Budějovická past na řidiče

Featured Image

Budějovičáci, nenechte se nachytat od městapa. Úředníci a městapo na vás totiž vymysleli novou past, která staví především na tom, že zvyk je železná košile.

V souvislosti s nedávnou úpravou prostoru před nádražím vznikla nová světelná křižovatka v místě křížení ulic Žižkovy a Nádražní. Součástí křižovatky jsou i přechody pro chodce, které byly vytvořeny proto, že chodci byli líní chodit k tomu určeným podchodem vybudovaným za veřejné peníze v 90. letech a přecházeli čtyřproudovku před železniční poliklinikou. Na úseku nějakých 400 m jsou tedy celkem tři světelné křižovatky, které podle vyjádření radnice měly být synchronizované, nicméně slib se neuskutečnil a tak se může stát a také stává, že stojíte na červenou na každé z nich. Dosaženo nebylo ani toho, aby chodci nepřecházeli přes čtyřproudovku, protože je jim pochopitelně i nadále zatěžko poponést prdel a přecházejí tam dál, jen v menší míře. Takto vám ANO organizuje dopravu.

Nicméně radnice a jeho ozbrojená pěst nachystaly k tomu všemu ještě bonus. Do nové křižovatky Žižkova/Nádražní ve směru z Žižkovy od Mercury centra totiž smějí vjíždět pouze autobusy. Za tím účelem byly osazeny dvě dopravní značky „zákaz vjezdu“ zhruba 50 m od hranice křižovatky. Pokud tedy jedete osobním autem, pak se už z Dvořákovy na Nádražní zde nedostanete.

mercury3

Co se stane, když si toho nevšimnete? Městská policie se postará o vaši bezpečnost. Jedno auto stojí na vyhrazeném pruhu pro taxi před nádražím ve směru k Rudolfovské, druhé pak na autobusové zastávce směrem k Novohradské.

mercury2

Pane řidiči, ve správním řízení vám hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun, jste ochoten zaplatit blokovou pokutu 200 Kč? Ano, samozřejmě že je to bez bodů.

Jsou tam nakýblovaný skoro celý den a nestíhají to. Bude třeba přijmout další strážníky, máme jich málo. S nějakou bezpečností silničního provozu to samozřejmě nemá vůbec nic společného. Takhle se vyrábějí piráti škrtem pera.

Řekl bych, že Městská policie je personálně i materiálně velmi naddimenzovaná, když může obětovat čtyři muže a dva automobily každou směnu na tohle, a také existuje nějaký problém s volbou jejích priorit, protože cikánští výrostci obchodující před Mercury centrem kdoví s čím ani sotva zletilé kurvičky tamtéž jim nestály za pozornost.

Samozřejmě není nikde vyznačeno, že už nelze jezdit jako postaru, v podstatě musíte dojet až k té zákazové značce. Kdyby se tam umístily nějaké další značky, které by řidiče upozornily na změnu dopravní situace, tak by to snižovalo výtěžnost. Zejména přespolní, co byli něco pohledávat v Mercury centru, na to skoro vždy naletí. Buď proto, že si toho prostě nevšimnou, nebo proto, že nevidí způsob, jak se z Mercury centra dostat na Nádražní třídu ve směru k Novohradské tak, jako doposud. Ono je to totiž dost složité. Z Dvořákovy ulice, do které se vyjíží z Mercury centra, musíte jet buď doprava do ulice Průmyslové, následně z ní doleva na ulici Novohradskou, nebo doleva do ulice Žižkovy, přes světelnou křižovatku U koníčka a pak na Novohradskou.

Celou situaci momentálně ještě zhoršuje, že je kvůli stavbě uzavřená křižovatka ulic Průmyslové a Dvořákovy, takže z popsaných dvou variant úniku z Mercury centra první není dostupná. Zajímavé také je, že na tuto uzavírku upozorňují informační tabule (zatímco na tu shora uvedenou nikoli).

Hlavně ať vás ale nenapadne jet rovnou doleva z ulice Dvořákovy do ulice Průmyslové, což by sice bylo o polovinu kratší, ale tam zase s oblibou číhá policie státní. Tam sbírají čárky pořádkové jednotky, když nemají co dělat, což je prakticky pořád. Sliby radnice, že se po faktickém uzavření úseku ulice Žižkovy na Nádražní pro inidviduální automobilovou dopravu otevře ulice Průmyslová, se totiž také neuskutečnily. Pak by policie o toto rýžoviště přišla.

Vznikl tak sice poněkud komplikovaný dopravní koncept, ale budete ho muset strpět. Berte to jako vaši (další a ne poslední) obět na oltář neustále se rozlézajícího úchylného konceptu dopravní infrastruktury vyhrazené ve prospěch drahé a nekonkurenceschopné MHD.

Co se stane, když ze zvyku odbočíte u Mercury do ulice Žižkovy a zjistíte, že tam je zákaz vjezdu? Ani z této situace není snadné se osvobodit. Pokud se vám nepodaří vzhledem k provozu otočit, musíte odbočit doleva do ulice Chelčického kolem Žluté ponorky a přes Lannovu třídu se vrátit do ulice Dvořákovy, kde projedete kolem úřadovny BISky a po ujetí nějakých 600m se ocitnete se opět zhruba ve stejných místech, odkud jste tam vjeli. Anebo můžete zaplatit naší místní policii mýtné.

Mimochodem tohle je typický modus operandi Městské policie České Budějovice. Pokud by jim skutečně šlo o to, aby řečí zákona nebyl porušován žádný společenský zájem, v tomto případě aby auta nevjížděla do úseku, který byl vyhrazen pouze pro autobusy (cokoli si už o tom myslíme…), tak by si stoupli na začátek toho úseku a když přijede nějaké auto, co tam nemá co pohledávat, tak by řidiči ukázali, ať se otočí nebo uhne do Dvořákovy. Jenže o nic takového jim nejde, jim jde o to vybrat pokuty, a radnice jim k tomu napomáhá dopravním značením, protože je to jejich rozpočet. Takže se postaví hezky na konec toho úseku a vybírají pokuty. Co byste chtěli.

Nenechte se nachytat.

Předně nejezděte do Mercury centra. Není tam vůbec nic, co by vás mohlo zajímat. Nedá se tam nakupovat, nedá se tam žrát, nedá de tam vůbec nic, ani dýchat, protože tam pronikají výfukové plyny z podzemního parkoviště. Jet do tohoto kutlochu a ještě si nechat napařit pokutu je akt masochismu.

Nejezděte ani do Budějovic. Nic tu není k vidění. Je to arogantní a k cizím i vlastním lidem nepřátelské město.

Za uvedené řešení, komplikování dopravy lidem, uzavírání veřejných komunikací pro lidi, chystání pastí na řidiče a rozdávání pokut jmenovitě mohou:

Ing. Jiří Svoboda, starosta města, zodpovědný za městskou policii, hnutí ANO 2011

Ing. František Konečný, Ph.D., náměstek pro dopravu, hnutí ANO 2011

 


 

Když jsem byl zmapovat situaci a zúčastnil se jako divák několika výběrů dodatečné daně, ukázala se další zajímavá věc. Bylo nachytáno několik pirátů, sdělovány jim pohrůžky správním řízením a výší pokuty v něm, aby jim následně městapo nabídlo, že se to dá vyřešit na místě za dvě stovky. Nicméně řidiči kladli odpor. Nesmělý, necílený, nepromyšlený, nicméně odpor. Nějak jim hlava nebrala, že ještě minulý měsíc se tam jezdit smělo a nyní už nesmí. Byli to od pohledu konformní občané, většinou se staršími auty a nebudějovičtí, kteří zřejmě poprvé nebo alespoň po dlouhé době museli připustit, že ode dneška až navždy jsou dopravními piráty a porušují dopravní předpisy úplně stejně jako ti, kterým ještě donedávna spílali a chtěli pro ně vyšší, vyšší, nejvyšší, likvidační tresty. Další zajímavou okolností bylo, že městapáci některé řidiče  trestali ještě dodatečně. Sebrali jim doklady, zavřeli si s nima do auta, že „to sepisují“, ale nic nesepisovali, naopak, o něčem se v autě vybavovali, ukazovali si něco na mobilu, a to zhruba tři až pět minut. Pak během necelé jedné minuty vypsali blok a úřední záznam, shrábli prachy a šli na dalšího.

Nicméně během sledování tohoto svébytného „vynucování práva“ došlo na událost, která mě zaujala. Došlo k odchycení piráta v úžasném bílém Favoritu s pražským číslem z prvních let výroby, ještě s asymetrickou dírou v masce.

mercury1

Řidič se hotovil zaplatit a vylovil dvě stovky, které dokonce položil na palubní desku. Městapák zjevně ožil, když spatřil cash. Bohužel jsem nerozuměl celé jejich komunikaci, ale řidiči se najednou něco nepozdávalo a rozhodl se, že městapákovi cash nedá. Došlo k nějaké diskusi, ze které jsem zaslechl pouze fragmenty, a nakonec řidič favoritu prohlásil, že se mu to celé nezdá a že někomu zavolá. Vytasil mobil a oslovil přítele na telefonu. Telefonát trval poměrně dlouho a městapáci začali být nervní. Nevyvíjelo se to dobře, bylo zjevné, že pyrát z Prahe nejen že nechce platit, ale současně ještě zdržuje a není proto možné chytat další hejly. Nakonec to skončilo tak, že městapák vztekle hodil řidičovy doklady pootevřeným okénkem na palubní desku, zatímco řidič dále telefonoval, a aniž by cokoli dalšího řekl, městapák odešel do auta a odjeli.

 


16.10.2016 D-FENS

12345 (406x hodnoceno, průměr: 1,40 z 5)
58 253x přečteno
Updatováno: 16.10.2016 — 22:50

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!