Koupě Škodovky v ČR a zkušenosti s Fabií 1.4 MPI - zpět na článek

Počet komentářů: 46

  1. 40 klacků za historické auto v holobytu s motorem ze škody 1000 MB s najetýma 300 tkm a ještě to po bouračce opravovat? No pokud vás to baví, tak klidně, ale za tyhle peníze už se dají vybrat jinačí auta.

    Koukám, že když jsem prodal svého mazlíka za 38, udělal jsem pro kupujícího fakt dobrý skutek.

  2. Ony ty Fabie, a skodovky obecne, jsou fakt predrazeny… Co jsem koukal, tak kdyz to ma aspon klimu a ctyri valce, tak to nejde pod 50k. A to skodovacky OHVcko radsi ve Felicii, ve Fabii je ten motor nepouzitelny. Prijde mi, ze ho do Fabie zk** naschval, jinak si neumim vysvetlit, proc ma prevodovku, kterou ve Felicii davali k 1.6 a vyfukove svody, ktere motor umrtvi ve vyssim pasmu. Jinak, az na projev ala sici stroj a ne moc trvanlive tesneni pod hlavou to neni az tak spatny motor.

    Jinak by me docela zajimalo, co ma autor za motor, protoze 1.4 OHV, se kterou jsem mel tu cest, nad 3000 moc neozivala, spis naopak. A spotrebou se blizila spis k 7l.

    1. Jezdil sem chvilinku s tímdle, nebo možná 55 kW, jakž-takž to jelo na dojku, eště na trojku dyž se to dost točilo. Pak líní jak vandrák. Nebo teda těm co jezdili filckou to možná připadne jako drak, ale můj devítilitr za 12 i fatmosféře jede trochu někde jinde.

      A co vim tak s těsněním byl průser až do konce, nebo teda podle mechanika to byl konec. Auto koupil asi za tisíc a myslim že po týdnu a středním servisu šlo ven za dvacet. Možná za třicet… Každopádně mi to nepřijde jako nějaká suepr výhra. Jo, tuctový auto, odveze, ale problémy s tím taky sou, výkon to nemá, bezpečnost je sice lepší jak u filcky, ale na o dekádu starší executive to nemá, no nic kvůli čemu psát domů.

    2. pise to tam, ma sestnactiventil, ktery je pod 3000 mrtvola ale ma slusne stredni pasmo. OHV byl jediny MB motor, mel 44 kW a trikrat uchycenou klikovou hridel. Tahnul odspodu a mel omezovac nekde na 5600 otacek. Kvuli nizkym papirovym hodnotam si ho nikdo dobrovolne nekupoval a lide brali levnejsi HTP s vyssim nebo stejnym vykonem. Jak to pak jezdilo a zdechalo je uz historie. Za me MPI 44 kW je pracant s rychlou odezvou na plyn a malymi naroky na udrzbu.

      1. Pise, ze ma 1.4MPi 50kW, coz byl taky skodovacky motor.

        44 a 50kW byl ten samy motor, lisici se sanim, RJ a mozna profilem vacky. Azb55kW byl sesnactiventil

  3. Nechtěl by tu někdo popsat nákup a údržbu auta za 15 tis? Určitě je tu spousta lidí, pro které je auto spotřebka, a dávat více za auto je vyhazování peněz? Nebo ještě lépe, soutěž o udržování nejlevnějšího střepu. Určitě bude o čem psát.

    1. Takový PostApo Car Editon aneb bouráky ze šroťáku… :-D

    2. proč post apo? mám pár známých co toto provozují a jsou spokojeni.

      rekord drží kámoš, co koupil Renault 19 z r. 1991 za 4 litry, jezdil s ním 3 roky a pak ho ještě za 8 prodal. Auto bylo náhodou v perfektním stavu, jen lehká koroze prahů, najeto to mělo jen 120 tis. servo, okna v elektrice, 1,7 l 54 kW (ale poctivých, jezdilo to jak moderní stokoňová auta), všechno fungovalo, žádné větší opravy nebylo třeba, holt štěstí a prostě typ auta, které nikdo zrovna v tu dobu nechtěl.

      dle mých vlastních i cizích zkušeností pár základních pravidel:
      – vybírat typ auta, které nikdo nechce, všichni se ho bojí (typicky ojetí korejci, francouzi), nebo je škaredé, má blbou pověst apod. Taková auta zoufalí majitelé prodají za pár korun a kolikrát to může být skvost v super stavu
      – vybírat věk auta, kdy jsou jich plná vrakoviště a díly vám kolikrát dají i zadarmo, jen aby se toho zbavili, ideální věk auta 17-22 let
      – mít „dědka s garáží“ nebo nějakého mechanika staré školy, co umí auta opravovat, ne jen měnit díly, pokud si to člověk neumí opravit sám. Věci , kde by autorizák vzal na mém minulém voze třeba 30 000, uměl můj mechanik polátat třeba za 1500 Kč. A to nemám přímo známého, jen jsem se k tomu prokousal přes sociální kontakty.
      – nebát se pro součástky do polska :)
      – nemít takovou hrůzu z karosářských věcí. vyvaření, zakitování a zalakování lemů zadních blatníků mi dělal výše zmíněný za 1500 Kč, zatímco nové rozvody mě stály 5 litrů. Mechanické věci bývají paradoxně dražší, nový blatní k i na moderní auto stojí furt 1000 Kč.
      – obloukem se vyhnout všemu od VW, Škody, BMW, Mercedesu apod., všechno předražený šrot většinou po smrti

      1. Je to o kompromisech. Mám Fiat Ulysse ten první hranatý, po faceliftu. Společně s jen mírně se lišicími se sourozenci jde o docela rozšířené auto. To tak jednou zaparkujete s vytočeným kolem a zjistíte, že dosud lehce orezlý rám přední nápravnice má něco jako díru, což se mírným tlakem prstu vzápětí potvrdí. Voláte na všechna možná vrakoviště, sjíždíte bazoš a nikde nic, zdravé nápravnice prostě nejsou. Vyřešeno nákupem trochu zdravějšího dílu a jeho vyvaření, ale 100% to není. Ve značkovém servisu Fiat za to chtějí 25.000,- Kč, ale nejsem si jist, zda to vůbec ještě šlo objednat :-)
        Po půl roce si to o velikonoční neděli jedu utahaný se stavby ve štrůdlu aut 70-kou. Nalevo se v ohradě plaší koně. Pravou nohu přesouvám do pohotovosti na brzdový pedál, levou nohu ke spojce a střídavě sleduji vlevo koně a před sebou auto. Náhle z roští vpravo vybíhá stádo daňků. Brzdy naplno ale přesto to dva kousky chytli. Jednoho to jen rozhodilo z dráhy, druhý hodil salto před auto, ale mizí taky, i když už jen přískokem se zaléháváním. Blatník, obě světla, nárazník, kapota, maska, chladičová stěna, filtrbox – to vše na první pohled zařvalo. By jeden nevěřil, kolik je z takové drobné srážky střepů :-) Mám u všeho připojištěn střet se zvěří, do týdne jsem měl na účtě prachy jako za úplnou totálku, něco přes 30.000,- Kč. Na to, že jsem před 4-mi lety koupil auto za 29.000,- dobrý kauf :-) ALE, minimálně stejně jsem do toho za ty čtyři roky narval. Rozhodování, zda se posunu dál nebo opravit bylo těžké. Nakonec jsem na bazošu koupil rozbité díly dokonce ve stejné barvě za 10.000,- a doufal, že za 20.000,- mi to dá někdo dohromady. Dal, spasování perfektní, nakonec bylo rozbité i sání motoru, které se nějak sehnalo, ale skončil jsem na jedné věci. Dmychadlo sekundárního vzduchu. Ekologická pičovinka, kterou vzal daněk sebou a další prostě už 4 měsíce není. Když je, je stejně vevnitř shnilá a nefunguje. Auto normálně jezdí, v pohodě absolvovalo dvě rodinné dovolené napříč české vlasti, ale svítí diagnostika a legálně nelze prolézt STK (resp. emise).
        Tímto dlouhým příspěvkem jsem chtěl sdělit, že u 15 a více let starém autě vás může vyřadit z provozu naprosto banální závada, kdy prostě nejde sehnat díl. Na vrakovištích není a pokud se objeví, k běžnému smrtelníkovi se nedostane, protože není dostatečně vysoko v hierarchii vrakovištních odběratelů.

        1. jo to souhlasím, to jsem zapomněl připomenout – korze není problém na povrchu, díry v podlaze nebo prohnilé nápravy problém jsou. Nápravnici jsem taky jednou řešil a nakonec sehnat novou byl fakt problém, ale zadařilo se, stála 5 litrů. Ale byla to jediná závada na daném voze za celou dobu.

          samozřejmě má to spoustu bočních faktorů, člověk od toho auta nesmí nic čekat, nesmí plánovat, že to bude absolutně spolehlivá voňavka s kterou může pendlovat pravidelné dlouhé štreky, na dámu s tím dojem udělat nelze – většina se otřepe, horší bezpečnost atd.

          Ale je tu jedna velká výhoda a to sice že je to nejlogičtější řešení fenoménu, kterému já říkám „past levného automobilu“

          To ve zkratce znamená, že pod 130 – 150 litrů v podstatě opravdu slušné auto nekoupíte(na volném trhu, kupy po známosti nebo od firmy nepočítám), auta pod touto hranicí jsou tak jak tak všechna už utahaná, často bouraná, nemají přílišnou reprezentativní hodnotu, čekají je velké investice. Když si pak chcete koupit starou fabku jako autor článku, s vehiklem za 50 litrů si v podstatě oproti takovému fiatu punto za 8 tisíc vlastně vůbec nepolepšíte, dostanete podobnou techniku, stejné kilometry, stejnou (ne)výbavu, stejný výkon, prostor a celkový stav může být nakonec u toho punta i lepší. Takže podle mě jsou v podstatě 3 volby
          – mít na nové
          – mít po známosti/v rodině/z firmy fakt dobrou ojetinu
          – pokud nemáte možnost ani jednoho z výše uvedeného, jít po low cost šrotech na 2 roky, pak vyhodit, vyměnit atd ….

    3. No mám s tím zkušenost, ale nějakou romantiku v tom rozhodně nevidím. Na auta za pár tisíc v perfektním stavu rozhodně nevěřím, hlavně dneska kdy je každá druhá naleštěná mrdka v inzerátu „potencionální youngtimer“.

    4. Mě stála devitítisícovka 12 papírů. Sice sem už do toho dal dalších 30 a díly za 15 mám eště v polici (rozvody, dají se pak asi na druhej motor s turbem), teď padne další dvacka do nápravy, repase delší převodovky (z toho turba) a tak, ale zas si člověk na tu velikost a výkon rychle zvykne. A ten podvozek je taky celkem měkkej, co teď jezdím s autem že do města a na těch pražskejch silnicích je to v prdeli, i ve 20 mě to v U Bruských kasáren málem vysypalo…

    5. Mohl bych tady tasit sveho UAZe, ktereho jsem kdysi koupil v Polsku za 8 tKc, ale uznavam, ze je to hardcore.

    6. Já takhle recykluju auta už léta. Výhodou je, že se při troše štěstí dá za pár šupů nebo zadarmo dostat k autu, které poslouží ještě dlouhá léta, dá se opravit jednoduše a levně a přitom plně poslouží účelu, za kterým je získávám :). Zatím posledním přírůstkem je jedničková oktávka 1.6 MPi 74kW v téměř plné palbě, kterou jsem koupil za jeden svůj čistý plat a používám ji jako přibližovadlo tam, kde je škoda huntovat šestiválcový čtyřlitr. Za pár korun jsem povyměňoval ložiska, filtry, oleje a tak a zatím jsem s ní plně spokojený.

    7. Predrecnici popsali jednu moznost, ja dam dalsi:
      1) nic moc od toho necekat. Auto za 15k je tak 20 let stara olitana, unavena a opotrebovana popelnice a lepsi to nebude.

      2) vybrat neco co ma slusnej motor, neni moc shnily na dulezitejch mistech a zvenci hezky vypada (polisi si toho nevsimaj a na stk tolik neprudej.)

      3) udelat brzdy a zkontrolovat jestli to blika, sviti, stira a vejfuk nerve. Pripadne podle vkusu radio, klimu a co kdo povazuje za zprijemneni jizdy.

      4) srat na to. Resit jen co se posere a prioritne to co ma vliv na jizdni vlastnosti a bezpecnost. Jednou za dva roky pred stk nechat prohlidnout v servise a udelat co je treba k stk. Je to stara piksla a je potreba z ni vyzdimat maximalni uzitek cena/vykon.

      6) az se posere definitivne nebo omrzi poslat na vrakac nebo na nd. Pokud vam za to nekdo i nevo zaplati tim lip, ale zazraky necekat.

      1. U mne to byla ironie, většinou přispěvatelů nepochopená. Tihle autoři jezdí střepem nejčastěji proto, že na novější nemají likviditu. Akorát to maskují různými způsoby.

        1. To práve vôbec tak nemusí byť, napríklad môžu mať iné priority, než sa prezentovať autom. Koľko percent ľudí v ČR/SR si môže kúpiť NOVÉ auto tak, aby to netvorilo výraznú časť ich rozpočtu?

          Ja osobne som úmyselne doteraz nikdy nekúpil auto za viac ako svoj mesačný plat. Síce je výrazne väčší ako slovenský priemer, ale aj tak… Rozhodne to nie je tým, že by som si to nemohol dovoliť, z úspor by som si mohol za hotové kúpiť auto aspoň nižšej strednej triedy. Ale priority sú jednoducho inde.

          1. Takze proste nemas dost velkej budget na vse. To je cele, co si tim rekl. Nekdo ma na barak, auta, konicky, cestovani a jeste usetri.

        2. Tihle autoři jezdí střepem nejčastěji proto, že na novější nemají likviditu. Akorát to maskují různými způsoby.
          Stejná zkušenost. Každej pepa ti bude vykládat, jak se nové auto nevyplatí, jak ztratí hodnotu po vyjetí od prodejce…atd, ale když do toho řízneš, tak se dozvíš, že prej hypotéka…děti….a pak holt na mobilitu moc už nebejvá..

        3. Ja sem jezdil strepem, protoze sem stavel barak a potreboval sem „zednicky auto“.
          A fakt se nemame spatna. Tak vsechny nezatracujte :D

      2. absolutní souhlas, ještě bych přidal – počítat s tím, že ženské budou ohrnoat nos a některá do toho i odmítne usednout :)

  4. REKLAMNÍ MRDKA!

    Prej spotřeba 1,4MPI 5,5-7,5 litru na 100km!!! Chlapče, ty máš hodně velký mindrák, že?

    Já ti řeknu jak jezdím, když jedu jako důchodce na dálnici do 100km a pak z kopce 80kmh, na volnoběh a semofary dojíždím a podřazuju, tak se dostanu na nejnižší spotřebu: 5,9!!!!
    Když jedu z práce domů do 130kmh, tak spotřeba 9-10 !!!

    Po dálnici 130+kmh jedu za 10-12l!!!

    Po městě normálně 8-9

    Takže LŽEŠ, LŽEŠ A LŽEŠ A JEZDÍŠ JAKO DŮCHODCE A MRDKA!!!
    Chcípněte vy kurvy zlodějské!!!

    Prej proč to má tak velkou spotřebu?

    protože se to chladí palivem!!! Když se auto moc hřeje, tak se vstřikuje bohatá směs protože má menší teplotu hoření a tím se celý motor zchladí.
    Po nastartování to vynechává zapálení některých vlaců aby se benzín dostal až do katalysátoru a tam byl teprve velkou teplotou zapálen a rychleji se tak zahřál.

    Proč to na dálnici žere tak moc? Protože výfuk včetně katu je tak pod dimenovanej, že jím teče tak málo vzduchu, nevadí, však automobilka ušetřila na katu, a už jinezajímá že ty jako člověk ten kat desetkrát přeplatíš v benzínu.

    JÁ UŽ ČESKÝ AUTO NECHCI ANI VIDĚT, mrdky jedny vyjebané, zkurvené, ojebat všechny jako typickej čech.

    1. Já s tím jezdil kolem 7 litrů. Pak jsem měl tenhle motor ve Favoritu a tam žral 9 l/100 km, protože to nemělo vstřikování, ale přetryskovanej karburátor. Takže pokud Vám, to, skřete žere taky tolik, tak je tam něco v hajzlu přibližně ve stejným rozsahu jako ty moje trysky, co jsem navrhl podle toho, jaký měly v Modeláři vrtáky.

      Píču se chladí palivem. Jednak palivem se nechladí motor, ale kat, a dělá to TSIčko v režimu plné zátěže. Do takovýho stavu se MPI nikdy nedostane, pokud teda nenalejete tam u vás v Brně do nádrže raketový palivo z Messerschmittu 163.

      Dál si ještě jednou přečtěte větu: Po nastartování to vynechává zapálení některých vlaců aby se benzín dostal až do katalysátoru a tam byl teprve velkou teplotou zapálen a rychleji se tak zahřál.

      To nějak logicky nesedí, že jo, pane Skřet. Pro vaše vzdělání v oboru fyziky, po nastartování motor běží naopak na chudou směs, tím se sníží rychlost hoření natolik, že hoření probíhá ještě při otevření výfukové strany, vytvoří delší plamen a ten ohřívá studený kat. To spotřebu nezvyšuje. Jistě si pamatujete to chování u Jawy 350, když chtěli borci ušetřit za benzín a šroubkem na karburátoru ochudili směs. Pak motorka nešla chcípnout, protože spalovací proces trval déle než se točila klika a v dalším cyklu ještě dohoříval předchozí. Tak to je přesně ten samej fenomén.

      Na dálnici to hodně žere, protože to má aerodynamiku asi jako lednička.

      1. a jak mám zkontrolovat vstřiky pane bosch?

        1. Nené, tam nejsou vstřikovače bosch, tam je VDO

          Normálka, strejdo, jako furt, diagnostiku, filtry, svíčky, lambda sondy (kolik to má ujeto…?), taky bych strčil endoskop do katu, jestli není speklej, škrtící klapku, jestli není zahnojená, rozvodovej řetěz není vytahanej…? Brzdy neváznou? A tak. Není důvod, aby tenhle starej kotrmelec tolik žral, tohle byl ještě normální motor.

    2. Hele zalezi jak to je zajetej kus a jak s tim ridic umi. Ja jezdil Praha – Usti nad Labem a zpet s prumerem 4,8 ve trech lidech. 1.4 MPI 44kW Hatchback. Mimo dalnici treba kopecky mezi Chomutovem a Teplicemi klidne za 4,5 kdyz nebyl provoz. Kamarad mel naprosto shodny vuz a jezdil vsude za 6 at uz jel pomalu nebo rychle.

  5. Ten tak v pneu bude asi 2 bary. 2 MPa je o dost víc, tak bych asi foukal tank, kdyby neměl pásy.

  6. Taky nesouhlasim, motor stejny jen v combi, spotreba 9-10l/100km, motor naprosto v poradku 100tkm, po rozvodech

  7. „benzinový motor 1.4 MPI 50 kW a tak ho taky mám. Do 3.000 ot./min.moc nezabírá a je v tom pásmu líný. Pak se ale z něho stává drak, takže pokud dám čtverec a plyn na podlahu, lze s tím autem bezpečně předjíždět.“

    Wait, what?????

    1. Já s tímhle autem jezdil jaro, léto, podzim i zima, po městě i mimo několik let, shodou okolností stejná motorizace – 1.4 MPI 8V. 8 hodin denně za volantem. Dálnici jsem s ním neokusil, ale ani mě to moc nemrzí. I na slušných gumách je to auto silně nedotáčivý už v poměrně nízkých rychlostech, a to jak na suchu, tak na vodě nebo sněhu. Bez zhoupnutí nebo ruční brzdy se přetáčivost nikdy nekonala, zažil jsem na tom gumy nový solidní, i jsem jel v létě za deště na zimních slicách (pro vyznavače extrémních zážitků doporučuju, je to fakt síla). Auto se naklání docela dost, možná ne tak, jako Francouz, ale rozhodně bych ho zařadil mezi to měkčí, co lze osedlat. Co se týče spotřeby, vzhledem k účelu, na který bylo to auto provozvaný, jsem po městě lítal za 9-10l, ale to se tak nějak očekávalo. Já myslím, že se s jedničkovou Fabií většina Čechů projela a tak si nejsem úplně jistej, jestli tohle bude brát někdo moc vážně. Chápu, že z Feldy je to docela skok (taky jsem si to absolvoval), ale… Omlouvám se, že to píšu přes druhej příspěvek, ale ten „motor drak“ mi prostě nedal :) V nízkých otáčkách to moc nejede a ve vysokých se to dusí. Děda jedoucí z Kauflandu se s tím předjet v poho dá, ale ty ve městě dávám občas i na kole. O rychlosti vozu to moc nevypovídá. Na nějakej dehtovej kombík cca 80 kW (to bude tak průměr českých silnic) bych si s tím fakt nevyskakoval.

      1. Tam prave pomuze prehustit ten zadek na hodnotu kterou vyrobce uvadi pro zvysenou zatez – 2.6-2.7. Zadek pak tolik nedrzi a auto se vyvazi. I min zere, na pneumatikach jsem zadny prehnany sjizdeni behounu nepozoroval.

        1. To mi nepřijde jako šťastný řešení. Navíc u auta, který má většinu hmotnosti na předku, pokud tedy v kufru nevozíte pytle s cementem. Na schopnost vykroužit zatáčku to moc vliv mít nebude, spíš se v případě nějakýho karambolu potkáte s překážkou tam, kde nejsou deformační zóny, respektive kde je tvoří posádka vozu. Já bych jedničkový Fabii ani snad nevytýkal, že je nedotáčivá, tak nějak to čekám. Píšu to proto, že v článku jsou vyslovený bludy.

    2. Jo když někdo napíše o takovém motoru, že se z něho stává „drak“ a dá s ním bezpečně předjíždět tak opravdu uvažuju kolik toho vlastník najel a vyzkoušel. U auta které má asi 65 koníků na tunu to zní opravdu směšně.

    3. Moje zkušenost s tímhle motorem a autem je smutná. Dalo by se to shrnout do věty – nejede a žere. V kombajnu tragédie. Marná snaha z toho dostat nějaký rychlejší pohyb, za to spotřeba stejná jako u 1,6 MPI okty v kombajnu. Ta alespoň relativně jela. Nejsem brzda provozu, takže spotřeba 10-12l žádný problém.
      Zároveň bylo srovnání s 1,2HTP. Po tomto jsem vyházel 1,4 fóbie z firmy a nahradil je 1,2HTP. Bylo to živější a žralo to podstaně méně.
      Ovšem ve firmě v tom nejezdí 5 statných borců a bečka v kufru. Nejvíc zatížená haťapka byla ve 3 chlapech do Frakfurtu a zpět. Z Prahy. Na dálnici z kopce i 185, ale do kopce pěkně za kamiony a nebo pomalu podél nich. Vzpomněl jsem na prastarou oktávii, kdy z kopce jsme předjížděli Avie a do kopce předjížděli avie nás :-) Tak 1,4 měla průběh takový plochý. Když jí člověk rozhoupal na 140, tak se měla tam snahu i udržet, ovšem za cenu průzokového ohřívače paliva. Dál to nemělo smysl. Nedělo se nic, kromě zvýšeného průtoku paliva.

  8. Dost by mě zajímalo jak jsi počítal úsporu 3 tis. Kč oproti naftě, kor proti SDi. Když vezmu tvůj nájezd a spotřebu nižší o 2 litry (což je reálné), tak šetříš každý rok 14 tis. Kč (cenu paliva jsem bral 28 Kč/l). Rozdíl v pojistce je nula nula nic. Jasně, že na naftě se dá utopit na turbu, dvouhmotě, vstřikách atd. ale i kdybys měl smůlu a vysralo se všechno, tak si na to během 3 let provozu vyděláš. S tímhle nájezdem. Jako služebáka mám právě TDi PD 96 kW a za 2 roky provozu a 40 tis. km jedinej náklad, kterej souvisel s naftou byla prasklá hadice k turbu. A to má 330 tis. km na hrbu a 14 let.

    1. Tak jo, když to kradete v práci, tak samozřejmě ušetříte hodně, že.

  9. Fabia… To je prostě typické auto pro totálního kretena. Někoho kdo absolutně rezignoval na život jako takový.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017