Dokument: Matrix AB

Featured Image

Již nějakou dobu se mluví o dokumentu Matrix AB, jenž nadzvedl Babiše, který dané dílo označil za „podraz“; podle toho jsem očekával, že se bude jednat o něco vskutku zajímavého, tajně jsem doufal i v nějaká odhalení nových skutečností. V každém případě jsem čekal minimálně něco jako když Reflex rozkryl začátky Babišova podnikání; to bylo skutečně pozoruhodné čtení, ze kterého si člověk mohl utvořit nějaký obrázek (samozřejmě s rezervou). Jelikož se o dokumentu Matrix AB mluvilo více, byl jsem připraven na něco ještě zajímavějšího; a tak když ČT dokument konečně zveřejnila, bylo pro mě jeho zhlédnutí svým způsobem zklamáním.

Ne že by bylo špatné, že takový dokument existuje; Babiše považuji za grázla par excellence a Matrix AB jej přesně tak líčí – pravděpodobně průměrnému levicovému voliči. Ano, dobrá práce, navíc má autor zřejmě koule, neboť naštval jednoho z nejmocnějších lidí v zemi a použil na Babiše přesně to, co on dělá neustále – apel na nejnižší lidské pudy; má nespokojenost coby diváka však pramení z toho, že krom hry na emoce dokument přináší jen velmi málo. Trošku se obávám, že člověk, jenž politickou scénu sleduje a nečerpá informace jen z Babišových médií, se tam mnoho nového nedozví (jen si nejspíše potvrdí to, co věděl už dávno).

Film je koncipován tím způsobem, že někdo neustále leze za Babišem s kamerou a natáčí jej; vůbec netuším, kolik materiálu takto vzniklo a bylo zahozeno, aby mohly být zveřejněny ty scény, jež tvůrce uznal za vhodné. Též mi není úplně jasné, proč Babiš na jednu stranu opakovaně posílal kameramana do prdele (někdy i sprostě), ale na jiných záběrech bylo zas jasné, že má u sebe mikrofon zjevně sloužící témuž štábu (tuším, že jednou jim ho tam i vracel s tím, ať už ho nechají být). Aby to nebylo tak nudné, jsou tyto scény prostříhány záběry na mluvící hlavy patřící lidem z Babišova okolí; dotyční Babiše buď pomlouvají (dost možná oprávněně, ale nic extra to stejně nebylo), nebo se o něm snaží mluvit hezky, ale většinou jsou buď hloupí, nebo filmaři rozhovory s nimi sestříhali, případně obojí, takže výsledkem je, že i ta chvála vyzní vlastně ve výsledku negativně.

Ze záběrů Babišova života většinou vyplývá, že je nechutně bohatý a ještě z toho má legraci (příklad: bezdomovec od něj chce drobák, on mu dá pětitisícovku, aby pak tuto historku dával ve společnosti k dobru, že on po kapsách nějaké drobné stovky nenosí), přičemž pokaždé, když někomu nějaké peníze podstrčí, ve filmu se ozve zvuk kasy (nebo čeho), aby to náhodou divák nepřehlédl; něco podobného bude pravděpodobně na levicové voliče působit jako rudý hadr na býka, což může dotyčnému možná částečně mařit jeho snahu s fotkami z hajzlu, kde se snažil ukázat coby muž z lidu. Krom rozdávání peněz se snaží kameraman zachytit i jiné hmotné statky a zobrazit jeho ženu jako bohatou pipku; snaha se celkem daří, i když to na mě působilo poněkud křečovitě (paní Babišovou neznám, tak nevím, do jaké míry to odpovídá skutečnosti, ale nemám problém si představit, že tomu tak skutečně je).

Další poselství ze záběrů Babiše vyplývající spočívá v tom, že dotyčný je trapný, neumí se chovat, pohrdá lidmi a mluví sprostě; opět nic překvapivého, přičemž by mě docela zajímalo, kolik materiálu muselo být natočeno, aby do filmu šel sestřih toho nejhoršího. Tím rozhodně nechci říci, že toho určitě muselo být hodně, jen bych to vážně rád věděl, zda se dívám na sestřih desetiny času, setiny, nebo tisíciny; nějaké Babišovy výstupy z doby, kdy ještě nebyl politikem (a nejspíše tedy nebyl obklopen mediálními poradci), jsem měl možnost sledovat už dávno a udělal jsem si o něm přesně takový obrázek, jaký ukazuje Matrix AB – zde tedy dokument hodnotím jako věrný, avšak trošičku cpt. Obvious.

Mluvící hlavy považuji za spíše tragické. Babišovi fans jsou dobří klauni, zejména když překypující chválou svého pána stavějí do negativního světla; otázkou však opět je, jak ty rozhovory s nimi vypadaly původně, neboť zveřejněná verze mi připadá prostříhaná až moc. Co se týče jeho odpůrců, působí to na mě dojmem trošičku ufňukaným; jasně, umím si představit, že taková svině jako Babiš jedná s lidmi hovadsky, na druhou stranu mi některé ty výpovědi nedávají tak úplně smysl – kupříkladu jeho obchodní partner vypověděl, že zkrachoval, protože Babiš od něj vykupoval za stále nižší cenu a prodával mu stále dráž (tržní cena?), načež mluvčí Babišovi prodal za 12 milionů cosi v hodnotě 400 milionů… prý to nikdo jiný koupit nechtěl, jenže když něco můžete prodat za maximálně 12 milionů, pak to asi úplně nemá tržní hodnotu 400, i kdybyste do toho ty peníze nakrásně investovali. Pozadí celé příhody však neznám, takže soudy nevynáším, jen konstatuji, že mi to na první pohled nedává smysl.

Co se mi v dokumentu líbilo, byla určitá sonda do duše (nebo spíše projevu) Babišova voliče; to byly exempláře! Přesně tak jsem si je představoval, Matrix AB mi je tedy ukázal i s těmi důvody, proč Babiše volí – a byla to síla. Jen škoda, že jich tam bylo tak málo a celkově zabírali minimum času. Pozoruhodná byla též trapnokomunikace s voliči ze strany nejen Babiše, ale i Stropnického; dokument krásně ukazuje, jak dotyční lezou do prdele každému, kdo jde po ulici, ačkoliv jím nejspíš vnitřně pohrdají, ale to překousnou, jen když z toho kápnou hlasy, kameraman docela hezky zachytil, jak je to vlastně sere, musejí se k tomu přemáhat, ale holt co by neudělali pro moc a prachy, že?

Jak celý snímek hodnotím? Velmi tendenční proti Babišovi (což bude do značné míry dáno tím, že Babiš je vážně grázl), absolutně prvoplánový (prostě natočit co nejvíce materiálu a vybrat z toho to nejhorší – ne že by to asi byl až takový problém), hrající na nízké pudy (hlavně asi závist, z filmu cítím úpornou snahu ukázat bohatství samo o sobě jako něco špatného – ne že by to v Babišově případě tak nebylo, ale to dokument prakticky neřeší), což je dobré v tom smyslu, že by to mohlo zejména jeho voličům otevřít oči (asi proto leží dokument Babišovi tak v žaludku), na druhou stranu jsem se však jako divák docela nudil, protože samotný fakt, že má někdo tolik peněz, aby mohl dávat bezdomovcům pětitisícovky, ve mně žádné negativní emoce nevyvolává, přičemž všechny zajímavé věci, jež byly ve filmu nakousnuty, nebyly dotaženy a zůstávalo u nekonkrétních částí příběhů bez kontextu. Matrix AB mi tedy prakticky nic nového nepřinesl, ale umím si celkem představit, že z lidí, již Babiše volí, by to mohlo některé odradit (ač si nemyslím, že by takových bylo nějak moc).


Související články:


12345 (6x známkováno, průměr: 3,67 z 5)
1 026x přečteno
Updatováno: 13.12.2015 — 21:24
D-FENS © 2017