Babiš, chčijící muž z lidu!

Featured Image

Tento text nebude v mém obvyklém stylu, nehledejte v něm tedy žádnou teorii či polemiku proti státu; zároveň upozorňuji, že klikání linků v článku je na vlastní nebezpečí. Jednou si takhle procházím Internetem a najednou vidím fotku, na které chčije Babiš (kdo je znechucen, zavře článek, lepší už to nebude). Nejprve si říkám, že jde o fotomontáž, pak mě napadl nějaký paparazzo, který by potají zachytil Babiše na hajzlu a prodal to Blesku. Trošku jsem zagooglil a… to se, vážení čtenáři, poserete (fotky do komentářů!)… tu nádheru umístil na svůj Twitter sám Babiš.

Ihned se mi vybavil D-FENSův dvanáct let starý článek „Chcáči“, který jsem si ještě na gymplu četl pod lavicí. Inu, někteří lidé mají prostě potřebu předvádět některé věci, řekl jsem si; třeba takový String Emil je mezi německou mládeží poměrně známý… a vůbec neskonalých sraček lze na Internetu najít mraky. Babiš se holt zařadil mezi další exhibicionisty. Přibližně tímto směrem se ubíraly mé myšlenky v prvních chvílích poté, co jsem měl tu obrovskou čest vidět, že i Babiš močí (tedy… úplně jistě to nevím, neviděl jsem ani přirození, ani ten proud, pouze odpovídající pozici, zbytek si domýšlím; příště třeba přijde explicitní fotka pro lidi bez fantazie).

Po chvíli jsem však začal spekulovat o dalších možných motivech; jedná se o kampaň? V dobách, kdy světem létalo Buzkové poprsí, její popularita, pokud si dobře pamatuji, vzrostla. Uvažoval o něčem takovém i Babiš? Nemyslím si. Vyfotí-li Vás paparazzi (nebo český vohnout) někde na pláži, jste v podstatě oběť, což je v naší demokratické společnosti velmi populární; umístíte-li takovou fotku na Internet sami, do role oběti se dostat nemůžete, i kdybyste se na hlavu stavěli, nebo dokonce i kdybyste skoupili polovinu médií v tomhle podělaném státu.

Tak proč to tedy udělal? Jediný důvod, který mi po vyloučení všech dalších možností zbývá, je prostě kampaň ve stylu „muž z lidu“, která tedy v jeho případě probíhá už drahnou dobu, ačkoliv takhle hluboko v podobných snahách snad ještě nikdy nikdo v ČR neklesl. Muž z lidu bez saka, muž z lidu ve zmačkané košili, upřímný muž z lidu v lokomotivě, muž z lidu zpívající s Michalem Davidem, všechny tyto (a mnohé další) sračky už tu byly. Muž z lidu na hajzlu je však originál. Tedy zatím. Ne že by se i tohle nedalo překonat, seroucí politik tu ještě nebyl, žeroucí a zároveň vyměšující též ne, já tam ten prostor pro umělecký rozvoj rozhodně vidím (a není vyloučeno, že jej časem uvidíme na billboardech všichni).

Otázka samozřejmě zní: Bude to fungovat? Kdybyste se mě zeptali před pár dny, zaťukám si na čelo a odpovím, že rozhodně ne. Na druhou stranu já nemám zrovna talent v oslovování širokých mas, zatímco Babiš a propagátoři jeho temné strany síly bezesporu ano. Národ ho přece miluje zcela bez ohledu na to, jaký je to gauner a co dělá. Marketing mají hoši zmáknutý dokonale. Doufejme, že zrovna tady šlápli vedle; protože pokud ne, znamená to, že cesta, jak oslovit české voliče, vede mimo jiné i skrze chcaní. A pak ať mi zase někdo něco povídá o tom, jak potřebujeme demokracii.

Opravdu si vohnoutstvo řekne, že Babiš je „jedním z nich“, protože taky chčije? Nebo proto, že se u toho nechává fotit? Nebylo by v tom kontextu lepší použít selfie tyč a fotku kvality průměrného mobilu? Nebo chtěl ukázat, že nepotřebuje hajzl ze zlata osázený drahokamy a je schopen se vymočit i do veřejné toalety pod širým nebem? Tomu by ostatně nasvědčoval i jeho komentář k osudné fotografii: „Frontu jsem poctivě vystál.“ Jako kdyby křičel: „Jsem jako vy, moji poddaní, proto vám musím vládnout, zvolte si mě!“ A co hůř, ono k tomu pravděpodobně v dalších volbách dojde, protože kdo chčije, ten ať klidně krade, hlavně když dá koblihu, pak mu i registrační pokladny promineme.

Docela by mě zajímalo, zda tuhle povedenou akci vymyslel sám Babiš, nebo nějaký z jeho marketingových minionů. A jak to celé probíhalo? Udělali spolu se štábem výpravu přímo za tímto účelem na nějaké místo, kde jsou veřejné hajzly, aby tam mohli Babiše vyfotit? Byla to jen jedna fotka? Nebo jich byly mraky, aby pak nějací pohůnci seděli v konferenční místnosti a sledovali powerpointovou prezentaci fotek chčijícího pána a vládce, z nichž se snažili vybrat tu nejlepší? Já myslím, že takový proces musel být k popukání. Podobně jako příprava celé akce. Přišel Babiš ke svým poskokům, Anče, Kubo, hajnej, nástup a fotit, jak močím? Nebo se naopak některý z nich osmělil navrhnout svému vládci, zda by se pro něj ve jménu demokracie laskavě nevychcal před kamerou?

Jestli byla tato akce úspěšná, nebo ne, poznáme podle toho, zda se bude opakovat. Není-li většina lidí úplně vymaštená, pomyslí si o Babišovi svoje a jemu to uškodí, nebo alespoň nepomůže. V opačném případě se dočkáme podobných výjevů (třeba politika nakupujícího gothaj v akci jsme ještě na billboardu neměli) „napříč politickým spektrem“ a bude jasné, že žijeme vážně mezi idioty. Pevně doufám v první možnost; možná jsem naivní, ale nejen doufám, dokonce tomu i věřím.


Související články:


12345 (4x známkováno, průměr: 1,25 z 5)
1 028x přečteno
Updatováno: 13.12.2015 — 21:48
D-FENS © 2017