Jakešův sen

Featured Image

V současné chvíli probíhá intenzivní debata okolo nemoci způsobené virem SARS-CoV-2. Většina komentátorů řeší zdravotní a ekonomické aspekty. Převládá přirozený akcent na ochranu životů. Lidstvo delší dobu nečelilo takto globální pandemii a lidé mají strach z neznámého. Prozíravější jedinci se po vyhodnocení dosavadního vývoje ptají, jaké budou ekonomické následky všech opatření a jaké budou alternativní ztráty na životech z důvodu soustředění se na aktuální hit. Nabízí se otázka, jaké budou změny v psychice obyvatel.

Současná vláda potenciální problémy ignorovala v lednu a únoru. My tady přece máme hygienické standardy a všeho je dost. V březnu nabraly akce vlády novou dynamiku. Patrně byla počáteční přijatá opatření z větší části nevyhnutelná. Existovalo mnoho nezodpovězených otázek a známky nepříznivého vývoje v některých zemích. V rámci principu předběžné opatrnosti byla ČR ze dne na den z větší části vypnuta až na základní infrastrukturu a zásobování. Považuji tento postup velmi radikální, avšak akceptovatelný na krátkou dobu. Opatření zafungovala, zploštění křivky se zdařilo, to nelze popřít.

Nyní máme řadu opatření, která se budou rozvolňovat velmi pomalu. Existuje řada restrikcí, z nichž některým lze přiznat opodstatnění. Jiná opatření jsou však diskutabilní. K tomu došlo k dalšímu utažení šroubů. To je fakt škoda, že je rouška povinná pod sankcí. Nosil bych ji raději dobrovolně v uzavřených veřejných prostorách nebo na místech, kde dochází k míjení na méně než 2 metry. Vládnoucí garnitura považuje občany za nesvéprávná nedůvěryhodná individua a nově přiklepla policii včetně městské pravomoc udělit pokutu za nenošení roušky s výkladem „policie posoudí“ nebo „není se čeho bát, opatření směřuje na zahrádky s pivem“. Ovšem nejhorší je zjištění, že lid si to žádá. O tom se Jakešovi ani nezdálo, že lid bude velebit přísná opatření typu nechat hranice zavřené co nejdéle, pokutovat, buzerovat, šmírovat, omezovat atp. Jakešova slova stojí za připomenutí: „To je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli“. Podobnou formu projevu slýcháme i v současnosti. Asi stejný oddíl.

Příhody z poslední doby mě vyvedly z konceptu. Mé ženě se stalo, že si sedla na lavičku velkého prostranství s popuštěnou rouškou a šel kolem obloukem vzteklý pán se slovy „vy mě ohrožujete na životě“. Jindy si žena po nákupu na odlehlém liduprázdném místě parkoviště popustila roušku v rámci úlevy po nákupním zážitku a zdáli přiběhl nějaký hudrující kokot. Ještě že někteří bdělí občané obnovili pomocnou stráž veřejné bezpečnosti. V obchodě to někdy vypadá jako na cvičení civilní ochrany – pytle na všem dvojitě. Je zřejmé, že se vládě ve spolupráci s médii podařilo vyděsit lidi na vysoký stupeň. Vzniká dojem, že virus všude poletuje, virus útočí. Následkem toho nastala u některých povah pandemie podělanosti. I vcelku příčetní lidé schvalují bezpodmínečné nošení roušek venku. Jsem zvědav, co budou říkat, až nastoupí vedra. Ty opruzeniny na obličeji budou ideálním místem pro vstup infekcí všeho druhu a potkají se na kožním.

Nepochybně se stav mysli mnoha občanů posunul do úzkosti. Kladu si otázku, jestli se v řádu nejbližších měsíců až let podaří virus eliminovat nebo vymizí. Pokud ano a guru v bílé košili natočí „čau lidi, zařídili jsme vítězství nad virem, už se nemusíte bát“. Jestli se ta vyděšenější část společnosti uvolní a svět se vrátí k normálu. Nebo jestli to bude spíše taková plichta a virus si bude vychutnávat přechod na 8 miliard hostitelů. Lidstvo si fandí s vakcínou nebo lékem.

Zatím zůstává jedinou jistotou evoluční sžití se s „tím virem“ a postupná imunizace. Plán viru je šíření a symbióza. Evoluční obrana hostitele je imunita. Současná izolace a stranění se společnosti v enormní míře nic neřeší. Déle trvající izolace spíš povede ke snížení imunity. Imunita je nesmírně silná a pokud se nemá čím zabývat, najde si něco na svém majiteli. Každopádně kdo chce, může chodit trvale s rouškou, vycházet minimálně a nakupovat navlečený v pytli.

Většina infekcí přešla na člověka z jiných živočišných druhů. I obyčejné viry běžného nachlazení pocházejí údajně z koní. Patogeny se dostávají k lidem prostřednictvím přenašečů nebo přímo. Pokud přímo, pak nejčastěji z divokých zvířat. Kulturně-stravovací zvyklosti některých etnik přenosu velmi napomáhají. Netopýry v Číně dál prodávají jako potravinu s účinky čínské medicíny a strážce trhu neřeší přítrž prodeje, nýbrž se snaží zajistit, aby to nikdo nefotil. Tedy existuje určitá pravděpodobnost, že můžeme očekávat další nemilá překvapení. Není to záležitost jen dálného východu. Nemoci historicky přecházely na lidi na všech osídlených kontinentech i v době celkem nedávné. Nemocí, které přešly na lidi ze zvířat, jsou přinejmenším stovky. Některé zůstaly endemické nebo se podařilo zabánit jejich šíření na počátku. Některé se podařilo zcela vymýtit očkováním, hygienou atp. Některé nemoci odešly samy – nemoc postupně prodělala větší část obyvatel, ta se přestala šířit a zanikla. Ano, v současné situaci má smysl promoření rozložit v čase, opatření je však dost i bez roušek venku.

Chápu obavy většiny lidí. Není jednoduché se v nabízených obrazech a záplavě informací vyznat. Média věnují celé věci enormní prostor. Moderátoři v médiích vystupují v roušce (ok, musí). Statistika chrlí čísla bez hlubších souvislostí. Experti prezentují svůj názor a vzápětí jej mění dle doporučené generální linie. Termín promořenost děsí. Možná by bylo lepší se přiklonit k označení imunizace nebo přirozené očkování. Není jednoduché informace přebrat. Vyjdete ven a zjeví se panoptikum – všichni v roztodivných rouškách. Pak vyjdete ven večer, do odlehlého lesa nebo jdete okolo osamělého rybáře a všichni v roušce. To je disciplína. Ti Češi dole fakt šlapou. Začíná sezóna klíšťat. Vláda by měla zvážit opatření povinného nošení gumáků venku.

Závěrem konstatuji, že jsem se již imunizoval na výroky následujícího typu a tyto mě tolik neiritují:

To máme vládu!

Je to přece pro naši bezpečnost.

Vy byste chtěl, aby tady umírali lidé jako někde v Itálii?

 


19.04.2020 Mara


Související články:


12345 (144x známkováno, průměr: 1,70 z 5)
8 612x přečteno
D-FENS © 2017