EET a selektivní vnímání slušnosti

Featured Image

EET potřebujeme, protože živnostníci a firmy neplatí daně a tím okrádají nás všechny. Takhle to aspoň slyším v poslední době ze všech stran. EET se mě týká od 1.12.2016, stále vyčkávám, protože vyčkávat v našem státu se mi zatím vždy velmi vyplatilo, přesto si začínám zjišťovat základní informace.

Kasu pro gastronomický provoz používám asi deset let. Výjezdy z ní dávám Finančnímu úřadu. Mám to štěstí, že firma co mi kasu prodávala, nepatří k těm, co se na EET chce napakovat. Dělají to dvacet let a jejich živnost je postavena na tom, že zákazník chce dobrovolně kasu, většinou aby ho nerozkradli vlastní zaměstnanci, a oni jsou schopni mu ji dodat s patřičnými službami. Fungovali před EET a budou i po něm. K zařízení které mě stálo 75tis kč mi tak snad stačí přikoupit pouze jakýsi box za pár tisíc, který zajistí komunikaci mezi kasou a převod do formy odpovídající systému EET. Software je v ceně, měsíční poplatky nechtějí. Háček je v tom že ani 30.09.2016 nebylo ministerstvo schopno zveřejnit kompletní dokumentaci, podle které by firma mohla dodělat software. Takže se čeká, snad prý do konce října by to mohli mít. Díky tomu že zařízení dávno mám, neohrožují mě náklady na zavedení EET. Ohrožuje mě nasranost ze stále se zpřísňujících pravidel, stále více nesmyslného papírování a buzerace, které ve finále nemá na výši odvedených daní stejně žádný vliv. Jen zdržuje a stojí peníze. Připadám si jako šlapka, kterou pasák mlátí tím víc, čím víc peněz mu donese a každý si nad ní znechuceně odplivne. V současnosti jednám o prodeji firmy, protože jsem došel do stádia, kdy už mě šlapku dělat nebaví. Za 3.Q/2016 mi vychází daňová povinnost 405tis Kč. Všude kolem teď najednou žijí jen lidé bez hříchu. Já takovej nejsem. Občas lžu, často jezdím rychle, souložím s kým bych neměl, bývám línej a obírám stát na daních (tak o 20% a určitě ne tím způsobem že místo dvou rumů namarkuju jednoho, takže EET na to nebude mít vliv). Kdo jsi bez viny hoď první kamenem. Říkal to takhle nějak ten maskot katolický církve ne? A protože jsem nasranej, občas na téma EET padne řeč mezi známými i rodinou. O dvou případech bych tu rád napsal.

Mám bývalého kolegu, inženýra, za poslední roky vystřídal pár firem a vždy pracoval jako ředitel. Je to ten progresivní typ, u něhož je každý průser aspoň navenek poznáním a cestou do vyššího levelu dobra. Všechno má nejlepší, všechno sám dělá nejlíp. Jediné co sleduje je materiálno a přesto zároveň tvrdí že ho nezajímá. Běžná praxe u něj je, že ho firma zaměstná za dvacet tisíc a zbytek (60-80tis) fakturuje na živnost za nějaké fiktivní práce. Vyjde to jeho i firmu levněji. Libuje si v tom že ojebe co může, od DPH po daň z příjmů. Naseká dluhy a přepíše firmu na bezďáka. Ženu před mateřskou zaměstná za vysoký fiktivní plat, aby mohla více čerpat. Když má pojistnou událost, vyrábí náklady, fiktivní doklady, zvětšuje škody, aby dostal z pojišťovny co nejvíce. Je to pro něj něco jako sport a zdaleka nevím o všech disciplínách které ovládá.

Obdivuje Babiše, protože se vypracoval z nuly, nekradl a musel na rozdíl od politiků skutečně tvrdě makat. Vnímám u nich podobný druh psychopatismu. Když mu dám přednášku o tom, jak Babiš přišel k Agrofertu, co se dělo v Lovochemii a na čem je založen jeho byznys, chvíli se snaží kontrovat skandálem s Nečasovou a s tím že Kalousek krade. To mi na člověka s VŠ přijde dost slabé. EET podporuje, protože je podle něj normální platit daně v plné výši a nešidit. Protože v tomhle státě se kradlo moc dlouho a to není dobře. Navíc, kdo nemá pár tisíc na kasu, ať nepodniká. Když mu popíšu, jak stát ojebává on, mlčí a následně prohlašuje, že si už dávno slíbil, že se o politiku nebude zajímat a už vůbec se o ní bavit. Tím náš rozhovor končí.

Další případ je můj příbuzný. Má dvě VŠ a vlastní programátorskou firmu. Je sice chytrý, ale neprůbojný, má problém s plněním termínů a dotažením práce. Všude vždycky obdivovali jeho rychlost a znalosti, problém ale byl, že se mu muselo nejdřív chtít. Moc často se mu ale nechce. Vydělává kolem 40tis čistého, na malé město docela dobrý příjem. Má čtyři děti, pěkný barák, na který si nemusel brát hypotéku. Dvě starší auta. Daň z příjmu neplatí, díky počtu dětí mu ročně naopak cca 40tis vrací. S EET přesto souhlasí, protože on sám musí dle svého pohledu platit vše do koruny a není fér, aby hospodští ojebávali stát. Zeptal jsem se ho, jestli už ví, že do EET nespadají jen hospodští, ale od roku 2017 i část jeho činnosti. Nevěděl to a nebyl rád. U hospodských mu EET přišlo jako spravedlivý krok, ale u něj už to byla buzerace, protože on má samozřejmě vše v pořádku. Dost ho taky sere, že servis do kterého jezdí prý neplatí daně, aspoň mu to říkal jeho majitel, že většinu peněz nepřizná. O jeho podnikání vím docela dost a tak jsem mu připomněl, že většinu baráku postavil ze slušně vydělaných peněz, ale rozhodně je nedanil. Mlčel, nebylo mu to příjemné. Zeptal jsem se ho, jestli v tom servise na který nadává, volí možnost vyšší platby s dokladem, nebo nižší bez. Řekl, že samozřejmě bez dokladu. Když jsem se zeptal, zda si nepřipadá jako pokrytec nebo debil, odvětil, že to je přece něco jiného.

A jaký z toho udělat závěr? Sám nevím. Asi že jsme v totální prdeli a bude muset přijít nějaký master reset a že ti lidé v diskuzích co volají po zavedení represe nejsou zřejmě duševně nemocní zkrachovalci, nebo placení Babišovi poskoci, ale dost možná skuteční lidé. Děda mi jako malému vyprávěl, že v roce 1948 nevyvolávalo v našem městě zabavování majetku komunisty v počátku zděšení, ale zlomyslnou radost. To, že konkurentovi z druhé části města zabavují statek bylo pro některé lidi prý natolik opojné, že přestali myslet racionálně a nedošlo jim, že dřív nebo později přijdou bolševici i na jejich dvůr. Tenkrát jsem si to neuměl představit a moc tomu nevěřil, děda ostatně nebyl ke stáří vždy zcela mentálně fit. Dnes si to představit bohužel umím a možná jsme se od té ani moc neposunuli.

 


02.10.2016 Dezor


Související články:


12345 (466x známkováno, průměr: 1,21 z 5)
24 757x přečteno
Updatováno: 2.10.2016 — 23:13
D-FENS © 2017