Film: Brothers (2015, Indie)

Featured Image

Při dumání nad tím, kterým filmem zabiju dalších pár hodin svého bídného života, jsem narazil na indickou předělávku čtyři roky staré americké dojáko-mlátičky Warrior.

V původní verzi se jedná  o příběh dvou bratrů, bývalých zápasníků, z nichž jeden je v současnosti středoškolský učitel fyziky, druhý mariňácký dezertér, kteří se zúčastní stejného turnaje v MMA, aby si nakonec rozbili držky, vyříkali si tak dávné křivdy a možná vzali na milost i svého otce, starého ožralu. Originál se mi líbil, taky proto, že roli věčně nasraného Tommyho hrál můj oblíbený Tom Hardy.

Byl jsem proto zvědav, co s  místy už tak dost brutální citovou ždímačkou provedli v Bollywoodu, který je proslulý svou láskou k patetickým scénám a osudovým dramatům. Z obsazení jsem znal (dobře, viděl jsem ho předtím jednou v indické verzi Bonda) jen představitele staršího z bratrů, Akshaye Kumara, který v Indii platí za velkou hvězdu. Z tohoto filmu jsem byl připraven i na zajímavou tamní libůstku, která spočívá v tom, že herci nečekaně přeskakují z hindštiny do angličtiny. V Indii to asi je, vzhledem ke dvěma úředním jazykům, normální, ale mně to trochu kazí dojem z filmu. Holt, kolik úředních jazyků máš, tolikrát jsi člověkem.

Úvodní polovina dvouapůlhodinového snímku se zabývá představením všech důležitých hráčů. Ústřední trojici hrdinů tvoří zástupci rodu Fernandesů, otec Garson, zvaný Gary, kdysi slavný zápasník a posléze trenér, s nímž nechutně zametl démon alkoholu, starší syn David, který místo v ringu teď bojuje se studenty na střední škole, a mladší Monty, motající se kolem nelegálních zápasů a toužící být stejně dobrý, jako býval otec i David. Další, velice důležitou postavou, je taktéž bývalý zápasník a Garyho vrstevník Peter Briganza, který se ovšem místo flašky s rumem chopil příležitosti a včas vypadl do ciziny, kde nechutně zbohatl na pořádání MMA turnajů s názvem Right to Fight, tedy něco jako „Právo na to, dát si do držky a dostat za to kurevsky dobře zaplaceno“. Teď dospěl k závěru, že je škoda nevytřískat z toho prachy i doma v Indii, kde jsou zápasy nelegální, a proto požádal o udělení výjimky pro svůj turnaj. Aby zvýšil své šance a tlak veřejnosti na vládu, šikovně to postavil tak, že nasadí bijce z ciziny proti domácím borcům, aby celému světu ukázal, jak jim Indové nakopou…

Základní půdorys je tedy přizpůsoben místním poměrům, liší se ovšem tragédie, která způsobila zlou krev. Vše se dozvíme z výtečně zpracovaného flashbacku, kde exceluje představitel Garyho, Jackie Shroff a jeho manželka, která trpí jeho alkoholovými excesy. Proměna Garyho ze zlomeného muže v arogantního ožralu je neskutečná. Celá tato pasáž je nabita emocemi a podbarvena skvělou hudbou. Hudba je ostatně skvělá v celém snímku, včetně hudebně-taneční vložky, která je u indických filmů téměř povinná. Tu obstarala další hvězda bollywoodského nebe, krásná Kareena Kapoor, která Vás svým tancem bude přivádět k šílenství (malá ukázka tady). Další povinná část podobně zaměřených filmů, tedy trénink hlavních hrdinů, se hrdě řadí po bok dnes už legendárních tréninkových pasáží Rockyho, Kickboxera a dalších – lednice jako boxovací pytel, ručkování po rameni jeřábu a posilovací stroje made in šroťák toho budiž důkazem.

Výběr bojovníků je pestrý a slibuje zajímavou podívanou. Od kickboxera přes wrestlera ke klasickému MMA, od šíleného italského řezníka přes shaolinského mistra až k brutální mašině z Německa, která válcuje všechno a všechny. Indové ještě nezapomněli, že si Němci „vypůjčili“ svastiku, a Lucu v podání obrovitého Conana Stevense, známého třeba ze Hry o trůny, představuje pořadatel turnaje jako „muže ze země, která dala světu Hitlera“. Zápasy jsou natočeny velice dobře, atmosféra na stadionu, kde se turnaj odehrává, bouří a oba komentátoři nezůstávají pozadu. Zajímavé je, že zatímco se tvůrci nebáli pozměnit si dramatickou rodinnou linii, v ringu se jede prakticky přesně podle originálu, pouze největší hvězdu proti sobě nemá starší, ale mladší bratr. Je tu vlastně ještě jedna změna, amoku v ringu nepropadne Monty, ale David. Vše vrcholí soubojem obou bratrů, kdo zná originál, ví, jak to dopadne, kdo ne, dokáže to stejně odhadnout.

Film se mi líbil, rozhodně není horší, než jeho předloha, jestli lepší, to si momentálně netroufám tvrdit. Plusem jsou i pro mne neznámí a exotičtí herci, kteří z jednotlivých scén ždímou maximum, i když někdy možná tlačí na pilu až příliš. Škoda té již zmiňované angličtiny, ta trošičku ubírá na atmosféře. Pokud máte rádi filmy s tématikou bojových sportů, určitě neprohloupíte, případně to můžete brát jako rodinné drama s trochou toho pošťuchování.


15.11.2015 eviljack

12345 (2x známkováno, průměr: 3,50 z 5)
532x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017