachna na LPG (spotřeba benzínu 4l/100)
  • Microcar Virgo (spotřebu nafty jsem nenašel, ale patrně bude mezi 2-3l/100)

Zatím jsem vyřadil tyto vozy:

  • Fiat 126p Maluch: spotřeba benzínu okolo 5l/100 km a nespolehlivost
  • Trabant 601: spotřeba benzínu okolo 8l/100 km a nemožnost přestavby na LPG

 


15.09.2019 Dacian


Související články:


12345 (96x známkováno, průměr: 3,44 z 5)
31 301x přečteno
D-FENS © 2017