U Mercury už je líp!

Featured Image

Před nějakým časem, téměř před dvěma roky, jsem psal o pasti na řidiče u českobudějovického Mercury centra, kterou zřídil na neznalé řidiče dopravní odbor magistrátu ve spolupráci s městskou policií. Zapomněl jsem přitom zmínit ještě jedno vedlejší inkasní stanoviště, na které se také dost lidí nechá nachytat.

Ještě když se vrátím k tomu předchozímu článku z roku 2016. Četlo ho přes padesát tisíc lidí, z toho asi dvě třetiny z Českých Budějovic a blízkého okolí, jak nám ukázal Google Analytics. Měl primárně za účel snížit městapu zisky, ale pro mě samotného byl kontraproduktivní. Já bych nejradši, aby oflastrovali všech deset milionů občanů, některé opakovaně nebo tak dlouho, aby se jim už kurva konečně rozsvítilo a přestali tenhle dopravněfašistický systém podporovat.

Článek měl zajímavou dohru. Novináři z Idnesu se toho chytili a začali zpovídat anonistu Konečného, náměstka primátora pro dopravu. Konečný se pod tlakem médií kál a sliboval a sliboval. Slíbil jednak přehlednější dopravní značení, ale také sladění semaforů křižovatek. Ani jedno z toho se doteď nestalo, pořád dál můžete u nádraží stát třikrát na červenou na 400 metrech. Zapřemýšlejte o tom, až budete někdy za dva týdny přemýšlet, komu to hodíte, protože tento pán sliby nesplnil.

Taky jsem tam napsal, že městská policie využívá tuto past k výběru pokut a vůbec jí nejde o to, aby do předmětného úseku nevjížděli ti, kteří tam vjíždět nemají. Pokud by jí o to šlo, stoupli by si na začátek tohoto úseku a kdyby viděli někoho, kdo míří do zakázaných míst, prostě by mu řekli, aby tudy nejezdil. Několik týdnů to pak takto fungovalo, městapáci skutečně nepokutovali a odkláněli zbloudilce do ulice Dvořákovy, ale pak mediální zájem pominul a staré inkasní pořádky se obnovily.

Městská policie i nyní po dvou letech setrvává u osvědčené inkasní praxe a shledává správné schovávat se někde někde stranou, hezky si počíhat, nechat řidiče přestupek spáchat, pak za ní vyrazit s houkačkama jako v americkým filmu a pěkně ho zkasírovat. Myslím, že se jedná o zcela kontraproduktivní a za určitých okolností dokonce nezákonný postup. Ale lidé v Čechách milují fízlování, slídění a tvorbu různých pastí, tedy alespoň do doby, než se do ní sami nechytnou, to pak serou ježky a hledají právní pomoc jako zběsilí.

Nyní k tomu vedlejšímu rýžovišti. Vedle špinavého smrdutého odporného objektu s názvem Mercury centrum je v ulici Dvořákově je malé parkoviště označené K+R. Původně, kdysi dávno naposled tak před dvěma roky, se na něm stálo šikmo k chodníku a léta to nikomu nevadilo. Běžné auto se tam při stání šikmo k chodníku vešlo a limitovaný prostor parkoviště tak byl lépe využit, protože vedle sebe se tam vejde osm aut, ale podélně jen čtyři. Správce komunikace, takto Magistrát města České Budějovice, byl jiného názoru a namísto stání šikmého tam dopravní značkou zavedl stání podélné a později navíc v režimu K+R neboli Kiss and Ride, protože to je módní.

Jenže se pořád dokola děje, že tam někdo zaparkuje našikmo k chodníku a tím si vykoleduje botičku. Městapo tam slídí v podstatě kontinuálně, zřejmě jako income booster při chytání aut projíždějících východním koncem Žižkovy do Nádražní.

Proč jim lidé dávají tak snadno vydělat? Podle mně za to může trojice faktorů působících v různé míře. Za prvé je zvyk železná košile. Dál, řada řidičů přijede ze Žižkovy ulice a na parkoviště odbočí doleva, takže značku vůbec neuvidí. Za třetí, a to je pravděpodobně nejvýraznější příčina, lidé používají common sense neboli selský rozum. Snaží se podvědomě co nejlépe využít plochu parkoviště.

Jenže to je velká chyba, vážení. Tohle není město a tohle není normální život, to je nepřátelské území, probíhá na něm válka místní správy s občany a s common sense nelze operovat. Myslíte, že v Aleppu nebo v Kábulu používají lidé common sense, když unikají před agresívními přemotivovanými militanty, kteří si mohou dělat co chtějí a jak chtějí, protože kontrola nad jejich činností je pouze formální? K čemu byl common sense představitelům Oleo Chemical nebo firmy FAU, když na ně „naši zaklekli“? Musíte být neustále ve střehu, aby na vás taky nezaklekli, protože i zdánlivě nevinná banální situace se může ukázat být pastí, kterou na vás narafičilo město, aby městapo mohlo vybrat pokutičku do obecního rozpočtu nebo vás mohlo různě popotahovat.

Nekrm svého městapáka!

Lidé se také málo zajímají o zákony a předpisy, protože jim média neustále nalévají do hlavy, že to dělají jen zločinci a jejich advokáti. Kdyby se tomu více věnovali, museli by zjistit ve vyhlášce č. 294/2015 Sb., že symbol autíčka na značce vyznačuje způsob stání a označení K+R znamená, že můžete zastavit pouze za účelem nastoupení a vystoupení osob. Pro toho, kdo by to nechápal, tak takhle je to špatně:

Před časem jsem si v rámci přípravy článku dopřál ten luxus vyposlechnout si, jak takový výběr pokut probíhá. Neměl jsem o to iluze, jak mi jednou řekl jeden příslušník PČR, kaštana je třeba vykostit bez dlouhých keců, aby se to stihlo, ale průběh celé akce mě zaskočil i tak. Městapu se podařilo obotičkovat starý Opel Corsa nějaké řidičky. Ta přivolala městapo a když jsem přišel, už nějakou dobu čekala na jejich příjezd. Mlela přitom držkou velmi nahlas s nějakou kamarádkou, nadávala na město a že jim to vytmaví. Neměl jsem iluze, byl jsem si naprosto jistý, že jakmile se objeví městapák, tak zatáhne prdel a bude platit hezky cash obecní výběrčí službě přímo do ručičky. Většina těchhle verbálních dominantů jsou ve skutečnosti hovnaři a tak to bylo i v tomto případě. Po nějakých deseti patnácti minutách (celkem tedy musela řidička čekat nějakých 20 minut+) se objevilo civilní auto dopravního podniku a z něj vylezl tlustý arogantní městapák. Aniž by pozdravil nebo řekl něco dalšího, pronesl „dostanete pokutu“ a začal vyplňovat záznam o přestupku. Ani náznakem se nepokusil řidičce vysvětlit, v čem spatřuje porušení pravidel silničního provozu na její straně, což prakticky osvědčovalo, že městská policie je jen radniční inkasní služba a pokud si někdo myslí, že jsou tady k tomu, aby zajistili dodržování zákonů, tak mu asi haraší ve věži. Řidička se zeptala, jaký přestupek tedy spáchala (hloupě formulovaná otázka, z čehož jsem usoudil, že je blbka a amatér) a městapák jí lakonicky sdělil, že stojí v protisměru, což je naprostá blbost. Řidička to nerozporovala a zkoušela diskutovat o tom, že zastavila jen na chvíli, protože potřebovala čůrat, což se rovná doznání (je tam napsáno Kiss and Ride, ne Piss and Ride), ale městapák měl stejně přepnuto do režimu obecního pokladního a vůbec se s ní nebavil. Já do toho nezasahoval a dál jsem nerušeně sledoval inkasní akt v praxi. Doufám, že to řidička ve volbách hodí ANO, blbá na to byla tak akorát. Městapák byl velmi arogantní a bylo zjevné, že takový způsob jednání nevadí ani jemu, ani jeho nadřízeným, kteří zřejmě dosud neměli potřebu jeho chování jakkoli korigovat.

Doufejme, že městapák je stejně neoblomný, pokud jde o cikánské dealery, prodejce kradeného zboží a kurvičky na hranici zletilosti, které se scházejí o východního vchodu do Mercury centra, případně k chodcům, kteří přecházejí v jeho okolí na červenou občas rovnou pod autobus.

Poznámku mám k „místům, kde často dochází k porušování pravidel silničního provozu“. Přemýšlejme o rozdílu mezi zákeřným a normálním městem. V normálním městě by to bylo důvodem k zamyšlení, zda tam není nějaká chyba, zda například není dopravní situace nepřehledná, nelogická nebo dopravní značení vadné, nebo je v tom místě aplikovaná regulace natolik iracionální, že ji lidé prostě neakceptuj, protože si myslí, že tohle snad není ani myšleno vážně. To všem bylo být podnětem k nápravě. V zákeřném městě se naopak takové situace udržují a vytvářejí, aby se mohlo kasírovat. Zákeřné město je to naše.

Za uvedený stav jsou zodpovědni:

Jiří Svoboda, primátor města a volební lídr hnutí ANO do komunálních voleb, zodpovědný za vedení městské policie

František Konečný, náměstek primátora pro dopravu, kandidát na zastupitele v nadcházejících komunálních volbách za ANO a předseda oblastní organizace ANO

V této souvislosti jsem se pokusil najít, jaký je program má hnutí ANO pro komunální volby, ale nebyl jsem úspěšný. Našel jsem sbírku obecných žvástů podepsaných samotným Burešem, obsahující nadpis, že je to jediný program, který potřebujeme.

Takže pokud by vás to zajímalo, programem hnutí ANO pro oblast dopravy v Českých Budějovicích je „inteligentní systém dopravy“, což je jiný název pro extenzivní rozšíření radarového a šmírovacího systému. Podrobnosti vyjevil náměstek primátora Konečný v tomto článku. Dále lze počítat se zvyšováním počtu strážníků, aby měl kdo vybírat pokuty, a také tvorbu dalších podobných pastí, aby bylo zač dávat pokuty. Pokud tedy nejste dost šílený, abyste volil Občany pro Budějovice, ale dost ujetý na to, abyste podpořil fízlování, šmírování a radarování, tak ANO budiž v následujících komunálních volbách vaše volba. A vězte, primátor Svoboda, teda Jirka, má na Andreje Bureše číslo.

 


19.09.2018 D-FENS


Související články:


12345 (281x známkováno, průměr: 1,10 z 5)
19 967x přečteno
D-FENS © 2017