Rok 2023: EET 2.0

Featured Image

Předseda vlády obhajuje první vlnu EET, která dle jeho slov byla úspěšná. Na příjem státního rozpočtu sice významnější vliv neměla, ale narovnala podnikatelské prostředí a z trhu zmizely subjekty, které na podnikání prostě neměly.

Drobní živnostníci, kteří ukončili živnost, jistě našli bez problémů práci v továrnách a montovnách. Pozitivním faktorem je také prý zvýšení zaměstnanosti na straně účetních a kontrolních orgánů.

Poslední kolo EET, které obnášelo povinnost zákazníků si brát účtenky, přineslo do rozpočtu další miliardy, které byly získány jak zvýšeným výběrem daní, tak i pokutováním zákazníků.

Minimální pokuta za neodebranou účtenku byla stanovena na 5 000 Kč.

Veřejnost sice kritizovala excesy, kdy úředníci kontrolovali zákazníky u zmrzliny či stánků u piva a za neodebrání účtenky udělili pokuty i 10 000 Kč, ale zákazníci se brzy naučili vyžadovat účtenky i na veřejných toaletách.

Bohužel část řemeslníků se přesunula do šedé ekonomiky a dále tak parazitují na slušných občanech.

Proto vláda navrhuje zavedení EET 2.0.

Každý spotřebitel, který provede nákup, si do mobilní aplikace stáhne QR kód z účtenky a to do 1 minuty od nákupu. Jednou měsíčně odešle kontrolní hlášení na finanční úřad, kde se spárují všechny provedené platby.

Osobám, které nevlastní žádný mobilní přístroj, bude vystavena čipová karta, kterou obchodník zpracuje za drobný poplatek ihned po nákupu.

Velké supermarkety již svým zákazníkům nabízejí zpracování těchto dat zdarma.

Za pozdní odeslání či neodeslané měsíčního hlášení se při prvním prohřešku udělí pouze napomenutí, další pokuty budou v minimální výši 5 000 Kč.

Finanční úředníci se dále zaměří na kontroly při nákupu materiálu využívaném ve stavebnictví.

Spotřebitel při kontrole bude muset finančnímu úřadu doložit, kdo např. stavební materiál zpracoval. Tímto se eliminuje šedá ekonomika a meloucháři se budou muset „zapojit“ do systému.

Bude tak dost peněz např. na výstavbu škol a nemocnic, na které z výnosu první etapy EET jaksi nezbylo.

Veřejnost to jistě přijme se stejným pochopením, jaké měla s první vlnou EET.

 


22.04.2019 Pačes


Související články:


12345 (151x známkováno, průměr: 1,39 z 5)
9 863x přečteno
Updatováno: 22.4.2019 — 21:40

Reklama

D-FENS © 2017