Jak jsem k žehličce přišel (Mercedes-Benz R129) – 2. část

Featured Image

Pokud jste dočetli až sem, asi Vás napadlo, že v prvním bloku chybí nějaké ALE. Nemůže být vše tak perfektní, jak popisuji. A to ALE bych chtěl předestřít nyní.

Tyto vozy stejně jako mamuti měli na přání adaptivní podvozek. A můj exemplář ho má též. Systém zajišťuje celkem tři funkce. Nivelaci vozu, adaptivní tlumení a úpravu světlé výšky v závislosti na rychlosti. V evropské verzi i zvýšení světlé výšky pro přejezd větších nerovností. To se ovládá tlačítkem vedle zapínání světlometů. Tam je běžně ovladač sklonu světlometů dle zatížení. To zde není třeba, řeší to ona nivelace. Ta v mém voze funguje, s pružením je to složitější.

Systém je inspirován, nebo spíše obšlehnut u Citroënu. Má stejné zásobníky tlaku, tak zvané koule. Ty jsou naplněny stlačeným dusíkem a membrána ho odděluje od hydraulického oleje. Tímto slouží zároveň jako pružiny. Vůz má však i běžné vinuté pružiny. Ty jsou měkké a neudrží váhu vozu. Jsou zde k podpoře oněch koulí. Pokud je systém porušen a tlak v něm není, pak klesne vůz téměř na břicho, a vinuté pružiny dosednou na své závity. V místě tlumičů jsou hydraulické válce, do nich či ven proudí olej. Spojení mezi válcem a koulí je hadicí přes elektricky spínaný ventil. Ventil má dva paralelní průchody a kombinací jejich zapnutí či vypnutí dostaneme čtyři velikosti útlumu. U předních kol nezávisle, zadní náprava má ventil společný. Je to v podstatě plynokapalinový tlumič rozdělen na 3 části z důvodu dalších funkcí.

Nivelace je provedena změnou objemu oleje ve válcích a jejich vysunutím či stažením. To je řízeno přes dvě tyče. Jeden konec tyče je na pravém předním ramenu, druhý konec je na páce hydraulického ventilu připevněného na karosérii. To samé na zadní nápravě. Podobají se tyčkám stabilizátoru (konstrukcí, ne funkcí). Jenže to by bylo moc jednoduché. Tyto tyče nejsou prostými spojnicemi. Jsou to též malé hydraulické válce. Napouštěním oleje do nich se prodlužují a tlačí na výše zmíněné pákové ventily, co přepouštějí olej do nosných válců, a vozidlo stoupá. Nebo obráceně. Tím se upravuje světlá výška vozu dle rychlosti či na přání.

Toto vše má vlastní řídící jednotku. K podpoře adaptability tlumení jsou tu dva snímače zrychlení. Jeden na pravém předním náboji a druhý na levém předním nosníku. Dále je tu snímač natočení volantu. Do řízení systému také promlouvá rychlost vozu. Toto schéma napoví lépe. Hydraulika se sbíhá do centrálního ventilu.

Dle osob, majících to potěšení z funkčních systémů, je jízda velmi komfortní. Jak psáno, mně nivelace funguje. Jde o mechaniku s hydraulikou bez řízení elektronikou v cestě. Přejezdy velkých příčných nerovností v malých rychlostech jsou zcela jiné než u běžného pružení.

Pokud je problém v systému ADS, jsou všechny tlumící ventily uzavřeny ve svých obou interních průchodech oleje. To značí největší útlum. Vozidlo má tvrdý podvozek. A to je přesně můj případ. Musíte se na to ale dívat ze situace doby vzniku. I tak je totiž jízda pohodlnější než u většiny dnešních vozidel.

Celý systém je napájen tandemovým hydraulickým čerpadlem. Jedna jeho část pohání posilovač řízení a druhá systém podvozku. Je třeba podotknout, že pracovní tlaky jsou vysoké.

Prvním problémem mohou být ony zásobníky tlaku, jež mají omezenou životnost. Ty se dají bez problému koupit a vyměnit. To jsem provedl. Pak nastoupila diagnostika. V roce výroby mého vozu byla ještě elektronika k přečtení pomocí blikací čtečky kódů , jinak tří drátků, ledky a tlačítka.

Zásadním problémem je, že systém žádné chyby nehlásí. A naopak uměle vyvolané chyby hlásí, to jen k potvrzení funkčnosti diagnostiky a řídící jednotky. Lze dohledat návody k proměření odporů a napětí všech dotčených prvků. Většinu lze provést multimetrem. Některé pouze přes propojení řídící jednotky a kabelu mezikusem zajišťujícím přístup k vodičům. Potud vše opět v pořádku. Poslední možností byla porucha řídící jednotky. Tu jsem zaslal ke kontrole ke specialistům v NDR. Vrátila se s kladným vyjádřením o funkčnosti a vyměněnými kondenzátory pro prodloužení její životnosti.

To je poslední, co jsem byl schopen se systémem provést.

Mám ještě jednu ideu a to připojení tlumících ventilů natvrdo. Tím bych získal měkčí podvozek s absencí adaptability. A třeba i s přepínáním mezi dvěma stupni tlumení. Na palubní desce je manuální volba sportovního režimu. Tedy toho, v němž se můj vůz nachází permanentně. A toto tlačítko přímo volá po jeho využití, jen zde opačným způsobem, než bylo myšleno.

Posledním a často prováděným řešením je přestavba na klasický podvozek. Jde pouze o výměnu tlumičů, pružin a přemostění výstupu z čerpadla rovnou do zásobníku hydraulického oleje. Rozprodejem dílů z adaptivního podvozku lze pokrýt náklady na přestavbu. Toto se ale stále zdráhám provést.

Jak jsem psal výše, jezdit s vozem se dá. Jen na špatné vozovce se vůz nepříjemně třese. A to je při plachtění českou krajinou po vedlejších silnicích zážitek častější než bych si přál.

Tímto bych chtěl poprosit vážené čtenářstvo o pomoc v diskuzi. Pokud znáte někoho, kdo by věděl o někom, kdo má se systémem zkušenosti, ozvěte se mi prosím.

Ano, jistě, může zaznít názor, že bych měl s tímto problémem navštívit oficiální M-B instituce. Jednou jsem to zkusil. Bohužel jsem z toho neměl dobrý pocit. Nejlépe to popisuje anglická fráze „throwing parts at the car“. Přiznávám, že pokud má někdo na M-B vůz, měl by mít i na servis. Ale pokud by se šlo onou cestou výměny všeho, mohla by se její cena blížit ceně vozu.

Já takto nabízím pomoc s tímto vozem jak oblasti poradenství, tak se sháněním náhradních dílů. Onen kamarád pracující v devadesátých letech u M-B totiž nevydržel a žehličku pořídil též. Bylo a bude na ní ještě nějaká práce a výměny. Jeho vůz žil ve Španělsku a koroze se mu vyhnula velkým obloukem. To je ta světlá stránka věci. Světlo však vrhá stíny. Zde se slunce i majitel značně podepsali nejen na interiéru. Je tu možnost vše pořídit přímo od M-B. Pokud je však Váš měšec omezen, dá se téměř vše sehnat z vozů, v nichž už si nikdo klobouk nedrží. Jo, to vlastně není třeba.

 


19.04.2020 Silberpfeil


Související články:


12345 (49x známkováno, průměr: 1,31 z 5)
8 223x přečteno
D-FENS © 2017