Nedávno se mi dostala do ruky neuvěřitelná sračka (kliknout na tento odkaz je na vlastní nebezpečí a bez pytlíků na zvracení nedoporučuji), kterou vyplodila Finanční správa ČR. Cílem toho blábolu je vysvětlit lidem, kdo je hrdinský státní úředník z berňáku, k čemu potřebuje EET a proč i nám všem ostatním přinese ráj na zemi. Začíná to nenápadně, hraje na strunu závisti (kreslený obrázek bohatého podnikatele na Bahamách), o EET se nejprve vůbec nemluví, až ke konci se zmiňují „moderní nástroje typu elektronické evidence tržeb“ a mnohokrát se opakuje, že máme zavádění takových nástrojů podporovat!
Ústřední postavou tohoto dílka je modelová osoba jménem Daněk Krátil, plešatý podnikatel se zbytky zrzavých vlasů ve fialovém saku; to je hlavní bídák, jenž krátí daně a užívá si na Bahamách! Za peníze nás všech… oh, wait, kdo je vydělal? Tak to se v dokumentu raději nedočteme. Hned na začátku je nám vysvětleno, že ostří hoši z finančního úřadu jsou především spravedliví, protože chtějí, aby všichni platili daně – vážně všichni? I ti, kdo nevydělávají? Zajímavé je, že když někdo neplatí daně proto, že nevydělává, podle nich nikoho neokrádá; ten, kdo však pracuje, stará se o sebe a poskytuje nějaké služby ostatním (čímž je jim užitečnější než ten, kdo nepracuje), prý krade, když neplatí daně… logicky. Pracovníci finančního úřadu jsou samozřejmě chudáci, protože je jich tam jen (!) 3300 parazitů, pardon, kontrolorů; ale jsou to hrdinové, kteří nás chrání před Daňky Krátily, jen potřebují pomoc (zatím není napsáno, jakou vlastně, časem vyplyne, že EET).
Dále se dozvídáme, že máme požadovat daňové doklady, když něco kupujeme; nečiníme-li tak, prý tím umožňujeme zlému podnikateli ukrýt před státem více než polovinu zisku. Odpověď na otázku: „Co s tím?“ zní: „Berme si účtenky. Tím bude muset i Daněk Krátil vykázat všechny příjmy. Nezapomínejme, že daňové úniky poškozují nás všechny!“ Zajímavé je, že hned vedle to ilustruje obrázek Daňka Krátila, který prodá nějaké paní zboží za 18k místo za 20k, když si to vezme bez účtenky… vážně chtějí tvrdit, že tím se i dotyčná poškodila? Každopádně tam vidíme výpočet, že nás takovým jednáním Daněk „okradl“ o 410k; to je ale drzoun, vydělal si 410k a nedal nám je, čímž nás zcela zjevně „okradl“.
Dalším společensky vrcholně nebezpečným jevem, o kterém se toto dílko zmiňuje, je práce na černo. Uvedená je kapitola tím, že Daňkovi Krátilovi se přestalo chtít pracovat, protože si nevydělává špatně a „nakrade si také slušně“ (sloveso „nakrade“ se obecně v tomto propagandistickém žvástu používá místo „nenechá se okrást státem“), takže si najme zaměstnance, který bude pracovat za něj (sledujete to skryté poselství, že podnikatelé si najímají zaměstnance, aby nemuseli pracovat?); protože je však legální zaměstnanec mnohem dražší než zaměstnanec pracující na černo (a kvůli komu asi; kdo to takhle domrdal?), rozhodne se pro druhou možnost. Výpočet ukazuje, že v takovém případě nás Daněk takzvaně „okrade“ o cca 70k, zatímco jeho zaměstnanec o cca 60k; no jen považte, jací zloději jsou to, když si pro sebe nechají peníze, které vydělají. Řešením prý je nenechat se zaměstnávat na černo, protože budeme mít malý důchod (jako kdyby se ty odvody vyplácely a nedostali jsme na důchodech mnohem méně); ale máme prý myslet na svou budoucnost i budoucnost svých dětí – souhlasím, ale z tohoto hlediska mi vychází daleko výhodnější pracovat na černo a z peněz navíc si zajistit stáří i děti.
Daněk Krátil je můj hrdina, protože se hned na další stránce dočteme, že k tomu všemu ještě krátí DPH; na tom nás prý takzvaně „okrade“ o necelých 600k, protože si opět drze ponechal peníze, které vydělal. Opět nevycházím z údivu, jak je možné, že podnikatel, který vydělává a státu nic neplatí, nás prý „okrádá“, ne však ten, kdo je nezaměstnaný, státu také nic neplatí, naopak od něj ještě peníze dostává, tam se o žádném „okrádání“ nemluví, neboť takovému člověku je přece společnost „dlužna“. Řešením tohoto „problému“ je opět brát si účtenky.
Krom toho všeho má berňák ještě problém s tím, že lidé používají software specializovaný pro krácení daní, který dokáže účetnictví automaticky upravovat tak, aby to nevypadalo podezřelé a Daněk se s tím nemusel patlat ručně; chytrá věcička. „Každý, kdo se podílí se na tvorbě počítačových programů urychlujících krácení tržeb by si měl uvědomit, že mu nejenom jednodušuje a zpříjemňuje způsob okrádání nás všech, ale i ztěžuje možnosti jeho odhalení. Je to stejné, jako kdybychom poskytli zloději klíče od vlastního trezoru,“ je zajímavý způsob (pravopisné chyby nepočítaje), jak popsat tento stav věcí: „Každý, kdo se podílí na tvorbě počítačových programů urychlujících krácení tržeb, by si měl uvědomit, že mu nejen zjednodušuje způsob, jak se státem nenechat okrást, ale ještě navíc ty grázly z berňáku mate. Je to stejné, jako kdyby si majitel trezoru nechal klíč jen pro sebe a neposkytl jej státu.“
Každopádně doposud o EET ještě nepadlo ani slovo, teď má být průměrný propagandou vymytý mozek naštvaný na ty, kdo se nenechají okrádat, neboť nám právě bylo vysvětleno, že tím vlastně „kradou“. A nyní přichází další příběh, kterak si Daněk Krátil jakoby nechal ukrást účetnictví, které ve skutečnosti někam zašil, aby berňáku ztížil práci; na toto téma je tam hned několik stránek, v dalších příbězích zase účetní záznamy shořely v kozím chlívku, sežraly je myši a nechala si je ukrást účetní. Proč se zrovna těmito případy ono dílko zabývá o tolik více než těmi předchozími? Přece proto, že zde je řešení následující: „Potřebujeme nové moderní nástroje typu elektronické evidence tržeb.“
Dočíst se tam ale můžeme i jiné perly; tak například tipněte si, kolik by berňák potřeboval daňových kontrolorů? Nyní jich má těch grázlů 3300, takže dvojnásobek? Trojnásobek? Ne, ba ani desetinásobek; je jich prý zapotřebí 280 000 (sic!), což se asi posrali v kině, neboť to by znamenalo jednoho kontrolora na 35 lidí (včetně kojenců, důchodů a nezaměstnaných), takže vlastně taková klasická státní efektivita. Také se tam dočteme, že při výběru DPH stát uloupí asi o 80G méně, než by mohl, což by prý stačilo celé ČR včetně kojenců na dovolenou v Chorvatsku; k čemu jinému by to měli pro Vohnouty přirovnat? Stačí jen pominout, že kdyby stát sehnal 80G, tak ta úplně poslední věc, kterou by s těmi penězi udělal, by bylo rozdat je lidem…
Tento dokument považuji za takovou směsici toho nejhoršího, ukázku dekadence způsobené státem… hra na nízké pudy – závist, ukazování úspěchu jako něčeho špatného, propagandistické lži, bezbřehé okrádání občanů státem (většinu toho, co vyděláme, odvedeme na daních) a ještě ta neuvěřitelná drzost, kdy stát označuje za krádež to, když si někdo svůj majetek před těmi grázly z berňáku ubrání; je to asi, jako kdyby si drban přepadávající v parku stěžoval, že ho nějaká z obětí okradla, protože mu dala peněženku, ale schovala telefon. Výsledkem takové propagandy, kterou si musíme platit ze svých peněz (a která tu je již léta), je pak například většinová podpora EET napříč společností.
Související články:
- Rok 2023: EET 2.0 (22.4.2019), Anonymní autor
- Elektronická evidence sexu (19.3.2017), Geocacher
- Kolegové živnostníci, zdražujme! (28.11.2016), Anonymní autor
- Elektronická evidence jízd (28.11.2016), kupca
- Elektronická evidence domácího násilí (EEDN) (23.10.2016), Anonymní autor
- EET a selektivní vnímání slušnosti (2.10.2016), Anonymní autor
1 907x přečteno