Máma & Táta taxi follow up

Featured Image

S chutí jsem přečetl článek Máma & táta taxi pana domácího, s jehož závěry a pozorováními souhlasím – ani u škol, do kterých vozíme děti, se žádný horor nekoná. Naopak mi přijde, že v ranním provozu, kdy se všichni potřebují do školy a do práce v jednom kuse, jsou k sobě řidiči ohleduplnější než o víkendu (na některých křižovatkách se ráno automaticky přechází na zipování). Rád bych k článku přidal pár svých postřehů (z vesničky kousek za okrajem Prahy), protože i kdyby Pražské matky měly nakrásně pravdu a před školami se skutečně odehrávaly nějaké horory, třeba v mém případě není k dojíždění autem žádná rozumná alternativa.


Naše (malá) obec nemá vlastní školu. V souladu se školským zákonem tak po řadu let vše fungovalo smlouvou se školami v okolí (§178/1b zákona 561/2004 Sb.)

Vzhledem ke stěhování z centra na okraj a silným ročníkům ale školy v okolí sotva zvládají svoje vlastní spádové oblasti, tak už před ca. pěti lety (kdy to pro nás začalo být aktuální) poslední škola smlouvu s obcí vypověděla.

Tím se obec dostala do dost neřešitelné situace, protože základní školu lze těžko zřídit přes prázdniny. (Škoda jen, že se tyhle věci neřeší s ohledem na sčítání lidu a z centrálních registrů, víc dopředu, protože je — jak si naivně představuju — lze předvídat.) Nakonec měla obec smlouvu se školou vzdálenou 16 km –- autem (buď zasekanou Uhříněves nebo přes zasekanou Dubeč). Tím je splněna podmínka, že je spádová škola od místa trvalého pobytu dále než 4 km (§178/5). Dopravní obslužnost je zajištěna Pražskou integrovanou dopravou, takže aby prvňáčci stihli zvonění v 8:00, museli by odjíždět z návsi do školy autobusem v 6:50 (přes zasekanou Uhříněves).

Každý rok při zápisu rodiče orodovali v okolních školách, aby naše děti někam vzali (účast na pěti zápisech nebyla výjimkou, stejně jako odvolávání až na Mars). Nakonec to každý rok s většími či menšími nervy nějak dopadlo, i když třeba moje děti po několik let nechodily do stejné školy. (Slyšel jsem, že po jednom z dotazů na Školském úřadě bylo jedné sousedce doporučeno, aby děti chodily do 61 km vzdáleného Kladna, že tam volná místa ve škole jsou, ale osobně jsem u toho nebyl, tak nevím, jestli je to pravda).

Nejsem žádný auto-fanatik, jezdím vším možným a na všem možném (dokonce jsem řádku let jezdil do práce na D-FENSovo nejoblíbenějším dopravním prostředku, totiž bicyklu), a je pravda, že se lze vyhnout autu a dojet do školy MHD, ale znamená to jet v oněch 6:50. Jednou za čas, v těch výjimečných případech, kdy ráno nemůžu za volant, použitelné, každodenně osina pro mě i pro děti.

Do školy máme dobré spojení příměstským vlakem z Kolovrat. K němu od nás ale nejezdí autobus, a silničky jsou k němu tak úzké a po ránu tak frekventované, že bych po nich nejel ani na kole ani pěšky (a s dětmi už vůbec ne). Takže ráno autem do Kolovrat. Autobus nejezdí údajně proto, že není poptávka, což mi přijde jako logické vysvětlení, protože stejně jako já jsou všichni podobní zoufalci zvyklí ráno vytáhnout auto a vyrazit. Možná by nebylo od věci udělat nějaké dotazníkové šetření (v dnešní době computerů nenáročné a nenákladné), a zjistit, jak to s tou poptávkou vlastně je.

Jenže nápad dojezd autem k vlaku už dostalo milion lidí přede mnou, takže vzniká nový problém, a to jak u vlaku zaparkovat (kdo dojíždí do Prahy z Říčan, ví, o čem mluvím). Idea vystavět na poli mezi Kolovraty a Říčany novou zastávku a velké parkoviště P+R je stará nejméně osm let, spíš víc (článek města Říčany odkazuje na zprávu ČTK z roku 2011), ale řešení v nedohlednu. Přitom naprosto chápu kolovratské, že je irituje, když všechny ulice okolo nádraží ráno zaplní „náplava“, která odjede vlakem. Taky by mě to štvalo.

Závěr? Konkrétní asi žádný (naučit děti co nejrychleji jezdit na motorce, případně uzákonit dětské sedačky na motorku, jako je to v Německu), ale za mě hlavně ten, že věc má vždycky víc odstínů hnědi, než jak to líčí deník dělostřelce.

 


22.09.2019
Young Freedom

12345 (136x známkováno, průměr: 1,35 z 5)
11 063x přečteno
Updatováno: 22.9.2019 — 21:43
D-FENS © 2017