Den, kdy nepřišla zkáza

Featured Image

Dnes je významný den. Dnes mám narozeniny a dnes měl přijít doom. Fakt, říkal to Prymula.

V následujícím textu bude politicky korektní označení čínské komunistické chřipky COVID-19 nahrazeno souslovím „komunistická chřipka z Číny“, protože je to komunistická chřipka z Číny. Někomu by se to nemuselo líbit, protože Čína nám poslala roušky, ale hlavně nám Čína poslala virus, bez něhož bychom nepotřebovali ani ty roušky. Je to všechno důsledek toho jejich bordelu tam, dvoutřídní společnosti a toho, že všichni furt lžou.

Před velikonoci naše vláda dovolila otevřít široké veřejnosti hobbymarkety. Já tedy moc nerozumím tomu, proč je předtím zavřela, protože mezi hobbymarketem a supermarketem, kde prodávají například žrádlo nevidím velký rozdíl, ale my jsme si tady už tak nějak zvykli, že vláda svá rozhodnutí neodůvodňuje. Prostě zavříno a basta.

Před velikonoci se tedy otevřelo. Podle očekávání tam přišli zákazníci nakupovat. Ono halt odkládat spotřebu jde jen po nějakou dobu, a když vám odejde zásuvka nebo splachovač, tak prostě chcete jít do obchodu koupit si náhradní, protože pan profesor Prymula místo vás hajzlík kýblem splachovat nebude. Média se zaplnila zprávami o tom, jak se v hobbymarketech hromadí zákazníci a nedodržují přitom dvoumetrové rozestupy (což je při šířce uličky zhruba 1.5 m obecně problém).

I mimo obchody se zlobilo. ČTK poslušně hlásila, že se Češi se o Velikonocích shlukovali, nenosili roušky a veřejně popíjeli alkohol. Hrdinská policie vrhla do boje s masivním porušováním vládních nařízení všechny síly a zjistila 600 přestupků. Do boje s nezodpovědnými šiřiteli hrozného viru byl vržen i hrdinný strážník Laštovka, který pomocí hmatů a chvatů mlátil rachitickou dívku do hlavy, protože on je přece strážník a může. I přes heroické úsilí policistů a strážníků, kteří bojovali s virem v první linii se stávalo, že lidé chodili bez roušek třeba v lese nebo na ulici, kde široko daleko nikdo nebyl, což je ohromně nezodpovědné.

ČTK popsala velikonoční doom takto:

Většina z nich dodržovala vládní nařízení o nošení roušek, ale někteří cyklisté a běžci, například v okolí letiště Točná, vyrazili bez nich. Bez roušek se ojediněle bavily i skupinky zejména mladých lidí. Plnit se začínají prostory otevřených obchodů a před některými čerpacími stanicemi. Někteří prodejci v rouškách vybalili své stánky na výjezdech z Prahy. Například na Barrandově, kde působí mírné komplikace oprava v okolí Radotína, je možné si u silnice zakoupit velikonoční pomlázky, cibuli a brambory.

Jedním slovem Zkáza. Kupovali si cibuli a brambory. Přece nebudou jíst netopýry bez přílohy!

Profesor Prymula to okamžitě vyhodnotil. „V rámci euforie se lidé teď chovají nestandardně,“ uvedl. Já bych tedy řekl, že nestandardní je především nosit na obličeji kus hadru a nechodit nakupovat, ale to je asi věc úhlu pohledu.

Vyjádřil také obavu nad tím, že tyto „uvolněné“ poměry prý uvidíme na nárůstech počtu nakažených.

21. dubna, den po Führerových narozeninách a týden po velikonocích, přišel profesor Prymula zvěstovat, že počet nakažených narostl. Chyběla tam už jen věta „já jsem vám to říkal“. Doma měli sedět a ven jen v plynové masce a s pytlíkama na rukou!

Nicméně 21. dubna bylo příliš brzy na nějaké dalekosáhlé závěry. Velikonoce započaly Velkým pátkem 10. dubna a skončily v pondělí 13. dubna, průměrná inkubační doba nákazy je 6 až 10 dnů. Jenže osoby s příznaky pravděpodobně nenavštíví testovací místo ihned, protože jednak nějakou dobu váhají s tím, zda by jejich zdravotní obtíže nějak mohly souviset s čínskou komunistickou chřipkou, jednak musejí kontaktovat obvodního lékaře a hygienu, aby získal doporučení na test, nějakou dobu potrvá, než se k testu dostaví a konečně než se dostaví k testu, a než se tento vyhodnotí. V mém okolí je jen jeden člověk, který absolvoval test na čínskou komunistickou chřipku a výsledky mu byly sděleny za 5 dní, kdy už žádné příznaky neměl. Dejme tomu další dva dny že to potrvá. Celkem tedy je potřeba nějakých dejme tomu 9 až 14 dnů na to, aby se efekt velikonoc projevil.

20. dubna, tedy 9 dní od počátku velikonoc, reportovaly oficiální stránky 92 nakažených, nejméně za předchozích 10 dnů. V pondělí 21. dubna se odehrál ten legendární Prymulův peak, který ale nejspíš souvisel s něčím jiným. V ČR koronavirus světí víkendy a tak přes víkend počet nově zjištěných nakažených klesá, aby na začátku týdne opět narostl. Pak začal počet nově zjištěných nakažených klesat na 133, 99 a posléze na měsíční minimum 55, kam poklesl ve čtvrtek 23. dubna, 13 dnů od velikonoc. I pak se počet nově zjištěných nakažených držel pod stovkou a tak to je podnes.

Velikonce byly tedy docela úspěšné období. Epidemie se nešířila.

Osobně si myslím, že Prymula je skvělý prognostik, ale je třeba ho správně interpretovat. Stačí ho poslouchat a stane se přesně pravý opak. Třeba to s tím uzavřením hranic na dva roky, to bylo taky dobrý.

Když se nad tím zamyslíme, tak ta úvaha byla od začátku chybná. Pohled na plné parkoviště před hypermarketem je možná ohromující a ortodoxního příznivce vládních opatření možná vyděsí, ale pořád jsou to jen stovky lidí. Hobbymarkety jsou fenomén velkých měst a počet lidí, který skrze ně projde, je ve skutečnosti omezený. Jsou lidé, kteří tam prostě nechodí, protože je to tam často předražené a kvalita je nevalná, nebo nemají zájem cestovat pro kilo hřebíků do krajského města. Kromě toho se v nich vesele nakupovalo už předtím, jen bylo třeba uvést (nějaké) IČO. Párkrát jsem tam byl a můj osobní dojem byl, že jedou na 50%. Takže otevření naplno nebyl zas až takový skok.

Hobbymarkety asi nebudou vhodná platforma na šíření viru. Ani obchody všeobecně. Například se ukázalo, že prodavačky nevykazují o nic větší nemocnost čínskou komunistickou chřipkou než zbytek populace. Pokud by svět fungoval podle Prymuly, tak by už musely dávno všechny odpadnout. Oproti tomu jiné skupiny, například zdravotníci nebo učitelé, už takové štěstí nemají. Pravděpodobně musejí ty osoby strávit s nakaženým delší dobu. Což je hodnotný poznatek.

Za zamyšlení stojí, zda náhodou otevření hobbymarketů nemělo za následek to, že lidí sice byli přítomni v epidemiologicky nekritických hobbymarketech, ale třeba díky tomu zase nedělali nějaké jiné věci, které epidemiologicky kritické být mohly.

Vzhledem k malým nárůstům bych očekával jako nejpřínosnější praxi marginalizaci viru, který se zjevně šíří v nějakých izolovaných clusterech. Bohužel nám epidemilogické kapacity včetně toho kašpara nepřinesly žádné vysvětlení, jaké jsou nynější poznatky o šíření viru, když už zjevně není plošné.

Ale jinak buďme v klidu, stará se o nás vláda a její přední odborníci, a hlavně nás ochrání roušky, které nám celý svět závidí.

 


26.04.2020 D-FENS


Související články:


12345 (325x známkováno, průměr: 2,07 z 5)
13 004x přečteno
D-FENS © 2017