Předloni na podzim jsem si z Floridy dovezl model z roku 2015. A jelikož začíná pěkné počasí a s ním i vyjížďky, tak pro ty, kteří by přemýšleli o Mustangu, především o této levnější verzi, pár postřehů.
Autíčko je to moc pěkné, především model 2015 – 17. K tomu bych podotkl, že modely od roku 2018 mají zkosený přední blatník u světel, čímž inovátor zcela dokurvil linku, kterou přecházelo světlo do hrany na boku. Předek se tak trochu pokorejštil. No mě to už může být fuk.
Ze začátku jsem zkoušel, co autíčko umí, jakou má akceleraci a trošku mě štvalo, že má na dvou stovkách omezovač. Jsem totiž z jiných autíček zvyklý dát to přes, ale smířil jsem se s tím. Není to tedy moc na poměřování pindíků s velkopanskejma kárama.
Motor
Čtyřválec o obsahu 2,3 litru s turbem. Díky turbu řehtá v motoru 317 mustangů.
Ze začátku to není žádný extra zátah, ale jak se dostanete ke třem tisícům otáček, začíná legranda. Na budíku začíná červená zóna před sedmi tisíci a tak je dost prostoru pro jízdu svižnou, ale i magornou. Motor je tichý a je do něho slyšet tiché hvízdání turba. Rozsah otáček, kdy jde auto pěkně za plynem je, alespoň pro mě, naprosto dostačující. Spotřeba je mezi 11 a 15 litry na 100 km, podle způsobu, jakým se zrovna přemísťuji. Spotřeba mě ale nikterak nezajímá. Na ekologickou jízdu mám kombajn na plyn.
Jízdní vlastnosti
To auto sedí, sedí, a i když vletíte do zatáčky jako pošuci, sedí (na suchu říkám, na suchu). Je tvrdý a trochu drncá. Je to trochu i tím, že na něm mám nižší gumy. Ale není to zas tak strašný. Jel jsem se známým nějakou Fábií, seděl jsem vzadu a připadal jsem si jak na obracáku. Pokud je dobrá silnice, které jsou zde již takřka všude, tak to není problém. Zdravím ANO.
Odezvu volantu si můžete nastavit ze tří úrovní, já jezdím na tu nejtvrdší. Mám rád, když se Mustang trošku vzpíná.
Přední náprava je užší než zadek a tak máte při projíždění zatáčkou pocit, že je předek nějak rychlejší, trošku jako na tříkolce. Ale zatáčky umí. S Mustangem si dovolím říznout zatáčku podstatně rychleji, než s něčím normálním. Podotýkám znovu, že tohle dělám jen na suchém, vyhřátém asfaltu. Utrhnout tomu prdel na mokru jde velice snadno a to i přes kontrolní systémy. Při předjíždění je proto dobré víc sešlápnout plyn až vedle v pruhu. Je opravdu trapné, když po vyhození blinkru lítáte z pruhu do pruhu jak ufo.
Vzhledem k tomu, že je motor vpředu a náhon na zadek, je při výjezdu ze zatáčky potřeba zacházet s plynem docela opatrně. Zvlášť pokud ji projíždíte pod plynem ve vysokých otáčkách.
Auto je stavěné tak, že ustojí víc než řidičův strach a tak i když jsem se snažil jet zatáčku na doraz a Mustang už začal uskakovat, pokud udržíte nervy, volant a nohu lehce na plynu, zvládne to.
Mustang má jak kontrolu prokluzu, tak i utrhoprdelnosti a na mokru opravdu nedoporučuju vypnout to druhé, protože v první křižovatce či zatáčce na to zapomenete. Už jsem to tu před časem popisoval. Zadek auta je velice lehký a na mokru stačí zabrat jen trochu a už letí bokem. U osmiválce to musí být ještě horší, vzhledem k váze motoru a sto dvaceti mustangům navíc.
Kontrola prokluzu však funduje velice dobře a to jak na šotolině, tak i na mokru. Protočit kola bez toho, abyste ho vypnuly je skoro nemožné. Vypínat se to dá na středovém panelu. A pokud podržíte tlačítko přibližně 5 vteřin, vypne se i stabilizace. Vše se zapne opětovným zmáčknutím, nebo po zhasnutí motoru. Při nastartování se veškerá kontrola obnoví.
Pohodlí
Seděl jsem už v ledasčems, ale sedadla v Mustangu jsou prostě dokonalá. Ujedete dvěstě kyláků, vylezete a nic. Nic mě nebrní, nic mě netlačí, nikde mě nepíchá, prostě nic. Opěradlo je dostatečně dlouhé i na vysokou postavu a sedák i opěradlo je možné všelijak napolohovat. To má dnes samozřejmě kdejaké auto, ale tady je prostě něco jinak. Sedačka vás drží pevně a nikam nejezdíte ani v prudkých zatáčkách.
Převodovka
Pořídil jsem si automat. A už nikdy nechci nic jiného. Zkrátka, ke stáru už mě přestalo bavit vexlovat s nějakou tyčkou.
Převodovka má 6 kvaltů. Šaltrpáka má 5 poloh, P, R, N, D, S. Parkování, zpátečka, neutrál, normální jízda, sport. Neutrál je dobrá věc, protože auto můžete kus potlačit, ale i táhnout. Ford tvrdí, že až do vzdálenosti 50km, pak si musí Mustang odpočinout.
Pod rameny volantu jsou mačkátka na manuální řazení. Mačkátka myslím vážně, protože páky tam opravdu nenajdete. Mačkátka se tam pletou, protože mezi volantem a mačkátkem je prostor tak na list papíru a ne na prsty. Držíte-li volant proti ramenům, musíte mít prsty částečně i na mačkátkách. Dost blbě se na to zvyká.
Když už se někdy rozhodnu pro manuál, ocenil bych na přístrojovce větší číslice, protože se přeci jen někdy potřebujete podívat jaký kvalt zařadit. Třeba po prudkém brzdění. Zatímco u auta s tyčkou můžete podřazovat přes rychlost, tady musíte všechno poctivě odmačkat. Navíc je tu takováto funkce. Pokud i na manuál zařazená rychlost, přestane odpovídat rozpětí otáček, podřadí nebo i zařadí si převodovka sama odpovídající kvalt. Což může řidiče zmást. A tahle vyfikundace nejde vypnout. Na druhou stranu nemusíte manuál vypínat, či zapínat. Buď zmačknete mačkátko a řadíte, nebo se na to vykvajznete a převodovka se sama přepne do automatického režimu.
Musím říct, že sednout si do auta bez pedálu spojky je po celoživotní praxi s tyčkou náročné a ještě k tomu tohle.
Jednou jsem hledal místo na zaparkování a protože jsem ho uviděl na poslední chvíli, automaticky jsem sešlápl pedál levou nohou. Ten vytřeštěný pohled řidičky ve zpětném zrcátku, jak se snaží ubrzdit svoje autíčko, nezapomenu.
Mačkátka můžete využít i tak, že jen podřazujete. Pokud se rozhodnu projet pár zatáček trochu z ostra, podřadím si tak, jako u manuálu a po výjezdu ze zatáčky už nechám řadit automatiku.
Převodovka má ale i další rozměr. Pozná podle polohy plynu a podle toho jak dlouho ho v dané poloze držíte, jak řadit a jak vytáčet motor. Například vyjíždím z města a hodlám předjet nějakého loudu. Sešlápnu plyn na podlahu a převodovka pochopí, že se má prášit za kočárem. Podřadí klidně o tři stupně, vytočí motor až do červenýho a teprve pak zařadí další stupeň. Když pak plyn povolím, zařadí další stupeň dříve a motor už tak nevytáčí. Pokud bych ale držel plyn stále na podlaze, řadila by zase až na konci otáček a takhle až do zásahu omezovače na dvou kilech.
Ve Fordu tomu říkají inteligentní převodovka. Samozřejmě každá inteligence má své hranice a tak i zde narazíte na jistá „ale“. Například když zastavíte po prudkém brzdění. To začne převodovka přemýšlet, co že se to stalo a co že by tam měla kopnout. Obzvláště na semaforech není příjemné rozjíždět se na čtyřku. To se stává při nastavení na D, kdy úsporné nastavení i při nízkých otáčkách jízdy po městě, drží převodovka do poslední chvíle vysoký kvalt a jezdíte po městě i na šestku. Při prudkém brzdění zřejmě nestačí tak rychle podřazovat, a jakmile zastavíte se zařazenou vyšší rychlostí, přetíží se jí myšlení. Ford v takových případech radí přehodit šaltrpáku na S. Ovšem je třeba uvědomit si to včas a ne až když skáčete do křižovatky jak amatér.
Něco jiného je to s nastavením S. Tady převodovka řadí až ve vyšších otáčkách a pečlivě si hlídá jejich pokles, aby podřadila. Také zde funguje převodovka inteligentně a pozná, zda jedete jen svižně, nebo jak pošuk. Podle toho pak řadí.
Pokud chcete jet svižně, ale ještě normálně, tak je automatické řazení dostačující a pohodlné. Něco jiného je, když si chcete užít jízdu v serpentinách a dát při tom Mustangu napít. Při vjezdu do zatáčky to můžete ještě nechat na automatice, ovšem při výjezdu zjistíte, že by bylo dobré mít podřazeno ještě o jeden stupeň. Při prudším a hlubším sešlápnutí plynu ho tam automatika sice sekne, ale nestihne to v ten správný moment. Převodovka nepozná, v jakém místě zatáčky se právě nacházíte a že auto držíte pěkně pod plynem. Probudí se až po sešlápnutí pedálu při výjezdu ze zatáčky a pak teprve začne přemýšlet, jestli je tam ten správný kvalt. Při tomto stylu jízdy automatika reaguje se zpožděním a můžete to dohnat dvěma způsoby. Buď, po dobrzdění do zatáčky ještě ťuknete do plynu, aby si autíčko podřadilo. To je potřeba si trochu nacvičit, protože u krátkých zatáček je to dost honička s načasováním a intenzitou. Nebo si podřadíte mačkátkem. Pak už můžete Mustangu na výjezdu povolit uzdu a pěkně ho pobídnout, a podotýkám znovu, na suchu.
Proč to stále opakuji. Kontrola stability je trochu záhadná, a lehce přetočíte prdel do protisměru, i pokud je zapnutá a dokonce i na suchu. Pro řidiče, který má vycvičený instinkt pro vyrovnání smyku, mám nepříjemnou zprávu. Jakmile vás začne předbíhat prdel a dáte kontra volantem a přišlápnete brzdu, celá automatika jde do hajzlu a všechno už je jen na vás.
Automatika přestane chápat, že jste ve smyku a na všechno se vykašle. Z toho plyne poučení, že automatická kontrola přetáčení je nastavena na řidičky nebo piloty v klobouku a proto je dobré za situace, kdy se zadek utrhne nedělat vůbec, ale vůbec nic. Protože jedině tak zůstane kontrola v činnosti a ze zkušenosti vím, že to funguje. Samozřejmě záleží na situaci, v jaké rychlosti, na jakém povrchu, za jakého počasí atd. A to nepíšu o sněhu. I při drobném poprašku si hezky zatančíte.
Jo, a kdyby se někdo ptal proč Ecoboost a ne osmiválec, tak mě osobně to bublání zas tak nebere. Užil jsem si ho v Corvettě.
24.05.2020 Stanik, drsnej manik.
Související články:
- Škoda Karoq 1.5 TSI – sofistikovaná nuda (4.8.2024), HandyMan
- Život s litrem v automatu (17.9.2023), HandyMan
- Mazda 6 GL (1.1.2023), x-f
- Recenze Fordu Moneo MK V Kombi, 2.0 TDCi 110 kW a jeho srovnání s konkurencí z VW (17.7.2022), AV
- Recenze Ford Fusion 1.6 74 kW – zkušenosti po 2 letech (21.2.2021), Anonymní autor
- Volvo S60 D5 – aneb švédský ingot na cestách (31.1.2021), Rider_on_the_storm
- Seat Leon 1.6 TDi ročník 2013 – stačí pětikvalt? (29.11.2020), Samm91
- Mazda 3 BM G165 po 7 letech a 110000 km (21.10.2020), Anonymní autor
9 682x přečteno