Koupě Škodovky v ČR a zkušenosti s Fabií 1.4 MPI

Featured Image

V článku se pokusím objasnit zkušenosti se svým současným autem Fabia 1.4 MPI. Popíšu situaci u nás, své zkušenosti a také něco z dopravní nehody.


Co bylo před tím?:

Svou Felicii 1.3 MPI z roku 99 jsem vlastil dva roky ještě před prodejem. Nicméně můj roční nájezd byl velmi nízký a bylo to mé první auto. Změna přišla až v roce 2016, kdy jsem měl během roku 2x fatální závady, které se postupně nastřádaly a už jsem nechtěl strkat peníze do tak starého auta.  Nový místní mechanik mi sečetl závady odhadem za 15.000 Kč a já se rozhodl poslat auto za 6.000 Kč do světa inzerované jako na ND. Druhý den po zveřejnění se prodalo. Nový majitel investoval asi 35.000 Kč vč. LPG systému a auto dodnes potkávám na silnici.

 

Co a proč jsem chtěl?

Škodu Fabii I. generace, s motorem 1.4 MPI protože jsem s ní jezdil v předchozí práci a to auto se mi prostě zalíbilo.
1. Cena do 40.000 Kč – auto je pro mě spotřební věc a víc jsem nechtěl do toho investovat. Většinu tras jezdím sám do práce a nebo za zábavou. Netrval jsem ani na žádném velkém luxusu, jen jsem požadoval posilovač řízení a airbagy. Uvítal bych i vymoženosti jako je klima, ABS či elektrickou výbavu, nicméně tohle nebylo podmínkou.

2. Benzin – i když ročně najedu asi 25 tisíc km, trvám na benzinu. Spotřeba je sice vyšší, za to mám klid co se týče servisu. Upřímně řešit turbo, vstřiky, dvouhmotu nebo DPF se mi vážně nechce. Chtěl jsem také něco s čím můžu si to v klidu hasit po dálnicích a výletovat. Jinak většina cest tvoří do města asi 10 km, zbytek výlety. A podmínkou motor max. 1.6, protože jezdím do práce kousek a nechci, aby mě to auto sežralo. Navíc jsem si tak nějak spočítal, že třeba s takovou 1.9 TDI/SDI bych při mém nájezdu ušetřil 3 tisíce ročně, vzhledem k ceně pojištění a spotřeby. Nezahrnuji do toho servis, který u nafty šel do mínusu v celkových nákladech.

Jaká je u nás situace?

Naše česká auta jsou zkrátka dlouhodobě u nás nejpopulárnější. Je to vcelku logické. Jenže tu je spousta úskalí, kteří mohou vysát další penízky. Jaké Fabie tedy na nás čekají, nicméně troufám si odhadnout, že to tak bylo, je a bude se všemi modely od Škodovky.

Klenoty. To jsou ta auta s nejvyšší možnou výbavou, nejmladší, s nejnižšími kilometry, v dokonalém technickém stavu či nějak exkluzivně vyrobené, případně různé kombinace vyjmenovaných vlastností. Najdeme tu také zástupce s 1.9 TDI/ 2.0 MPI či rovnou vrcholové verze RS. Taková auta se pouze dědí v rodině nebo prodávají v nejužším kruhu. Bazary po takových autech přímo lační a tam je samozřejmě přirážka za stav. Bohužel jsou to ale také bazarové ležáky na které se chodí každý jen koukat, protože cena jde i nad 80.000 Kč, ne-li nad 100.000 Kč, protože za ty peníze už seženete mladší a modernější auta. Po takových skvostech ještě stále lační i zloději aut či jejich součástí, i když jejich pozornost se přesunuje na jiná auta. I když na forech se stále ještě tu a tam objeví případ ztraceného auta.

Důchodci. To jsou většinou auta, které si ten pán tenkrát odvezl z autosalonu. S největší pravděpodobností bylo na těch autech šetřeno a tudíž mají malou, ne-li žádnou výbavu , nejčastěji s motory 1.0 MPI či 1.2 HTP. Lze očekávat velmi nízký nájezd a velmi slušný stav. Buď to většinou starší lidi prodávají ze zdravotních důvodů a nebo již zesnuli, auto se dostalo do rodiny a taková rodina s dětmi už mající vlastní, tak ho prodává dál do světa, bohužel s určitou přirážkou než kdyby to zákazník koupil přímo od dědy či babičky. Opět bazary hojně taková auta vykupují, ale opět jsou to auta, co se velmi dlouho drží na prodejní ploše, protože málokdo chce dát za holotu s motorem 1.2 HTP nebo 1.4 MPI třeba i 60-80.000 Kč. I u takového auta je pravděpodobnost odcizení vysoká.

Rodinný mazlíček. Tady je auto, které se drželo v rodině a kterému byla zpravidla poskytována patřičná péče a také už lze čekat i lepší motor 1.4 MPI či 16 V, případně i naftové zástupce 1.9 SDI/TDI a také i vyšší výbavu než jen posilovač a airbag řidiče. Rodina se mohla rozvětvit, změnit své potřeby či se přestěhovat a proto je už jejich mazlík nežádoucí a je čas, aby šel do světa. S největší pravděpodobností takový člověk bude chtít auto prodat za rozumnou cenu a samozřejmě podle stavu se bude odvíjet i cena, není však problém benzinové auto koupit i za 40-60.000 Kč, případně se dohodnout. Bohužel taková auta se velmi rychle prodávají v soukromé inzerci, protože zpravidla poměr cena/výkon je v tomto případě svaté a poptávka je vskutku vysoká. Autobazary už jsou s takovými auty zdrženlivější co se týče výkupu, protože jsou „běžná“ a nejsou ničím zajímavá. Většinou naráží na neochotu prodávajících zaplatit velmi nízkou výkupní částku. Když už se tam takové auto dostane, tak je tu vysoká pravděpodobnost, že ho časem bazar učiní „zajímavějším a dražším“.
Dělník. Takové auto se dá už vcelku koupit za levné peníze i pod 30.000 Kč, nicméně musíte počítat s vysokým kilometrovým nájezdem (obzvlášť u nafty), vysokou pravděpodobností stočením tachometru, že bude mít za sebou už nějakou tu nehodu, budete muset řešit korozi a interiér nebude taky vypadat k světu. Stačí ovšem investovat nějaké ty peníze a ve finále vás takové auto vyjde levněji, než kupovat třeba dražší auto v lepší stavu. Nabádám zde ale k velké opatrnosti a důkladně si spočítejte, zda se to opravdu vyplatí. Pokud ano, musíte ale počítat s časovou náročností třeba za výměnu a shánění dílů, čištěním auta a různé práce s autem.
V autobazarech taková auta už tolik nenajdete, jelikož jsou často odmítány pro svůj technický stav a vysoký nájezd. Když už ho přeci koupí, tak ta cena bude jedna z nejnižších, ne ovšem oproti inzerci. Když se takové auto neprodá, tak se nechává na dojetí a nebo jde rovnou na vrakoviště.
Odpad. To jsou auta, po kterých už neštěkne ani pes a jsou zralá spíše na demoliční derby či polní rally za dědinou než k provozu po silnicích. Prodávají se spíše na náhradní díly, buď bouraná a nebo skrz technické vady , které se zkrátka nevyplatí řešit.

Jak jsme kupovali

Asi 500 m od baráku mám velký autobazar, tam nejlevnější Fabia byla od 70.000 a výš, navíc HTP. Zamítnuto.

Další známý pracuje v největším autobazaru jako prodavač. Byla tam Fábka za 55.000 Kč, bohužel s chudší výbavou než má stará Felicia a v bílé barvě. Sice dle něj auto na barvu nejezdí, mně se prostě nelíbilo. Vzhledem k tomu, že jsem tam pracoval na jiné pozici, tak vím jak to s auty chodí. Nechci živit bazar.

Tak ten osudný večer, kdy Felicia už dojezdila a šla do světa, nastoupil strejda Google a Bazoš. Napsal jsem na 4 inzeráty do okruhu 70 km během jednoho večera a druhý den se jelo pro auto, protože borec mi hned jako jediný odpověděl a já potřeboval nutně jezdit. Dovolená nepřišla v úvahu, takže jsem měl velmi krátkou dobu na sehnání auta.

Druhý den jsem si odvezl Fabii za 39.000 Kč s čerstvou STK, po výměně rozvodů a všech náplní včetně filtrů. Navíc repasoval i podvozek a byl proveden nátěr. Auto má značné kosmetické vady a bylo lehce bourané na přední část, nicméně už mám s bazarovými auty zkušenosti a rozeznám fatální bouračku od lehké nehody. O pár dnů později jsem zjistil, že auto má reálných 290 tisíc km místo 193 tisíc na budíku. To ale nebyla chyba předchozího majitele, auto bylo stočené už někdy v roce 2008. Auto je původem z ČR.

Výbava byla částečně splněna. Koupil jsem verzi Comfort – přední mlhovky, palubní PC, cyklovač stěračů, dva airbagy (z toho jeden jako příplatková výbava), elektrická okna a zrcátka. Světlý interiér.

První cesta byla samozřejmě na místní STK, kde potvrdili kvalitní servis podvozku, dobré brzdy a geometrii. O provozních nákladech až za chvíli….

Jak to vůbec jede?

To je najednou ticho v autě. Motor začínám pořádně slyšet až od 3.500 ot/minutu, protože je to dokonale utěsněné auto. Podvozek tlumí nerovnosti taky vskutku dobře, i když bouchání od děr jde slyšet dost. Ne zase tolik co u Felicie.

Jak jsem již psal, chtěl jsem benzinový motor 1.4 MPI 50 kW a tak ho taky mám. Do 3.000 ot./min.moc nezabírá a je v tom pásmu líný. Pak se ale z něho stává drak, takže pokud dám čtverec a plyn na podlahu, lze s tím autem bezpečně předjíždět. Lze to i na pátém stupni, ale už to chce lepší odhad. Od 100 km/h a výš už zabírá vskutku dobře a slušně zrychluje. Ani dálniční 130tka ho nikterak neomezuje, kdy točí auto asi 3.800 otáček za minutu. Stačí přidat plyn a lze bezpečně předjíždět i v levém pruhu. Do 160 km/h zrychluje ochotně, pak ale náhlý zásek a víc už auto nedává. Kolikrát jsem sám překvapen, jak většina TDIček zůstává za mnou.
Maximálku jsem z toho dostal tachometrových 185 km/h na D1.

Je tu velký rozsah jaké můžete používat pneu. Já osobně používám klasické 185/60 R14. Větší dávat nechci zase skrz spotřebu a úzké zase skrz bezpečnost, kdy jsem se z Felicie poučil. S tím také souvisí jízdní vlastnosti a vůbec jak se chová auto v krizových situacích. Mám osobně vyzkoušené na sněhu, že lze projet zasněžený lesnatý úsek se zatáčkami i rychlostí 60 km/h, v ostřejších zatáčkách 40 km/h, aniž by došlo k přetáčivému či nedotáčivému smyku bez použití ruční brzy a jakýchkoliv asistentů.

Sice se auto tolik nenaklání díky stabilizátorům, ale alfou a omegou jsou především pneu, tedy jejich vzorek a nahuštění. Stačí ubrat či přidat bary a auto je buď nedotáčivé a nebo značně přetáčivé.

Držím se štítku nádrže, dopředu 2.2 a dozadu 2.0 MPa.

V létě jezdím město za 7 litrů. Okresky jezdím za 5,5 litru. Dálnice tak 6.5 litru. Když to honím po dálnici, tak spotřeba jde reálně i k 7,5 litrům. Dlouhodobá letní spotřeba se pohybuje v průměru za 6 litrů na 100 km.

V zimě jezdím město za 7.5 litru, kdy se auto ani pořádně neohřeje. Okresky jedu za 6,3 litru. Dálnici jedu tak za 7.5 litru. Maximálka po dálnici tak 11 litrů.
Dlouhodobá zimní spotřeba se pohybuje v průměru za 7 litrů na 100 km.

Vše pečlivě a dlouhodobě měřeno.

 

Nehoda

Bohužel se mi podařilo bourat takovým způsobem, že jsem narazil čelně asi v 50-ti do stojící nové Octavie. Měl jsem zničenou celou přední část, takže nárazník, kapotu, chladičovou stěnu, chladič a jeden světlomet. Buď jsem měl na výběr koupit nové díly a nalakovat, což by mně vyšlo minimálně na 35.000 Kč a nebo sehnat použité z vrakoviště a byl jsem rád, že jsem se vešel do 20.000 Kč. Ještě varianta jet do autorizáku, tak by mně to vyšlo tak na 50.000 Kč vč. lakování

Někdo tvrdí, že to je hodně a někdo zase, že je to málo. Velmi rychle jsem zjistil, jak je velmi těžké sehnat karosářské díly z internetu a ještě dokonce v určité barvě !!!

Je to ovšem vcelku logické, když se většinou bourá na přední část. Měl jsem ale štěstí a za 4 dny jsem jezdil.

Taky jsem měl štěstí a nic se mi nestalo, žádný úraz a ani to nešlo na motor, převodovku či nápravy, v opačném případě by byla oprava nerentabilní.

Kdybych seděl ve Felicii, tak dle mechanika by auto a já dopadl mnohem a mnohem hůř.

Tímto bych chtěl poděkovat čtenářům, že jste to dočetli až sem a zároveň vám vzkázat, ať sledujete cestu :)


13.07.2017 Jarda


Související články:


12345 (104x známkováno, průměr: 3,23 z 5)
15 381x přečteno
Updatováno: 13.8.2017 — 22:06
D-FENS © 2017